Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?
Julia Krupińska

Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

Marszczenie i podnoszenie brwi, uśmiech lub mrużenie oczu – nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez mimiki. Poprzez pracę dziesiątek mięśni twarzy wysyłamy niewerbalne komunikaty do otoczenia. Ta zdolność okupiona jest jednak przykrymi dla wielu konsekwencjami w postaci najpierw delikatnych, później coraz głębszych zmarszczek. Skąd się biorą? Jak ukryć, wygładzić, zlikwidować zmarszczki mimiczne?

Co to są zmarszczki mimiczne – jak i gdzie powstają?

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy. Skóra to kurczy się, to rozkurcza, aż wreszcie, stopniowo, pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia tworzy się zmarszczka. Wpływ na stan naszej skóry mają przede wszystkim naturalne zmiany w organizmie wynikające ze starzenia oraz uwarunkowania genetyczne. Z czasem skóra traci zdolność odbudowy, wiązania wody i utrzymywania jej w naskórku, a także kluczowe składniki: kolagen i elastynę czy wspomagające nawilżenie związki, jak kwas hialuronowy i NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający). Skóra staje się wysuszona, mniej elastyczna, naskórek jest coraz cieńszy, powstają zmarszczki.

Za powstawanie zmarszczek odpowiadają też czynniki, na które możemy mieć wpływ – nasz styl życia (np. to, czy się opalamy, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, jak się odżywiamy) oraz codzienna pielęgnacja skóry. Mamy tu szersze pole manewru, możemy bez pomocy skalpela odraczać w czasie pojawianie się zmarszczek i je niwelować.

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne? Wydawałoby się, że problem zmarszczek nie dotyczy ludzi młodych. A jednak pierwsze zmarszczki mimiczne powstają już między 20. a 30. rokiem życia w okolicy oczu. Ten rodzaj zmarszczek nazywamy „kurzymi łapkami”. Następnie pojawiają się zmarszczki na czole, zmarszczki między brwiami (tzw. lwie zmarszczki) oraz zmarszczki w okolicach ust (bruzdy nosowo-wargowe i „zmarszczki palacza” – zmarszczki wokół ust). Utrwalone zmarszczki mimiczne nazywane są statycznymi. Wyjątkowo trudno je ukryć, ponieważ nie znikają nawet przy rozciągnięciu skóry.

Domowe sposoby na spłycenie zmarszczek mimicznych

Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych domowymi sposobami? Duży wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych mają emocje. Zmarszczki pojawiają się od uśmiechu, ale bardziej sprzyjają im negatywne stany: gniew, stres czy smutek. Pierwszym krokiem w „domowym” radzeniu sobie ze zmarszczkami powinny być więc działania, które mają na celu wyciszyć, zrelaksować i odciągnąć nas od problemów. Ważny jest odpowiednio długi i spokojny sen, ale także aktywność fizyczna i dotlenianie organizmu. Przynajmniej dwa razy dziennie dobrze jest wykonywać masaż twarzy – nie tylko rozluźni mięśnie, ale też poprawi mikrokrążenie, a tym samym zdolność regeneracji i transport potrzebnych skórze składników i wody.

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne to również pielęgnacja skóry, przy czym ogromne znaczenie ma tu ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Bardzo często w pracach dotyczących zmarszczek pojawia się problem fotostarzenia (starzenia słonecznego). Skóra twarzy po nadmiernym opalaniu staje się sucha, mniej elastyczna, pojawiają się plamy, przebarwienia, zaskórniki oraz… zmarszczki. Płytkie i głębokie. Kosmetyki, które stosujemy na co dzień, powinny zawierać filtry UV, a o ich nałożeniu należy pamiętać również jesienią i zimą.

Domowa pielęgnacja naszej skóry powinna koncentrować się także na dokładnym oczyszczaniu twarzy z makijażu, regularnym złuszczaniu naskórka (np. peelingami chemicznymi przeznaczonymi do stosowania w domu) oraz właściwym nawilżaniu.

Powiązane produkty

Kremy i kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków, których producenci obiecują nam dłuższą młodość i gładszą skórę. Jest w czym wybierać, ale który produkt okaże się najlepszy? Na jakie związki zwrócić uwagę w trakcie wyboru specyfiku na zmarszczki?

Wśród produktów, które mają spłycać i wygładzać zmarszczki mimiczne, znajdziemy kremy, ale też preparaty typu serum czy oleje. Różnią się one między sobą i aby działały efektywnie, kluczowe jest to, w jakiej kolejności nakładamy je na skórę. Według kosmetologów jako pierwsze na twarz powinniśmy nakładać serum, gdyż jest najbardziej skoncentrowane i ma lekką, łatwo wchłaniającą się konsystencję. Nakładając krem przed serum, zablokujemy działanie specyfiku. Serum nie musi, a czasem nie powinno być stosowane tak regularnie jak krem, który można nakładać codziennie, na dzień i na noc. Jeśli używamy również oleju pochodzenia roślinnego, to powinien on stanowić końcowy składnik, który nakładamy na skórę twarzy. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie związków z kremu i serum przed ulotnieniem.

Składniki aktywne, których powinniśmy szukać w kosmetykach przeciw zmarszczkom, to m.in.:

  • witamina A (retinol),
  • witamina C,
  • witamina B3 (niacynamid),
  • witamina E (tokoferol),
  • koenzym Q10 (ubichinon), 
  • resweratrol,
  • peptydy,
  • kwas hialuronowy,
  • wyciągi z roślin, np. rokitnika, zielonej herbaty, winogron,
  • beta-glukany,
  • proksylan,
  • ramnoza.
Pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej – wybierajmy kosmetyki z filtrem UV. W codzienną pielęgnację warto włączyć również kosmetyki antysmogowe.

Profesjonalne zabiegi pomagające zlikwidować zmarszczki mimiczne

Jak pozbyć się zmarszczek, korzystając z profesjonalnej pomocy? Profesjonalne zabiegi, które pomagają zlikwidować zmarszczki mimiczne, można podzielić na dwie grupy:

  • nieinwazyjne zabiegi, które mają poprawić kondycję skóry,
  • inwazyjne zabiegi, które mają szybko wygładzić lub wypełnić zmarszczki.

W nieinwazyjnych zabiegach poprawiających kondycję skóry kosmetolodzy stosują rozmaite substancje aktywne, wśród nich są zwłaszcza kwas hialuronowy, kolagen, kwas mlekowy, glikolowy, ekstrakty roślinne, peptydy, glinki, a także substancje łagodzące, jak algi, alantoina czy wyciągi z roślin (np. nagietka, arniki, aloesu). Wykorzystuje się je podczas zabiegów złuszczających naskórek (peeling, mikrodermabrazja, kawitacja), odżywiających skórę poprzez wprowadzanie aktywnych związków (np. sonoforeza, mezoterapia bezigłowa, zabiegi RF) i do masek.

Zabiegi inwazyjne, których głównym założeniem jest szybka redukcja zmarszczek, to przede wszystkim:

  • zastrzyki z wypełniaczami (naturalnymi, jak: zastrzyki z kwasem hialuronowym, własnym tłuszczem lub specjalnie przygotowanym osoczem, albo syntetycznymi, jak: hydroksyapatyt wapnia, żel poliakrylamidowy, kwas polimlekowy),
  • zastrzyki z toksyną botulinową („botoks”),
  • mezoterapia igłowa (czyli miejscowe wstrzykiwanie substancji pobudzających skórę do regeneracji),
  • nici (np. APTOS albo złote nici),
  • modelowanie wypełniaczami (terapia wolumetryczna).
Wybór profesjonalnego zabiegu na ukrycie zmarszczek zawsze powinien być poprzedzony konsultacją z dobrym kosmetologiem, dermatologiem lub chirurgiem (w zależności od rodzaju zabiegu). Powinniśmy zostać poinformowani o przeciwwskazaniach i możliwych powikłaniach, a także o tym, jak postępować po zabiegu.
  1. M. Paul-Samojedny, Składniki aktywne dermokosmetyków o działaniu anti-aging, „Aesthetica” [online], http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_05_34-47.pdf, [dostęp:] 14.11.2019. 
  2. Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, pod red. A.Przylipiaka, [online], https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf, [dostęp:] 14.11.2019.
  3. Botoks czy kwas hialuronowy?, „Kierunek Farmacja” [online], https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,53897,botoks-czy-kwas-hialuronowy.html, [dostęp:] 14.11.2019.
  4. M. Żebrowska, Substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz anti-ageing, „Aptekarz Polski” [online], http://www.aptekarzpolski.pl/2015/06/06-2015-substancje-o-dzialaniu-przeciwzmarszczkowym-oraz-anti-ageing/, [dostęp:] 14.11.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij