Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?
Marszczenie i podnoszenie brwi, uśmiech lub mrużenie oczu – nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez mimiki. Poprzez pracę dziesiątek mięśni twarzy wysyłamy niewerbalne komunikaty do otoczenia. Ta zdolność okupiona jest jednak przykrymi dla wielu konsekwencjami w postaci najpierw delikatnych, później coraz głębszych zmarszczek. Skąd się biorą? Jak ukryć, wygładzić, zlikwidować zmarszczki mimiczne?
Co to są zmarszczki mimiczne – jak i gdzie powstają?
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy. Skóra to kurczy się, to rozkurcza, aż wreszcie, stopniowo, pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia tworzy się zmarszczka. Wpływ na stan naszej skóry mają przede wszystkim naturalne zmiany w organizmie wynikające ze starzenia oraz uwarunkowania genetyczne. Z czasem skóra traci zdolność odbudowy, wiązania wody i utrzymywania jej w naskórku, a także kluczowe składniki: kolagen i elastynę czy wspomagające nawilżenie związki, jak kwas hialuronowy i NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający). Skóra staje się wysuszona, mniej elastyczna, naskórek jest coraz cieńszy, powstają zmarszczki.
Za powstawanie zmarszczek odpowiadają też czynniki, na które możemy mieć wpływ – nasz styl życia (np. to, czy się opalamy, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, jak się odżywiamy) oraz codzienna pielęgnacja skóry. Mamy tu szersze pole manewru, możemy bez pomocy skalpela odraczać w czasie pojawianie się zmarszczek i je niwelować.
Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne? Wydawałoby się, że problem zmarszczek nie dotyczy ludzi młodych. A jednak pierwsze zmarszczki mimiczne powstają już między 20. a 30. rokiem życia w okolicy oczu. Ten rodzaj zmarszczek nazywamy „kurzymi łapkami”. Następnie pojawiają się zmarszczki na czole, zmarszczki między brwiami (tzw. lwie zmarszczki) oraz zmarszczki w okolicach ust (bruzdy nosowo-wargowe i „zmarszczki palacza” – zmarszczki wokół ust). Utrwalone zmarszczki mimiczne nazywane są statycznymi. Wyjątkowo trudno je ukryć, ponieważ nie znikają nawet przy rozciągnięciu skóry.
Domowe sposoby na spłycenie zmarszczek mimicznych
Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych domowymi sposobami? Duży wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych mają emocje. Zmarszczki pojawiają się od uśmiechu, ale bardziej sprzyjają im negatywne stany: gniew, stres czy smutek. Pierwszym krokiem w „domowym” radzeniu sobie ze zmarszczkami powinny być więc działania, które mają na celu wyciszyć, zrelaksować i odciągnąć nas od problemów. Ważny jest odpowiednio długi i spokojny sen, ale także aktywność fizyczna i dotlenianie organizmu. Przynajmniej dwa razy dziennie dobrze jest wykonywać masaż twarzy – nie tylko rozluźni mięśnie, ale też poprawi mikrokrążenie, a tym samym zdolność regeneracji i transport potrzebnych skórze składników i wody.
Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne to również pielęgnacja skóry, przy czym ogromne znaczenie ma tu ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Bardzo często w pracach dotyczących zmarszczek pojawia się problem fotostarzenia (starzenia słonecznego). Skóra twarzy po nadmiernym opalaniu staje się sucha, mniej elastyczna, pojawiają się plamy, przebarwienia, zaskórniki oraz… zmarszczki. Płytkie i głębokie. Kosmetyki, które stosujemy na co dzień, powinny zawierać filtry UV, a o ich nałożeniu należy pamiętać również jesienią i zimą.
Kremy i kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków, których producenci obiecują nam dłuższą młodość i gładszą skórę. Jest w czym wybierać, ale który produkt okaże się najlepszy? Na jakie związki zwrócić uwagę w trakcie wyboru specyfiku na zmarszczki?
Wśród produktów, które mają spłycać i wygładzać zmarszczki mimiczne, znajdziemy kremy, ale też preparaty typu serum czy oleje. Różnią się one między sobą i aby działały efektywnie, kluczowe jest to, w jakiej kolejności nakładamy je na skórę. Według kosmetologów jako pierwsze na twarz powinniśmy nakładać serum, gdyż jest najbardziej skoncentrowane i ma lekką, łatwo wchłaniającą się konsystencję. Nakładając krem przed serum, zablokujemy działanie specyfiku. Serum nie musi, a czasem nie powinno być stosowane tak regularnie jak krem, który można nakładać codziennie, na dzień i na noc. Jeśli używamy również oleju pochodzenia roślinnego, to powinien on stanowić końcowy składnik, który nakładamy na skórę twarzy. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie związków z kremu i serum przed ulotnieniem.
Składniki aktywne, których powinniśmy szukać w kosmetykach przeciw zmarszczkom, to m.in.:
- witamina A (retinol),
- witamina C,
- witamina B3 (niacynamid),
- witamina E (tokoferol),
- koenzym Q10 (ubichinon),
- resweratrol,
- peptydy,
- kwas hialuronowy,
- wyciągi z roślin, np. rokitnika, zielonej herbaty, winogron,
- beta-glukany,
- proksylan,
- ramnoza.
Profesjonalne zabiegi pomagające zlikwidować zmarszczki mimiczne
Jak pozbyć się zmarszczek, korzystając z profesjonalnej pomocy? Profesjonalne zabiegi, które pomagają zlikwidować zmarszczki mimiczne, można podzielić na dwie grupy:
- nieinwazyjne zabiegi, które mają poprawić kondycję skóry,
- inwazyjne zabiegi, które mają szybko wygładzić lub wypełnić zmarszczki.
W nieinwazyjnych zabiegach poprawiających kondycję skóry kosmetolodzy stosują rozmaite substancje aktywne, wśród nich są zwłaszcza kwas hialuronowy, kolagen, kwas mlekowy, glikolowy, ekstrakty roślinne, peptydy, glinki, a także substancje łagodzące, jak algi, alantoina czy wyciągi z roślin (np. nagietka, arniki, aloesu). Wykorzystuje się je podczas zabiegów złuszczających naskórek (peeling, mikrodermabrazja, kawitacja), odżywiających skórę poprzez wprowadzanie aktywnych związków (np. sonoforeza, mezoterapia bezigłowa, zabiegi RF) i do masek.
Zabiegi inwazyjne, których głównym założeniem jest szybka redukcja zmarszczek, to przede wszystkim:
- zastrzyki z wypełniaczami (naturalnymi, jak: zastrzyki z kwasem hialuronowym, własnym tłuszczem lub specjalnie przygotowanym osoczem, albo syntetycznymi, jak: hydroksyapatyt wapnia, żel poliakrylamidowy, kwas polimlekowy),
- zastrzyki z toksyną botulinową („botoks”),
- mezoterapia igłowa (czyli miejscowe wstrzykiwanie substancji pobudzających skórę do regeneracji),
- nici (np. APTOS albo złote nici),
- modelowanie wypełniaczami (terapia wolumetryczna).