Szklanka z wodą, obok kolagen w proszku
Alicja Świątek

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 1. Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu
 2. Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz
 3. Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu

Doustna suplementacja kolagenu może przynieść korzystne rezultaty w spowolnieniu procesów starzenia. Według niektórych badań regularne przyjmowanie doustnego kolagenu może poprawić jędrność i gęstość skóry, jej nawilżenie oraz zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. W aptekach można znaleźć wiele preparatów z kolagenem. Warto wybrać produkt z dodatkiem witaminy C. Jest ona niezwykle istotnym elementem, niezbędnym do syntezy kolagenu przez fibroblasty. W skórze odnotowuje się najwyższą zawartość kolagenu typu I, dlatego zwykle ten rodzaj kolagenu stosowany jest w produktach mających na celu poprawę wyglądu skóry.

Jak stosować kolagen rybi do picia? Zapoznaj się z poradą eksperta na DOZ.pl

Dostępne są suplementy w postaci tabletek, kapsułek, proszków i płynów, w tym także shotów kolagenowych – w wygodnej monoporcji. Wielu ekspertów rekomenduje stosowanie kolagenu do picia, wskazując na lepszą przyswajalność i szybsze działanie tej formy preparatów. Kolagen może być także stosowany zewnętrznie w postaci kremów, maseczek do twarzy lub serum. W produktach kosmetycznych stosuje się zwykle kolagen w postaci zhydrolizowanej. Należy jednak mieć na uwadze, że kolagen działa głównie powierzchniowo, ponieważ nie przenika w głębsze warstwy skóry. Alternatywą są iniekcje kolagenowe w postaci wypełniaczy, które podawane są głębiej i pozwalają uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Alternatywa dla kolagenu rybiego to kolagen wołowy do picia – jak poprawnie go suplementować? Czy również w tym wypadku dobrze jest wspomóc się witaminą C?

Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz

Na rynku kosmetycznym dostępne są liczne produkty zawierające kolagen. Kolagen jest składnikiem wpływającym na poprawę nawilżenia, sprężystości i gęstości skóry. Stosowanie kosmetyków z kolagenem może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry, ograniczenie widoczności zmarszczek, poprawę jędrności skóry oraz na regenerację uszkodzeń skóry. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj peptydy kolagenowe, które mają mniejsze cząsteczki niż niezhydrolizowany kolagen. Umożliwia to lepsze wchłanianie i transport kolagenu przez naskórek. Kremy z kolagenem rekomendowane są dla cery dojrzałej, pozbawionej blasku, z widocznymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Produkty z kolagenem do stosowania zewnętrznego wspomagają nawilżenie, odmłodzenie skóry oraz przywrócenie jej aksamitnego wyglądu.

Sprawdź, jakie tabletki, saszetki, shoty i kapsułki z kolagenem znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

W badaniach wykazano, że suplementacja doustnych produktów kolagenowych lub podawanie preparatów miejscowych może wspomóc działanie anti-aging. Zaobserwowano wzrost nawilżenia oraz elastyczności skóry. Wewnętrzne przyjmowanie kolagenu ogranicza widoczność drobnych zmarszczek oraz wpływa na poprawę wyglądu skóry. W jednym z badań przeprowadzonych w Japonii peptydy kolagenowe podawano grupie 66 badanych kobiet w wieku powyżej 40 lat i z oznakami starzenia się skóry. Po 56 dniach suplementacji 10 g kolagenu odnotowano wyraźnie istotną różnicę w stopniu nawilżenia skóry w porównaniu do osób, którym podawano placebo. W innym badaniu jednej grupie kobiet podawano 2,5 g hydrolizatu kolagenu, drugiej 5 g hydrolizatu kolagenu, natomiast dwie pozostałe grupy otrzymywały odpowiednio 2,5 g i 5 g placebo. Interwencja suplementacyjna trwała 60 dni. W grupach kobiet, którym podawano kolagen, zaobserwowano wzrost elastyczności skóry. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym w grupie 85 chińskich kobiet, sprawdzano wpływ hydrolizatu kolagenu na stan skóry kobiet powyżej 35. roku życia. Po dwóch miesiącach suplementacji badacze zaobserwowali poprawę nawilżenia skóry, zwłaszcza w obrębie kącików oczu oraz policzków. W grupie badanych odnotowano statystycznie znaczące podniesienie elastyczności skóry. Dodatkowo wyniki wykazały zmniejszenie drobnych zmarszczek oraz wygładzenie skóry.

Skóra po suplementacji kolagenem
Skóra przed i po terapii odmładzającej

Z kolei w badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez Sanza i wsp. grupa kobiet aplikowała na skórę produkty kosmetyczne zawierające kolagen. Około 75% kobiet zauważyło zwiększenie gęstości i elastyczności skóry oraz ogólny efekt anti-aging. W innych badaniach zaobserwowano zmniejszenie widoczności zmarszczek, ich głębokości oraz ilości. Przypuszcza się, że stosowanie kosmetyków z kolagenem może regenerować fotouszkodzenia skóry. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów warto połączyć wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie kolagenu.

W jednej z analiz przeglądowych przeanalizowano 11 badań, które obejmowały łącznie 805 uczestników. W 8 badaniach u pacjentów z odleżynami, nadmierną suchością skóry, cellulitem oraz oznakami starzenia skóry stosowano hydrolizat kolagenu w dawce od 2,5 g do 10 g na dobę przez okres od 8 do 24 tygodni. Zauważono, że zarówno krótkotrwałe, jak i długoterminowe przyjmowanie doustnych preparatów kolagenowych może wspomagać terapię ran na skórze oraz spowolnienie procesów starzenia skóry. W 2 innych badaniach podawano peptydy kolagenowe w dawce 3 g na dobę w czasie od 4 do 12 tygodni. Zaobserwowano poprawę nawilżenia oraz elastyczności skóry. W kolejnym eksperymencie, w którym wykorzystano dipeptyd kolagenowy, wyciągnięto przypuszczenia, że efektywność anti-aging suplementacji kolagenu jest proporcjonalna do dawki kolagenu. Autorzy pracy sugerują, że suplementacja kolagenu może poprawić elastyczność, gęstość oraz nawilżenie skóry. Kolagen jest dobrze tolerowany po przyjęciu doustnym i nie wykazuje skutków ubocznych.

 1. F. D. Choi i in., Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/ [dostęp:] 14.09.2023.
 2. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.09.2023.
 3. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.09.2023.
 4. H. Al-Atif, Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Field of Dermatology and Cosmetics, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/358298784_Collagen_Supplements_for_Aging_and_Wrinkles_A_Paradigm_Shift_in_the_Field_of_Dermatology_and_Cosmetics [dostęp:] 14.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

  Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

 • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

  Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

 • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

  Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

 • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

  Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

 • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

  Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

 • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

 • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

  Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

 • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

  Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij