Szklanka z wodą, obok kolagen w proszku
Alicja Świątek

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.
 1. Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu
 2. Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz
 3. Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu

Doustna suplementacja kolagenu może przynieść korzystne rezultaty w spowolnieniu procesów starzenia. Według niektórych badań regularne przyjmowanie doustnego kolagenu może poprawić jędrność i gęstość skóry, jej nawilżenie oraz zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. W aptekach można znaleźć wiele preparatów z kolagenem. Warto wybrać produkt z dodatkiem witaminy C. Jest ona niezwykle istotnym elementem, niezbędnym do syntezy kolagenu przez fibroblasty. W skórze odnotowuje się najwyższą zawartość kolagenu typu I, dlatego zwykle ten rodzaj kolagenu stosowany jest w produktach mających na celu poprawę wyglądu skóry.

Jak stosować kolagen rybi do picia? Zapoznaj się z poradą eksperta na DOZ.pl

Dostępne są suplementy w postaci tabletek, kapsułek, proszków i płynów, w tym także shotów kolagenowych – w wygodnej monoporcji. Wielu ekspertów rekomenduje stosowanie kolagenu do picia, wskazując na lepszą przyswajalność i szybsze działanie tej formy preparatów. Kolagen może być także stosowany zewnętrznie w postaci kremów, maseczek do twarzy lub serum. W produktach kosmetycznych stosuje się zwykle kolagen w postaci zhydrolizowanej. Należy jednak mieć na uwadze, że kolagen działa głównie powierzchniowo, ponieważ nie przenika w głębsze warstwy skóry. Alternatywą są iniekcje kolagenowe w postaci wypełniaczy, które podawane są głębiej i pozwalają uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Alternatywa dla kolagenu rybiego to kolagen wołowy do picia – jak poprawnie go suplementować? Czy również w tym wypadku dobrze jest wspomóc się witaminą C?

Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz

Na rynku kosmetycznym dostępne są liczne produkty zawierające kolagen. Kolagen jest składnikiem wpływającym na poprawę nawilżenia, sprężystości i gęstości skóry. Stosowanie kosmetyków z kolagenem może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry, ograniczenie widoczności zmarszczek, poprawę jędrności skóry oraz na regenerację uszkodzeń skóry. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj peptydy kolagenowe, które mają mniejsze cząsteczki niż niezhydrolizowany kolagen. Umożliwia to lepsze wchłanianie i transport kolagenu przez naskórek. Kremy z kolagenem rekomendowane są dla cery dojrzałej, pozbawionej blasku, z widocznymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Produkty z kolagenem do stosowania zewnętrznego wspomagają nawilżenie, odmłodzenie skóry oraz przywrócenie jej aksamitnego wyglądu.

Sprawdź, jakie tabletki, saszetki, shoty i kapsułki z kolagenem znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

W badaniach wykazano, że suplementacja doustnych produktów kolagenowych lub podawanie preparatów miejscowych może wspomóc działanie anti-aging. Zaobserwowano wzrost nawilżenia oraz elastyczności skóry. Wewnętrzne przyjmowanie kolagenu ogranicza widoczność drobnych zmarszczek oraz wpływa na poprawę wyglądu skóry. W jednym z badań przeprowadzonych w Japonii peptydy kolagenowe podawano grupie 66 badanych kobiet w wieku powyżej 40 lat i z oznakami starzenia się skóry. Po 56 dniach suplementacji 10 g kolagenu odnotowano wyraźnie istotną różnicę w stopniu nawilżenia skóry w porównaniu do osób, którym podawano placebo. W innym badaniu jednej grupie kobiet podawano 2,5 g hydrolizatu kolagenu, drugiej 5 g hydrolizatu kolagenu, natomiast dwie pozostałe grupy otrzymywały odpowiednio 2,5 g i 5 g placebo. Interwencja suplementacyjna trwała 60 dni. W grupach kobiet, którym podawano kolagen, zaobserwowano wzrost elastyczności skóry. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym w grupie 85 chińskich kobiet, sprawdzano wpływ hydrolizatu kolagenu na stan skóry kobiet powyżej 35. roku życia. Po dwóch miesiącach suplementacji badacze zaobserwowali poprawę nawilżenia skóry, zwłaszcza w obrębie kącików oczu oraz policzków. W grupie badanych odnotowano statystycznie znaczące podniesienie elastyczności skóry. Dodatkowo wyniki wykazały zmniejszenie drobnych zmarszczek oraz wygładzenie skóry.

Skóra po suplementacji kolagenem
Skóra przed i po terapii odmładzającej

Z kolei w badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez Sanza i wsp. grupa kobiet aplikowała na skórę produkty kosmetyczne zawierające kolagen. Około 75% kobiet zauważyło zwiększenie gęstości i elastyczności skóry oraz ogólny efekt anti-aging. W innych badaniach zaobserwowano zmniejszenie widoczności zmarszczek, ich głębokości oraz ilości. Przypuszcza się, że stosowanie kosmetyków z kolagenem może regenerować fotouszkodzenia skóry. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów warto połączyć wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie kolagenu.

W jednej z analiz przeglądowych przeanalizowano 11 badań, które obejmowały łącznie 805 uczestników. W 8 badaniach u pacjentów z odleżynami, nadmierną suchością skóry, cellulitem oraz oznakami starzenia skóry stosowano hydrolizat kolagenu w dawce od 2,5 g do 10 g na dobę przez okres od 8 do 24 tygodni. Zauważono, że zarówno krótkotrwałe, jak i długoterminowe przyjmowanie doustnych preparatów kolagenowych może wspomagać terapię ran na skórze oraz spowolnienie procesów starzenia skóry. W 2 innych badaniach podawano peptydy kolagenowe w dawce 3 g na dobę w czasie od 4 do 12 tygodni. Zaobserwowano poprawę nawilżenia oraz elastyczności skóry. W kolejnym eksperymencie, w którym wykorzystano dipeptyd kolagenowy, wyciągnięto przypuszczenia, że efektywność anti-aging suplementacji kolagenu jest proporcjonalna do dawki kolagenu. Autorzy pracy sugerują, że suplementacja kolagenu może poprawić elastyczność, gęstość oraz nawilżenie skóry. Kolagen jest dobrze tolerowany po przyjęciu doustnym i nie wykazuje skutków ubocznych.

 1. F. D. Choi i in., Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/ [dostęp:] 14.09.2023.
 2. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.09.2023.
 3. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.09.2023.
 4. H. Al-Atif, Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Field of Dermatology and Cosmetics, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/358298784_Collagen_Supplements_for_Aging_and_Wrinkles_A_Paradigm_Shift_in_the_Field_of_Dermatology_and_Cosmetics [dostęp:] 14.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

  Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

 • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

  Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij