Kolagen
Zuzanna Kręcisz

Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować? Skutki uboczne

Kolagen do picia to forma hydrolizowanego kolagenu, która jest przeznaczona do przyjmowania doustnego. Występuje w postaci gotowego do spożycia płynu w butelkach, shotów, a także jako rozpuszczalny w wodzie proszek. Czy picie kolagenu ma jakieś skutki uboczne? Dlaczego apteka jest najlepszym miejscem, w którym można kupić kolagen do picia?

Kolagen jest białkiem tkanki łącznej i stanowi około jedną trzecią wszystkich białek organizmu. Jego cząsteczka zbudowana jest z łańcuchów aminokwasów (m.in. glicyny, proliny, hydroksyproliny). Jego synteza odbywa się w fibroblastach (najliczniejsze komórki tkanki łącznej) przy udziale żelaza, witaminy C, miedzi i cynku. Kolagen ma wiele funkcji, do których zaliczono chociażby utrzymanie odpowiedniej struktury i elastyczności stawów, ścięgien, mięśni, skóry, włosów i paznokci.

Czym jest kolagen do picia?

Kolagen do picia jest tzw. nutraceutykiem, czyli substancją uważaną za żywność lub część żywności, która podczas suplementacji przynosi korzyści zdrowotne. Nie jest lekiem, ale może regulować funkcje metaboliczne organizmu. Dostarczanie związków zawartych w pożywieniu skutkuje tym, że odżywiamy i wywieramy korzystny wpływ na ciało zarówno w profilaktyce, jak i w terapii wielu schorzeń. 

Dotychczas zidentyfikowano 29 typów kolagenu, spośród których typ I, II i III stanowią 90% całej puli kolagenu u człowieka. W skórze dominuje kolagen typu I (80%), a typ II stanowi 90% kolagenu chrząstek stawowych.

Hydrolizowany kolagen do picia swoje właściwości zawdzięcza niewielkim peptydom, które są aktywne biologicznie i łatwo przyswajalne przez organizm. Pobudza fibroblasty do produkcji endogennego kolagenu, odżywia (dostarcza aminokwasów kolagenotwórczych) i spowalnia procesy degeneracji. Wskazuje się, że peptydy kolagenowe do picia wpływają na zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego oraz glikozoaminoglikanów – glukozaminy i chondroityny. Łagodzą również stres oksydacyjny – uszkadzanie komórek przez wolne rodniki. Dzięki regularnemu stosowaniu kolagenu do picia można liczyć na bardziej promienną, gładką i nawilżoną skórę, poprawę owalu twarzy, uśmiech bez zmarszczek oraz zwinne ruchy bez bólu i „skrzypiących” stawów.

Jaki kolagen do picia wybrać? Który jest najlepszy?

Forma płynna kolagenu charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. Do wyboru mamy kolagen wołowy, wieprzowy lub rybi. W sprzedaży dostępne są preparaty kolagenowe w proszku i saszetkach do rozpuszczania w wodzie, o pysznych owocowych smakach, a także kolagen w płynie – w shotach lub zamknięty w butelkach chroniących zawartość przed dostępem światła. Spośród form do picia niekwestionowanym liderem są shoty. Czysty kolagen w płynie w postaci kolagenowych shotów to gotowa, optymalna dawka, której nie trzeba odmierzać i używać dodatkowych akcesoriów. To także gwarancja precyzyjnego podania właściwej dawki. Shoty to również wygoda, jeśli mówimy o przechowywaniu i transporcie, oraz dyskretna, nowoczesna i skoncentrowana forma preparatu, zamknięta w małej objętości płynu. Nie ma wielu dowodów naukowych na to, który z kolagenów jest najlepszy, niektóre źródła wskazują na ten pochodzący od ryb, niemniej wielu autorów uważa, że potrzeba większej liczby badań.

Powiązane produkty

Kolagen do picia — na jakie efekty można liczyć?

Wraz z wiekiem stopniowo tracimy zdolność do naturalnej syntezy i procesów naprawczych kolagenu. Pod wpływem różnych czynników, takich jak promieniowanie UV, stres oksydacyjny, choroby zwyrodnieniowe, nadmierna aktywność fizyczna, zaburzenia hormonalne, urazy, oparzenia, implanty, niedobory witamin i minerałów, dym papierosowy, wysoki poziom cukru, zachodzą procesy fragmentacji i degradacji, a co za tym idzie – włókna kolagenowe ulegają ścieńczeniu i sztywnieją. Przestają pełnić swoje funkcje strukturalne i ochronne. Skóra staje się mało elastyczna i sucha, pojawiają się zmarszczki, osłabiają się również mięśnie twarzy. Zmniejsza się ruchomość stawów, zdolność do regeneracji po urazach, spowalniają się procesy gojenia, pojawiają się zmiany zanikowe w obrębie skóry, ścięgien, chrząstek.

Badania przeprowadzone na grupie ponad 1000 osób, w której zdecydowaną większość stanowiły kobiety, dowiodły, że stosowanie peptydów kolagenu w postaci suplementów diety może spowolnić starzenie się skóry, zmniejszyć zmarszczki, poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Cera jest wygładzona i rozświetlona. Szybciej goją się mikrourazy i zmniejszają się stany zapalne stawów, chrząstek, ścięgien, mięśni i skóry. Na skutek poprawy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się dotlenienie tkanek, zmniejszają się zasinienia i znika szary koloryt cery. Korzystne efekty zaobserwowano również w wyglądzie włosów i paznokci, które stały się mniej szorstkie, kruche i łamliwe. Jakie są efekty przyjmowania kolagenu do picia? Najważniejszym jest zdrowie i dobra kondycja skóry, włosów, paznokci, a także dobrze funkcjonujący układ ruchu oraz płynące z nich zadowolenie, promienny uśmiech czy pewność siebie.

Jak długo stosować kolagen do picia?

Według doniesień naukowych czas potrzebny do tego, aby opóźnić procesy starzenia skóry, to okres około trzech miesięcy. Co istotne, rezultaty systematycznego przyjmowania dobrego kolagenowego suplementu diety do picia, przy zachowaniu wysokiej dawki, utrzymywały się do czterech tygodni od zakończenia suplementacji. Dowiedziono również, że kolagen do picia o wyższej zawartości dipeptydów – prolyl-hydroksyproliny oraz hydroksyprolina-glicyny – działał szybciej, co potwierdzono przy pomocy precyzyjnej, specjalistycznej aparatury już po miesiącu od rozpoczęcia stosowania.

Długość kuracji jest uzależniona od potrzeb i stanu zdrowia oraz od wieku organizmu. Po urazie może wystarczyć kuracja trwająca trzy miesiące. Jednak jeśli badania poziomu żelaza wskazują na jego niedobór, zdiagnozowano u nas zaburzenia hormonalne czy też przekroczyliśmy 40. rok życia, wówczas najlepiej jest stosować kolagen do picia stale lub w cyklach kilka razy w ciągu roku.

Czy kolagen do picia jest bezpieczny?

Kolagen do picia jako preparat stosowany w formie suplementów diety na włosy, skórę i paznokcie jest bezpieczny, a potwierdzają to badania. Hydrolizaty kolagenu (peptydy kolagenowe do picia) są zgodne biologicznie z tkankami ludzkimi, takimi jak skóra, chrząstki, ścięgna i kości. Są również nietoksyczne. Bezpieczeństwo hydrolizowanego kolagenu potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Ochrony Zdrowia i Konsumentów).

Gdzie kupić kolagen do picia, by był bezpieczny? Dobrym wyborem jest np. apteka lub miejsca z zapleczem farmaceutycznym, które gwarantują właściwe warunki przechowywania i transportu oraz oferują preparaty o pewnym składzie i właściwej dawce.

Picie kolagenu – skutki uboczne

Według doniesień naukowych stosowanie kolagenu do picia nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące przewlekle powinny zawsze zapytać lekarza, czy mogą stosować jakikolwiek lek, suplement lub inny preparat taki jak kolagen do picia na zmarszczki, włosy i cerę. Kluczowe dla bezpieczeństwa kuracji peptydami kolagenowymi jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie dawkowania oraz wybór preparatu renomowanej firmy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij