Choroby stawów – rodzaje, przyczyny i leczenie
Beata Turska

Choroby stawów – rodzaje, przyczyny i leczenie

Chorób stawów nie należy lekceważyć, bo wśród nich są takie, które wymagają szybkiego, specjalistycznego leczenia. Bez zbadania przyczyny nie można zrzucać winy wyłącznie na wiek, przeciążenie czy drobny uraz. Jeśli bólowi towarzyszą inne niepokojące objawy, np. gorączka, osłabienie, chudnięcie, zmiany skórne, mogą kryć się za nimi poważne choroby.

Ból stawów (lub jednego z nich) to bardzo częsta dolegliwość. W jednym z ogólnopolskich badań prawie 1/3 osób dorosłych zgłosiła ból stawów, który wystąpił w ciągu ostatnich 30 dni — piszą autorzy artykułu Ból i obrzęk stawów opublikowanego w czasopiśmie „Medycyna po Dyplomie”. Najczęściej wymieniany był ból kolana, a następnie ból ramion i bioder. Im bardziej zaawansowany wiek pacjenta, tym bóle stawów stają się coraz powszechniejsze; często wynikają z postępujących deformacji w przebiegu starzenia się.  

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

RZS to przewlekła, postępująca choroba autoimmunologiczna z okresami zaostrzeń i remisji. Kobiety zapadają na nią częściej niż mężczyźni. Początkowo zmiany obejmują błonę maziową stawów. Z czasem schorzenie to je niszczy, doprowadza do ich zniekształcenia i sprawia, że zostają unieruchomione. Wraz z rozwojem atakuje także inne narządy. 

Objawy, które mogą pojawić się na początku choroby to:

  • stan podgorączkowy,
  • bóle stawów i mięśni,
  • mrowienie oraz drętwienie kończyn,
  • poranna sztywność stawów, która wraz z postępem choroby trwa coraz dłużej,
  • brak apetytu i związane z nim chudnięcie.

Zdarza się także, że dolegliwość zaczyna się ostrym stanem zapalnym jednego lub wielu stawów (najczęściej nadgarstków i rąk).RZS nie da się wyleczyć, lecz szybka diagnoza i nowoczesne terapie pozwalają zahamować destrukcję stawów, zwłaszcza we wczesnym stadium. 

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)

ŁZS to przewlekłe zapalenie stawów związane z łuszczycą. Najczęściej pojawia się po kilku latach od pierwszego wystąpienia zmian skórnych, ale zdarza się również, że je wyprzedza lub rozwija się bez objawów. Choroba może zacząć się nagle, towarzyszy jej często gorączka i zapalenie jednego lub kilku stawów. ŁZS, podobnie jak RZS nie da się wyleczyć całkowicie. Można jednak uzyskać okresową poprawę. 

Powiązane produkty

Reaktywne zapalenie stawów (REA)

REA to choroba, która pojawia się po wcześniejszym zakażeniu bakteryjnym przewodu pokarmowego lub dróg moczowo-płciowych (np. salmonellą czy chlamydią). Co ciekawe, w samych stawach nie ma bakterii, są tam jedynie ich antygeny. Stan zapalny objawiający się bólem i obrzękiem może objąć jeden lub kilka stawów.

Początkowe objawy:

  • złe samopoczucie,
  • gorączka,
  • bóle brzucha,
  • biegunka.

Chorobie mogą towarzyszyć objawy, które nie dotyczą stawów, np. zmiany skórne narządów płciowych, wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, a nawet zapalenie spojówek, niewyraźne widzenie oraz inne problemy ze wzrokiem. Dolegliwość najczęściej mija, ale u niewielkiej części pacjentów ma charakter przewlekły i postępujący. 

Dna moczanowa (artretyzm, podagra) — jedna  z wielu chorób stawów

Dna moczanowa to zapalenie stawów, do którego dochodzi na skutek krystalizacji moczanu sodu w płynie stawowym, co jest związane ze zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie (spowodowanym, np. złą dietą, paleniem papierosów i innymi przyczynami).  Najczęściej dotyka mężczyzn po czterdziestce. Jednak zachorować na nią mogą także kobiety (na ogół nieco starsze). Pierwszy atak zazwyczaj dotyczy tylko jednego stawu (zwykle któregoś ze stawów stopy). 

Napad dny moczanowej jest na ogół nagły, może np. wyrwać ze snu. Trwa zwykle do 3 tygodni i na ogół przemija, nawet nieleczony.

Objawy:

  • ból stawu.
  • obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS, osteoartoza)

ChZS to przewlekła, postępująca choroba, która wiąże się z uszkodzeniem stawu, pojawianiem się osteofitów, czyli wyrośli kostnych, a także zwiotczeniem i zanikiem mięśni, stanem zapalnym ogarniającym błonę maziową. Dotyczy najczęściej osób po czterdziestce, nieco częściej kobiet niż mężczyzn. Może mieć wiele przyczyn — od genetycznych lub związanych z chorobami ogólnoustrojowymi (np. niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą) po takie, które wiążą się z uszkodzeniem mechanicznym lub przeciążeniem stawu.

Objawy: 

  • poranna sztywność stawów trwająca nie dłużej niż pół godziny,
  • ból, który nasila się, gdy staw jest obciążony,
  • strzelanie w stawach.

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć stawu biodrowego, kolanowego, stawów rąk oraz kręgosłupa. Leczenie zmierza do opanowaniu bólu i ich zahamowania.

Problemy ze stawami (ból, obrzęki, sztywność i inne) mogą mieć także wiele innych przyczyn, nawet takich, które nie kojarzą się z układem ruchu (np. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C). Powinny być wyjaśnione, a w razie potrzeby poddane dokładnej diagnostyce (m.in. badaniu radiologicznemu, USG, rezonansowi magnetycznemu). Współczesna medycyna zna wiele sposobów, by zmniejszyć ból, zahamować destrukcję stawów i zapobiec niepełnosprawności. Nie należy jednak zwlekać z rozpoczęciem leczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl