Kolagen w proszku na drewnianej łyżce, w tle kolagen w miseczce
Alicja Świątek

Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

Kolagen w proszku należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi w ulotce lub na etykiecie. Rekomendowana dawka może się różnić w zależności od produktu i zawartości substancji czynnej. Proszek kolagenowy można rozpuścić w wodzie, soku, koktajlu, jogurcie lub innym płynie. Może stanowić dodatek do smoothie wraz z owocami, będącymi źródłem witaminy C, które zwiększą efektywność produktu. W celu osiągnięcia pożądanych rezultatów kolagen w proszku należy przyjmować regularnie.

  1. Czym jest czysty kolagen w proszku? Jak działa?
  2. Rodzaje kolagenu w proszku
  3. Kolagen wołowy w proszku – własciwości
  4. Kolagen rybi w proszku – właściwości
  5. Jak pić kolagen w proszku?
  6. Z czym pić kolagen w proszku?
  7. Jaki jest najlepszy kolagen w proszku?

Czysty kolagen w proszku – co to jest i jak działa?

Kolagen jest kluczowym elementem budulcowym tkanki łącznej, odpowiedzialnym za utrzymanie jej integralności, właściwej struktury ścięgien, stawów, kości i skóry. Wraz z wiekiem produkcja naturalnego kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, co prowadzi z kolei do pierwszych zmarszczek, zmniejszenia jędrności skóry oraz może przyczynić się do powstania uszkodzeń kostno-stawowych i ograniczonej ruchomości stawów. Z tego powodu po 30. roku życia warto rozpocząć jego suplementację. Przyjmowanie kolagenu w proszku może pomóc zachować dobrą kondycję kości i stawów, zwiększyć gęstość skóry, spowolnić powstawanie zmarszczek oraz ograniczyć widoczność już istniejących. Kolagen w proszku jest składnikiem suplementów o charakterze anti-aging oraz preparatów wspomagających w profilaktyce i terapii uszkodzeń aparatu ruchowego.

Sprawdź, jaki kolagen w proszku do picia, tabletkach i kapsułkach znajdziesz na DOZ.pl

Rodzaje kolagenu w proszku

W aptekach dostępne są rozmaite formy kolagenu w proszku, które różnią się źródłem pochodzenia, zawartością substancji aktywnych oraz występowaniem dodatkowych składników.

W zależności od pochodzenia wyróżnia się następujące rodzaje kolagenu w proszku:

  • Kolagen wołowy – pozyskiwany jest od krów, z takich części jak kości, skóra czy ścięgna. Ten rodzaj kolagenu zawiera głównie kolagenu typu I (składnik budulcowy skóry i więzadeł, nadaje wytrzymałość tkance łącznej), a kolagen typu III (element skóry właściwej, tkanek wątroby, płuc, śledziony i naczyń krwionośnych) występuje w mniejszych ilościach. Zarówno kolagen typu I, jak i III współtworzą tkankę łączną. W chrząstkach stawowych występuje także kolagen typu II (obecny w tkance szklistej (ok. 80%), nabłonku rogówki oraz chrząstkach).
  • Kolagen rybi (morski) – jest pozyskiwany z ości, skóry i łusek ryb, krewetek, homarów i innych owoców morza. Kolagen morski jest źródłem kolagenu typu I, wpływającego korzystnie na stan włosów, skóry, paznokci, kości i stawów.
  • Kolagen wieprzowy – uzyskuje się go ze skóry, chrząstek, ścięgien i kości świń. Jest częstym składnikiem produktów spożywczych, takich jak galaretki, wędliny i inne produkty garmażeryjne. Zawiera głównie kolagen typu I, a w mniejszej ilości również III.
  • Kolagen drobiowy – otrzymuje się go z różnych części drobiu, takich jak skóra, ścięgna, chrząstki, kości, głównie z kur lub indyków. Kolagen drobiowy jest bogaty w kolagen typu II, występujący w chrząstkach stawowych, którym nadaje elastyczność i wytrzymałość, co umożliwia prawidłowe funkcjonowanie stawów.
  • Kolagen roślinny – jest pozyskiwany z alg i ekstraktów z roślin strączkowych. Otrzymuje się go przy użyciu metod biotechnologicznych. Kolagen roślinny jest alternatywnym źródłem kolagenu dla wegan i wegetarian.

Zazwyczaj w suplementach z kolagenem w proszku występuje kolagen hydrolizowany. W wyniku procesów enzymatycznych uzyskano mniejsze, łatwiej przyswajalne peptydy kolagenowe. Produkty z kolagenem w proszku mogą być jednoskładnikowe lub zawierać dodatkowe składniki zwiększające efektywność działania preparatu, jak witamina C, cynk czy kwas hialuronowy.

Kolagen wołowy w proszku

Kolagen wołowy w proszku otrzymywany jest z kości, skóry i ścięgien krów. Ten rodzaj kolagenu zawiera głównie kolagen typu I oraz w mniejszym stopniu kolagen typu III. Zarówno kolagen typu I, jak i III współtworzą tkankę łączną. W chrząstkach stawowych występuje także kolagen typu II. W skórze i kościach znajduje się głównie kolagen typu I, z kolei kolagen typu III występuje przede wszystkim w skórze, zapewniając jej elastyczność.

Kolagen rybi w proszku

Kolagen morski w proszku jest pozyskiwany z ości, skóry oraz łusek ryb, krewetek i homarów, a także innych organizmów zaliczanych do owoców morza. Kolagen morski jest źródłem kolagenu typu I, wpływającego korzystnie na stan włosów, skóry, paznokci, kości i stawów.

Powiązane produkty

Jak pić kolagen w proszku?

Kolagen w proszku przed użyciem należy rozpuścić w dowolnym płynie, jak woda, sok, jogurt czy koktajl. Kolagen w proszku można przyjmować o dowolnej porze dnia. Należy jednak dodać, że producenci rekomendują przyjmowanie suplementu rano lub wieczorem, najlepiej przed jedzeniem. Dlaczego? Wskazuje się na proces zwiększenia wchłaniania składnika aktywnego.

W zależności od potrzeb i stanu organizmu zalecana dawka kolagenu może się różnić. W przypadku kolagenu typu I przeważnie zalecane jest stosowanie od 5 g do 10 g kolagenu na dobę. Dla kolagenu typu II, wskazanego we wspomaganiu regeneracji chrząstki i stawów, zwykle rekomenduje się przyjmowanie minimum 40–1200 mg na dobę. Przed zastosowaniem produktu warto zapoznać się z zaleceniami producenta dla danego suplementu. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów kluczowa jest regularność i przestrzeganie zalecanego dawkowania dla stosowanej kuracji.

W przypadku uczulenia na ryby, skorupiaki i owoce morza nie należy stosować kolagenu morskiego.

Nie ma jednoznacznych wskazań co do długości stosowania kolagenu w proszku. Po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów warto jednak wprowadzić przerwę w suplementacji, aby ocenić, czy nadal potrzebna jest terapia wspomagająca kolagenem.

Z czym pić kolagen w proszku?

Kolagen w proszku można spożywać z różnymi płynami – wodą, sokiem, kompotem, jogurtem czy smoothie.

Nie należy rozpuszczać kolagenu w proszku w gorących napojach, jak kawa czy herbata, ponieważ wysoka temperatura może prowadzić do denaturacji białek tworzących kolagen. Najkorzystniej rozpuszczać kolagen w chłodnych lub letnich płynach.

Niektóre substancje mogą wpłynąć korzystnie na wchłanianie kolagenu. Witamina C jest kluczowa w syntezie i utrzymaniu struktury kolagenu, a także poprawia jego przyswajalność. Dodanie do koktajlu z kolagenem witaminy C lub surowców będących jej źródłem (jak papryka, natka pietruszki czy owoce cytrusowe) może znacznie poprawić efekty kuracji. Witamina E może wspomóc wchłanianie oraz produkcję kolagenu w organizmie, dlatego warto dodawać zdrowe oleje roślinne lub orzechy podczas suplementacji kolagenu. Jednoczesne przyjmowanie kolagenu i kwasu hialuronowego może wspomóc poprawę wyglądu skóry oraz stan i funkcjonowanie elementów aparatu ruchu. Najczęściej suplementy diety z kolagenem w swoim składzie zawierają także wyżej wymienione elementy, niemniej zawsze warto zwrócić uwagę na etykietę produktu, wybierając ten kompletny, najlepszy preparat.

Najlepszy kolagen w proszku – jaki wybrać?

Wybierając suplement z kolagenem w proszku, warto zwrócić uwagę na zawartość i rodzaj kolagenu. Typ I kolagenu wskazany jest szczególnie we wspomaganiu stanu włosów, skóry i paznokci. Typ II kolagenu będzie pomocny w dolegliwościach kostno-stawowych. Dostępne są różne formy kolagenu – tabletki, proszek, kapsułki, płyn – spośród których można wybrać najwygodniejszą postać do regularnego stosowania. Jakościowy najlepszy kolagen powinien mieć certyfikaty potwierdzające tę jakość. Obecność dodatkowych składników w suplemencie z kolagenem, jak witamina C, E, cynk (glukonian cynku), kwas hialuronowy, glukozamina czy miedź, może wspomóc skuteczność terapii.

  1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 1.08.2023.
  2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 1.08.2023.
  3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 1.08.2023.
  4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 1.08.2023.
  5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 1.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłej populacji i nawet 30 proc. dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl