struktura kolagenu wbuduje się w skórę
Alicja Świątek

Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

 1. Czym jest kolagen?
 2. Kolagen rybi – czym się różni od kolagenu wołowego i wieprzowego?
 3. Na co pomaga kolagen rybi? Właściwości i zastosowanie
 4. Najmocniejszy kolagen rybi do picia – dla kogo?
 5. W jakiej formie stosować kolagen z ryb morskich?
 6. Jak stosować kolagen rybi?
 7. Jak długo stosować kolagen rybi dla najlepszych efektów?

Czym jest kolagen?

Kolagen jest naturalnym składnikiem występującym w organizmie. Stanowi ok. 1/3 całkowitego białka ludzkiego. Warunkuje nawilżenie, regenerację oraz prawidłową elastyczność i jędrność skóry. Do 25. roku życia istnieje równowaga pomiędzy fizjologicznie wytwarzanym kolagenem w organizmie a jego naturalnym ubytkiem.

Następnie wraz z wiekiem – powyżej 30. roku życia – obniża się zdolność organizmu do wytwarzania kolagenu, a jego utrata przewyższa odbudowę. Struktura sieci powiązań włókien kolagenowych ulega osłabieniu, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek oraz zwiotczeniem skóry.

Intensywne uprawianie sportu wyczynowego, bardzo wzmożona aktywność fizyczna i choroby z autoagresji (np. zwyrodnienie stawów) mogą doprowadzić do zaburzeń syntezy kolagenu. Główne objawy dysfunkcji metabolicznych kolagenu to sztywność i bóle okołostawowe oraz zaburzenia tkanek i narządów, dla których kolagen pełni funkcję budulcową.

Kto powinien suplementować kolagen? Jak stosować kolagen do picia?

Suplementacja kolagenu jest wskazana dla:

Kolagen warto stosować w profilaktyce układu ruchu oraz po to, aby utrzymać zdrowy wygląd skóry i spowolnić procesy starzenia. Może skutecznie ograniczać suchość skóry oraz poprawiać jej jędrność, zahamować łamliwość włosów oraz zapobiegać negatywnemu wpływowi stresu oksydacyjnego na skórę.

Kolagen należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Dostępne są różnorodne formy kolagenu: do picia w płynie, w saszetkach do rozpuszczania, w kapsułkach, shotach czy w proszku. Niezależnie od postaci produktu ważne jest przestrzeganie dawkowania zamieszczonego w ulotce lub na opakowaniu produktu oraz jego systematyczne przyjmowanie.

Kolagen do picia warto przyjmować w trakcie posiłku, ponieważ zwiększa to jego wchłanianie. Pierwsze efekty regularnego stosowania kolagenu rybiego można zauważyć już po ok. 3 tygodniach.

Kolagen rybi – czym się różni od kolagenu wołowego i wieprzowego?

Kolagen rybi do picia jest szczególnie rekomendowany osobom stosującym dietę ubogą w naturalne źródła kolagenu, takie jak ryby i owoce morza, mięso, galaretki. Wskazuje się, że kolagen do picia może być najlepszą formą do zażywania, ponieważ płynna postać szybciej trafia do jelit, gdzie składniki kolagenu mogą być efektywnie wchłonięte oraz wykorzystane przez organizm zgodnie z jego potrzebami.

Początkowo stosowano przede wszystkim kolagen ssaków, następnie po epidemii BSE (gąbczasta encefalopatia bydła, ang. Bovine Spongiform Encephalopathy) wzrosło użycie kolagenu rybiego. Sprawdza się on w kosmetyce, ponieważ jest otrzymywany metodą kwaśnej hydratacji, która umożliwia utrzymanie struktury potrójnej helisy. Pozwala to na zachowanie aktywności biologicznej kolagenu, który wnikając w przestrzeń zewnątrzkomórkową naskórka, wpływa korzystnie na aktywność fibroblastów i keratynocytów będących komórkami budulcowymi skóry. 

Niezależnie od rodzaju kolagen zawiera 19 aminokwasów, w tym glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Kolagen rybi jest w mniejszym stopniu usieciowany niż kolagen wołowy czy wieprzowy, co warunkuje jego lepszą rozpuszczalność.

Powiązane produkty

Na co pomaga kolagen rybi? Właściwości i zastosowanie

Kolagen rybi jest ważnym składnikiem wspomagającym zachowanie jędrności, nawilżenia oraz elastyczności skóry. Pozwala także dłużej utrzymać promienny wygląd skóry oraz spowolnić procesy starzenia i wiotczenia. Suplementacja kolagenu rybiego wpływa korzystnie na stan włosów i paznokci, zapobiegając ich rozdwajaniu i łamaniu. Kolagen jest elementem budulcowym skóry, ale uczestniczy również w jej regeneracji. Aminokwasy tworzące kolagen stymulują procesy naprawcze, gojenie się ran czy oparzeń. Kolagen wspomaga regenerację stawów i mięśni, dlatego warto go stosować przy uszkodzeniach kostno-stawowych, podczas rekonwalescencji po urazach, wypadkach i złamaniach. Kolagen do picia zalecany jest sportowcom oraz osobom intensywnie uprawiającym sport wyczynowy.

Sprawdź, jakie suplementy diety dla sportowców znajdziesz na DOZ.pl

Kolagen rybi na stawy

Chrząstka stawowa zbudowana jest przede wszystkim z kolagenu typu II, dlatego to właśnie ten rodzaj kolagenu jest kluczowy dla stawów. Jest także składnikiem budulcowym chrząstek oraz ścięgien. Kolagen po podaniu doustnym ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym do wolnych aminokwasów oraz peptydów kolagenowych. Przyjmowanie kolagenu umożliwia zatem dostarczenie do organizmu aminokwasów, które mogą zostać wykorzystane do odbudowy kości, stawów i skóry. Suplementacja kolagenu jest wskazana w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ponieważ zwiększa wytrzymałość i odporność chrząstek stawowych na działanie czynników zewnętrznych. Kolagen wpływa na ograniczenie istniejących zwyrodnień oraz pośrednio zmniejsza dolegliwości bólowe związane z chorobą.

Wybierając kolagen na stawy, warto zwrócić uwagę na zawartość kolagenu w pojedynczej dawce. Najlepiej wybierać produkty, które oprócz kolagenu rybiego będą zawierały inne składniki korzystnie wpływające na stawy, np. chondroityna, glukozamina, witamina C. W celu uzyskania jak najlepszych efektów na stawy kuracja kolagenem rybim powinna trwać od 3 do 6 miesięcy.

Kolagen rybi na skórę

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność, wiotczeje oraz zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki. Jedną z przyczyn tego procesu jest stopniowe zmniejszanie produkcji kolagenu w organizmie po 30. roku życia.

Sprawdź, jaki kolagen w tabletkach, saszetkach czy shotach znajdziesz na DOZ.pl

Dowiedziono, że peptydy kolagenowe ze skór ryb mogą efektywnie przenikać do głębszych warstw naskórka i skóry właściwej. Peptydy kolagenowe w naskórku i skórze właściwej mają zdolność do aktywowania fibroblastów oraz nasilania wewnętrznej syntezy kolagenu, co wpływa na poprawę stanu skóry. Zwiększa się nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry. Regularne przyjmowanie kolagenu rybiego może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry i zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek. Dodatkowo wzmocnieniu ulega kondycja włosów i paznokci.

Kolagen rybi na włosy

Zmniejszony poziom kolagenu w organizmie może prowadzić nie tylko do pogorszenia stanu skóry, ale również włosów. Może zwiększyć się ich kruchość, łamliwość i nasilić wypadanie.

Suplementacja kolagenu rybiego może ograniczyć łamliwość włosów wywołaną wpływem czynników mechanicznych, jak czesanie mokrych włosów, noszenie ciasno związanych włosów, pocieranie mokrych włosów ręcznikiem. Składniki tworzące kolagen mogą działać antystatycznie, zmniejszając elektryzowanie i puszenie się kosmyków. Aminokwasy występujące w kolagenie mogą być wbudowywane w strukturę włosów, co wspomoże ich odbudowę. Nie ma natomiast dowodów na to, aby kolagen w jakikolwiek sposób wpływał na ograniczenie siwienia włosów.

Najmocniejszy kolagen rybi do picia – dla kogo?

Kolagen do picia wskazany jest dla sportowców, osób bardzo aktywnych, narażonych na urazy i kontuzje czy dla osób cierpiących na schorzenia kostno-stawowe. Kolagen rybi jest cenionym składnikiem w kosmetologii, ponieważ wspomaga spowolnienie procesów starzenia, poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci. Efekty suplementacji kolagenem rybim można zaobserwować po około miesiącu regularnego przyjmowania. Warto dodać, że fizjologiczne zmniejszenie produkcji kolagenu wpływa nie tylko na włosy, skórę i paznokcie, ale może doprowadzić także do pogorszenia wzroku, osłabienia kości, stawów i zębów. Kolagen do picia powinien posiadać certyfikację gwarantującą jakość produkcji, czysty skład, bez dodatkowych substancji wypełniających.

KOLAGEN W PROSZKU

KOLAGEN DO PICIA

WITAMINA C

W jakiej formie stosować kolagen z ryb morskich?

W aptekach kolagen jest dostępny w różnych formach. Jak wcześniej wspomniano, można znaleźć kolagen w tabletkach, kapsułkach, płynie, saszetkach, shotach oraz proszku do rozpuszczania. Dostępne są produkty jednoskładnikowe zawierające kolagen pochodzenia morskiego, wołowego lub wieprzowego. Występują również wieloskładnikowe preparaty z kolagenem, które zawierają dodatkowe substancje wspomagające, takie jak: witamina C, chondroityna, glukozamina, kwas hialuronowy, miedź, koenzym Q10, witaminy z grupy B. Dużym zainteresowaniem cieszy się kolagen rybi do picia. Pod względem składu jest bardzo zbliżony do naturalnego kolagenu ludzkiego. Kolagen rybi do picia jest wygodny w użyciu, nie wymaga dodatkowego rozpuszczania ani popijania i zapewnia dobrą przyswajalność.

Jak stosować kolagen rybi?

Zazwyczaj producenci kolagenów do picia zalecają stosowanie od 25 ml do 50 ml kolagenu rybiego na dobę, przez okres minimum 3 miesięcy dla uzyskania najlepszych rezultatów. Zazwyczaj wskazane jest, aby kolagen do picia po otwarciu przechowywać w lodówce. Suplementując kolagen, należy stosować się do rekomendacji producenta zamieszczonych w ulotce lub na opakowaniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Kolagen jest dobrze tolerowany i bezpieczny. Można go przyjmować wraz z innymi suplementami.

Jak długo stosować kolagen rybi dla najlepszych efektów?

W celu osiągnięcia pożądanych rezultatów wskazane jest, aby kolagen rybi przyjmować minimum 3 miesiące. W badaniach dowiedziono, że po 3 miesiącach regularnej suplementacji kolagenu następuje poprawa jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry. Zaobserwowano również spłycenie drobnych zmarszczek oraz poprawę gęstości skóry. Badacze wykazali, że kolagen jest bezpieczny w stosowaniu, nie powoduje skutków ubocznych oraz jest dobrze tolerowany przez organizm.

Czy jest potrzebna przerwa w stosowaniu rybiego kolagenu do picia?

W celu osiągnięcia pożądanych rezultatów należy przyjmować kolagen do picia regularnie i zgodnie z zaleconym przez producenta dawkowaniem. Wysycenie organizmu kolagenem rybim powinno trwać minimum 3 miesiące. Po tym czasie widoczne są już oczekiwane efekty. Zazwyczaj rekomenduje się stosowanie kolagenu od 3 do 6 miesięcy, a następnie zrobienie przerwy na około 1 miesiąc, po czym można ponownie przeprowadzić kurację suplementacyjną z kolagenem do picia.

 1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 21.07.2023.
 2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 21.07.2023.
 3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 21.07.2023.
 4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 21.07.2023.
 5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 21.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

 • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

  Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

  Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

  Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

  Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij