kolagen do picia w szklance
Alicja Świątek

Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Kiedy najlepiej pić kolagen?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do pory przyjmowania kolagenu. Niektóre osoby wybierają stosowanie kolagenu rano, aby dostarczyć niezbędne składniki białkowe już na początku dnia. Peptydy kolagenowe mogą pobudzić metabolizm oraz zwiększyć poziom energii. Część osób odnotowała poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci podczas przyjmowania kolagenu w porze porannej. Istnieją także zwolennicy przyjmowania kolagenu wieczorem, ponieważ może on wspomagać regenerację tkanek i skóry oraz pobudzać procesy naprawcze w trakcie snu. Niektórzy zalecają osobom uprawiającym regularnie aktywność fizyczną picie kolagenu przed treningiem w celu wsparcia stawów i tkanki łącznej podczas intensywnego wysiłku w trakcie treningu. Jednakże nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby pora poranna lub wieczorna była korzystniejsza dla uzyskania efektów ze stosowania kolagenu. Najważniejsze jest regularne dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Kolagen na czczo czy po jedzeniu?

Kolagen można przyjmować niezależnie od spożywanego posiłku. Nie ma jednoznacznych udowodnionych wskazań, aby pić kolagen na czczo, w trakcie lub po jedzeniu. Według niektórych ekspertów warto stosować kolagen przed posiłkiem, co umożliwia jego szybsze wchłanianie, ponieważ wówczas w przewodzie pokarmowym nie znajdują się inne substancje, które mogłyby spowalniać ten proces. Inni zalecają stosowanie kolagenu po posiłku w celu przeciwdziałania dyskomfortowi, jaki mógłby wystąpić w związku ze stosowaniem suplementu na pusty żołądek. W przyjmowaniu kolagenu kluczowa jest regularność i stosowanie się do zaleceń zamieszczonych w ulotce lub na opakowaniu danego produktu.

Są różne rodzaje kolagenu do picia – rybi i wołowy – czy wiesz, który jest lepszy?

Powiązane produkty

Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

Kolagen można łączyć z różnymi pokarmami i płynami, takimi jak woda, soki, jogurty, koktajle. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby efektywność suplementacji kolagenu była jak najwyższa.

Z czym nie stosować kolagenu do picia? Aby był skuteczny, przestrzegaj kilku zasad.
Z czym nie łączyć kolagenu do picia?

 

Podczas jednoczesnego przyjmowania odżywek białkowych, suplementów białkowych oraz dużych ilości kolagenu jako źródła białka warto zmniejszyć ilość dodatkowych produktów białkowych, aby ograniczyć nadmierne spożywanie białka.

Jak długo pić kolagen?

Suplementację kolagenem warto rozpocząć wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania – np. w przypadku problemów z cerą, włosami, paznokciami, dolegliwościami kostno-stawowymi, po urazach ortopedycznych, w okresie rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej: Co niszczy kolagen w organizmie?

Długość prowadzonej kuracji zależy od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty obserwuje się po ok. 1–2 miesiącach regularnego picia kolagenu. Wielu ekspertów rekomenduje przyjmowanie kolagenu przez dłuższy czas, a niekiedy nawet na stałe, aby utrzymać pozytywne efekty, ponieważ wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega osłabieniu.

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na konieczność robienia przerw w suplementacji kolagenu. Jest to substancja fizjologicznie występująca w organizmie, a jej długotrwałe przyjmowanie jest uznawane za bezpieczne.

Kiedy zobaczysz efekty picia kolagenu?

Pierwsze efekty picia kolagenu, zwłaszcza poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, można zaobserwować po około 1–2 miesiącach regularnego przyjmowania produktu. W przypadku stawów i kości skuteczność picia kolagenu może być zauważalna po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach systematycznego picia. Jednak czas, po którym widać pierwsze efekty, może się różnić w zależności od stanu zdrowia, wieku oraz indywidualnej reakcji organizmu na podawanie kolagenu. W trakcie dalszej suplementacji korzystne rezultaty mogą się zwiększać. Stan cery, włosów, paznokci czy aparatów narządu ruchu może się stopniowo dalej poprawiać.

  1. K. Kaziród, M. Zapała, Collagen supplementation – does it bring real benefits?, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits [dostęp:] 3.08.2023.
  2. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 3.08.2023.
  3. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
  4. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 3.08.2023.
  5. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 3.08.2023.
  6. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 3.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.