butelki z napojem izotonicznym
Karolina Dereń

Czym są izotoniki? Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

Izotoniki to napoje, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów w trakcie wzmożonego wysiłku. Czym dokładnie charakteryzują się izotoniki? Kto powinien sięgać po napoje izotoniczne?

 1. Izotoniki – co to takiego? Jakie są ich rodzaje?
 2. Jak działają i co zawierają izotniki?
 3. Dla kogo są przeznaczone izotniki? Kiedy po nie sięgać?
 4. Izotoniki – gdzie kupić? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
 5. Jak zrobić domowy izotnik?

Izotoniki – co to takiego? Jakie są ich rodzaje?

Napoje izotoniczne, inaczej izotoniki, należą do grupy napojów funkcjonalnych. Izotoniki zostały stworzone głównie z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Głównym zadaniem napojów izotonicznych jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów i uzupełnienie elektrolitów utraconych w trakcie wzmożonego wysiłku. Izotoniki to napoje o specjalnym składzie, które charakteryzują się tym, że ich osmolalność (stężenie) jest taka sama jak płynów ustrojowych w organizmie.

Mamy dostęp do izotoników zarówno w płynie, jak i w postaci proszku czy tabletek do rozpuszczenia. Dostępne napoje izotonicze zwykle zawierają węglowodany w ilości od 4 do 8 g w 100 ml płynu.

Oprócz izotników spotkać możemy również inne napoje przeznaczone dla sportowców. Należą do nich napoje hipotoniczne (hipotoniki) oraz hipertoniczne (hipertoniki). Pierwsze z nich charakteryzują się niższą osmolalnością niż płyny ustrojowe, zawierają zwykle mniej niż 4 g węglowodanów w 100 ml napoju. Natomiast napoje hipertoniczne mają wyższą osmolalność niż płyny ustrojowe, zawierają zwykle ponad 8 g węglowodanów w 100 ml produktu. 

IZOTONIKI

PRODUKTY LINII DRINK

ŻELE ENERGETYCZNE

Jak działają i co zawierają izotniki?

Napoje izotoniczne szybko i skutecznie nawadniają, co związane jest z ich osmolalnością zbliżoną do płynów ustrojowych. Napoje izotoniczne dostarczają także substratów energetycznych. Głównym składnikiem napojów izotonicznych jest woda, oprócz tego zawierają również węglowodany i elektrolity – głównie jony sodu i potasu. W napojach izotonicznych możemy znaleźć również magnez i wapń oraz witaminy. Do węglowodanów, które zwykle występują w izotonikach, należą glukoza, fruktoza, sacharoza oraz maltodekstryna. 

Izotoniki a elektrolity

Elektrolity to wodne roztwory jonów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Do elektrolitów należą: sód, potas, magnez, wapń, a także jony chlorkowe oraz fosforanowe. Elektrolity pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, są niezbędne do życia. Tracimy je wraz z utratą wody, na przykład podczas dużego wysiłku fizycznego. Iztotoniki w swoim składzie zawierają między innymi właśnie elektrolity, dzięki czemu pomagają uzupełniać ich straty.

Izotoniki a energetyki

Napoje izotoniczne często mylone z są tak zwanymi energetykami. Napoje energetyzujące, inaczej energy drinki, to nie to samo co izotoniki. Energetyki to napoje, które zwiększają lub utrzymują wysoką aktywność psychoruchową, poprawiają koncentrację oraz zwalczają objawy zmęczenia. W ich składzie znajdują się przede wszystkim spore ilości cukru oraz składniki takie jak kofeina, tauryna, guarana. Wbrew powszechnej opinii energy drinki nie są antidotum na zmęczenie. Regularne spożywanie napojów energetyzujących może powodować szereg skutków ubocznych takich jak odwodnienie organizmu, bóle głowy, bezsenność, a także insulinooporność, pobudzenie pracy serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego i zaburzenia neurologiczne. Niepokojący jest również fakt, iż w Polsce największą grupę konsumentów tego typu napojów stanowią dzieci, młodzież i młodzi dorośli. 

Czy izotoniki są zdrowe?

Napoje izotoniczne stosowane u osób zdrowych zgodnie z przeznaczeniem nie są szkodliwe. W przypadku sportowców wykonujących długie, intensywne treningi napoje izotoniczne mogą przynieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy potrzebują izotoników. Dla przykładu, w przypadku osób wykonujących lekkie, umiarkowane ćwiczenia doskonale sprawdzi się po prostu woda.

Izotnoniki w przeciwieństwie do zwykłej wody dostarczają również pewną ilość kilokalorii (kcal), dlatego w przypadku osób odchudzających się spożywanie izotoników powinno być monitorowane i uwzględnione w dziennym bilansie kalorycznym. 

Powiązane produkty

Dla kogo są przeznaczone izotniki? Kiedy po nie sięgać?

Napoje izotoniczne zostały zaprojektowane z myślą o sportowcach. Polecane są w trakcie intensywnych ćwiczeń wykonywanych dłużej niż godzinę oraz zaraz po treningu. Odpowiednie nawodnienie w trakcie wysiłku jest niezmiernie ważne. Uzupełnianie wody oraz elektrolitów obecnych w izotonikach sprzyja optymalnej wydolności organizmu, poprawia parametry wysiłku oraz pozwala uchronić sportowca przed zagrożeniami zdrowotnymi. Dodatek węglowodanów w tych napojach zapewnia dodatkowe źródło energii dla pracujących mięśni.

Izotoniki – gdzie kupić? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybierając izotnik, zarówno w sklepie, jak i w aptece, warto zapoznać się z jego składem i upewnić, czy nie zawiera on zbędnych dodatków takich jak barwniki czy wzmacniacze smaku. Dobry izotonik powinien składać się głównie z wody, składników mineralnych takich jak sód, potas, a także magnez, wapń oraz węglowodanów. Możemy spotkać się również z izotonikami zwierającymi dodatek witamin. 

Jak zrobić domowy izotnik?

Napój izotoniczny z łatwością można przyrządzić samodzielnie w warunkach domowych, wykorzystując tanie i łatwo dostępne składniki. Podstawą napoju izotonicznego są woda, sól oraz źródło węglowodanów. Bardzo ważne są proporcje składników użytych do jego przygotowania. 

Przykładowy przepis na domowy izotonik z miodem i cytryną:

Składniki:

 • woda – 1 litr,
 • sól – ¼ łyżeczki,
 • miód – 3 łyżki,
 • sok z jednej cytryny,
 • opcjonalnie: dodatki smakowe w postaci ziół.

Przygotowanie: składniki połączyć i dokładnie wymieszać.

 1. M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski ich zastosowanie, Warszawa 2020.
 2. M. Jarosz, Praktyczny podręcznik dietetyki, Warszawa 2010.
 3. I. Joachimiak, K. Szołtysek, Świadomość, stan wiedzy oraz częstotliwość spożycia napojów energetyzujących i izotonicznych przez osoby młode, czynnie uprawiające sport, „Nauki inżynierskie i technologie”, nr 1 (8) 2013.
 4. K. Pawlas, P. Hołojda, K. Brust, Ocena spożycia napojów energetycznych oraz ich wpływu na zdrowie człowieka na podstawie badania wśród studentów wrocławskich uczelni, „Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine”, nr 2 2017.  
 5. K. Szwedziak , E. Polańczyk, M. Szwancarz, A. Żurawska, Napoje izotoniczne w dicecie sportowców, „Postępy techniki przetwórstwa spożywczego”, nr 1 2015.
 6. K. Fidor, Domowy izotonik DIY, „Dietetycy.org [online], https://dietetycy.org.pl/domowy-izotonik-diy/, [dostęp:] 4.01.2022

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

  Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij