Zabieg botoksu
Emilia Ścieszko

Zalecenia po botoksie. Jak pielęgnować skórę i czego nie wolno po zabiegu?

Botoks to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, którego głównym efektem działania jest wygładzanie zmarszczek mimicznych twarzy. To dlatego cieszy się tak dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn pragnących dbać o skórę.

  1. Czym jest botoks (toksyna botulinowa) i jak działa?
  2. Zalecenia po botoksie – najczęściej zadawane pytania
  3. Czego nie wolno robić po botoksie?
  4. Pielęgnacja skóry po botoksie – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Czym jest botoks (toksyna botulinowa) i jak działa?

Botoks (toksyna botulinowa) to egzotoksyna wytwarzana przez laseczki beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. Jej główną rolą jest blokowanie przewodnictwa między nerwami a mięśniami. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ zapobiega powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek. Dzięki niej można wygładzić poprzeczne i pionowe zmarszczki na czole, np. tzw. lwią zmarszczkę, zmarszczki wokół ust czy zmarszczki wokół oczu, czyli tzw. kurze łapki. Po podaniu toksyny botulinowej do mięśnia uniemożliwiony zostaje jego skurcz. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia zmarszczek i zapobiegania powstawania nowych.

Warto wspomnieć, że poza zastosowaniem w medycynie estetycznej botoks wykorzystuje się również w leczeniu migreny czy bruksizmu (zgrzytanie zębami), a także w nadmiernej potliwości.

Zalecenia po botoksie – najczęściej zadawane pytania

Osoby korzystające z botoksu zastanawiają się, jakie są zalecenia i czego nie wolno robić po tym zabiegu. Okazuje się, że jest kilka kluczowych kwestii, których należy bezwzględnie przestrzegać. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować pojawieniem się niepożądanych powikłań lub krótkotrwałym efektem zabiegowym.

Botoks a alkohol – jak długo nie można pić alkoholu po zabiegu?

Lekarze wykonujący zabiegi z użyciem toksyny botulinowej zalecają pacjentom, aby nie spożywali alkoholu minimum 24 godziny przed zabiegiem, a najlepiej już tydzień wcześniej. Napoje alkoholowe powodują rozrzedzenie krwi, co może skutkować powstawaniem krwiaków i siniaków. Alkoholu należy unikać również przez dobę po wykonanej procedurze. Napoje wysokoprocentowe mogą wydłużać okres rekonwalescencji, a także powodować wzrost ryzyka wystąpienia obrzęków.

Warto wspomnieć, że alkohol wpływa również na suchość skóry, szczególnie kiedy jest spożywany w większej ilości. Taka skóra jest narażona na pęknięcia i uszkodzenia podczas zabiegu, a to z kolei może wpłynąć na efekt końcowy i powstawanie wcześniej wspomnianych obrzęków czy trudności z gojeniem.

Botoks a leki i zioła

Niektóre leki i zioła powodują podniesienie ciśnienia, co skutkuje rozrzedzeniem krwi. Może dochodzić wtedy do łatwiejszego powstawania siniaków, krwiaków czy obrzęków. Tydzień przed zabiegiem podania toksyny botulinowej warto wstrzymać się z zażywaniem takich substancji, jak leki przeciwzapalne, aspiryna, dziurawiec, żeń-szeń, ginkgo biloba, witamina E czy multiwitamina.

Botoks a lot samolotem – jakie są przeciwwskazania?

Co ciekawe, bezpośrednio po botoksie nie wolno latać samolotem. Między zabiegiem toksyną botulinową a planowaną podróżą powinny minąć co najmniej 24 godziny. Zmiany ciśnienia podczas lotu mogą mieć niekorzystny wpływ na efekty botoksu. Takie same skutki będzie miało nurkowanie czy też wcześniej wspomniany alkohol.

Botoks a opalanie – ile czasu po botoksie nie można się opalać?

Nie ulega wątpliwościom, że na jakość i efekty zabiegowe botoksu wpływa promieniowanie słoneczne. Wysoka temperatura powoduje szybsze metabolizowanie toksyny. Jest to szczególnie istotne w początkowym okresie po zabiegu (pierwsze 7-10 dni), kiedy to następuje rozwinięcie działania botoksu. W tym czasie należy dać działać toksynie, w przeciwnym razie organizm ją rozłoży i nie uzyskamy pożądanego efektu.

Oprócz opalania należy unikać również sauny czy solarium. Warto wspomnieć, że nie należy się opalać także przed zabiegiem wstrzyknięcia botoksu – takie działanie bowiem wysusza i uwrażliwia skórę, co może skutkować negatywnymi i niepożądanymi efektami.

Powiązane produkty

Czego nie wolno robić po botoksie?

Okazuje się, że zaleceń po toksynie botulinowej jest znacznie więcej. Czego jeszcze nie można robić po botoksie?

Po botoksie nie można się schylać i przyjmować pozycji leżącej przez 4 godziny

Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie można się schylać i kłaść, a także nie wolno wykonywać głębokich skłonów. Chodzi tutaj o możliwe rozprzestrzenienie się preparatu, który może zadziałać na inne mięśnie niż te pożądane. Zaleca się wykonywanie czynności w pozycji siedzącej. Lekarze sugerują np. oglądanie filmu z ekranem na wysokości głowy. Odradza się korzystanie z telefonu czy czytanie książki, ponieważ obie czynności wymuszają pozycję pochylenia głowy.

Nie wolno pocierać, uciskać ani masować miejsc podania toksyny w ciągu 24 godzin po zabiegu

Pocieranie, uciskanie czy masaż miejsca zabiegowego może powodować wzrost ryzyka przemieszczenia się toksyny. Natomiast profesjonalny i intensywny masaż twarzy (np. Kobido) nie powinien być wykonywany przez pierwsze 14 dni po zabiegu.

Nie można uprawiać aktywności fizycznej przez 4 dni po zabiegu

Po podaniu toksyny botulinowej nie należy podejmować wysiłku fizycznego przez 4 dni po zabiegu (np. siłownia, intensywne sprzątanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów).

Przez 14 dni po zabiegu nie wolno wykonywać zabiegów przy użyciu urządzeń opartych na energii

W okresie 14 dni od zabiegu nie wolno poddawać się zabiegom wykorzystującym energię, takim jak: ultradźwięki, radiofrekwencja, laseroterapia czy inne formy terapii z wykorzystaniem lasera. To może źle wpłynąć na efekt zabiegu.

Nie można wykonywać zabiegów w tej samej okolicy przez 14 dni po podaniu botoksu

Przez 14 dni nie jest wskazane wykonywanie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii czy kosmetyki, w tym także makijażu permanentnego, na obszarze, który był poddany zabiegowi. Dwa tygodnie po zabiegu można natomiast wzbogacić procedurę botoksu np. mezoterapią, która uzupełni jego działanie poprzez rewitalizację miejsc, gdzie botoks już zaczął działać.

Dowiedz się więcej o zmarszczkach mimicznych na DOZ.pl

Pielęgnacja skóry po botoksie – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

W pierwszej dobie po zabiegu estetycznym podania toksyny botulinowej należy delikatnie oczyszczać skórę łagodnym środkiem myjącym. Nie wolno używać peelingów mechanicznych, które wywołują tarcie na skórze. Najlepiej nie wykonywać także makijażu przez pierwsze 24 godziny. W codziennej pielęgnacji domowej warto nawilżać skórę i stosować składniki regenerujące, np. kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, alantoinę, pantenol czy witaminę A, C, E.

Jeśli po iniekcji wystąpił siniak, można smarować to miejsce maścią z heparyną czy z ekstraktem z arniki. Takie postępowanie może przyspieszyć okres rekonwalescencji i wspomóc skórę w regeneracji pozabiegowej.

  1. Botoks a alkohol: dlaczego nie powinnaś spożywać alkoholu po zabiegu anti-age, ofeminin.pl [online] https://www.ofeminin.pl/uroda/botoks-a-alkohol-dlaczego-po-zabiegu-nie-nalezy-go-spozywac/qy9p347 [dostęp: 9.01.2024].
  2. M. Maksjan, Dlaczego nie wolno opalać się po botoksie?, blogchirurgicznieprecyzyjny.com [online] https://www.blogchirurgicznieprecyzyjny.com/dlaczego-nie-wolno-opalac-sie-po-botoksie/ [dostęp: 9.01.2024].
  3. Zalecenia po botoksie – Jak dbać o skórę?, klinikaantiaging.pl [online] https://www.klinikaantiaging.pl/botoks-zalecenia-po-botoksie/ [dostęp: 9.01.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Fakty i mity o botoksie

    Młody wygląd, brak zmarszczek, wygładzona, sprężysta i jędrna skóra to marzenie kobiety w każdym wieku. Panie chwytają się różnych sposobów, by cofnąć czas i powstrzymać szpecący proces starzenia. Coraz bardziej popularne są zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Czym jest substancja, której tajemnicze działanie odmładza?

  • Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

    Marszczenie i podnoszenie brwi, uśmiech lub mrużenie oczu – nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez mimiki. Poprzez pracę dziesiątek mięśni twarzy wysyłamy niewerbalne komunikaty do otoczenia. Ta zdolność okupiona jest jednak przykrymi dla wielu konsekwencjami w postaci najpierw delikatnych, później coraz głębszych zmarszczek. Skąd się biorą? Jak ukryć, wygładzić, zlikwidować zmarszczki mimiczne?

  • Kurze łapki – jak się ich pozbyć? Kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy i domowe sposoby na zlikwidowanie kurzych łapek

    Zmarszczki wokół oczu, nazywane „kurzymi łapkami”, uprzykrzają życie wielu osobom. Na szczęście kosmetologia i medycyna estetyczna prezentują cały wachlarz sposobów na rozwiązanie tego problemu. Jak zamaskować kurze łapki przy pomocy domowych sposobów? Jakie są inne sposoby na zlikwidowanie zmarszczek wokół oczu?

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij