kolagen do picia w szklance
Alicja Świątek

Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Kiedy najlepiej pić kolagen?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do pory przyjmowania kolagenu. Niektóre osoby wybierają stosowanie kolagenu rano, aby dostarczyć niezbędne składniki białkowe już na początku dnia. Peptydy kolagenowe mogą pobudzić metabolizm oraz zwiększyć poziom energii. Część osób odnotowała poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci podczas przyjmowania kolagenu w porze porannej. Istnieją także zwolennicy przyjmowania kolagenu wieczorem, ponieważ może on wspomagać regenerację tkanek i skóry oraz pobudzać procesy naprawcze w trakcie snu. Niektórzy zalecają osobom uprawiającym regularnie aktywność fizyczną picie kolagenu przed treningiem w celu wsparcia stawów i tkanki łącznej podczas intensywnego wysiłku w trakcie treningu. Jednakże nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby pora poranna lub wieczorna była korzystniejsza dla uzyskania efektów ze stosowania kolagenu. Najważniejsze jest regularne dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Kolagen na czczo czy po jedzeniu?

Kolagen można przyjmować niezależnie od spożywanego posiłku. Nie ma jednoznacznych udowodnionych wskazań, aby pić kolagen na czczo, w trakcie lub po jedzeniu. Według niektórych ekspertów warto stosować kolagen przed posiłkiem, co umożliwia jego szybsze wchłanianie, ponieważ wówczas w przewodzie pokarmowym nie znajdują się inne substancje, które mogłyby spowalniać ten proces. Inni zalecają stosowanie kolagenu po posiłku w celu przeciwdziałania dyskomfortowi, jaki mógłby wystąpić w związku ze stosowaniem suplementu na pusty żołądek. W przyjmowaniu kolagenu kluczowa jest regularność i stosowanie się do zaleceń zamieszczonych w ulotce lub na opakowaniu danego produktu.

Są różne rodzaje kolagenu do picia – rybi i wołowy – czy wiesz, który jest lepszy?

Powiązane produkty

Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

Kolagen można łączyć z różnymi pokarmami i płynami, takimi jak woda, soki, jogurty, koktajle. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby efektywność suplementacji kolagenu była jak najwyższa.

Z czym nie stosować kolagenu do picia? Aby był skuteczny, przestrzegaj kilku zasad.
Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

 

Podczas jednoczesnego przyjmowania odżywek białkowych, suplementów białkowych oraz dużych ilości kolagenu jako źródła białka warto zmniejszyć ilość dodatkowych produktów białkowych, aby ograniczyć nadmierne spożywanie białka.

Jak długo pić kolagen?

Suplementację kolagenem warto rozpocząć wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania – np. w przypadku problemów z cerą, włosami, paznokciami, dolegliwościami kostno-stawowymi, po urazach ortopedycznych, w okresie rekonwalescencji. Długość prowadzonej kuracji zależy od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty obserwuje się po ok. 1–2 miesiącach regularnego picia kolagenu. Wielu ekspertów rekomenduje przyjmowanie kolagenu przez dłuższy czas, a niekiedy nawet na stałe, aby utrzymać pozytywne efekty, ponieważ wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega osłabieniu.

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na konieczność robienia przerw w suplementacji kolagenu. Jest to substancja fizjologicznie występująca w organizmie, a jej długotrwałe przyjmowanie jest uznawane za bezpieczne.

Kiedy zobaczysz efekty picia kolagenu?

Pierwsze efekty picia kolagenu, zwłaszcza poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, można zaobserwować po około 1–2 miesiącach regularnego przyjmowania produktu. W przypadku stawów i kości skuteczność picia kolagenu może być zauważalna po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach systematycznego picia. Jednak czas, po którym widać pierwsze efekty, może się różnić w zależności od stanu zdrowia, wieku oraz indywidualnej reakcji organizmu na podawanie kolagenu. W trakcie dalszej suplementacji korzystne rezultaty mogą się zwiększać. Stan cery, włosów, paznokci czy aparatów narządu ruchu może się stopniowo dalej poprawiać.

 1. K. Kaziród, M. Zapała, Collagen supplementation – does it bring real benefits?, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits [dostęp:] 3.08.2023.
 2. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 3.08.2023.
 3. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
 4. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
 5. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 3.08.2023.
 6. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 3.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

  Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij