Młoda sportsmenka szykuje koktajl z kolagenem
Joanna Orzeł

Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  1. Jaki wpływ ma kolagen na stawy sportowców?
  2. Czy suplementacja kolagenem u sportowców powinna być stała?
  3. Kolagen na stawy wołowy czy rybi – który wybrać?
  4. Ile kolagenu dziennie powinien przyjmować sportowiec?
  5. W jakim czasie widać efekty suplementacji kolagenem?

Jaki wpływ ma kolagen na stawy sportowców?

Z dostępnych badań naukowych prowadzonych na grupach sportowców wiadomo, że odpowiednio suplementowany kolagen ma znaczący wpływ na zdrowie ich stawów. To białko budulcowe ma właściwości wspierające strukturę i funkcjonowanie tkanek łącznych, takich jak chrząstki, ścięgna czy więzadła, które w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej są szczególnie obciążane i narażone na urazy. Poniżej wymieniamy kilka aspektów, w których kolagen przychodzi w sukurs zdrowiu i kondycji sportowców.

  1. Wzmacnia chrząstki stawowe, których jest głównym składnikiem. Chrząstki sportowców, będące amortyzatorami między kośćmi w stawach, są regularnie obciążane na skutek intensywnych ćwiczeń. Suplementacja kolagenem może wspierać ich regenerację i odbudowę.
  2. Redukuje ból stawów będący efektem intensywnych treningów. Dzieje się tak, ponieważ kolagen wpływa na procesy regeneracji tkanek, naprawy mikrourazów i łagodzenia stanów zapalnych powstających w tkankach po zwiększonej aktywności fizycznej.
  3. Zwiększa ruchomość i elastyczność stawów dzięki wspieraniu produkcji mazi stawowej, która pełni funkcję smarowidła wpływającego na funkcjonalność i mobilność stawów.
  4. Chroni przed urazami, ponieważ wspomaga strukturalną integralność ścięgien i więzadeł stabilizujących stawy. Tym samym odpowiednia suplementacja kolagenem może obniżyć prawdopodobieństwo częstych wśród sportowców urazów takich jak skręcenia i nadwyrężenia.

Czy sportowcy szybciej zużywają kolagen?

Wyniki badań opublikowane w periodykach naukowych wskazują, że intensywna aktywność fizyczna i regularne treningi mogą prowadzić do szybszej degradacji kolagenu w organizmie. Przyczynami większego zapotrzebowania na kolagen u sportowców są obciążenia stawów i wzmożona potrzeba ich regeneracji. Kolejny czynnik to występowanie stresu oksydacyjnego po odbytym treningu. Powstające wówczas wolne rodniki mają tendencję do degradacji białek – w tym kolagenu – które organizm musi odbudować, by powrócić do początkowej sprawności.

Sprawdź ofertę kolagenu Salvitis na DOZ.pl

Czy suplementacja kolagenem u sportowców powinna być stała?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można śmiało wnioskować, że sportowcy powinni rozpatrywać suplementację kolagenu. Oczywiście włączenie odpowiednich suplementów kolagenu powinno być połączone z dobraniem wsparcia antyoksydacyjnego oraz zbilansowanej diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Dokonanie właściwych wyborów powinno być konsultowane przez specjalistów dietetyki lub medycyny sportowej.

Powiązane produkty

Kolagen na stawy wołowy czy rybi – który wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających kolagen. Ważne jest, by wybrać ten, który odpowiada indywidualnym potrzebom sportowca. Obok dodatkowych składników (witamin takich jak witamina C, antyoksydantów czy mikroelementów) proponowanych przez producentów ważne jest także źródło samego kolagenu. To białko budulcowe pozyskiwane jest z materiałów odzwierzęcych – np. z ryb (kolagen rybi) lub z wołowiny (kolagen wołowy).

Wybór między kolagenem rybim a wołowym zależy od kilku czynników, w tym od indywidualnych preferencji, specyficznych potrzeb zdrowotnych oraz reakcji organizmu na dany typ kolagenu.

Kolagen rybi zawiera wysokie stężenia glicyny, proliny i hydroksyproliny, czyli aminokwasów kluczowych dla zdrowia stawów, ścięgien i skóry. Jego poziom biodostępności jest wysoki, dzięki czemu dobrze wchłania się w organizmie, a ponadto jest dobrze tolerowany – nie wywołuje reakcji alergicznych.

Kolagen wołowy również zawiera glicynę, prolinę i hydroksyprolinę, ale ma inne proporcje tych aminokwasów niż kolagen rybi. Dostarcza głównie kolagenu typu I i III, które są ważne dla zdrowia skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł.

Wybór źródła kolagenu dla sportowca powinien uwzględniać różne aspekty – od składu chemicznego, gatunku, z którego został wyprodukowany, po preferencje spożywcze sportowca (kolagen do picia czy kolagen w proszku). Z dostępnych badań wiadomo, że kolagen typu III (obecny w kolagenie wołowym) jest ważny dla zdrowia naczyń krwionośnych i tkanek miękkich, co może być korzystne dla sportowców w kontekście wsparcia regeneracji mięśni i poprawy krążenia krwi. Kolagen rybi dostarcza głównie kolagenu typu I, który choć również ważny, nie wspiera bezpośrednio mięśni tak jak typ III. Kolagen wołowy ma specyficzny skład aminokwasowy, który może być bardziej zgodny z potrzebami sportowców. Na przykład zawiera więcej argininy, która wspiera syntezę tlenku azotu i poprawia przepływ krwi oraz dostarczanie składników odżywczych do mięśni.

Ile kolagenu dziennie powinien przyjmować sportowiec?

Ilość kolagenu, którą powinien przyjmować sportowiec, może zależeć od wielu czynników, w tym od rodzaju aktywności fizycznej, intensywności treningów, wieku, płci oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Jednak na podstawie badań i zaleceń ekspertów można podać pewne ogólne wytyczne.

Dowiedziono, że suplementacja kolagenu wykazuje pozytywne efekty, gdy stosuje się dawkę z zakresu 5-15 g dziennie. Co więcej, sportowcy uprawiający dyscypliny wymagające dużej wytrzymałości stawów (np. bieganie, koszykówka) oraz odbywający częste i intensywne treningi będą mieć większe zapotrzebowanie na kolagen. Również starsi i ci z historią urazów stawów mogą potrzebować większych dawek kolagenu, aby wspierać regenerację i kondycję organizmu.

W jakim czasie widać efekty suplementacji kolagenem?

Efekty suplementacji kolagenem u sportowców mogą być widoczne w różnych przedziałach czasowych w zależności od indywidualnych czynników, takich jak poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia stawów i tkanek łącznych, a także regularność i dawka przyjmowanego kolagenu. Wyniki badań naukowych wskazują, że pierwsze efekty można zauważyć już po 3–4 tygodniach suplementacji. Jest to zmniejszenie bólu stawów oraz poprawa nawilżenia i elastyczności skóry. Okres suplementacji wynoszący 8–12 tygodni daje efekty w postaci wzmocnienia ścięgien i więzadeł. Długoterminowe stosowanie (powyżej 12 tygodni) dopasowanej do potrzeb dawki kolagenu przekłada się na regenerację chrząstki stawowej, zmniejszenie objawów artrozy (przewlekła choroba związana z degeneracją stawów), wzmożoną elastyczność mięśni, a także ich szybszą regenerację po treningu.

Należy jednak zaznaczyć, że suplement z kolagenem nie zastąpi zbilansowanej diety. Wprowadzenie kolagenu do prozdrowotnej rutyny sportowca powinno być skonsultowane z dietetykiem lub innym przedstawicielem personelu medycznego. Wówczas suplementacja będzie skrojona na miarę potrzeb zarówno pod względem jakościowym, jak i pod względem doboru odpowiedniej dawki.

  1. E. S. Rawson, M. P. Miles, D. E. Larson-Meyer, Dietary Supplements for Health, Adaptation, and Recovery in Athletes, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”, 28 (2) 2018.
  2. J. L. Prowting i in., Effects of Collagen Peptides on Recovery Following Eccentric Exercise in Resistance-Trained Males—A Pilot Study, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”, 31 (1) 2020.
  3. M. Khatri i in., The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review, „Amino Acids”, 53 (10) 2021.
  4. K. L. Clark i in., 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain, „Current Medical Research and Opinion”, 24 (5) 2008.
  5. M. Cherim i in., Collagen Sources and Areas of Use, „European Journal of Medicine and Natural Sciences”, 2 (2) 2019.
  6. K. S. Silvipriya i in., Collagen: Animal Sources and Biomedical Application, „Journal of Applied Pharmaceutical Science”, 5 (3) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij