Tauryna – czym jest i jak działa? Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Joanna Orzeł

Tauryna – czym jest i jak działa? Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tauryna jest niebiałkowym aminokwasem, który pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Jak działa tauryna i jakie są jej właściwości? Skąd możemy ją pozyskać? Kiedy warto suplementować taurynę? Podpowiadamy.

Więcej, wyżej, dalej, lepiej – to hasła dominujące reklamy suplementów diety przeznaczonych dla osób wyczynowo uprawiających różnorodne dyscypliny sportowe. Często bywa tak, że specjalnie wyselekcjonowane składniki suplementów przeznaczonych dla atletów wspierają funkcjonowanie organizmów ludzi, którzy sport uprawiają rekreacyjnie lub wcale. Przykładem takiej substancji jest tauryna. Poniżej kilka słów na temat tego, jak działa w naszym organizmie, gdzie jest jej najwięcej i czy faktycznie pozyskujemy ja z byczego moczu i nasienia? 

Tauryna – co to? 

Tauryna jest aminokwasem, który naturalnie występuje w tkankach zwierzęcych. Jej chemiczna nazwa to kwas 2-aminoetylosulfonowy. Ze względu na swoją budowę chemiczną tauryna nie ma zdolności do tworzenia wiązań peptydowych. Z tego powodu nie jest budulcem białek – jest aminokwasem niebiałkowym. Występuje głównie w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz siatkówce. Szacuje się, że tauryna stanowi około 0,1% masy naszego ciała. Zawartość tauryny w organizmie uwarunkowana jest przez zdolność komórek ciała do jej syntezy. Jednak zazwyczaj jej ilość jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania. Deficyt pokrywany jest ze źródeł zewnętrznych, głównie z pokarmów lub suplementów diety.  

Co ciekawe, można spotkać się z nieprawdziwymi opiniami, że tauryna jest pozyskiwana z byczego moczu lub nasienia. Faktycznie ten aminokwas został po raz pierwszy wyizolowany z byczej żółci. Stąd też jej nazwa od łacińskiej nazwy gatunkowej byka – Bos taurusNieprawdziwe jest również twierdzenie, że tauryna jest w herbacie. Ponownie podobne nazewnictwo powoduje dezinformację. Herbata bogata jest w alkaloid – teinę (inna nazwa kofeiny), a nie w aminokwas – taurynę.  

Czy tauryna jest szkodliwa? 

Istnieją doniesienia jakoby tauryna była powodem zgonów atletów, którzy stosowali jej suplementację. Z tego powodu jej używanie zostało ograniczone lub zakazane w niektórych krajach.  

Należy nadmienić, że wspomniane zgony łączone są z używaniem przez sportowców nadmiernej ilości napojów energetycznych, które obok tauryny zawierały kofeinę. I to właśnie nadmiar kofeiny najprawdopodobniej był odpowiedzialny za niewydolność organizmu i zgon.  

Źródła tauryny 

Tauryna zawarta jest głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Największą jej ilość znajdziemy w mięsie (zwłaszcza indyczym), wątrobie, skorupiakach i rybach. Tauryna występuje także w mleku (i siarze – pierwszym mleku ssaków) i jego przetworach oraz niektórych gatunkach wodorostów i krasnorostów.  

Warto wspomnieć, że obróbka surowego produktu powoduje obniżenie wyjściowej zawartości aminokwasu nawet o 75%. Przykładowo, podczas wytwarzania sera większość tauryny pozostaje w serwatce, która między innymi z tego powodu jest używana jako komponent wielu odżywek dla sportowców

Taurynę możemy dostarczyć do organizmu z różnorodnymi suplementami diety, co może być ważne dla wegetarian i wegan, w tego typu produktach jest ona często pochodzenia syntetycznego.  

Powiązane produkty

Działanie tauryny 

Tauryna pełni różnorodne funkcje związane z fizjologią organizmu. W kanałach jonowych moduluje stężenie jonów wapnia, jest neuroprzekaźnikiem, neuromodulatorem, antyoksydantem, uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych, a także stabilizuje błony komórkowe oraz osmozę komórek.

Tauryna odgrywa ważną rolę podczas rozwoju układu nerwowego i siatkówki niemowląt. Niezbędna jest do prawidłowego działania mięśni (w tym mięśnia sercowego) czy układu rozrodczego. 

Tauryna i jej właściwości 

Odpowiednie stężenie tauryny w naszym ciele może przyczynić się do utrzymania dobrostanu naszego organizmu. Według dostępnych badań naukowych dobroczynne działanie tauryny przyczynia się obniżenia poziomu cukru oznaczanego na czczo, a tym samym walki z cukrzycą. Co więcej, obniża ryzyko chorób układu krążenia. Ma potencjał poprawiać funkcjonowanie naszych zmysłów – wzroku oraz i słuchu.

Regularna suplementacja tauryny może również pozytywnie wpłynąć na wydolność organizmu, możliwości fizyczne oraz zwiększenie spalania tłuszczu podczas ćwiczeń.     

Jak i kiedy brać taurynę? Wskazania i dawkowanie 

Zaleca się, aby przyjmować taurynę w dawkach od 0,5 g do 2 g na dobę. Preparaty dla aktywnych fizycznie zawierające taurynę nie mają wygórowanej ceny. Ich formy to tabletki, kapsułki, proszki i napoje. Znajdziemy je zarówno w sklepach specjalizujących się w sprzedaży suplementów diety dla sportowców, jak i w aptekach. Preparaty z tauryną często są mieszankami rożnych dobroczynnych substancji i mogą zwierać dodatkowo kreatynę, magnez czy żeń-szeń – z tego względu nie ma jednej dobrej pory na przyjmowanie suplementów diety zwierających taurynę. Należy zapoznać się z wytycznymi producenta wybranego przez nas preparatu, które znajdują się na ulotce informacyjnej dołączonej do produktu. 

Tauryna – przeciwwskazania, skutki uboczne 

Według dostępnych informacji tauryna stosowana w rekomendowanych dawkach nie ma negatywnego oddziaływania na nasz organizm. Dzienna bezpieczna dawka tego aminokwasu ustalona została na poziomie 3 g. Pomimo tego, że tauryna w wyższych dawkach nie wykazuje skutków ubocznych (jest wydalana z moczem), nie zaleca się przekraczania ustalonego bezpiecznego dziennego limitu. Jej nadmiar w organizmie może powodować wymioty, ból brzucha, odwodnienie i biegunki.   

Jak w przypadku każdego suplementu zawierającego aminokwasy: szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę osoby zmagające się z dysfunkcją nerek.  
  1. J. Domagała, Tauryna - cenny składnik mleka koziego, "Medycyna weterynaryjna", nr 59 (7) 2003. 
  2. K. Szymański, K. Winiarska, Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii, "Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej", nr 62 2008. 
  3. G. Kulasek, M. Jank, E. Sawosz, Biologiczna rola tauryny u ssaków, "Życie weterynaryjne", nr 79 (11) 2004.
  4. K. Clauson, K. Shields, C. McQueen, N. Persad, Safety issues associated with commercially available energy drinks, "Journal of the American Pharmacists Association", nr 48 (3) 2003. 
  5. A. Shao J. N. Hathcock, Risk assessment for the amino acids taurine, l-glutamine and l-arginine, "Regulatory Toxicology and Pharmacology", nr 50 (3) 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.