Zalecenia po botoksie. Jak pielęgnować skórę i czego nie wolno po zabiegu?
Botoks to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, którego głównym efektem działania jest wygładzanie zmarszczek mimicznych twarzy. To dlatego cieszy się tak dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn pragnących dbać o skórę.
- Czym jest botoks (toksyna botulinowa) i jak działa?
- Zalecenia po botoksie – najczęściej zadawane pytania
- Czego nie wolno robić po botoksie?
- Pielęgnacja skóry po botoksie – jak pielęgnować skórę po zabiegu?
Czym jest botoks (toksyna botulinowa) i jak działa?
Botoks (toksyna botulinowa) to egzotoksyna wytwarzana przez laseczki beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. Jej główną rolą jest blokowanie przewodnictwa między nerwami a mięśniami. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ zapobiega powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek. Dzięki niej można wygładzić poprzeczne i pionowe zmarszczki na czole, np. tzw. lwią zmarszczkę, zmarszczki wokół ust czy zmarszczki wokół oczu, czyli tzw. kurze łapki. Po podaniu toksyny botulinowej do mięśnia uniemożliwiony zostaje jego skurcz. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia zmarszczek i zapobiegania powstawania nowych.
Warto wspomnieć, że poza zastosowaniem w medycynie estetycznej botoks wykorzystuje się również w leczeniu migreny czy bruksizmu (zgrzytanie zębami), a także w nadmiernej potliwości.
Zalecenia po botoksie – najczęściej zadawane pytania
Osoby korzystające z botoksu zastanawiają się, jakie są zalecenia i czego nie wolno robić po tym zabiegu. Okazuje się, że jest kilka kluczowych kwestii, których należy bezwzględnie przestrzegać. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować pojawieniem się niepożądanych powikłań lub krótkotrwałym efektem zabiegowym.
Botoks a alkohol – jak długo nie można pić alkoholu po zabiegu?
Lekarze wykonujący zabiegi z użyciem toksyny botulinowej zalecają pacjentom, aby nie spożywali alkoholu minimum 24 godziny przed zabiegiem, a najlepiej już tydzień wcześniej. Napoje alkoholowe powodują rozrzedzenie krwi, co może skutkować powstawaniem krwiaków i siniaków. Alkoholu należy unikać również przez dobę po wykonanej procedurze. Napoje wysokoprocentowe mogą wydłużać okres rekonwalescencji, a także powodować wzrost ryzyka wystąpienia obrzęków.
Botoks a leki i zioła
Niektóre leki i zioła powodują podniesienie ciśnienia, co skutkuje rozrzedzeniem krwi. Może dochodzić wtedy do łatwiejszego powstawania siniaków, krwiaków czy obrzęków. Tydzień przed zabiegiem podania toksyny botulinowej warto wstrzymać się z zażywaniem takich substancji, jak leki przeciwzapalne, aspiryna, dziurawiec, żeń-szeń, ginkgo biloba, witamina E czy multiwitamina.
Botoks a lot samolotem – jakie są przeciwwskazania?
Co ciekawe, bezpośrednio po botoksie nie wolno latać samolotem. Między zabiegiem toksyną botulinową a planowaną podróżą powinny minąć co najmniej 24 godziny. Zmiany ciśnienia podczas lotu mogą mieć niekorzystny wpływ na efekty botoksu. Takie same skutki będzie miało nurkowanie czy też wcześniej wspomniany alkohol.
Botoks a opalanie – ile czasu po botoksie nie można się opalać?
Nie ulega wątpliwościom, że na jakość i efekty zabiegowe botoksu wpływa promieniowanie słoneczne. Wysoka temperatura powoduje szybsze metabolizowanie toksyny. Jest to szczególnie istotne w początkowym okresie po zabiegu (pierwsze 7-10 dni), kiedy to następuje rozwinięcie działania botoksu. W tym czasie należy dać działać toksynie, w przeciwnym razie organizm ją rozłoży i nie uzyskamy pożądanego efektu.
Czego nie wolno robić po botoksie?
Okazuje się, że zaleceń po toksynie botulinowej jest znacznie więcej. Czego jeszcze nie można robić po botoksie?
Po botoksie nie można się schylać i przyjmować pozycji leżącej przez 4 godziny
Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie można się schylać i kłaść, a także nie wolno wykonywać głębokich skłonów. Chodzi tutaj o możliwe rozprzestrzenienie się preparatu, który może zadziałać na inne mięśnie niż te pożądane. Zaleca się wykonywanie czynności w pozycji siedzącej. Lekarze sugerują np. oglądanie filmu z ekranem na wysokości głowy. Odradza się korzystanie z telefonu czy czytanie książki, ponieważ obie czynności wymuszają pozycję pochylenia głowy.
Nie wolno pocierać, uciskać ani masować miejsc podania toksyny w ciągu 24 godzin po zabiegu
Pocieranie, uciskanie czy masaż miejsca zabiegowego może powodować wzrost ryzyka przemieszczenia się toksyny. Natomiast profesjonalny i intensywny masaż twarzy (np. Kobido) nie powinien być wykonywany przez pierwsze 14 dni po zabiegu.
Nie można uprawiać aktywności fizycznej przez 4 dni po zabiegu
Po podaniu toksyny botulinowej nie należy podejmować wysiłku fizycznego przez 4 dni po zabiegu (np. siłownia, intensywne sprzątanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów).
Przez 14 dni po zabiegu nie wolno wykonywać zabiegów przy użyciu urządzeń opartych na energii
W okresie 14 dni od zabiegu nie wolno poddawać się zabiegom wykorzystującym energię, takim jak: ultradźwięki, radiofrekwencja, laseroterapia czy inne formy terapii z wykorzystaniem lasera. To może źle wpłynąć na efekt zabiegu.
Nie można wykonywać zabiegów w tej samej okolicy przez 14 dni po podaniu botoksu
Przez 14 dni nie jest wskazane wykonywanie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii czy kosmetyki, w tym także makijażu permanentnego, na obszarze, który był poddany zabiegowi. Dwa tygodnie po zabiegu można natomiast wzbogacić procedurę botoksu np. mezoterapią, która uzupełni jego działanie poprzez rewitalizację miejsc, gdzie botoks już zaczął działać.
Pielęgnacja skóry po botoksie – jak pielęgnować skórę po zabiegu?
W pierwszej dobie po zabiegu estetycznym podania toksyny botulinowej należy delikatnie oczyszczać skórę łagodnym środkiem myjącym. Nie wolno używać peelingów mechanicznych, które wywołują tarcie na skórze. Najlepiej nie wykonywać także makijażu przez pierwsze 24 godziny. W codziennej pielęgnacji domowej warto nawilżać skórę i stosować składniki regenerujące, np. kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, alantoinę, pantenol czy witaminę A, C, E.
Jeśli po iniekcji wystąpił siniak, można smarować to miejsce maścią z heparyną czy z ekstraktem z arniki. Takie postępowanie może przyspieszyć okres rekonwalescencji i wspomóc skórę w regeneracji pozabiegowej.