Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych
Marta Pietroń

Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych

Ciąża to czas szczególnego dbania o zdrowie przez przyszłą mamę. Przewlekłe choroby, infekcje oraz przemiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej często wiążą się z koniecznością przyjmowania leków. Ich działanie wpływa nie tylko na organizm matki, bowiem przenikając przez łożysko, docierają również do płodu. Zatem, które z nich są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka?

Przyjmowanie leków w ciąży, choć może kusić szybkim działaniem, powinno być zawsze przemyślane, sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa i skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Chociaż ciąża, jak każdy inny okres w życiu, może być czasem, w którym przytrafią się przeziębienie, alergia czy dolegliwości bólowe, warto pamiętać, że jest ona przeciwwskazaniem do stosowania wielu substancji leczniczych, a nawet suplementów.

Leki w ciąży – dlaczego wiedza na temat wpływu leków na płód jest ograniczona?

Pomimo prowadzonych licznych badań klinicznych nad nowymi lekami lub innowacyjnymi terapiami, wiedza na temat stosowania leków w trakcie ciąży i ich wpływu na płód jest bardzo ograniczona. Dlaczego tak jest? 

Przez dziewięć miesięcy trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany, które uzależnione są od wzrostu i rozwoju płodu. Zmiany dotyczą również losów leku w organizmie, czyli jego wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i eliminacji, dlatego też znane do tej pory schematy leczenia osoby dorosłej nie mogą być wdrażane u kobiety ciężarnej. 

Przed wprowadzeniem leku na rynek musi on przejść rygorystyczne badania pod kątem toksyczności, bezpieczeństwa i skuteczności. Aby zbadać wpływ działania leku na matkę i dziecko, należałoby przeprowadzić badania kliniczne na kobietach w ciąży, co ze względów etycznych, kulturowych lub praktycznych jest niemożliwe. Głównym powodem jest trudność w podjęciu decyzji o podawaniu leku kobiecie ciężarnej, nie mając pewności czy nie wpłynie on negatywnie na rozwijający się płód. Dane o wpływie leków na rozrodczość oraz przebieg pochodzą z badań in vitro w hodowlach komórkowych oraz in vivo na zwierzętach. Należy mieć na uwadze, że badania dotyczące zwierząt nie oddają w pełni tego, jak konkretny lek wpływa na ludzki płód.  

Według obowiązujących zasad podawania leków u kobiet w ciąży ich stosowanie jest uzasadnione, gdy korzyści przewyższają ryzyko.  

Leki w ciąży – klasyfikacja FDA

Literowa klasyfikacja leków stosowanych w ciąży została sporządzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 1979 r. Leki zostały podzielone na 5 kategorii – A, B, C, D, X, co miało ułatwiać ocenę bezpieczeństwa stosowania leku u ciężarnej. Są one uporządkowane hierarchicznie – w kategorii A znajdują się leki, przy których możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna, natomiast w kategorii X – leki, które mają niekorzystne działanie na płód i ryzyko wynikające z ich stosowania zdecydowanie przewyższa korzyści. Z powodu wielu wątpliwości oraz błędnych interpretacji danych, wprowadzono zmiany w obowiązującej klasyfikacji. Obecnie nowy podział składa się z trzech opisowych podrozdziałów: 

  1. Ciąża
  2. Laktacja 
  3. Kobiety i mężczyźni w wieku rozrodczym.

W czasie ciąży istotne jest rozsądne stosowanie leków, aby nie ryzykować zarówno zdrowiem przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu, dlatego przyjmowanie jakiegokolwiek preparatu w tym czasie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Powiązane produkty

Leki w ciąży – klasyfikacja EMA

Opisowa klasyfikacja leków stosowanych w ciąży została sporządzona przez Europejską Agencję Leków (EMA). Zawiera 9 kategorii leków (grupowanych hierarchicznie), do których przyporządkowywane są charakterystyki produktów leczniczych. Kategoria 9. to leki, które mogą być stosowane przez ciężarne, kategoria 1. to preparaty mające szkodliwe działanie na przebieg ciąży lub rozwój dziecka. Z klasyfikacji EMA korzysta Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Leki w ciąży – klasyfikacja ADEC

Australijska klasyfikacja leków stworzona przez Australian Drug Evaluation Committee (ADEC) wyróżnia 7 kategorii stosowania leków w okresie ciąży, przy czym nie są one hierarchiczne – A, B1, B2, B3, C, D, X. Oznacza to, że leki z kategorii B nie mają większego bezpieczeństwa niż leki przypisane do kategorii C. 

Leki w ciąży – jakie preparaty można stosować w ciąży?

Stosowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do minimum. U kobiety ciężarnej w przypadku wystąpienia dolegliwości wymagających podania leku, należy każdorazowo przeanalizować czy korzyść stosowania środka farmakologicznego znacznie przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu i matki. Nie zaleca się samodzielnego przyjmowania leków bez wiedzy i zgody lekarza prowadzącego.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Za najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany lek przeciwbólowy uważa się paracetamol. W ciąży powinien być stosowany doraźnie w przypadku wystąpienia bólu o lekkim i średnim nasileniu, w najmniejszej skutecznej dawce – jednorazowo 500-1000 mg. Dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekroczyć 4g. Ze względu na przenikanie leku przez barierę łożyskową oraz do pokarmu matki, jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, diklofenak, naprokdem, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy itd.) nie powinny być stosowane w I oraz III trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka, poronienia, a także przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego (przewodu Botalla). 

W trakcie ciąży w leczeniu bólu nie należy stosować metamizolu oraz leków opioidowych (np. kodeina występująca w preparatach złożonych wraz z paracetamolem). 

Leki na przeziębienie w ciąży

Leczenie przeziębienia w ciąży polega na łagodzeniu objawów i wzmacnianiu odporności. Wystąpienie gorączki wymaga podania leków przeciwbólowych, które jednocześnie wykazują działanie przeciwgorączkowe. Najbezpieczniejszym lekiem dla ciężarnej jest paracetamol, podawany w odstępie 6 godzinnym, zaś przeciwskazane jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. W leczeniu kataru u kobiety w ciąży zaleca się stosowanie hipertonicznego roztworu soli morskiej do nosa lub preparatów z mannitolem. Nie zaleca się stosowania popularnych kropli lub aerozoli do nosa obkurczających naczynia krwionośne.

Ból gardła w ciąży można zwalczać za pomocą preparatów do stosowania miejscowego – tabletki do ssania lub aerozole. W swoim składzie mogą zawierać: wyciąg z porostu islandzkiego, propolis, chlorek benzydaminy, chlorek chlorheksydyny, chlorek benzalkoniowy lub chlorek cetylopirydyniowy. W czasie przeziębienia należy przyjmować większą niż zazwyczaj ilość płynów, przygotowywać zdrowe i zbilansowane posiłki oraz zapewnić organizmowi dostateczną ilość snu.

Tabletki na zgagę w ciąży

Zgaga w ciąży jest dosyć częstą i uciążliwą dolegliwością, która może się nasilać wraz z kolejnymi miesiącami. Jeżeli domowe sposoby są niewystarczające, należy sięgnąć po apteczne preparaty. Dla kobiety ciężarnej cierpiącej na zgagę bezpieczne jest stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy, zawierających w swoim składzie sole magnezu, sodu lub wapnia oraz preparaty z alginianami, które tworzą żelową warstwę ochraniająca żołądek.    

Leki w ciąży – czy w ciąży można stosować preparaty ziołowe? 

W czasie ciąży wiele kobiet zastępuje leki syntetyczne naturalnymi preparatami, uważając je za bezpieczniejsze.

Nic bardziej mylnego. Jedynie część ziołowych preparatów uważana jest za nieszkodliwe dla kobiety w ciąży i może być stosowana w postaci naparów (zalecane ze względu na zmniejszone stężenie substancji aktywnych) lub tabletek.

Do bezpiecznych preparatów ziołowych w ciąży zaliczamy:

W ciąży przeciwskazane są preparaty ziołowe stymulujące mięśnie gładkie macicy, wpływające na gospodarkę hormonalną, działające przeczyszczająco oraz zawierające alkaloidy lub olejki eteryczne. Stosowanie ich wiąże się z ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu bądź wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Należy unikać ziół, takich jak: senes, kruszyna pospolita, korzeń pokrzywy, żeń-szeń, chmiel, podbiał pospolity, jałowiec, rozmaryn, krwawnik pospolity czy serdecznik pospolity

  1. P. K. Tuszyński (red.), Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Vademecum Farmaceutyczne, Kraków 2020.
  2. E. Szałek, E. Grześkowiak, Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży, „Farmacja Współczesna” 2008, nr 1, s. 109-115.
  3. I. Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, https://www.woia.pl/dat/attach/237_praca-specjalizacyjna-mgr-izabela_grzechowiak.pdf, [dostęp:] 18.04.2021.
  4. A. Maciejczyk, T. Ukhaliuk, Leki a ciąża, „Biuletyn bezpieczeństwa produktów leczniczych” 2019, vol. 14, nr 4, s. 20-24.
  5. K. Friese, K. Mörike, G. Neumann, A. Windorfer, Leki w ciąży i laktacji. Przewodnik dla lekarzy i farmaceutów, MedPharm Polska, Wrocław 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

    Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

  • Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

    Widzisz na teście upragnione dwie kreski. Jeszcze nie dowierzasz, ale oto stało się - będziesz mamą. Wiesz na pewno, że trzeba zdrowo się odżywiać i dużo przebywać na świeżym powietrzu. Ale czy to wystarczy? A może niezbędna jest suplementacja?

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl