Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?
Marta Pietroń

Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

Leki na menopauzę – jak objawia się klimakterium?

Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Jest to tzw. okres przedmenopauzalny, który może trwać około 5 lat. Stopniowo zmniejszeniu ulega aktywność hormonalna jajników – obniża się poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Objawia się to nieregularnymi oraz bezowulacyjnymi cyklami.

O ile początkowe objawy mogą być słabo zauważalne przez kobietę, to późniejsze dolegliwości są znacznie bardziej uciążliwe. Zalicza się do nich: 

 • uderzenia gorąca,
 • nocne poty,
 • zaburzenia nastroju, 
 • drażliwość,
 • bezsenność,
 • suchość miejsc intymnych,
 • przerzedzenie owłosienia łonowego,
 • spadek libido,
 • bóle stawów,
 • zmniejszenie elastyczności i nawilżenia skóry. 

Najczęściej ostatnia miesiączka występuje między 45. a 55. rokiem życia, po czym kobieta przechodzi w okres pomenopauzalny trwający do końca życia. 

Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają i jak działają?

Leki na menopauzę dostępne w aptece bez recepty zawierają w swoim składzie fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Ich głównym źródłem są nasiona soi oraz rośliny strączkowe.

Fitoestrogeny zbliżone są pod względem budowy i działania do żeńskich hormonów płciowych. Tak jak naturalne estrogeny, łączą się z receptorami w podwzgórzu, jednak z racji nieco słabszego działania nie są w stanie zastąpić ludzkich hormonów oraz hormonalnej terapii zastępczej.

Leki na menopauzę bez recepty świetnie za to sprawdzają się w przypadku zapobiegania i łagodzenia mniej zaawansowanych objawów menopauzy. Ze względu na dobry profil bezpieczeństwa, nie wywołują one objawów niepożądanych, jednak pomimo tego powinny być stosowane z umiarem i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W preparatach na klimakterium bez recepty można znaleźć:

 1. Wyciąg z nasion soi na menopauzę – surowcem farmaceutycznym są nasiona soi, zawierające dość dużą ilość izoflawonów: genisteinę i daidzeinę, będących fitoestrogenami. W znacznym stopniu łagodzą uderzenia gorąca, zmniejszają nocną potliwość i regulują zaburzenia snu. Ponadto izoflawony sojowe chronią przed nadmierną utrata masy kostnej, zapobiegając rozwojowi osteoporozy oraz rozwojowi raka sutka, a także hamując proliferację i różnicowanie komórek nowotworowych.  
 2. Wyciąg z pluskwicy groniastej na menopauzę – w lecznictwie wykorzystywane są świeże lub wysuszone kłącza z korzeniami, a za działanie farmakologiczne odpowiadają glikozydy triterpenowe oraz izoflawony. Łączą się one z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu zmniejszają objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia nastroju oraz zmiany zanikowe pochwy. Stosowanie wyciągu z pluskwicy groniastej wpływa również pozytywnie na przebieg osteoporozy, często diagnozowanej w okresie menopauzalnym.  
 3. Lignany lniane w tabletkach na menopauzę – obecne są w ziarnach lnu zwyczajnego, potocznie zwanego siemieniem lnianym. Wykazują podobną budowę do estrogenów, dzięki czemu w przypadku niedoboru endogennych hormonów, mogą uzupełniać ich działanie. Łagodzą naczynioruchowe objawy menopauzy, czyli uderzenia gorąca, nocne poty oraz obniżają podwyższony poziom cholesterolu we krwi. 
 4. Wyciąg z szyszek chmielu na menopauzę – substancją zawartą w szyszkach chmielu i odpowiedzialną za działanie łagodzące na objawy menopauzalne jest prenylnaryngenina. Wykazuje działanie estrogenopodobne, znacznie słabsze od endogennego estrogenu. Działa uspokajająco, co pomaga wyciszyć organizm przy zaburzeniach snu i nadpobudliwości. 
 5. Inne składniki – wśród pozostałych składników stosowanych w lekach bez recepty na menopauzę wyróżnia się: koniczynę czerwoną, niepokalanka pospolitego, dziurawca zwyczajnego oraz maca (peruwiański żeń-szeń). 

Polecane dla Ciebie

Leki na menopauzę bez recepty – maści, globulki, żele

Jedną z uporczywych dolegliwości menopauzalnych jest suchość pochwy, objawiająca się pieczeniem, zaczerwienieniem, upławami i bólem podbrzusza. Jej objawy można załagodzić, stosując leki na menopauzę bez estrogenów w postaci maści, globulek lub żeli dostępnych bez recepty w aptece. Dodatkowo przywracają doraźnie prawidłowe nawilżenie pochwy. 

Globulki aplikowane są bezpośrednio do pochwy, zazwyczaj na noc przez tydzień. Substancje w nich zawarte to:

 • kwas hialuronowy – zapewnia odpowiednie nawilżenie ściany pochwy oraz pełni funkcję ochronną i odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego,
 • kwas mlekowy – zapewnia neutralne pH błony śluzowej pochwy. 

Podobny skład znajduję się w maściach i żelach dostępnych bez recepty, które aplikuje się kilka razy w tygodniu. 

Leki na menopauzę na receptę – kiedy się je stosuje? Czym jest hormonalna terapia zastępcza?

U kobiet w okresie menopauzy czynność jajników wygasa, przez co obniża się poziom estrogenów. Dochodzi do ich niedoboru, przejawiającego się dokuczliwymi dolegliwościami menopauzalnymi. Jedną z metod ich łagodzenia jest przyjmowane estrogenów w tabletkach (dostępne są również globulki lub plastry z estrogenami), czyli hormonalna terapia zastępcza – HTZ.

Dodatkowe korzyści z jej stosowania to poprawa jakości snu, zapobieganie utraty masy kostnej, co jest istotne ze względu na często występującą w tym czasie osteoporozę.

Zastosowanie HTZ znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia kobiety w okresie menopauzy. Aby terapia była skuteczna i bezpieczna, należy dobrać ją indywidualnie do potrzeb kobiety, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia, wiek oraz czas, który upłynął od ostatniej miesiączki. 

 1. P. K. Tuszyński (red.), Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Warszawa 2020.
 2. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2007.
 3. A. K. Kapliński, Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia, „Zarządzanie i Edukacja” 2012, nr 85, s. 97-116.
 4. A. Gryszczyńska, Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I, „Postępy Fitoterapii” 2012, nr 2.
 5. A. Drosdzol-Cop, Kwas hialuronowy jako alternatywa dla menopauzalnej terapii hormonalnej w leczeniu suchości pochwy, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 43.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij