Dzika róża – jakie właściwości ma ta roślina ozdobna? Stosowanie przy przeziębieniu, grypie i zapaleniu stawów
Alicja Świątek

Dzika róża – jakie właściwości ma ta roślina ozdobna? Stosowanie przy przeziębieniu, grypie i zapaleniu stawów

Dzika róża to roślina o wyjątkowych właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W przemyśle farmaceutycznym występuje w formie tabletek, kapsułek, herbat, olejków eterycznych, a także jako składnik innych leków i suplementów diety. Zawarty w niej galaktolipid jest z powodzeniem stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlaczego zawarta w dzikiej róży witamina C jest lepiej przyswajalna od każdej innej jej formy i kto nie powinien sięgać po suplementy z dziką różą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w tym artykule.

Dzika róża (łac. Rosa canina) jest rośliną, występującą na terenie całej Polski. Znana jest przede wszystkim z dużej zawartości witaminy C, która jest ok. 30 razy większa niż w cytrynie. Owoce zaliczane są do jednych z najlepszych źródeł kwasu L-askorbowego. Już kilka owoców dzikiej róży może w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Dodatkowo zawierają szereg innych, równie cennych składników, które warunkują jej wielokierunkowe działanie. Z tego względu dzika róża jest cenionym surowcem leczniczym i warto jej się bliżej przyjrzeć.

Dzika róża – właściwości i działanie prozdrowotne

Ze względu na zawartość witamin owoce dzikiej róży działają przede wszystkim wzmacniająco. Obecność znacznych ilości witaminy C nadaje surowcowi właściwości uodparniające, wzmacniające naczynia oraz zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworów. Preparaty z dziką różą stanowią „bombę witaminową” i często są spożywane w celu uzupełnienia ich niedoborów. Zwłaszcza w stanach obniżonej odporności, osłabienia, wycieńczenia, narażenia na stres oraz w okresie rekonwalescencji.

Jakie składniki aktywne są w dzikiej róży?

Owoce dzikiej róży są bogatym źródłem witamin, zwłaszcza kwasu L-askorbowego. Wykazano, że witamina C występująca naturalnie w dzikiej róży jest lepiej przyswajana oraz wykazuje większą aktywność w odniesieniu do syntetycznej postaci. Najprawdopodobniej związane jest to z obecnością w naturalnym surowcu antocyjanów, fenolokwasów, flawonoidów, karotenoidów, które stabilizują kwas L-askorbowy oraz działają z nim synergistycznie. Powoduje to lepsze wchłanianie, szybsze oraz dłuższe działanie witaminy C pochodzącej z owoców dzikiej róży. Roślina zawiera także inne związki, takie jak witamina A i E, witamina K oraz witaminy z grupy B. Surowiec dostarcza również inne antyoksydanty w postaci związków polifenolowych, takich jak: proantocyjanidyny i flawonoidy. Zawiera ważne makroelementy, jak: potas, fosfor, wapń i magnez. Owoce dzikiej róży stanowią rezerwuar kwasów fenolowych wykazujących aktywność przeciwgrzybiczą oraz przeciwwirusową.

W ostatnim czasie  odkryto w roślinie galaktolipid – niezwykle wartościową substancję o silnych właściwościach przeciwzapalnych, znajdującą zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Przypisuje mu się funkcję związaną z tłumieniem reakcji zapalnych w stawach i hamującą niszczenie chrząstki stawowej. Co więcej, badania nad związkiem wyraźnie wskazują, że po regularnym stosowaniu galaktolipidu ustępowały dolegliwości bólowe, a ruchomość stawów zdecydowanie się poprawiła. 

Czy dzika róża ma działanie przeciwnowotworowe?

Jednym z czynników predysponujących powstawanie komórek nowotworowych jest stres oksydacyjny. Tym samym zakłada się, że związki działające antyoksydacyjnie będą przeciwdziałały temu procesowi. Potwierdzają to liczne badania naukowe, które dowiodły skuteczności roślinnych substancji o właściwościach przeciwutleniających we wspomaganiu terapii przeciwnowotworowej. Owoce dzikiej róży zawierają polifenole wykazujące aktywność antyproliferacyjną w stosunku do komórek nowotworowych w przypadku raka szyjki macicy, raka piersi oraz okrężnicy. Działanie surowca wspomagające terapie przeciwnowotworowe związane jest z wymiataniem wolnych rodników oraz neutralizacją efektów niekorzystnych procesów oksydacyjnych.

Dzika róża – działanie przeciwzapalne

Przełom w zastosowaniu owoców dzikiej róży spowodowało odkrycie niezwykle cennej substancji przeciwzapalnej, jaką jest galaktolipid (GOPO). Dowiedziono, że regularne stosowanie sproszkowanych owoców Rosa canina u pacjentów cierpiących na choroby kości i stawów o podłożu zapalnym powoduje znaczną poprawę ruchomości stawów oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z chorobą. U większości osób nastąpiło złagodzenie objawów ostrego zwyrodnienia stawów. Dodatkowo obecność w surowcu witaminy C i flawonoidów potęguję (boosteruje) działanie przeciwzapalne galaktolipidu.

Dzika róża a osteoporoza i osteoartoza

Choroby zapalne kości i stawów są niezwykle trudne do wyleczenia, najczęściej towarzyszy im uciążliwy ból. Skuteczną pomoc w tych dolegliwościach mogą przynieść ekstrakty z dzikiej róży, wykazujące silne działanie przeciwzapalne. Wykazano, że zastosowanie sproszkowanego ekstraktu z tej rośliny może złagodzić ból towarzyszący osteoartrozie (choroba zwyrodnieniowa stawów). Dodatkowo substancje czynne zawarte w dzikiej róży mogą zniwelować objawy bólu i sztywnienia kolan. Również w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) stosowanie standaryzowanego i sproszkowanego ekstraktu z tej rośliny pomaga uśmierzyć ból towarzyszący chorobie. Dzika róża, dzięki dużej zawartości antyoksydantów ma znaczny potencjał w łagodzeniu objawów i zapobieganiu wystąpienia osteoporozy. Dowiedziono, że uzupełnienie diety naturalnymi źródłami przeciwutleniaczy powoduje obniżenie utraty masy kostnej, która jest wywołana stresem oksydacyjnym. Z tego powodu zaleca się stosować kobietom dojrzałym naturalne suplementy na menopauzę z dziką różą, ponieważ są one w tym okresie wyjątkowo narażone na demineralizację kości.

Dzika róża a kamica nerkowa

Preparaty z dzikiej róży znajdują zastosowanie we wspomaganiu leczenia kamicy nerkowej. Jak wskazują wyniki badań, ekstrakty z tego surowca przeciwdziałają powtórnemu tworzeniu się kamieni nerkowych. Substancje zawarte w owocach dzikiej róży wpływają na obniżenie poziomu wapnia w nerkach i wydalanym moczu oraz powodują zmniejszenie rozmiaru i ilości kamieni szczawianowych, tym samym niwelują dolegliwości bólowe występujące przy dnie moczanowej (podagra). Jednocześnie nasilają wydalanie cytrynianów bez wpływu na poziom szczawianów w moczu.

Dzika róża a układ pokarmowy. Jak wpływa na działanie wątroby, żołądka i jelit?

Dzika róża zawiera liczne przeciwutleniacze, które ograniczają skutki stresu oksydacyjnego. Z tego względu ekstrakty z rośliny wpływają korzystnie na narządy układu pokarmowego, narażone na działanie wolnych rodników. Odnotowuje się szczególnie korzystny wpływ na wątrobę, ponieważ składniki czynne występujące w Rosa canina przeciwdziałają zmianom błon komórkowych hepatocytów pod wpływem narażenia na reaktywne formy tlenu. Znajduje także zastosowanie w łagodzeniu objawów biegunek, gdyż wspomaga resorpcję zwrotną wody oraz elektrolitów z jelita grubego. Dodatkowo zaobserwowano, że dzika róża działa regenerująco na śluzówkę żołądka oraz ogranicza powstawanie wrzodów.

Polecane dla Ciebie

Kosmetyki z dziką różą. Na co działają preparaty z dziką różą?

Dzika róża ze względu na bogaty skład znalazła również wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym. Pozyskiwany z owoców tej rośliny olej różany jest składnikiem preparatów łagodzących poparzenia i stany zapalne skóry oraz trudno gojące się rany. Wykazuje on właściwości regenerujące, zwłaszcza w przypadku łuszczącego się naskórka oraz spowalnia procesy starzenia. Natomiast z płatków i nasion uzyskuje się olejek różany, wykazujący aktywność przeciwdepresyjną, relaksującą oraz przeciwmigrenową. Stosowany zewnętrznie na skórę działa odkażająco, przeciwbakteryjnie oraz rewitalizująco. Olejek różany polecany jest zwłaszcza do skóry suchej, szarej, pozbawionej blasku. Przywraca jej zdrowy wygląd oraz opóźnia  procesy związane z upływem czasu.

Przeciwwskazania do stosowania dzikiej róży

Ze względu na obecność rugoscyny E, czyli substancji o aktywności prozakrzepowej, preparatów z dzikiej róży nie zaleca się stosować u osób:

  • z chorobami zakrzepowymi,
  • z miażdżycą,
  • po przebytym udarze,
  • po zawale,
  • ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powyższych chorób.

Który preparat z dziką różą wybrać? Herbaty, suszone owoce, nalewki, soki i proszek z dzikiej róży

Dzika róża występuje w postaci różnorodnych wyrobów farmaceutycznych. Dostępne są herbatki, susze owocowe, ekstrakty, nalewki, soki, wyciągi, sproszkowany surowiec w czystej formie oraz w postaci tabletek i kapsułek. Wspomagająco w stanach osłabienia, narażenia na stres wystarczające będą herbatki z dzikiej róży. Jednak w cięższych schorzeniach, jak stany zapalne stawów, czy wspomaganie terapii przeciwnowotworowej, warto zastosować standaryzowane produkty zawierające ekstrakty z surowca, posiadające największą koncentrację substancji aktywnych.

  1. A.Grys, Dzika Róża (Rosa canina L.) – chemizm i zastosowanie w lecznictwie, „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2661,dzika-rlza-rosa-canina-l-chemizm-i-zastosowanie-w-lecznictwie.html, [dostęp:] 24.05.2021.
  2. A. Bryła i in., Pharmaceutical care of patients with cancer, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/338416087_Pharmaceutical_care_of_patients_with_cancer, [dostęp:] 24.05.2021.
  3. J. Rutkowska, Niezwykłe zalety owoców dzikiej róży, aronii i żurawiny, „utw.pw.edu.pl” [online], https://www.utw.pw.edu.pl/materialy/2013/dzika_roza_zurawina_i_aronia.pdf, [dostęp:] 24.05.2021.
  4. A. Cendrowski, S. Kalisz, M. Mitek, Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym,  „dppglkw.pttz.org” [online], http://dppglkw.pttz.org/zyw/wyd/czas/2012,%204(83)/02_Cendrowski.pdf, [dostęp:] 24.05.2021.
  5. J. Rutkowska i in, Porównanie składu i właściwości owoców dzikiej róży (Rosa rugosa) utrwalanych metodami liofilizacji i suszenia konwencjonalnego, „wydawnictwo.pttz.org” [online], http://wydawnictwo.pttz.org/magazine-archive/jaroslawa-rutkowska-agata-adamska-magdalena-pielat-malgorzata-bialek-porownanie-skladu-i-wlasciwosci-owocow-dzikiej-rozy-rosa-rugosa-utrwalanych-metodami-liofilizacji-i-suszenia-konwencjonalnego/, [dostęp:] 24.05.2021.
  6. B. Król-Kogus, Znaczenie róży (Rosa sp.) w leczeniu chorób reumatoidalnych, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/313882322_Znaczenie_rozy_Rosa_sp_w_leczeniu_chorob_reumatoidalnych, [dostęp:] 24.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

    Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są: amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cynk – suplementacja, niedobory i nadmiar. Czy tabletki z cynkiem pomoga odzyskać węch i smak?

    Prawidłowy poziom cynku wynosi u osób dorosłych 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl), natomiast u dzieci 11–24 µmol/l (70–160 µg/dl). Jego odpowiednia ilość pomaga zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk pełni bardzo istotne funkcje w metabolizmie komórkowym, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie zmysłów smaku i węchu. Jakie jeszcze właściwości ma cynk, czy utrata powonienia przy COVID-19  to powód, dla którego warto go suplementować oraz czym jest cynk chelat aminokwasowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

    Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij