Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów
Mateusz Burak

Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów

Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, także osoby młode, a nawet dzieci mogą zmagać się z trzaskami w stawach. Przyczyny strzykających stawów mogą być rozmaite, od siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej aż po zmiany zwyrodnieniowe i poważne choroby reumatologiczne (chrupaniu w stawach towarzyszy wtedy ból, opuchlizna czy zaczerwienienie stawu). Jak wygląda diagnostyka i leczenie strzykania w stawach, jakie badania wykonać? 

Strzelanie w stawach – przyczyny strzykania w stawach

Strzelające stawy to przypadłość, z którą bardzo wielu z nas spotyka się na co dzień. Chrupanie czy trzaski w stawach pojawiają się najczęściej podczas ruchu po dłuższym okresie unieruchomienia, np. podczas porannego wstawania z łóżka.

Etiologia strzelania w stawach jest wieloczynnikowa. Strzykające stawy mogą być rezultatem bardzo niskiego poziomu nawodnienia, chorób o podłożu zwyrodnieniowo–wytwórczym czy uwarunkowań genetycznych dotyczących specyficznej budowy stawów. Strzelające kości mogą także oznaczać niedobór składników i substancji będących podstawowym budulcem chrząstki stawowej. 

Niektórzy terapeuci manualni wykorzystujący manipulacje stawów twierdzą, że strzelanie i trzaskanie w stawach to rezultat zjawiska określanego mianem kawitacji. Polega ono na tym, że w trakcie manipulacji, kiedy dochodzi do zmian położenia powierzchni stawowych kości, następuje bardzo gwałtowna zmiana ciśnienia płynu śródstawowego. Pojawiające się bąbelki gazu oraz wyrównanie ciśnienia pod wpływem przeprowadzonej manipulacji wyzwala słyszalne strzykanie w stawach. Przyczyną może być także chondromalacja, czyli zubożenie i osłabienie struktury chrząstki stawowej. 

Siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna również sprzyja strzykaniu w kościach. Podobnie jak urazy i otyłość powodująca duże przeciążenia mogące wywoływać patologiczne procesy degeneracyjne w obrębie struktury wspomnianej chrząstki stawowej. Przyczynami strzelających stawów u dzieci są najczęściej wahania poziomu hormonów towarzyszące dojrzewaniu oraz rozluźnienie aparatu więzadłowego. Zazwyczaj nie wywołuje to dolegliwości ani w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie. Ustępuje samo i nie wymaga leczenia. Wymienione przyczyny pozwalają wstępnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego strzelają stawy.

Strzelanie w stawach – kiedy chrupanie w stawach może oznaczać chorobę?

Strzelające kolana, strzelanie w nadgarstkach czy pykanie w różnych stawach może oznaczać poważne dolegliwości. Jeśli oprócz słyszalnych dźwięków, występują także niepokojące objawy w postaci widocznych cech stanu zapalnego, jak np. zaczerwienienie, obrzęk, ból, podniesienie ciepłoty, trudności przy poruszaniu oraz ograniczenie zakresu ruchomości, to należy natychmiast udać się do specjalisty. Strzelające kości i przeskakiwanie w stawach może wtedy oznaczać chorobę o podłożu reumatycznym. Bardzo niepokojącym symptomem powinna być tzw. sztywność poranna, czyli konieczność „rozruszania” się, bez której nie ma możliwości wykonywania płynnych ruchów i dynamicznego przemieszczania po przebudzeniu się rano.

Równie niepokojący powinien być ból w kostce czy w stawie skokowym pojawiający się notorycznie przy chodzeniu. Zaniepokoić powinny także pojawiające się deformacje, wyrośla kostne okolicy stawów rąk czy stóp. 

Powiązane produkty

Strzelające stawy – diagnostyka

Podanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego stawy strzelają, czy dlaczego kości strzelają, bywa trudne. Wymaga to konsultacji z lekarzem specjalistą – ortopedą lub reumatologiem. Należy bowiem przeprowadzić wywiad i w razie potrzeby wykonać badania diagnostyczne, jak np. zdjęcie rentgenowskie pozwalające uwidocznić ewentualne zmiany zwyrodnieniowe, które potencjalnie mogą być przyczyną strzelających stawów. 

Badania laboratoryjne umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie innych schorzeń oraz ułatwiają określenie możliwych niedoborów mikro- i makroelementów, które często są odpowiedzią na pytanie: dlaczego strzela w stawach? Pomocne bywa badanie artroskopowe (artroskopię przeprowadza się w przypadku dolegliwości ze strony stawu kolanowego), pozwala ono dokonać precyzyjnej oceny stopnia ubytku oraz degradacji chrząstki stawowej, torebki stawowej. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie innych, dokładniejszych badań obrazowych, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Strzelające stawy – sposoby na trzaskanie w stawach

Leczenie trzasków w stawach jest uzależnione od przyczyny strzelania w kościach. Jeśli jest to przeciążenie spowodowane otyłością, to zaleca się redukcję masy ciała pod kontrolą lekarza lub dietetyka. 

Przy niedoborze substancji budulcowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, powszechnie stosuje się preparaty farmakologiczne zawierające glukozaminę, chondroitynę, witaminę C, kolagen, magnez, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne oraz leki o działaniu przeciwzapalnym. 

Częstym sposobem na strzelające stawy jest podawanie bezpośrednio do stawu preparatów zawierających kwas hialuronowy na drodze iniekcji. Równie dużą popularnością cieszy się aplikowanie w ten sam sposób bogatopłytkowego osocza. W niektórych przypadkach, jak np. choroby o podłożu zwyrodnieniowym podaje się tzw. blokady z glikokortykosteroidów, aby zmniejszyć ból. 

Sposobem na strzelanie w kościach wywołanym degeneracją chrząstki może być także korzystanie z kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych. Ich dobroczynny wpływ polega na wspomaganiu syntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest jednym z budulców chrząstki stawowej. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz zredukowanie ilości białka również pomaga w utrzymaniu dobrego stanu narządu ruchu. 

Strzelanie w stawach – ćwiczenia

Aktywność fizyczna, propagowanie zdrowego stylu życia, regularne uprawianie sportu pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, wydolności oraz usprawnia krążenie. Niesłychanie istotne jest całkowite i pełne wyleczenie wcześniejszych urazów typu zwichnięcia czy skręcenia. Bowiem w sytuacji, kiedy zbyt wcześnie podejmiemy uprawianie sportu, może okazać się, że kontuzja będzie miała tendencję do nawrotów. Przeskakiwanie może się pojawiać w takiej sytuacji, nawet mimo bardzo odległej traumatyzacji narządu ruchu. 

Poprzez takie działania jesteśmy w stanie w różnym stopniu zmniejszyć strzelanie kości czy strzykanie w kolanie. Prawdopodobnie pozwoli to również na unikanie bólu kostek, czy strzelania innych kości w stopie. 

  1. M. D. Crema, A. Guermazi, E. C. Sayre, The association of magnetic resonance imaging (MRI)–detected structural pathology of the knee with crepitus in a population–based cohort with knee pain: the MoDEKO study, „Osteoarthritis Cartilage” 2011, nr 19, s. 1429–1432.
  2. J. H. Bae, N. H. Paik, G. W. Park i in., Predictive value of painful popping for a posterior root tear of the medial meniscus in middle–aged to older Asian patients, „Arthroscopy” 2013, nr 29, s. 545–549.
  3. J. R. Martin, J. M. Jennings, T. S. Watters i in.,  Femoral implant design modification decreases the incidence of patellar crepitus in total knee arthroplasty, „Journal of Arthroplasty” 2017, nr 32, s. 1310–1313.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij