Glukozamina – jaki ma wpływ na stawy? Jak uzupełniać jej niedobory?
Joanna Orzeł

Glukozamina – jaki ma wpływ na stawy? Jak uzupełniać jej niedobory?

Glukozamina to substancja naturalnie występująca w tkankach ludzkich, buduje przede wszystkim chrząstkę stawową. Z tego względu już dekady temu wysunięto przypuszczenie, że zażywanie jej jako suplementu diety może wspomóc terapię pacjentów zmagających się z chorobami stawów. Czy słusznie? Poznajmy glukozaminę, jej właściwości i zastosowanie. 

Dolegliwości i choroby ze strony układu mięśniowo-szkieletowego to poważny problem współczesnego, starzejącego się społeczeństwa. Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) jest nierzadko przyczyną niezdolności do pracy, niepełnosprawności, obniżenia samopoczucia psychicznego. Najczęściej zalecane w jej terapii leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) działają jedynie objawowo, nie lecząc przyczyn osteoartrozy, a dodatkowo są powodem występowania dotkliwych działań niepożądanych. Zrozumiałym jest zatem poszukiwanie bezpiecznych alternatyw o wpływie nie tylko na objawy, ale też na przyczynę tego schorzenia. 

Glukozamina – czym jest? 

Glukozamina (ang. glucosamine) to aminomonosacharyd; związek organiczny, będący pochodną glukozy, w której jedna z grup hydroksylowych została podstawiona grupą aminową. Jest rozpuszczalna w wodzie. Ten jeden z najliczniej występujących w organizmie człowieka cukrów prostych jest prekursorem wielu innych cząstek, np. chondroityny lub heparyny

Glukozamina to naturalny składnik chrząstki i mazi stawowej, jednak zdolność do jej syntezy maleje z wiekiem. Jako że nie występuje ona w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych, suplementacja doustna wydaje się konieczna, by uzupełnić jej niedobory. 

Glukozamina dostępna jest na rynku w postaci trzech związków: siarczanu, chlorowodorku i N-acetyloglukozaminy. Wszystkie one pozyskiwane są z chityny budującej szkielety organizmów morskich lub ściany komórkowe grzybów. Występuje też w pełni syntetyczna forma glukozaminy. 

Glukozamina – właściwości, działanie i efekty 

Choroba zwyrodnieniowa stawów przestaje być domeną wyłącznie ludzi starszych. Coraz częściej dotyka osoby młode – czasem dopiero po 35. roku życia! Przyczyniają się do tego chętnie uprawiane sporty wyczynowe, a nawet rekreacyjne. Stopniowo przeciążenie stawów prowadzi do postępującego uszkodzenia chrząstki, a dalej do wtórnej lub pourazowej osteoartrozy. Wzrasta więc zapotrzebowanie na leczenie mniej inwazyjne niż proponowana osobom w starszym wieku endoprotezoplastyka. Poszukiwane jest remedium idealne: niepowodujące działań niepożądanych, modyfikujące przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów, spowalniające stan zapalny i procesy niszczenia tkanek stawu. Odpowiedzią są związki chondroprotekcyjne z glukozaminą na czele

Glukozamina należy do preparatów z grupy SYSADOA (z ang. symptomatic slow acting drugs for osteoarthritis) – wolno działających, łagodzących objawy, ale też mogących zmodyfikować przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów przez przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej). 

Mechanizm działania glukozaminy nie został wciąż dokładnie poznany. Wykazano, że jest ona wykorzystywana przez chondrocyty do wbudowania jej w łańcuchy glikozaminoglikanów (GAG), czyli polisacharydów będących m.in. składową chrząstki. Glukozamina zmniejsza aktywność niektórych enzymów katabolicznych biorących udział w degradacji tkanki chrzęstnej. Ułatwia też nowo powstałym chondrocytom dotarcie do uszkodzonych obszarów chrząstki. Może również pobudzać produkcję kwasu hialuronowego, ważnego składnika mazi stawowej. Inne badania wskazują na zdolność glukozaminy do zmniejszania stanów zapalnych przez hamowanie aktywności cytokin prozapalnych i zmniejszenie produkcji prostaglandyn. 

Zasadność suplementacji glukozaminą w ostatnich latach poddawana jest dyskusji ze względu na niejednoznaczne wyniki badań dotyczących jej skuteczności. Są jednak wyniki licznych eksperymentów, które budzą zaufanie i nadzieję, gdy setki pacjentów przyjmowało glukozaminę przez okres 3 lat i nie wykazano u nich po tym czasie żadnych ubytków chrząstki stawowej – w odróżnieniu od pacjentów przyjmujących placebo, a których stan chrząstki uległ pogorszeniu. 

Polecane dla Ciebie

Glukozamina – kiedy stosować? Jak dawkować preparaty z glukozaminą? 

W aptekach dostępne są preparaty z glukozaminą w postaci leków na receptę oraz licznych suplementów diety. Odpowiednie będą dla osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów, dla osób w podeszłym wieku oraz dla osób aktywnych fizycznie, pragnących zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów, ich ruchomość i sprawność. Jaka glukozamina będzie najlepsza? Najlepiej, by w preparacie znajdowała się glukozamina w postaci siarczanu, którego korzystne działanie jest najdokładniej poznane.  

Wybierać można spośród suplementów w postaci tabletek, kapsułek, saszetek, żeli do smarowania, płynów do wypicia. Są to przede wszystkim preparaty wieloskładnikowe, np. z witaminą C, imbirem, kolagenem, chondroityną, kwasem hialuronowym, ekstraktem z kadzidłowca indyjskiego (Boswellia serrata). 

Zalecane dawkowanie to najczęściej 1500 mg glukozaminy na dobę w dawkach podzielonych. Przed użyciem zawsze należy zapoznać się z ulotką preparatu, a ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Glukozamina – skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania 

Glukozamina podana doustnie jest bardzo dobrze tolerowana. Ewentualne działania niepożądane – takie jak zaparcia, biegunki, wzdęcia, bóle głowy, wysypka – mają łagodny charakter i ustępują po odstawieniu preparatu. 

Glukozamina pozyskiwana z owoców morza jest przeciwwskazana dla pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na skorupiaki. Jednocześnie osoby te mogą zażywać preparaty z glukozaminą pozyskiwaną z innych źródeł. 

W czasie ciąży i karmienia piersią, w przypadku dzieci i młodzieży oraz w przypadku cukrzycy stosowanie preparatów z glukozaminą należy skonsultować z lekarzem. 

 1. E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, „Postępy Fitoterapii”, nr 4 2011. 
 2. H. S. Vasiliadis, K. Tsikopoulos, Glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis, „World Journal of Orthopedics”, nr 8 (1) 2017. 
 3. F. Richy, O. Bruyere, O. Ethgen, M. Cucherat, Y. Henrotin, J.-Y. Reginster, Structural and Symptomatic Efficacy of Glucosamine and Chondroitin in Knee Osteoarthritis, „Archives of Internal Medicine”, nr 163 2003. 
 4. T. E. McAlindon, M. P. LaValley, J. P. Gulin, Glucosamine and Chondroitin for Treatment of Osteoarthritis. A Systematic Quality Assessment and Meta-analysis, „JAMA”, nr 283 (11) 2000. 
 5. W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, „Forum Reumatologiczne”, nr 2 (2) 2016. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

 • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

  Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij