Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu
Kinga Trojanowska

Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Witaminy, aminokwasy, peptydy, kwasy nukleinowe, kwas hialuronowy i  kolagen – to bazowe składniki pozwalające zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Ich obecność w kremach jest niestety często zbyt niska, a ich cząsteczki z kolei są z reguły zbyt duże, aby przedostać się do głębszych warstw skóry tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne.

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapię igłową można porównać do silnie skoncentrowanego kremu, z tą zasadniczą różnicą, że mezoterapia igłowa działa wgłębi skóry.  Jest zabiegiem rewitalizująco-odżywczym, który za pomocą iniekcji wprowadza do skóry właściwej substancje odżywcze. Głębokość wkłucia zależna jest od podawanego preparatu oraz obszaru zabiegowego i wynosi od 0,4 mm do 4 mm. Procedurę poprzedza nałożenie kremu znieczulającego, który minimalizuje dyskomfort podczas terapii. Czas trwania zabiegu wynosi około godziny. Po mezoterapii może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, delikatny obrzęk, a także siniaki, krwiaki oraz tzw. grudki, inaczej uwypuklenia skórne, których obecność zależna jest od gęstości wprowadzonej substancji. Zabieg może wykonać zarówno lekarz, jak i kosmetolog, który przed jego wykonaniem powinien uprzedzić pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych zabiegu, przedstawić mu w skrócie przebieg terapii oraz zalecić sposób pielęgnacji po mezoterapii mikroigłowej.

Mezoterapia igłowa czy mezoterapia mikroigłowa?

W odróżnieniu od mezoterapii igłowej mechanizm działania mikroigłówki polega na wielokrotnym nakłuwaniu skóry w jednym miejscu. Zabieg wykonany jest za pomocą specjalnej maszyny, posiadającej sterylny, zbudowany z igieł i pojedynczy dla każdego pacjenta kartridż. Najlepsze z urządzeń wykonują nawet 1500 mikronakłuć/ na sekundę, aby na początku uszkodzić barierę skóry, a następnie indukować procesy zapalne i naprawcze. W trakcie zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystywana jest również ampułka, której substancje aktywne, za pomocą powstałych w trakcie zabiegu mikrokanalików, przedostają się w głąb skóry. Tak wykonana terapia wspomaga proces przebudowy, niezbędny do pozbycia się porów, zmarszczek, blizn czy rozstępów. W trakcie terapii pobudzone zostają fibroblasty, inaczej komórki młodości, odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu zabieg ma również działanie rewitalizujące i ujędrniające.

Mezoterapia igłowa to zarówno nakłuwanie skóry, jak i wprowadzenie w głąb składników odżywczych, natomiast mezoterapia mikroigłowa ogranicza się tylko do indukcji uszkodzeń, w celu namnożenia fibroblastów w skórze właściwej.

Powiązane produkty

Skutki uboczne po mezoterapii mikroigłowej?

Bezpośrednio po wyjściu z gabinetu widoczne jest silne zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia i rozgrzania. W ciągu następnych dwóch lub trzech dni rozpoczyna się proces łuszczenia. Wszelkie ślady pozabiegowe ustępują po upływie około 7 dni. Procedurę, tak samo, jak mezoterapię igłową, poprzedza znieczulenie skóry kremem.

Mezoterapia mikroigłowa przeznaczona jest dla skór grubych, przetłuszczających się, z widocznymi porami, zmarszczkami, bliznami i rozstępami oraz dla osób, które chciałby zrewitalizować swoją skórę, nadać jej nieco blasku i świeżości.

Mezoterapia mikroigłowa w domu – czy to działa?

Obecnie dostępne jest również domowe urządzenie do mezoterapii mikroigłowej, czyli tzw. roller mikroigłowy. Jest on zaopatrzony w  różnej długości igły, które umożliwiają wykonanie zabiegu na całym ciele. Zabieg domowy wiąże się na pewno z większym bólem, ze względu na brak możliwości użycia kremu znieczulającego, który dostępny jest jedynie na receptę. Skuteczność zabiegu domowego nie równa się temu wykonanemu w gabinecie, jednak stosowana prawidłowo, sterylnie i bezpiecznie, pozwoli na podtrzymanie efektów profesjonalnej pielęgnacji.

Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania do zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegów igłowych, w tym do mezoterapii mikroigłowej są:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zakażenia wirusowe,
 • infekcje bakteryjne,
 • infekcje grzybicze,
 • nowotwory,
 • terapia izotretynoiną,
 • uczulenia na jakikolwiek ze składników znajdujących się w preparacie.

Dodatkowo osoby chorujące na cukrzycę, ze względu na zaburzony proces gojenia, również nie mogą przystąpić do zabiegu. Nie zalecając się do wspomnianych środków ostrożności, można doprowadzić do pojawienia się efektów ubocznych. Występują one stosunkowo rzadko, a należą do nich przewlekłe stany zapalne, nowo powstałe zmiany pigmentacyjne oraz zwiększona liczba zmian bakteryjnych/wirusowych/zakaźnych bezpośrednio w obrębie obszaru zabiegowego.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty

Wybór preparatu dobierany jest indywidualnie wedle obszaru zabiegowego i potrzeb skóry pacjenta. Głównymi miejscami iniekcji jest owłosiona skóra głowy, twarz, szyja, dekolt, dłonie, miejsca dotknięte cellulitem, a także te z widocznymi rozstępami. Zabiegi igłowe zagęszczą, rozjaśnią oraz zrewitalizują skórę, przywrócą jej blask, poprawiają sprężystość, ograniczą wypadanie włosów, a także korzystnie wpłyną na ich wzrost, zmniejszą cellulit wodny oraz obrzęki pod oczami, rozjaśnią okolicę oka oraz pobudzą procesy przebudowy skóry, redukując blizny, rozstępy i zmarszczki.

Mezoterapia mikroigłowa – jak często wykonywać zabieg? Cena kuracji w gabinecie

Aby uzyskać maksymalne efekty, mezoterapię należy wykonać w serii składającej się z minimum trzech wizyt. Dokładna ilość wizyt zależna jest od stanu skóry pacjenta. Odstęp między wizytami powinien wynosić od  4. do 6. tygodni. Taka kuracja powinna być powtarzana do dwóch razy w roku, w celu podtrzymywania efektów i ciągłej rewitalizacji.

Cena mezoterapii zależna jest od ilości i rodzaju zużytego preparatu. Mezoterapia wykorzystująca kwas hialuronowy będzie droższa niż ta z użyciem aminokwasów. W przypadku mezoterapii igłowej ogólny koszt zabiegu waha się od 300 do 1300 zł, natomiast w przypadku mikroigłowej od 500 do 800 zł.

Mezoterapia (mikro)igłowa – pielęgnacja po zabiegu

Ze względu na przerwaną ciągłość naskórka oba zabiegi posiadają podobne zalecenia pielęgnacyjne. Najistotniejsze są pierwsze 24 godziny po wyjściu z gabinetu, kiedy skóra jest najbardziej narażona na wpływ działań atmosferycznych i środowiskowych. Należy zrezygnować z sauny, basenu, siłowni i solarium, unikać ekspozycji na promienie UV, a także zachować wszelkie środki higieny i nie spożywać alkoholu. Makijaż oraz codzienna pielęgnacja powinna zostać zastąpiona delikatnym żelem oczyszczającym oraz specjalnym kremem pozabiegowym. Czym smarować twarz po zabiegu mezoterapii? Najlepiej zastosować produkty do skóry podrażnionej, zawierające rutynę i arnikę górską, dodatkowo nawilżające i posiadające wysoki filtr ochronny. W przypadku mezoterapii igłowej zalecenia te powinno stosować się przez okres 24 godzin, natomiast w przypadku mezoterapii mikroigłowej do momentu pełnego wygojenia skóry.

 1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014, s. 129–155.
 2. Jastrzębska-Wiesek M. i in, Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska”, (7) 2018.
 3. A. Drobnik, Mezoterapia – przegląd metod, „Kosmetologia Estetyczna “, s. 39–42 (3) 2014.
 4. E.Gaweł i in., Mezoterapia mikroigłowa - aparatura oraz wskazania, „Kosmetologia Estetyczna “, s. 607–611 (5) 2019.
 5. Styczeń P., Mezoterapia mikroigłowa, „Beauty Forum”, s. 12–16 (3), 2015

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

  Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

 • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

  Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

 • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

  Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

 • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

  Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

 • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

  Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

 • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

  Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

 • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

  Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

 • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

  Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij