Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?
Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?
Leki na menopauzę – jak objawia się klimakterium?
Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Jest to tzw. okres przedmenopauzalny, który może trwać około 5 lat. Stopniowo zmniejszeniu ulega aktywność hormonalna jajników – obniża się poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Objawia się to nieregularnymi oraz bezowulacyjnymi cyklami.
O ile początkowe objawy mogą być słabo zauważalne przez kobietę, to późniejsze dolegliwości są znacznie bardziej uciążliwe. Zalicza się do nich:
- uderzenia gorąca,
- nocne poty,
- zaburzenia nastroju,
- drażliwość,
- bezsenność,
- suchość miejsc intymnych,
- przerzedzenie owłosienia łonowego,
- spadek libido,
- bóle stawów,
- zmniejszenie elastyczności i nawilżenia skóry.
Najczęściej ostatnia miesiączka występuje między 45. a 55. rokiem życia, po czym kobieta przechodzi w okres pomenopauzalny trwający do końca życia.
Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają i jak działają?
Leki na menopauzę dostępne w aptece bez recepty zawierają w swoim składzie fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Ich głównym źródłem są nasiona soi oraz rośliny strączkowe.
Leki na menopauzę bez recepty świetnie za to sprawdzają się w przypadku zapobiegania i łagodzenia mniej zaawansowanych objawów menopauzy. Ze względu na dobry profil bezpieczeństwa, nie wywołują one objawów niepożądanych, jednak pomimo tego powinny być stosowane z umiarem i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
W preparatach na klimakterium bez recepty można znaleźć:
- Wyciąg z nasion soi na menopauzę – surowcem farmaceutycznym są nasiona soi, zawierające dość dużą ilość izoflawonów: genisteinę i daidzeinę, będących fitoestrogenami. W znacznym stopniu łagodzą uderzenia gorąca, zmniejszają nocną potliwość i regulują zaburzenia snu. Ponadto izoflawony sojowe chronią przed nadmierną utrata masy kostnej, zapobiegając rozwojowi osteoporozy oraz rozwojowi raka sutka, a także hamując proliferację i różnicowanie komórek nowotworowych.
- Wyciąg z pluskwicy groniastej na menopauzę – w lecznictwie wykorzystywane są świeże lub wysuszone kłącza z korzeniami, a za działanie farmakologiczne odpowiadają glikozydy triterpenowe oraz izoflawony. Łączą się one z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu zmniejszają objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia nastroju oraz zmiany zanikowe pochwy. Stosowanie wyciągu z pluskwicy groniastej wpływa również pozytywnie na przebieg osteoporozy, często diagnozowanej w okresie menopauzalnym.
- Lignany lniane w tabletkach na menopauzę – obecne są w ziarnach lnu zwyczajnego, potocznie zwanego siemieniem lnianym. Wykazują podobną budowę do estrogenów, dzięki czemu w przypadku niedoboru endogennych hormonów, mogą uzupełniać ich działanie. Łagodzą naczynioruchowe objawy menopauzy, czyli uderzenia gorąca, nocne poty oraz obniżają podwyższony poziom cholesterolu we krwi.
- Wyciąg z szyszek chmielu na menopauzę – substancją zawartą w szyszkach chmielu i odpowiedzialną za działanie łagodzące na objawy menopauzalne jest prenylnaryngenina. Wykazuje działanie estrogenopodobne, znacznie słabsze od endogennego estrogenu. Działa uspokajająco, co pomaga wyciszyć organizm przy zaburzeniach snu i nadpobudliwości.
- Inne składniki – wśród pozostałych składników stosowanych w lekach bez recepty na menopauzę wyróżnia się: koniczynę czerwoną, niepokalanka pospolitego, dziurawca zwyczajnego oraz maca (peruwiański żeń-szeń).
Leki na menopauzę bez recepty – maści, globulki, żele
Jedną z uporczywych dolegliwości menopauzalnych jest suchość pochwy, objawiająca się pieczeniem, zaczerwienieniem, upławami i bólem podbrzusza. Jej objawy można załagodzić, stosując leki na menopauzę bez estrogenów w postaci maści, globulek lub żeli dostępnych bez recepty w aptece. Dodatkowo przywracają doraźnie prawidłowe nawilżenie pochwy.
Globulki aplikowane są bezpośrednio do pochwy, zazwyczaj na noc przez tydzień. Substancje w nich zawarte to:
- kwas hialuronowy – zapewnia odpowiednie nawilżenie ściany pochwy oraz pełni funkcję ochronną i odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego,
- kwas mlekowy – zapewnia neutralne pH błony śluzowej pochwy.
Podobny skład znajduję się w maściach i żelach dostępnych bez recepty, które aplikuje się kilka razy w tygodniu.
Leki na menopauzę na receptę – kiedy się je stosuje? Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Dodatkowe korzyści z jej stosowania to poprawa jakości snu, zapobieganie utraty masy kostnej, co jest istotne ze względu na często występującą w tym czasie osteoporozę.
Zastosowanie HTZ znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia kobiety w okresie menopauzy. Aby terapia była skuteczna i bezpieczna, należy dobrać ją indywidualnie do potrzeb kobiety, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia, wiek oraz czas, który upłynął od ostatniej miesiączki.