
Ból gardła, kaszel i katar w ciąży? Nie martw się, mamy na to sposoby!
Ból gardła w ciąży – co robić?
Ból gardła w ciąży może być objawem wielu chorób, sposób leczenia uzależniony jest oczywiście od tego, jaka jest jego przyczyna. Najczęściej ból gardła w ciąży pojawia się przy „zwykłym” stanie zapalnym gardła i można go z powodzeniem wyleczyć w domu. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, można spróbować domowych metod, które stosowały nasze mamy i babcie. Najbardziej znana metoda na ból gardła w ciąży to płukanie ziołami (rumianek, szałwia, tymianek) lub roztworami wody z solą lub z wodą utlenioną.
Farmaceuta poinformowany o tym, że pacjentka jest ciężarna, pomoże wybrać lek, który na pewno nie zaszkodzi dziecku.
Ból gardła w ciąży – kiedy do lekarza?
Kobiety, które noszą pod sercem dziecko, są bardzo uważne, jeśli chodzi o stan swojego zdrowia i czują się niemalże w obowiązku każdą dolegliwość konsultować z lekarzem. Wizytę u lekarza warto umówić jednak dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że jest konieczna; należy pamiętać, że w okresie wzmożonej zachorowalności wizyta w przychodni jest równoznaczna z narażeniem się na dużą ilość patogenów. Jeśli więc dokucza Ci ból gardła w ciąży, ale nie jest on bardzo intensywny i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (wysoka gorączka, ropny nalot), spróbuj najpierw pokonać ból w domu. Dopiero jeśli w ciągu kilku dni nie zauważysz poprawy lub objawy będą się nasilać, umów się na wizytę lekarską.
Powiązane produkty
Kaszel w ciąży trzeba leczyć
Ulgę w kaszlu suchym przyniosą napary ziołowe, np. z prawoślazu, roztwory z siemienia lnianego bądź gotowe syropy ziołowe (bez kodeiny) dostępne w aptece. Na kaszel mokry najlepszy jest syrop z cebuli – można go przygotować w domu lub kupić w aptece; domowy i apteczny mają podobne właściwości.
Katar w ciąży – czy leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni?
Katar w ciąży leczy się najtrudniej. Właściwie nie ma skutecznego leku na katar, który można byłoby podać ciężarnej. Jedynym aptecznym preparatem, który może przynieść ulgę, jest woda morska, ale jej stosowanie ma sens tylko wtedy, kiedy katar jest gęsty i trzeba go rozrzedzić, aby mógł spłynąć. Na wodnisty katar nie ma rady, można jedynie trzymać się myśli, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, i czekać, aż minie.
Katar w ciąży – domowe sposoby
Katar w ciąży (a także bez niej!) bywa bardzo uciążliwy. Zapchany nos, łzawiące oczy, trudności z oddychaniem nie pozwalają spać, utrudniają najprostsze czynności. W walce z katarem w ciąży możesz wykorzystywać niektóre domowe sposoby, np. inhalacje z soli fizjologicznej lub parówki z dodatkiem olejków eterycznych, np. sosnowego, eukaliptusowego i miętowego (bez alkoholu!).
Towarzyszący katarowi ból zatok pomagają złagodzić okłady z ciepłej soli. Sól wystarczy podgrzać na patelni, przesypać do małego woreczka i robić z niej okłady na zatoki.
Katar w ciąży + kaszel w ciąży + ból gardła w ciąży = złe samopoczucie
Katar, kaszel i ból gardła w ciąży, choć zazwyczaj nie są niebezpieczne, to jednak potrafią skutecznie uprzykrzyć przyszłej mamie życie. Wspomniane objawy, którym często towarzyszą ból głowy i podwyższona temperatura ciała, powodują ogólne złe samopoczucie.
Istnieją całe serie leków (w tym paracetamol o działaniu przeciwbólowym), które są bezpieczne dla dzieci (jeśli są stosowane przez krótki czas, w dawkach terapeutycznych), a mamom przynoszą ulgę.