Heksapeptyd - alternatywa dla botoksu
Przemysław Rokicki

Heksapeptyd - alternatywa dla botoksu

Z upływem lat skóra traci elastyczność i gęstość, dzieje się tak, ponieważ mechanizm regeneracji włókien kolagenowych i elastynowych jest coraz mniej sprawny.

Wraz z wiekiem następują zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, niekorzystnie odbijające się na funkcjonowaniu naszego ciała, czyli również skóry, która w wyniku zanikania włókien odpowiadających za jej gęstość i elastyczność, staje się cieńsza i wiotczeje. Włókna te odpowiadają również za prawidłowe utrzymywanie wody w głębszych warstwach skóry, czyli jej wewnętrzne nawodnienie. Starzeniu się skóry sprzyjają także wolne rodniki powstające pod wpływem promieniowania słonecznego, działania substancji toksycznych (np. dymu tytoniowego) lub niezdrowej diety (konserwanty).

Kolejnym czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek są ruchy mięśni twarzy, czyli mimika. Powtarzane często ruchy twarzy, takie jak uśmiech, marszczenie czoła, czy mrużenie oczu, powodują prasowanie skóry w określonych stałych miejscach  efektem tego są stopniowo rzeźbiące się zmarszczki. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się po 25. roku życia, dotyczy to głównie okolic oczu, czoła i linii między nosem i ustami.
Wśród najczęściej występujących zmarszczek można wyróżnić:

 •     zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek skurczów mięśni twarzy;
 •     zmiany na twarzy powstałe na skutek utraty kolagenu oraz działania grawitacji.

   Do najczęściej spotykanych zmarszczek mimicznych, które powstają  na skutek skurczów mięśni twarzy należą:

 •     zmarszczki poprzeczne na czole,
 •     pionowe zmarszczki między brwiami potocznie nazwane lwimi zmarszczkami,
 •     zmarszczki wokół oczu potocznie nazywane kurzymi łapkami,
 •     poprzeczne zmarszczki nosa,
 •     zmarszczki około-nosowe i bruzdy nosowo wargowe
 •     boczne zmarszczki na policzkach oraz zmarszczki łączące linię żuchwy i policzków,
 •     zmarszczki na ustach i wokół ust tzw. zmarszczki palacza,
 •     poprzeczne zmarszczki na brodzie,
 •     zmarszczki na szyi.

Na podobnej zasadzie, co zmarszczki mimiczne tworzą się zmarszczki senne u osób, które śpią zawsze w tej samej pozycji. Potem pojawiają się zmarszczki grawitacyjne spowodowane wiotczeniem skóry oraz strukturalne - posłoneczne drobne kreseczki będące wynikiem przesuszenia skóry.

W miarę upływu czasu, komunikacja pomiędzy komórkami skóry, która gwarantuje sprawne funkcjonowanie mechanizmów odpowiedzialnych za młody i zdrowy wygląd skóry oraz prawidłowe procesy regeneracji i odnowy, ulega osłabieniu. Obniżeniu ulega również aktywność fibroblastów, czyli komórek obecnych w głębszych warstwach skóry, odpowiadających za produkcję białek (kolagenu, elastyny, lamininy, integryn i in.), które zapewniają odpowiednie rusztowanie skóry, a tym samym jej jędrność, elastyczność i gładkość.

Kremy przeciwzmarszczkowe

Heksapeptyd

Jednak od pewnego czasu istnieje związek stosowany min. w kremach, o rewelacyjnych właściwościach wygładzających zmarszczki. Jest nim heksapeptyd. Heksapeptyd czyli pseudobotulina to substancja białkowa, całkowicie nietoksyczna, o właściwościach porównywalnych do toksyny botulinowej (jad kiełbasiany) o cząsteczce tak małej, że może ona być absorbowana przez skórę. Peptydy o działaniu stymulującym takie jak heksapeptyd usprawniają komunikację międzykomórkową, sprzyjając odnowie i regeneracji skóry oraz aktywują działanie fibroblastów, pobudzając je do produkcji białek podporowych skóry, dzięki czemu następuje poprawa jędrności i sprężystości skóry oraz redukcja zmarszczek.

Po zaaplikowaniu serum heksapeptydowego, substancja powoduje kurczenie mięśni i skóry, które odczuwalne są dla osoby poddawanej zabiegowi. W ten sposób preparat gimnastykuje mięśnie twarzy i szyi. W rezultacie powoduje zwiększoną cyrkulację krwi i w ten sposób poprawia metabolizm skóry. Podczas zastygania emulsji dana osoba odczuwa pulsowanie mięśni oraz ciepło na skórze. W czasie około 30 minutowej gimnastyki dochodzi do przenikania substancji odżywczych przez skórę. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny.

Po gimnastyce wywołanej heksapeptydami dochodzi do krótkotrwałej hyperanemii, czyli zaczerwieniania skóry i zwiększenia jej zdolności do absorpcji substancji odżywczych. W celu nawilżenia i przywrócenia naturalnych warunków skórze nakładany jest na nią olejek z witaminą E.

Dzięki swoim właściwościom heksapeptyd stał się zamiennikiem uciążliwej iniekcyjnej terapii toksyną botulinową. Heksapeptyd wykazuje działanie naprawcze i przeciwzmarszczkowe. Poprawia stan naskórka, wpływając na jego regenerację, odpowiednie nawilżenie i prawidłowe podziały komórkowe. Usprawnia działanie warstwy na granicy naskórka i skóry właściwej, odpowiadającej za prawidłową komunikację pomiędzy komórkami i przesyłanie impulsów, które regulują procesy utrzymujące skórę w zdrowym i młodym stanie. Intensyfikuje syntezę białek podporowych skóry, przede wszystkim kolagenu i regenerację skóry właściwej.

Botox

Botox, czyli toksyna botulinowa, blokuje połączenie miedzy nerwem i mięśniem, który jest przez ten nerw nadzorowany. Botulina hamuje wydzielanie neuroprzekaźnika (acetylocholiny), czyli pośrednika w przenoszeniu impulsów nerwowych (informacji) z nerwów do mięśni. Mechanizm ten nazywamy blokowaniem synapsy nerwowo-mięśniowej. W efekcie działania botoxu mięśnie rozkurczają się, co prowadzi do wygładzenia skóry i znacznego spłycenia zmarszczek..

Częstotliwość zabiegów

Jednorazowy zabieg przy użyciu heksapeptydu przynosi widoczne efekty, niemniej jednak długotrwałą poprawę kondycji skóry można osiągnąć po serii 10 – 15 zabiegów. Zabiegom można poddać się 2-3 razy w tygodniu.

Efekty zabiegu

Heksapepetydy działają podobnie do toksyny botulinowej, a jednocześnie nie wymagają wykonywania nakłuć skóry. W związku z powyższym osoby, które z różnych powodów nie chcą poddać się kuracji botoksem, mogą skorzystać z liftingu heksapeptydami. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zabiegi heksapeptydami są mniej skuteczne od botoksu, gdyż substancja podczas zabiegu nakładana jest na skórę, a nie podawana w jej głąb.  

Orientacyjny koszt zabiegu

Pseudobotulina jest bardzo drogim komponentem, a skuteczne działanie wykazuje tylko w odpowiednio wysokim stężeniu. Nałożenie substancji stworzonej na bazie heksapeptydów kosztuje 200 – 300 PLN.

Literatura źródłowa u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

  Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

 • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

  Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

 • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

  Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

 • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

  Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij