kolagen do picia w szklance
Alicja Świątek

Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Kiedy najlepiej pić kolagen?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do pory przyjmowania kolagenu. Niektóre osoby wybierają stosowanie kolagenu rano, aby dostarczyć niezbędne składniki białkowe już na początku dnia. Peptydy kolagenowe mogą pobudzić metabolizm oraz zwiększyć poziom energii. Część osób odnotowała poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci podczas przyjmowania kolagenu w porze porannej. Istnieją także zwolennicy przyjmowania kolagenu wieczorem, ponieważ może on wspomagać regenerację tkanek i skóry oraz pobudzać procesy naprawcze w trakcie snu. Niektórzy zalecają osobom uprawiającym regularnie aktywność fizyczną picie kolagenu przed treningiem w celu wsparcia stawów i tkanki łącznej podczas intensywnego wysiłku w trakcie treningu. Jednakże nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby pora poranna lub wieczorna była korzystniejsza dla uzyskania efektów ze stosowania kolagenu. Najważniejsze jest regularne dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Kolagen na czczo czy po jedzeniu?

Kolagen można przyjmować niezależnie od spożywanego posiłku. Nie ma jednoznacznych udowodnionych wskazań, aby pić kolagen na czczo, w trakcie lub po jedzeniu. Według niektórych ekspertów warto stosować kolagen przed posiłkiem, co umożliwia jego szybsze wchłanianie, ponieważ wówczas w przewodzie pokarmowym nie znajdują się inne substancje, które mogłyby spowalniać ten proces. Inni zalecają stosowanie kolagenu po posiłku w celu przeciwdziałania dyskomfortowi, jaki mógłby wystąpić w związku ze stosowaniem suplementu na pusty żołądek. W przyjmowaniu kolagenu kluczowa jest regularność i stosowanie się do zaleceń zamieszczonych w ulotce lub na opakowaniu danego produktu.

Są różne rodzaje kolagenu do picia – rybi i wołowy – czy wiesz, który jest lepszy?

Powiązane produkty

Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

Kolagen można łączyć z różnymi pokarmami i płynami, takimi jak woda, soki, jogurty, koktajle. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby efektywność suplementacji kolagenu była jak najwyższa.

Z czym nie stosować kolagenu do picia? Aby był skuteczny, przestrzegaj kilku zasad.
Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

 

Podczas jednoczesnego przyjmowania odżywek białkowych, suplementów białkowych oraz dużych ilości kolagenu jako źródła białka warto zmniejszyć ilość dodatkowych produktów białkowych, aby ograniczyć nadmierne spożywanie białka.

Jak długo pić kolagen?

Suplementację kolagenem warto rozpocząć wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania – np. w przypadku problemów z cerą, włosami, paznokciami, dolegliwościami kostno-stawowymi, po urazach ortopedycznych, w okresie rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej: Co niszczy kolagen w organizmie?

Długość prowadzonej kuracji zależy od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty obserwuje się po ok. 1–2 miesiącach regularnego picia kolagenu. Wielu ekspertów rekomenduje przyjmowanie kolagenu przez dłuższy czas, a niekiedy nawet na stałe, aby utrzymać pozytywne efekty, ponieważ wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega osłabieniu.

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na konieczność robienia przerw w suplementacji kolagenu. Jest to substancja fizjologicznie występująca w organizmie, a jej długotrwałe przyjmowanie jest uznawane za bezpieczne.

Kiedy zobaczysz efekty picia kolagenu?

Pierwsze efekty picia kolagenu, zwłaszcza poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, można zaobserwować po około 1–2 miesiącach regularnego przyjmowania produktu. W przypadku stawów i kości skuteczność picia kolagenu może być zauważalna po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach systematycznego picia. Jednak czas, po którym widać pierwsze efekty, może się różnić w zależności od stanu zdrowia, wieku oraz indywidualnej reakcji organizmu na podawanie kolagenu. W trakcie dalszej suplementacji korzystne rezultaty mogą się zwiększać. Stan cery, włosów, paznokci czy aparatów narządu ruchu może się stopniowo dalej poprawiać.

  1. K. Kaziród, M. Zapała, Collagen supplementation – does it bring real benefits?, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits [dostęp:] 3.08.2023.
  2. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 3.08.2023.
  3. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
  4. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
  5. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 3.08.2023.
  6. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 3.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl