Kolagen
Zuzanna Kręcisz

Kolagen do picia. Efekty, skutki uboczne suplementacji

Kolagen do picia to forma hydrolizowanego kolagenu, która jest przeznaczona do przyjmowania doustnego. Występuje w postaci gotowego do spożycia płynu w butelkach, shotów, a także jako rozpuszczalny w wodzie proszek. Czy picie kolagenu ma jakieś skutki uboczne? Dlaczego apteka jest najlepszym miejscem, w którym można kupić kolagen do picia?

  1. Czym jest kolagen do picia?
  2. Jaki kolagen do picia wybrać? Który jest najlepszy?
  3. Kolagen do picia — na jakie efekty można liczyć?
  4. Jak długo stosować kolagen do picia?
  5. Czy kolagen do picia jest bezpieczny?
  6. Picie kolagenu – skutki uboczne

Kolagen jest białkiem tkanki łącznej i stanowi około jedną trzecią wszystkich białek organizmu. Jego cząsteczka zbudowana jest z łańcuchów aminokwasów (m.in. glicyny, proliny, hydroksyproliny). Jego synteza odbywa się w fibroblastach (najliczniejsze komórki tkanki łącznej) przy udziale żelaza, witaminy C, miedzi i cynku. Kolagen ma wiele funkcji, do których zaliczono chociażby utrzymanie odpowiedniej struktury i elastyczności stawów, ścięgien, mięśni, skóry, włosów i paznokci.

Czym jest kolagen do picia?

Kolagen do picia jest tzw. nutraceutykiem, czyli substancją uważaną za żywność lub część żywności, która podczas suplementacji przynosi korzyści zdrowotne. Nie jest lekiem, ale może regulować funkcje metaboliczne organizmu. Dostarczanie związków zawartych w pożywieniu skutkuje tym, że odżywiamy i wywieramy korzystny wpływ na ciało zarówno w profilaktyce, jak i w terapii wielu schorzeń. 

Dotychczas zidentyfikowano 29 typów kolagenu, spośród których typ I, II i III stanowią 90% całej puli kolagenu u człowieka. W skórze dominuje kolagen typu I (80%), a typ II stanowi 90% kolagenu chrząstek stawowych.

Hydrolizowany kolagen do picia swoje właściwości zawdzięcza niewielkim peptydom, które są aktywne biologicznie i łatwo przyswajalne przez organizm. Pobudza fibroblasty do produkcji endogennego kolagenu, odżywia (dostarcza aminokwasów kolagenotwórczych) i spowalnia procesy degeneracji. Wskazuje się, że peptydy kolagenowe do picia wpływają na zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego oraz glikozoaminoglikanów – glukozaminy i chondroityny. Łagodzą również stres oksydacyjny – uszkadzanie komórek przez wolne rodniki. Dzięki regularnemu stosowaniu kolagenu do picia można liczyć na bardziej promienną, gładką i nawilżoną skórę, poprawę owalu twarzy, uśmiech bez zmarszczek oraz zwinne ruchy bez bólu i „skrzypiących” stawów.

Jaki kolagen do picia wybrać? Który jest najlepszy?

Forma płynna kolagenu charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. Do wyboru mamy kolagen wołowy, wieprzowy lub kolagen rybi. W sprzedaży dostępne są preparaty kolagenowe w proszku i saszetkach do rozpuszczania w wodzie, o pysznych owocowych smakach, a także kolagen w płynie – w shotach lub zamknięty w butelkach chroniących zawartość przed dostępem światła. Spośród form do picia niekwestionowanym liderem są shoty. Czysty kolagen w płynie w postaci kolagenowych shotów to gotowa, optymalna dawka, której nie trzeba odmierzać i używać dodatkowych akcesoriów. To także gwarancja precyzyjnego podania właściwej dawki. Shoty to również wygoda, jeśli mówimy o przechowywaniu i transporcie, oraz dyskretna, nowoczesna i skoncentrowana forma preparatu, zamknięta w małej objętości płynu. Nie ma wielu dowodów naukowych na to, który z kolagenów jest najlepszy, niektóre źródła wskazują na ten pochodzący od ryb, niemniej wielu autorów uważa, że potrzeba większej liczby badań.

Powiązane produkty

Kolagen do picia — na jakie efekty można liczyć?

Wraz z wiekiem stopniowo tracimy zdolność do naturalnej syntezy i procesów naprawczych kolagenu. Pod wpływem różnych czynników, takich jak promieniowanie UV, stres oksydacyjny, choroby zwyrodnieniowe, nadmierna aktywność fizyczna, zaburzenia hormonalne, urazy, oparzenia, implanty, niedobory witamin i minerałów, dym papierosowy, wysoki poziom cukru, zachodzą procesy fragmentacji i degradacji, a co za tym idzie – włókna kolagenowe ulegają ścieńczeniu i sztywnieją. Przestają pełnić swoje funkcje strukturalne i ochronne. Skóra staje się mało elastyczna i sucha, pojawiają się zmarszczki, osłabiają się również mięśnie twarzy. Zmniejsza się ruchomość stawów, zdolność do regeneracji po urazach, spowalniają się procesy gojenia, pojawiają się zmiany zanikowe w obrębie skóry, ścięgien, chrząstek.

Badania przeprowadzone na grupie ponad 1000 osób, w której zdecydowaną większość stanowiły kobiety, dowiodły, że stosowanie peptydów kolagenu w postaci suplementów diety może spowolnić starzenie się skóry, zmniejszyć zmarszczki, poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Cera jest wygładzona i rozświetlona. Szybciej goją się mikrourazy i zmniejszają się stany zapalne stawów, chrząstek, ścięgien, mięśni i skóry. Na skutek poprawy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się dotlenienie tkanek, zmniejszają się zasinienia i znika szary koloryt cery. Korzystne efekty zaobserwowano również w wyglądzie włosów i paznokci, które stały się mniej szorstkie, kruche i łamliwe. Jakie są efekty przyjmowania kolagenu do picia? Najważniejszym jest zdrowie i dobra kondycja skóry, włosów, paznokci, a także dobrze funkcjonujący układ ruchu oraz płynące z nich zadowolenie, promienny uśmiech czy pewność siebie.

Jak długo stosować kolagen do picia?

Według doniesień naukowych czas potrzebny do tego, aby opóźnić procesy starzenia skóry, to okres około trzech miesięcy. Co istotne, rezultaty systematycznego przyjmowania dobrego kolagenowego suplementu diety do picia, przy zachowaniu wysokiej dawki, utrzymywały się do czterech tygodni od zakończenia suplementacji. Dowiedziono również, że kolagen do picia o wyższej zawartości dipeptydów – prolyl-hydroksyproliny oraz hydroksyprolina-glicyny – działał szybciej, co potwierdzono przy pomocy precyzyjnej, specjalistycznej aparatury już po miesiącu od rozpoczęcia stosowania.

Długość kuracji jest uzależniona od potrzeb i stanu zdrowia oraz od wieku organizmu. Po urazie może wystarczyć kuracja trwająca trzy miesiące. Jednak jeśli badania poziomu żelaza wskazują na jego niedobór, zdiagnozowano u nas zaburzenia hormonalne czy też przekroczyliśmy 40. rok życia, wówczas najlepiej jest stosować kolagen do picia stale lub w cyklach kilka razy w ciągu roku.

Czy kolagen do picia jest bezpieczny?

Kolagen do picia jako preparat stosowany w formie suplementów diety na włosy, skórę i paznokcie jest bezpieczny, a potwierdzają to badania. Hydrolizaty kolagenu (peptydy kolagenowe do picia) są zgodne biologicznie z tkankami ludzkimi, takimi jak skóra, chrząstki, ścięgna i kości. Są również nietoksyczne. Bezpieczeństwo hydrolizowanego kolagenu potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Ochrony Zdrowia i Konsumentów).

Gdzie kupić kolagen do picia, by był bezpieczny? Dobrym wyborem jest np. apteka lub miejsca z zapleczem farmaceutycznym, które gwarantują właściwe warunki przechowywania i transportu oraz oferują preparaty o pewnym składzie i właściwej dawce.

Picie kolagenu – skutki uboczne

Według doniesień naukowych stosowanie kolagenu do picia nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące przewlekle powinny zawsze zapytać lekarza, czy mogą stosować jakikolwiek lek, suplement lub inny preparat taki jak kolagen do picia na zmarszczki, włosy i cerę. Kluczowe dla bezpieczeństwa kuracji peptydami kolagenowymi jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie dawkowania oraz wybór preparatu renomowanej firmy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

    Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Stawy, co zrobić żeby nie zardzewiały?

    Masz problemy z poranną sztywnością kończyn? Z trudem wstajesz z krzesła i wchodzisz po schodach? Kiedy ruszasz palcami, albo zginasz kolana, słyszysz trzaski i chrupania? Prawdopodobnie masz problemy ze zwyrodnieniem stawów. Żeby poczuć się lepiej, musisz pamiętać o dwóch sprawach: o aktywności ruchowej i odpowiedniej profilaktyce.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Kolagen w kosmetyce. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyku

    Kolagen, czyli podstawowe białko tkanki łącznej, syntetyzowany przez fibroblasty, jest odpowiedzialny za sprężystość, jędrność oraz nawilżenie. Stanowi podporę skóry *. Z wiekiem aktywność fibroblastów stopniowo spada, prowadząc do pogorszenia jędrności, zmian owalu twarzy oraz powstawania zmarszczek. Dlatego też, jedną ze strategii przeciwdziałania tym zjawiskom jest próba uzupełnienia zasobów kolagenu w skórze, a ponieważ białko, ze względu na swoje właściwości biochemiczne, małą toksyczność, zgodność ze wszystkimi organizmami żywymi, znalazło powszechnie zastosowanie w kosmetykach, ale również wykorzystywane jest, jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.