Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu
Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
- Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
- Mezoterapia igłowa czy mezoterapia mikroigłowa?
- Skutki uboczne po mezoterapii mikroigłowej?
- Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania do zabiegu
- Mezoterapia mikroigłowa – efekty
- Mezoterapia mikroigłowa – jak często wykonywać zabieg? Cena kuracji w gabinecie
- Mezoterapia (mikro)igłowa – pielęgnacja po zabiegu
Witaminy, aminokwasy, peptydy, kwasy nukleinowe, kwas hialuronowy i kolagen – to bazowe składniki pozwalające zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Ich obecność w kremach jest niestety często zbyt niska, a ich cząsteczki są z kolei zbyt duże, aby przedostać się do głębszych warstw skóry – tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne.
Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Mezoterapię igłową można porównać do silnie skoncentrowanego kremu, z tą zasadniczą różnicą, że mezoterapia igłowa działa w głębi skóry. Jest zabiegiem rewitalizująco-odżywczym, który za pomocą iniekcji wprowadza do skóry właściwej substancje odżywcze. Głębokość wkłucia zależna jest od podawanego preparatu oraz obszaru zabiegowego i wynosi od 0,4 mm do 4 mm. Procedurę poprzedza nałożenie kremu znieczulającego, który minimalizuje dyskomfort podczas terapii. Czas trwania zabiegu wynosi około godziny.
Po mezoterapii mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienie, delikatny obrzęk, a także siniaki, krwiaki oraz tzw. grudki, inaczej uwypuklenia skórne, których obecność zależna jest od gęstości wprowadzonej substancji. Zabieg może wykonać zarówno lekarz, jak i kosmetolog, który przed rozpoczęciem zabiegu powinien uprzedzić pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych, przedstawić mu w skrócie przebieg terapii oraz zalecić sposób pielęgnacji po mezoterapii mikroigłowej.
Mezoterapia igłowa czy mezoterapia mikroigłowa?
W odróżnieniu od mezoterapii igłowej mechanizm działania mikroigłówki polega na wielokrotnym nakłuwaniu skóry w jednym miejscu. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnej maszyny wyposażonej w sterylny, zbudowany z igieł i pojedynczy dla każdego pacjenta kartridż. Najlepsze z urządzeń wykonują nawet 1500 mikronakłuć na sekundę, aby na początku uszkodzić barierę skóry, a następnie indukować procesy zapalne i naprawcze.
W trakcie zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystywana jest również ampułka, której substancje aktywne przedostają się w głąb skóry za pomocą powstałych w trakcie zabiegu mikrokanalików. Tak wykonana terapia wspomaga proces przebudowy, niezbędny do pozbycia się porów, zmarszczek, blizn czy rozstępów. W trakcie terapii pobudzone zostają fibroblasty, inaczej komórki młodości, odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu zabieg ma również działanie rewitalizujące i ujędrniające.
Skutki uboczne po mezoterapii mikroigłowej?
Bezpośrednio po wyjściu z gabinetu widoczne jest silne zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia i rozgrzania. W ciągu następnych dwóch lub trzech dni rozpoczyna się proces łuszczenia. Wszelkie ślady pozabiegowe ustępują po upływie około 7 dni. Procedurę – tak samo jak mezoterapię igłową – poprzedza znieczulenie skóry kremem.
Mezoterapia mikroigłowa w domu – czy to działa?
Obecnie dostępne jest również domowe urządzenie do mezoterapii mikroigłowej, czyli tzw. roller mikroigłowy. Jest on zaopatrzony w różnej długości igły, które umożliwiają wykonanie zabiegu na całym ciele. Zabieg domowy wiąże się na pewno z większym bólem ze względu na brak możliwości użycia kremu znieczulającego, który dostępny jest jedynie na receptę. Skuteczność zabiegu domowego nie równa się temu wykonanemu w gabinecie, jednak stosowany prawidłowo, sterylnie i bezpiecznie pozwoli na podtrzymanie efektów profesjonalnej pielęgnacji.
Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania do zabiegu
Główne przeciwwskazania do zabiegów igłowych, w tym do mezoterapii mikroigłowej, to:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- zakażenia wirusowe,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje grzybicze,
- nowotwory,
- terapia izotretynoiną,
- uczulenia na jakikolwiek ze składników znajdujących się w preparacie.
Dodatkowo osoby chorujące na cukrzycę również nie mogą przystąpić do zabiegu ze względu na zaburzony proces gojenia. Nie stosując się do wspomnianych środków ostrożności, można doprowadzić do pojawienia się efektów ubocznych. Występują one stosunkowo rzadko, a należą do nich: przewlekłe stany zapalne, nowo powstałe zmiany pigmentacyjne oraz zwiększona liczba zmian bakteryjnych/wirusowych/zakaźnych bezpośrednio w obrębie obszaru zabiegowego.
Mezoterapia mikroigłowa – efekty
Preparat dobierany jest indywidualnie wedle obszaru zabiegowego i potrzeb skóry pacjenta. Głównymi miejscami iniekcji są owłosiona skóra głowy, twarz, szyja, dekolt, dłonie, miejsca dotknięte cellulitem, a także te z widocznymi rozstępami. Zabiegi igłowe zagęszczą, rozjaśnią oraz zrewitalizują skórę, przywrócą jej blask, poprawią sprężystość, ograniczą wypadanie włosów, a także korzystnie wpłyną na ich wzrost. Ponadto zmniejszą cellulit wodny oraz obrzęki pod oczami, rozjaśnią okolicę oka, pobudzą procesy przebudowy skóry, zredukują blizny, rozstępy i zmarszczki.
Mezoterapia mikroigłowa – jak często wykonywać zabieg? Cena kuracji w gabinecie
Aby uzyskać maksymalne efekty, mezoterapię należy wykonać w serii składającej się z minimum trzech wizyt. Dokładna liczba wizyt zależna jest od stanu skóry pacjenta. Odstęp między wizytami powinien wynosić od 4 do 6 tygodni. Taka kuracja powinna być powtarzana do dwóch razy w roku w celu podtrzymywania efektów i ciągłej rewitalizacji.
Cena mezoterapii zależna jest od ilości i rodzaju zużytego preparatu. Mezoterapia wykorzystująca kwas hialuronowy będzie droższa niż ta z użyciem aminokwasów. W przypadku mezoterapii igłowej ogólny koszt zabiegu waha się od 300 do 1300 zł, natomiast w przypadku mikroigłowej od 500 do 800 zł.
Mezoterapia (mikro)igłowa – pielęgnacja po zabiegu
Ze względu na przerwaną ciągłość naskórka oba zabiegi mają podobne zalecenia pielęgnacyjne. Najistotniejsze są pierwsze 24 godziny po wyjściu z gabinetu, kiedy skóra jest najbardziej narażona na wpływ działań atmosferycznych i środowiskowych. Należy zrezygnować z sauny, basenu, siłowni i solarium, unikać ekspozycji na promienie UV, a także zachować wszelkie środki higieny i nie spożywać alkoholu. Makijaż i codzienna pielęgnacja powinny zostać zastąpione delikatnym żelem oczyszczającym oraz specjalnym kremem pozabiegowym. Czym smarować twarz po zabiegu mezoterapii? Najlepiej zastosować produkty do skóry podrażnionej, zawierające rutynę i arnikę górską, dodatkowo nawilżające i z wysokim filtrem ochronnym. W przypadku mezoterapii igłowej zalecenia te powinno stosować się przez okres 24 godzin, natomiast w przypadku mezoterapii mikroigłowej do momentu pełnego wygojenia skóry.