jak pielęgnować okolicę oczu
Ewelina Sochacka

Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

  1. Skóra wokół oczu – czym się charakteryzuje?
  2. Najczęstsze problemy skóry wokół oczu
  3. Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu?
  4. Pielęgnacja skóry pod oczami
  5. Ochrona przeciwsłoneczna skóry pod oczami
  6. Pielęgnacja skóry wokół oczu – domowe sposoby

Skóra wokół oczu – czym się charakteryzuje?

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza (jej grubość to zaledwie około 0,5 mm), delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra innych obszarów twarzy. Zawiera mniej gruczołów łojowych, ma też niewiele kolagenu i elastyny, co powoduje, że łatwiej ulega przesuszeniu i szybciej traci elastyczność. Ponadto skóra pod oczami jest też narażona na ciągłe ruchy mimiczne (np. mruganie czy uśmiechanie się) – sprzyja to pojawianiu się zmarszczek, szczególnie tzw. kurzych łapek.

Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu wymaga szczególnej, delikatnej pielęgnacji, która powinna skupiać się głównie na dogłębnym nawilżeniu, ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, i na zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu. Warto również stosować odpowiednie techniki aplikacji kosmetyków, aby nie powodować dodatkowego podrażnienia lub obciążenia tego wrażliwego obszaru.

Najczęstsze problemy skóry wokół oczu

  1. Zmarszczki mimiczne – „kurze łapki” to potoczne określenie zmarszczek, które pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu. Powstają w wyniku ciągłych ruchów mięśni twarzy (mruganie, śmiech, mrużenie oczu). Są to jedne z pierwszych zmarszczek, które pojawiają się na twarzy, często już w okolicach 30. roku życia.
  2. Cienie pod oczami – ich przyczyną mogą być skłonności genetyczne, niedostateczna ilość snu, stres lub niewłaściwa dieta. Cienie mogą być także wynikiem problemów z krążeniem krwi wokół oczu lub chorób (m.in. anemii, niedoczynności tarczycy, schorzeń wątroby czy nerek).
  3. Opuchlizna i worki pod oczami – obrzęki występujące w okolicy oczu często są spowodowane zatrzymywaniem się wody w tej okolicy, na co wpływają m.in. niezdrowa dieta (np. duża ilość soli), reakcje alergiczne, brak snu, stres, niedobory witamin (zwłaszcza witaminy B12). Skłonność do pojawiania się worków pod oczami może nasilać się z wiekiem.
  4. Nadwrażliwość – skóra wokół oczu jest bardziej wrażliwa na działanie kosmetyków i czynników zewnętrznych. Łatwo może dochodzić do podrażnień czy zaczerwienień, mogą występować uczucie napięcia skóry oraz pieczenie.
  5. Utrata elastyczności – wraz z wiekiem skóra wokół oczu staje się mniej jędrna, co prowadzi do jej wiotczenia. Jest to związane z naturalnym spadkiem produkcji kolagenu i elastyny w skórze.

Powiązane produkty

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu?

Dobry krem pod oczy musi zawierać składniki, które odpowiadają na kluczowe potrzeby tej delikatnej okolicy, są to: nawilżenie, regeneracja, rozjaśnienie cieni, zapobieganie zmarszczkom i ich redukcja oraz łagodzenie opuchlizny. W aptekach i drogeriach szukaj kremów, które w składzie mają poniższe składniki:

  • Kwas hialuronowy – to naturalnie występujący w organizmie polisacharyd (rodzaj cukru), który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia skóry. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w tkankach, co pozwala zachować elastyczność, sprężystość i młody wygląd skóry. Ze względu na swoje właściwości kojące i nawilżające kwas hialuronowy może również łagodzić podrażnienia.
  • D-pantenol – inaczej prowitamina B5, ma silne właściwości nawilżające, kojące i regenerujące. Pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, co sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna, miękka i gładka. Wspiera odbudowę uszkodzonych komórek, a ponadto redukuje zaczerwienienia oraz uczucie pieczenia i swędzenia, które mogą wystąpić w delikatnej strefie wokół oczu.
  • Alantoina – jest pochodną mocznika, działa regenerująco, nawilżająco i wygładzająco. Wspomaga regenerację komórek skóry, ponieważ przyspiesza proces gojenia się mikrouszkodzeń, które mogą pojawić się w wyniku narażenia na czynniki zewnętrzne.
  • Kofeina – wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć nadmiar płynów gromadzących się pod skórą. Dzięki temu jest skuteczna w walce z tzw. workami pod oczami oraz pomaga zredukować widoczność cieni. Co istotne, kofeina jest silnym antyoksydantem, oznacza to, że pomaga neutralizować wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry.
  • Witamina C (kwas askorbinowy) – to silny antyoksydant, często stosowany w kosmetykach, w tym w kremach pod oczy, ze względu na swoje zdolności rozjaśniania cieni, ochrony skóry przed uszkodzeniami oraz stymulacji produkcji kolagenu.
  • Niacynamid (witamina B3) – jest znany ze swoich właściwości rozjaśniających i przeciwzapalnych. Wzmacnia barierę ochronną skóry, zmniejsza zaczerwienienia i redukuje widoczność cieni pod oczami poprzez hamowanie transferu pigmentu w skórze.
  • Naturalne oleje – są bogate w składniki odżywcze, witaminy i kwasy tłuszczowe, które wspierają kondycję delikatnej skóry wokół oczu. Pomagają zatrzymać wodę w tkankach, odbudować barierę hydrolipidową oraz chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej stosowane oleje w kremach pod oczy to: olej z awokado, arganowy, jojoba, z pestek winogron.
  • Ekstrakty roślinne – na szczególną uwagę zasługują wyciągi z rumianku, aloesu, nagietka czy zielonej herbaty, które mają działanie nawilżające i kojące. Ekstrakt z kasztanowca uelastycznia z kolei naczynia krwionośne, dzięki czemu redukuje obrzęki. Natomiast ekstrakt z czerwonej koniczyny zawiera fitoestrogeny, które mogą pomóc w redukcji drobnych zmarszczek i wygładzeniu skóry.

Pielęgnacja skóry pod oczami

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej uwagi, co oznacza, że jej pielęgnacja powinna być odmienna od tej stosowanej w przypadku innych obszarów twarzy czy szyi. Ponieważ skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa, ważne jest stosowanie łagodnych produktów do demakijażu i oczyszczania (płynów micelarnych, mleczek czy olejków do demakijażu oraz żeli bądź pianek oczyszczających), które nie podrażnią tej okolicy. Najlepiej wybierać kosmetyki bez kompozycji zapachowych w składzie, przeznaczone specjalnie do delikatnej skóry wokół oczu.

Jak radzić sobie z suchą skórą? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Kluczowym elementem pielęgnacji powinno być nawilżanie. Codziennie rano i wieczorem należy stosować krem pod oczy, który zawiera składniki, takie jak kwas hialuronowy, D-pantenol czy naturalne oleje. Warto również wybierać produkty wzbogacone w witaminę E oraz antyoksydanty, które pomagają w walce ze starzeniem się skóry. W przypadku cieni pod oczami sprawdzą się kosmetyki zawierające substancje rozjaśniające skórę, np. kofeina, niacynamid, witamina C.

KREMY I SERUM POD OCZY

PŁATKI POD OCZY

KOLAGEN NA SKÓRĘ

Dobrym pomysłem jest też stosowanie serum pod oczy. Sera to bardziej skoncentrowane preparaty, o silniejszym działaniu, które dostarczają skórze aktywnych składników. Warto zdecydować się na serum pod oczy z retinolem bądź peptydami.

Retinol to pochodna witaminy A. Wspomaga on odnowę komórkową, rozjaśnia przebarwienia oraz stymuluje produkcję kolagenu. Redukuje też zmarszczki i działa przeciwstarzeniowo. Należy go jednak stosować ostrożnie i na początek wybrać niskie stężenia (0,05–0,1%) ze względu na możliwość podrażnienia skóry. Peptydy to natomiast krótkie łańcuchy aminokwasów, które stymulują produkcję kolagenu, poprawiają elastyczność skóry i wzmacniają jej strukturę. Pomagają także zmniejszać widoczność cieni i worków pod oczami.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry pod oczami

Stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi jest konieczne, aby uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry. Wraz z noszeniem okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV stanowi też profilaktykę czerniaka.

O czym pamiętać, wybierając krem przeciwsłoneczny pod oczy?

  • SPF 30 lub wyższy – wybieraj kremy pod oczy z SPF 30 lub wyższym, które zapewniają szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB.
  • Formuła dostosowana do okolic oczu – unikaj ciężkich, tłustych filtrów, które mogą podrażniać oczy. Szukaj lekkich, delikatnych formuł, przeznaczonych do stosowania w okolicach oczu.
  • Mineralne filtry przeciwsłoneczne – filtry mineralne są łagodniejsze dla skóry i oczu, a jednocześnie skutecznie chronią przed promieniowaniem UV. Są one szczególnie polecane osobom z wrażliwą cerą.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – domowe sposoby

Działanie kosmetyków aptecznych i drogeryjnych możesz wspomóc domowymi metodami pielęgnacji skóry pod oczami:

  • Masaż skóry wokół oczu – jest prostym i skutecznym sposobem na poprawę krążenia, zmniejszenie opuchlizny i cieni oraz na relaksację. Taki zabieg można przeprowadzić palcami, delikatnie wklepując opuszkami krem bądź serum. Wykonuj małe okrężne ruchy od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego. Możesz również użyć jadeitowego rollera do twarzy.
  • Kostki lodu – zawiń kilka kostek lodu w cienki ręcznik i delikatnie masuj nimi okolice oczu. Lód pomaga zmniejszyć obrzęki i działa odświeżająco. Możesz także używać specjalnych żelowych masek chłodzących.
  • Płatki pod oczy – to wygodny sposób na dostarczenie skórze skoncentrowanych składników odżywczych oraz na złagodzenie oznak zmęczenia. Z powodzeniem można w tym celu użyć plastrów ogórka schłodzonego w lodówce czy wacików zamoczonych w zielonej herbacie, aczkolwiek można również zdecydować się na zakup hydrożelowych płatków pod oczy dostępnych w drogeriach. Najczęściej zawierają one kwas hialuronowy, naturalny kolagen morski, nanodrobinki złota czy naturalne ekstrakty roślinne.
  1. C. Darmawan, 7 Ways to Care for the Skin Around Your Eyes, [online] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/eye-care [dostęp:] 31.08.2024.
  2. J. Migala, A Specific Guide to Caring for the Skin Around Your Eyes, [online] https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/specific-guide-to-caring-for-the-skin-around-your-eyes [dostęp:] 31.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

    Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Kolagen – właściwości i wpływ na zdrowie

    Każdy człowiek wie, że starzenie się organizmu to proces naturalny i nieunikniony. Mimo to każdy z nas na swój sposób stara się jak najdłużej oprzeć się biegnącemu czasowi i zachować młodość oraz zdrowie. Niestety szybki tryb życia, niewłaściwe odżywianie, brak ruchu i zatrute środowisko powodują, że nie jest to wcale takie łatwe, a czynniki te wręcz nasilają procesy starzenia.

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

    Kolagen jest unikalnym białkiem, które w organizmie kręgowców stanowi kluczowy składnik budulcowy. Wpływa na jędrność, sprężystość, regenerację oraz prawidłowe nawilżenie skóry. Kolagen warunkuje spójność tkanek, narządów, prawidłową budowę i funkcjonowanie ścięgien i stawów oraz zmniejsza ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego

    Kolagen wołowy, podobnie jak kolagen rybi, jest cennym źródłem aminokwasów – głównie glicyny i proliny. Jednakże kolagen wołowy wykazuje znacznie większą zawartość hydroksyproliny, która warunkuje wyższą stabilność termiczną kolagenu pochodzącego od krów niż tego pozyskiwanego z ryb i owoców morza. Zarówno kolagen wołowy, jak i morski wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego są częstym składnikiem suplementów diety polecanym dla poprawy urody.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl