Właściwości i działanie peptydów na twarz.
Joanna Orzeł

Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  1. Peptydy – czym są?
  2. Kosmetyki z peptydami a pielęgnacja skóry
  3. Działanie peptydów – synteza kolagenu i elastyny. Rodzaje peptydów
  4. W jakich produktach występują peptydy? Serum i krem z peptydami
  5. Efekty stosowania peptydów na skórę  
  6. Peptydy – czy mogą być szkodliwe?  

Peptydy – czym są?

Peptydy to małocząsteczkowe organiczne związki chemiczne. Stanowią cząsteczki aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Są znacznie mniejsze niż białka (które mają podobną budowę chemiczną). Peptydy w swojej cząsteczce zawierają nie więcej niż sto fragmentów aminokwasowych.

W dużej mierze peptydy to substancje aktywne biologicznie. Wytwarzane są przez wiele organizmów, w tym również przez ludzi. Do peptydów zaliczają się: glutation, protaminy, niektóre hormony (np. oksytocyna, wazopresyna, adrenokortykotropina), niektóre antybiotyki (np. penicylina, gramicydyna) czy jady (np. falloidyna występująca w muchomorze sromotnikowym). Peptydy wytwarzane są również syntetycznie, więc na rynku dostępne są zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego.

Stosowanie niektórych peptydów może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu naszej skóry. 

Kosmetyki z peptydami a pielęgnacja skóry

Peptydy w kosmetyce stosowane są od wielu lat. Swoją użyteczność zawdzięczają między innymi niewielkim rozmiarom cząsteczek. Dzięki temu mogą przenikać w głębsze warstwy skóry i tam efektywnie działać, co odróżnia je od wielu innych składników aktywnych, które nie mają tej zdolności. Przykładem może być kolagen, który ze względu na duże rozmiary cząsteczek działa wyłącznie przyjmowany doustnie lub w iniekcjach.

Działanie peptydów na skórę jest różne. W zależności od rodzaju składnika aktywnego z tej grupy spodziewanym efektem może być aktywacja fibroblastów, transport składników aktywnych czy blokada neuroprzekaźników. Pomimo różnego mechanizmu działania peptydy stosuje się w celu nawilżenia i ujędrnienia skóry. Stąd kosmetyki z peptydami używane regularnie dają efekt odmładzający lub opóźniający pojawienie się pierwszych oznak starzenia skóry, wspomagający procesy naprawcze naskórka oraz gojenie się ran.

Powiązane produkty

Działanie peptydów – synteza kolagenu i elastyny. Rodzaje peptydów

Peptydy dzieli się na trzy grupy ze względu na ich mechanizm działania. Są to peptydy sygnałowe, peptydy transportujące, czyli nośnikowe, oraz neuropeptydy – peptydy biomimetyczne.

Peptydy sygnałowe

Ta grupa peptydów dociera do komórek skóry nazywanych fibroblastami i aktywuje je do produkcji białek – kolagenu i elastyny. To działanie przyczynia się do poprawy jędrności i nawilżenia skóry, spłycenia lub nawet redukcji zmarszczek. Do peptydów sygnałowych zalicza się przykładowe substancje o następujących nazwach zgodnych z nomenklaturą INCI: Palmitoyl Tripeptide-3, N-Prolyl Palmitoyl Tripeptide-56 Acetate.

Peptydy transportujące

Jak sama nazwa wskazuje, peptydy te są nośnikami – transportują niezbędne składniki w głąb skóry. Do tej grupy zalicza się szereg peptydów umożliwiających przenoszenie miedzi do odpowiednich warstw skóry, stąd nazywane są też peptydami miedziowymi. Działanie to stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu peptydy spowalniają proces starzenia skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek.

Peptydy nośnikowe (transportujące) z jonami miedzi znajdziemy w składach pod następującymi nazwami zgodnymi z nomenklaturą INCI: Copper Tripeptide, Dipeptide-2, GHK, GHK-Cu, Copper Lysinate/Prolinate.

Neuropeptydy, czyli peptydy biomimetyczne a zmarszczki mimiczne

Neuropeptydy określane są inhibitorami neuroprzekaźników. Ich funkcja polega na blokowaniu działania substancji pobudzających mięśnie do skurczu. W przypadku działania kosmetycznego pożądany efekt to blokada skurczy mięśni mimicznych, np. tych wokół oczu (ich gwałtowne skurcze odpowiedzialne są np. za powstawanie zmarszczek mimicznych – tzw. kurzych łapek czy lwiej zmarszczki). Taki efekt nazywa się nierzadko botox-like, czyli podobny do działania botoksu (toksyny botulinowej), który wstrzyknięty w skórę całkowicie unieruchamia wybrane partie twarzy.

Odpowiednie kompozycje neuropeptydów ( peptydów biomimetycznych) pozwalają uzyskać delikatniejszy efekt niż terapia z użyciem toksyny botulinowej. Te peptydy znajdziemy w składzie kosmetyków na przykład pod takimi nazwami: Acetyl Hexapeptide, Acetyl Dipeptide, Acetyl Octapeptide. 

KREMY POD OCZY

SERUM DO TWARZY

KREMY DO TWARZY

W jakich produktach występują peptydy? Serum i krem z peptydami

Dzięki swoim właściwościom peptydy mają szerokie zastosowanie w kosmetykach. Na drogeryjnych i aptecznych półkach znajdziemy serum peptydowe, maseczki na twarz, kremy pod oczy, toniki czy żele myjące, które zawierają peptydy. Peptydy działają nawilżająco i ujędrniająco, więc są składnikami kosmetyków przeznaczonych nie tylko do pielęgnacji cery, ale także  skóry całego ciała.    

Z czym łączyć peptydy? Dowiedz się więcej na DOZ.pl 

Efekty stosowania peptydów na skórę  

Peptydy są składnikami aktywnymi, które warto włączyć do pielęgnacji zarówno  skóry dojrzałej, jak i młodej. Ich regularne stosowanie pomoże zachować młodzieńczy wygląd w przypadku młodych skór (np. 30-latków), a także stopniowo spłycać zmarszczki skór dojrzałych. 

Warto pamiętać, że peptydy działają długofalowo – nie dają spektakularnego efektu wow jak inne składniki – chociażby retinol. Podczas stosowania peptydów ważne są zarówno stężenie, jak i częstotliwość aplikacji. By uzyskać pożądane efekty, peptydy  powinny na stałe zagościć w naszej pielęgnacji.   

Jak stosować kosmetyki z peptydami?  

W celu uzyskania efektu działania peptydów  kosmetyk  powinien zostać na skórze przez dłuższy czas. Według specjalistów stosowanie peptydów w postaci serum aktywnego jest najbardziej efektywne. Przykładowo peptydowe serum do twarzy czy pod oczy aplikuje się podczas wieczornej pielęgnacji jako pierwszy krok po oczyszczeniu skóry, koniecznie z dodatkiem kremu okluzyjnego (np. z ceramidami).    

Peptydy można również wpleść w poranną pielęgnację (np. łącząc je z serum z witaminą C o właściwościach antyoksydacyjnych, ale też z kwasem hialuronowym). Należy jednak zwrócić uwagę, by nie łączyć peptydów miedziowych z antyoksydantami, gdyż mogą obniżyć działanie przeciwutleniające wybranego produktu.  

Peptydy – czy mogą być szkodliwe?  

Peptydy to bardzo dobrze przebadane składniki kosmetyczne. Nie mają działania uczulającego. Tym samym można je bezpiecznie stosować w pielęgnacji nawet w przypadku cery wrażliwej.  

Peptydy powinny być jednym z elementów codziennej pielęgnacji twarzy, ale nie jedynym. Mimo wielu zalet nie są bowiem remedium na wszystkie skórne problemy. Należy je dobrze wkomponować w codzienną rutynę i  nie zapominać o stosowaniu kremów okluzyjnych (barierowych) czy kremów z filtrem.    

Rutynowe i długofalowe użycie kosmetyków z peptydami jest więc  bez wątpienia dobrym wyborem. Składniki te stymulują komórki do produkcji oraz syntezy kolagenu i elastyny, które są dla naszej skóry niczym rusztowanie. Sprawiają,  że owal twarzy jest bardziej zarysowany, zmarszczki mimiczne mniej widoczne, a skóra jędrna i sprężysta.  

  1. E. Pękala, S. Kaczyńska, J. Obniska, Rola, znaczenie i zastosowanie peptydów w kosmetologii, „Polish Journal of Cosmetology”, 16 (1) 2013.
  2. P. Ledwoń i in., Peptides as Active Ingredients: A Challenge for Cosmeceutical Industry, „Chemistry & Biodiversity”, 18 (2) 2021.
  3. D. Resende i in., Usage of Synthetic Peptides in Cosmetics for Sensitive Skin, „Pharmaceuticals”, 14 (702) 2021.
  4. M. S. Ferreira, M. C. Magalhães, J. M. Sousa-Lobo, I. F. Almeida, Trending Anti-Aging Peptides, „Cosmetics”, 7 (91) 2020.
  5. L. T. N. Ngoc, J.-Y. Moon, Y.-C. Lee, Insights into Bioactive Peptides in Cosmetics, „Cosmetics”, 10 (111) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować? Skutki uboczne

    Kolagen do picia to forma hydrolizowanego kolagenu, która jest przeznaczona do przyjmowania doustnego. Występuje w postaci gotowego do spożycia płynu w butelkach, shotów, a także jako rozpuszczalny w wodzie proszek. Czy picie kolagenu ma jakieś skutki uboczne? Dlaczego apteka jest najlepszym miejscem, w którym można kupić kolagen do picia?

  • Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

    Marszczenie i podnoszenie brwi, uśmiech lub mrużenie oczu – nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez mimiki. Poprzez pracę dziesiątek mięśni twarzy wysyłamy niewerbalne komunikaty do otoczenia. Ta zdolność okupiona jest jednak przykrymi dla wielu konsekwencjami w postaci najpierw delikatnych, później coraz głębszych zmarszczek. Skąd się biorą? Jak ukryć, wygładzić, zlikwidować zmarszczki mimiczne?

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Botoks na czoło, pod oczy, na twarz. Jak działają zabiegi na zmarszczki z użyciem botoksu?

    Zmarszczki powstają nie tylko z powodu wieku. Mięśnie twarzy są w ciągłym ruchu, nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Zaciskamy usta, mrużymy oczy, unosimy brwi. Wszystkie te mimowolne ruchy mogą powodować powstawanie dodatkowych zmarszczek. Botoks czasowo blokuje sygnały nerwowe powodujące kurczenie się mięśni, w efekcie czego mięsnie się rozluźniają, a zmarszczki redukują.

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl