Kolegan wołowy w proszku i w tabletkach na złotych łyżeczkach i różowym tle
Alicja Świątek

Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego

Kolagen wołowy, podobnie jak kolagen rybi, jest cennym źródłem aminokwasów – głównie glicyny i proliny. Jednakże kolagen wołowy wykazuje znacznie większą zawartość hydroksyproliny, która warunkuje wyższą stabilność termiczną kolagenu pochodzącego od krów niż tego pozyskiwanego z ryb i owoców morza. Zarówno kolagen wołowy, jak i morski wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego są częstym składnikiem suplementów diety polecanym dla poprawy urody.
 1. Kolagen wołowy – właściwości i charakterystyka
 2. Jak działa kolagen wołowy? Jakie są zalety i wady?
 3. Kolagen wołowy a rybi – jaka jest różnica?
 4. Kolagen wołowy – dla kogo?
 5. Co jeść, żeby uzupełnić niedobory kolagenu?
 6. Formy kolagenu – płyn, proszek czy tabletki?
 7. Kolagen wołowy do picia
 8. Kolagen wołowy w proszku
 9. Kolagen wołowy w tabletkach
 10. Czym jest hydrolizowany kolagen wołowy?
 11. Czy warto stosować kolagen wołowy?

W celu poprawy składu ciała wskazane jest przyjmowanie kolagenu wołowego. Kolagen wołowy, który jest źródłem kolagenu typu II, wpływa na poprawę stanu i funkcjonowania tkanki chrzęstnej i stawów. Warto stosować kolagen wołowy w celu uzupełnienia terapii choroby zwyrodnieniowej stawów oraz podczas urazów kostno-stawowych.


Kolagen wołowy – właściwości i charakterystyka

Z biochemicznego punktu widzenia białka tworzące charakterystyczną potrójną helisę, która jest złożona z trzech łańcuchów polipeptydowych, oraz charakterystyczne struktury, tzw. liny: prawoskrętne i rozciągnięte superhelisy, pomimo nieco odmiennego rozmiaru, funkcji i rozmieszczenia w tkankach noszą wspólną nazwę „kolagen”. Potrójna helisa polipeptydowa, nazywana tropokolagenem, stanowi podstawową jednostkę strukturalną kolagenu i może osiągać długość ok. 300 nm. Na obu końcach tropokolagenu występują telopeptydy warunkujące immunogenność białka. Dotychczas opisano 26 genetycznie różnych typów kolagenu. Każdy łańcuch polipeptydowy zawiera około 1050 aminokwasów, z których ok. 30% stanowi glicyna, ok. 25% kwasy iminokarboksylowe, jak prolina i hydroksyprolina. Białka kolagenowe wykazują znaczną odporność na działanie enzymów proteolitycznych. Jedynie kolagenoza powoduje ich degradację.

Kolagen wołowy znajduje szerokie zastosowanie:

 • Wykorzystywany jest do produkcji preparatów aptecznych będących źródłem licznych aminokwasów – składowych kolagenu. W aptekach dostępne są różne postacie kolagenu: tabletki, kapsułki, płyny, proszki do rozpuszczania.
 • Stanowi składnik wypełniaczy tkankowych wykorzystywanych w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Wypełniacze tkankowe z kolagenem stosowane są na skórę twarzy i ciała w celu wypełnienia zmarszczek, bruzd, nierówności, modelowania owalu twarzy, zwiększenia gęstości skóry oraz jej napięcia. Wypełniacze z kolagenem mogą być stosowane do uzupełnienia ubytków po urazach lub wypadkach.
 • Stosowany jest w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów, żeli, serum do pielęgnacji twarzy, w preparatach przeciwstarzeniowych – wykorzystywane są tu właściwości spowalniające procesy starzenia, zwiększające gęstość skóry, poprawiające jej jędrność oraz sprężystość.

Jak działa kolagen wołowy? Zalety i wady

Kolagen wołowy jest ważnym składnikiem budulcowym chrząstek i stawów. Wpływa korzystnie na pracę mięśni, stan skóry, zębów oraz rogówki występującej w oczach. Wspomaga spowolnienie procesów starzenia oraz utrzymanie gęstości i elastyczności skóry. Jedną z głównych funkcji białek kolagenowych jest utrzymanie integralności strukturalnej narządów i tkanek. Kolagen stanowi wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy komórkami oraz zapewnia odpowiednią twardość, elastyczność i wytrzymałość tkanek.

Kolagen warunkuje lepsze przyswajanie składników mineralnych. Kości składają się w ok. 90% z kolagenu, dlatego jest on kluczowy dla utrzymania gęstości i prawidłowej budowy kości. Kolagen wspomaga procesy regeneracyjne w tkance chrzęstnej oraz ogranicza aktywność enzymów uczestniczących w przebiegu stanu zapalnego i bólowego.

Kolagen przyczynia się do regeneracji organizmu, uczestniczy w gojeniu ran, procesie bliznowacenia oraz zrastania kości po urazach. Może uczestniczyć w detoksykacji organizmu oraz w stymulowaniu produkcji soku żołądkowego. Kolagen wołowy ma podobną budowę do naturalnego kolagenu wytwarzanego w organizmie. W przewodzie pokarmowym wchłaniany jest w sporych ilościach i wykazuje znaczną dostępność. W przeciwieństwie do kolagenu rybiego pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu ryb. Kolagen wołowy otrzymuje się z elementów pochodzących od zwierząt, takich jak kości, skóry czy chrząstki. Z tego względu produkt nie znajdzie zastosowania u osób prowadzących diety roślinne, które są pozbawione produktów odzwierzęcych – jak dieta wegańska lub wegetariańska.

Powiązane produkty

Jaka jest różnica między kolagenem wołowym a rybim?

Kolagen wołowy pozyskiwany jest z kości, chrząstek, skóry i tkanki łącznej krów. Kolagen rybi otrzymuje się ze skóry, łusek, ości ryb i innych organizmów morskich. Zarówno kolagen wołowy, jak i rybi zawierają 18 aminokwasów, głównie glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. W jednym z badań wykazano, że w kolagenie wołowym znajduje się o ok. 30% więcej hydroksyproliny. Aminokwas ten warunkuje lepszą stabilność termiczną kolagenu wołowego niż tego pochodzenia morskiego. W przypadku kolagenu rybiego odnotowuje się denaturację białek przy niższej temperaturze, niż ma to miejsce w przypadku kolagenu wołowego, który ma większą zawartość hydroksyproliny.

Kolagen wołowy jest źródłem nie tylko występującego w kolagenie morskim kolagenu typu I, ale również kolagenu typu II, który jest bardzo ważnym budulcem chrząstek i ciała szklistego oka. Kolagen typu I jest pomocny przy spowalnianiu procesów starzenia skóry, poprawie stanu cery, włosów i paznokci. W tym celu może być stosowany zarówno kolagen rybi, jak i wołowy, które są jego źródłem. Kolagen typu II, który występuje w kolagenie pochodzenia wołowego, wpływa korzystnie na stawy i skład ciała. Kolagenowi rybiemu przypisuje się nieco lepsze wchłanianie niż temu pochodzącemu od ssaków.

Kolagen wołowy – dla kogo?

Suplementacja kolagenu jest wskazana w licznych przypadkach:

Suplementy z kolagenem należy spożywać codziennie. Są one bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu.

W jednym z badań wykazano, że u 81% osób stosujących kolagen wołowy wystąpiło zmniejszenie bólu stawów, a u 69% osób przyjmujących hydrolizat kolagenu nastąpiła redukcja liczby przyjmowanych leków przeciwbólowych o ponad 50% w odniesieniu do placebo.

Kolagen w jedzeniu – w jakich produktach spożywczych znajduje się go najwięcej?

Naturalne źródła kolagenu można znaleźć w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak podroby (wątróbka, serca), galaretki rybne, wieprzowe, owocowe, salceson, chrząstki, golonka, żelatyna, buliony z kurzych łapek, sproszkowane chrząstki i płetwy rekina. Dodatkowo warto spożywać produkty bogate w substancje zwiększające naturalną syntezę kolagenu w organizmie. Wytwarzanie kolagenu mogą wspomagać: witaminy A, C i E oraz flawonoidy zawarte owocach (maliny, truskawki, cytrusy) i warzywach (natka pietruszki, papryka).

Formy kolagenu – płyn, proszek czy tabletki?

W aptekach można znaleźć różne postaci kolagenu: proszek, płyn, tabletki, kapsułki, shoty, saszetki. Preparaty z kolagenem występują w formie jednoskładnikowych produktów zawierających kolagen wołowy, wieprzowy lub morski. Dostępne są także suplementy wieloskładnikowe, w których poza kolagenem zawarte są inne cenne składniki: glukozamina, chondroityna, witamina C, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Kolagen do picia jest łatwy w użyciu, nie wymaga popijania ani dodatkowego rozpuszczania w płynie. Gwarantuje także dobrą przyswajalność. Warto wybierać produkty kolagenowe z dodatkiem innych substancji wspomagających jego działanie, jak witamina C, która jest kluczowym elementem w jego syntezie.

Dowiedz się więcej – jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?

Kolagen wołowy do picia

Kolagen do picia występuje w formie płynu w butelce lub jednorazowych shotów, które są gotowe do wypicia w postaci pojedynczej dawki kolagenu. Nie trzeba go ani popijać, ani rozpuszczać. Należy jedynie pamiętać, aby po otwarciu butelki przechowywać płyn w lodówce.

Dowiedz się więcej o tym, jakie inne właściwości ma kolagen do picia – czy warto go stosować?

Kolagen wołowy w proszku

Suplementy kolagenowe w proszku są alternatywą dla kapsułek i tabletek do łykania. W przypadku osób, które mają problem z połykaniem stałych postaci leku, mogą być najlepszym wyborem. Proszek z kolagenem należy wsypać do naczynia z wodą, sokiem lub ulubionym napojem, a następnie wymieszać i wypić. Kolagen w proszku można dodać do koktajlu, smoothie, jogurtu lub kefiru.

Kolagen wołowy w tabletkach

Kolagen wołowy w tabletkach to łatwa do przyjęcia forma. W tej postaci kolagen można przyjmować w wygodny sposób, nie wymaga rozpuszczania ani przechowywania w lodówce. Należy jedynie połknąć tabletkę z kolagenem. Zazwyczaj w tabletkach występuje hydrolizat kolagenu, który jest lepiej przyswajalną formą. Dodatkowe składniki, jakie możemy znaleźć, to: wapń wspomagający właściwe funkcjonowanie kości, witaminy z grupy B i witamina C, które wspomagają zachowanie zdrowej skóry.

Czym jest hydrolizowany kolagen wołowy?

Kolagen jest wytwarzany fizjologicznie przez organizm, natomiast kolagen hydrolizowany otrzymywany jest na drodze chemicznej lub enzymatycznej. Hydrolizowany kolagen powstaje w procesie hydrolizy. Wytwarzanie kolagenu hydrolizowanego rozpoczyna się od ekstrakcji kolagenu ze skór wieprzowych i bydlęcych, z kości kurczaka, ze skór oraz kości ryb i bezkręgowców wodnych. Następnie otrzymany w ten sposób kolagen na drodze hydrolizy enzymatycznej umożliwia uzyskanie lepiej przyswajalnych peptydów o mniejszej masie. Aktywność tak otrzymanego produktu uwarunkowana jest stopniem hydrolizy oraz rodzajem enzymu wykorzystanego w procesie chemicznym. W porównaniu do żelatyny hydrolizowany kolagen wykazuje znacznie lepszą rozpuszczalność zarówno w gorącej, jak i zimnej wodzie. Natomiast żelatyna rozpuszcza się jedynie w gorącej wodzie. Ponadto hydrolizowany kolagen jest lepiej przyswajalny i łatwiej trawiony w układzie pokarmowym niż żelatyna, dlatego jest bardziej uniwersalnym surowcem. Hydrolizowany kolagen występuje w postaci płynów, proszków do rozpuszczania i kapsułek.

Czy warto stosować kolagen wołowy?

Kolagen jest związkiem dobrze tolerowanym i bezpiecznym. Jest biokompatybilny z tkankami w organizmie. Kolagen znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny – w fizjoterapii, ortopedii, medycynie estetycznej oraz w kosmetologii. Przyjmowany doustnie może przynieść korzystne rezultaty podczas rehabilitacji, w rekonwalescencji, przy urazach kostno-stawowych, jak uszkodzone ścięgno, staw czy więzadło. Wpływa korzystnie na stan włosów, paznokci i skóry, dlatego jest częstym składnikiem suplementów wspomagających poprawę stanu skóry.

 1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 31.07.2023.
 2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 31.07.2023.
 3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 31.07.2023.
 4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 31.07.2023.
 5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 31.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

  Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij