Szklanka z wodą, obok kolagen w proszku
Alicja Świątek

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  1. Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu
  2. Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz
  3. Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu

Doustna suplementacja kolagenu może przynieść korzystne rezultaty w spowolnieniu procesów starzenia. Według niektórych badań regularne przyjmowanie doustnego kolagenu może poprawić jędrność i gęstość skóry, jej nawilżenie oraz zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. W aptekach można znaleźć wiele preparatów z kolagenem. Warto wybrać produkt z dodatkiem witaminy C. Jest ona niezwykle istotnym elementem, niezbędnym do syntezy kolagenu przez fibroblasty. W skórze odnotowuje się najwyższą zawartość kolagenu typu I, dlatego zwykle ten rodzaj kolagenu stosowany jest w produktach mających na celu poprawę wyglądu skóry.

Jak stosować kolagen rybi do picia? Zapoznaj się z poradą eksperta na DOZ.pl

Dostępne są suplementy w postaci tabletek, kapsułek, proszków i płynów, w tym także shotów kolagenowych – w wygodnej monoporcji. Wielu ekspertów rekomenduje stosowanie kolagenu do picia, wskazując na lepszą przyswajalność i szybsze działanie tej formy preparatów. Kolagen może być także stosowany zewnętrznie w postaci kremów, maseczek do twarzy lub serum. W produktach kosmetycznych stosuje się zwykle kolagen w postaci zhydrolizowanej. Należy jednak mieć na uwadze, że kolagen działa głównie powierzchniowo, ponieważ nie przenika w głębsze warstwy skóry. Alternatywą są iniekcje kolagenowe w postaci wypełniaczy, które podawane są głębiej i pozwalają uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Alternatywa dla kolagenu rybiego to kolagen wołowy do picia – jak poprawnie go suplementować? Czy również w tym wypadku dobrze jest wspomóc się witaminą C?

Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz

Na rynku kosmetycznym dostępne są liczne produkty zawierające kolagen. Kolagen jest składnikiem wpływającym na poprawę nawilżenia, sprężystości i gęstości skóry. Stosowanie kosmetyków z kolagenem może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry, ograniczenie widoczności zmarszczek, poprawę jędrności skóry oraz na regenerację uszkodzeń skóry. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj peptydy kolagenowe, które mają mniejsze cząsteczki niż niezhydrolizowany kolagen. Umożliwia to lepsze wchłanianie i transport kolagenu przez naskórek. Kremy z kolagenem rekomendowane są dla cery dojrzałej, pozbawionej blasku, z widocznymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Produkty z kolagenem do stosowania zewnętrznego wspomagają nawilżenie, odmłodzenie skóry oraz przywrócenie jej aksamitnego wyglądu.

Sprawdź, jakie tabletki, saszetki, shoty i kapsułki z kolagenem znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

W badaniach wykazano, że suplementacja doustnych produktów kolagenowych lub podawanie preparatów miejscowych może wspomóc działanie anti-aging. Zaobserwowano wzrost nawilżenia oraz elastyczności skóry. Wewnętrzne przyjmowanie kolagenu ogranicza widoczność drobnych zmarszczek oraz wpływa na poprawę wyglądu skóry. W jednym z badań przeprowadzonych w Japonii peptydy kolagenowe podawano grupie 66 badanych kobiet w wieku powyżej 40 lat i z oznakami starzenia się skóry. Po 56 dniach suplementacji 10 g kolagenu odnotowano wyraźnie istotną różnicę w stopniu nawilżenia skóry w porównaniu do osób, którym podawano placebo. W innym badaniu jednej grupie kobiet podawano 2,5 g hydrolizatu kolagenu, drugiej 5 g hydrolizatu kolagenu, natomiast dwie pozostałe grupy otrzymywały odpowiednio 2,5 g i 5 g placebo. Interwencja suplementacyjna trwała 60 dni. W grupach kobiet, którym podawano kolagen, zaobserwowano wzrost elastyczności skóry. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym w grupie 85 chińskich kobiet, sprawdzano wpływ hydrolizatu kolagenu na stan skóry kobiet powyżej 35. roku życia. Po dwóch miesiącach suplementacji badacze zaobserwowali poprawę nawilżenia skóry, zwłaszcza w obrębie kącików oczu oraz policzków. W grupie badanych odnotowano statystycznie znaczące podniesienie elastyczności skóry. Dodatkowo wyniki wykazały zmniejszenie drobnych zmarszczek oraz wygładzenie skóry.

Skóra po suplementacji kolagenem
Skóra przed i po terapii odmładzającej

Z kolei w badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez Sanza i wsp. grupa kobiet aplikowała na skórę produkty kosmetyczne zawierające kolagen. Około 75% kobiet zauważyło zwiększenie gęstości i elastyczności skóry oraz ogólny efekt anti-aging. W innych badaniach zaobserwowano zmniejszenie widoczności zmarszczek, ich głębokości oraz ilości. Przypuszcza się, że stosowanie kosmetyków z kolagenem może regenerować fotouszkodzenia skóry. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów warto połączyć wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie kolagenu.

W jednej z analiz przeglądowych przeanalizowano 11 badań, które obejmowały łącznie 805 uczestników. W 8 badaniach u pacjentów z odleżynami, nadmierną suchością skóry, cellulitem oraz oznakami starzenia skóry stosowano hydrolizat kolagenu w dawce od 2,5 g do 10 g na dobę przez okres od 8 do 24 tygodni. Zauważono, że zarówno krótkotrwałe, jak i długoterminowe przyjmowanie doustnych preparatów kolagenowych może wspomagać terapię ran na skórze oraz spowolnienie procesów starzenia skóry. W 2 innych badaniach podawano peptydy kolagenowe w dawce 3 g na dobę w czasie od 4 do 12 tygodni. Zaobserwowano poprawę nawilżenia oraz elastyczności skóry. W kolejnym eksperymencie, w którym wykorzystano dipeptyd kolagenowy, wyciągnięto przypuszczenia, że efektywność anti-aging suplementacji kolagenu jest proporcjonalna do dawki kolagenu. Autorzy pracy sugerują, że suplementacja kolagenu może poprawić elastyczność, gęstość oraz nawilżenie skóry. Kolagen jest dobrze tolerowany po przyjęciu doustnym i nie wykazuje skutków ubocznych.

  1. F. D. Choi i in., Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/ [dostęp:] 14.09.2023.
  2. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.09.2023.
  3. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.09.2023.
  4. H. Al-Atif, Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Field of Dermatology and Cosmetics, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/358298784_Collagen_Supplements_for_Aging_and_Wrinkles_A_Paradigm_Shift_in_the_Field_of_Dermatology_and_Cosmetics [dostęp:] 14.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl