Kolagen do picia
Alicja Świątek

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Kolagen jest unikalnym białkiem, które w organizmie kręgowców stanowi kluczowy składnik budulcowy. Wpływa na jędrność, sprężystość, regenerację oraz prawidłowe nawilżenie skóry. Kolagen warunkuje spójność tkanek, narządów, prawidłową budowę i funkcjonowanie ścięgien i stawów oraz zmniejsza ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów.

 

  1. Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?
  2. Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?
  3. Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?
  4. Najmocniejszy kolagen – rybi czy wołowy?
  5. Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?
  6. Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu. Jego synteza może być mniejsza także przy uprawianiu sportów wyczynowych, znacznie zwiększonej aktywności fizycznej oraz w chorobach z autoagresji (np. zwyrodnienie stawów).

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Forma płynna hydrolizowanego kolagenu jest wygodną opcją suplementacji tego składnika. Kolagen w postaci shotów do picia umożliwia wygodne dawkowanie i przyjmowanie produktu, co zwiększa szansę na regularne stosowanie produktu i uzyskanie pożądanych rezultatów.

Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?

W aptekach dostępne są różnorodne formy kolagenu: tabletki, kapsułki, płyn, tabletki musujące, proszek i żelki. Zasadniczo nie powinno być różnicy pomiędzy właściwościami kolagenu w poszczególnych preparatach. Produkty z kolagenem mogą się jednak różnić zawartością substancji pomocniczych. W żelkach częstym składnikiem jest cukier, który zazwyczaj nie jest pożądaną substancją. Niektórzy eksperci polecają stosowanie preparatów z kolagenem w formie rozpuszczalnej, czyli do picia (shoty, płyny, ampułki, proszek do rozpuszczenia w wodzie), ponieważ wskazują, że forma rozpuszczalna jest łatwiej przyswajalna. Na pewno warto wybierać kolagen z dodatkiem witaminy C, która jest kluczowym składnikiem w syntezie kolagenu.

 

Powiązane produkty

Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?

W pracy z 2021 roku „Dietary Supplements Containing Collagen” przeanalizowano zawartość i źródła pochodzenia kolagenu, cenę preparatów, opisy producentów w ulotkach i na opakowaniach w produktach, które są dostępne na polskim rynku. Weryfikacji poddano 30 suplementów diety z kolagenem występującym w różnych formach: tabletkach, kapsułkach, proszku i płynie. Jedynie 13% produktów zawierało kolagen jako główną substancję. Pozostałe suplementy posiadały dodatek innych substancji i stanowiły tzw. preparaty wieloskładnikowe. Zazwyczaj dodatkową substancją aktywną była witamina C. Analizowane produkty różniły się pochodzeniem kolagenu, którego najczęstszym źródłem były surowce morskie. Najczęściej na opakowaniach i w ulotkach suplementów deklarowano wpływ produktu na: poprawę stanu skóry, włosów i paznokci oraz wzmocnienie kości, ścięgien i stawów. Ceny suplementów były bardzo zróżnicowane, jednakże zazwyczaj nieadekwatne do zawartości kolagenu w analizowanym produkcie.

Najmocniejszy kolagen – rybi czy wołowy?

Najwyższa zawartość kolagenu występuje w:

  • ścięgnach,
  • kościach,
  • skórze zwierzęcej.

Kolagen można znaleźć w produktach spożywczych:

  • galaretkach wieprzowych,
  • rybnych,
  • podrobach (serce, wątroba, salceson),
  • gotowanych kurzych łapkach,
  • chrząstkach zwierzęcych.

W przemyśle kolagen pozyskuje się z trzech głównych źródeł:

  • kolagen wołowy (kości, ścięgna, skóra krów),
  • kolagen rybi/morski (płetwy, ości, skóra, łuski rybie, ośmiornice, meduzy, kałamarnice),
  • kolagen wieprzowy (kości, ścięgna, skóra świń).
Warto dodać, że kolagen w suplementach diety oraz dodatkach do żywności występuje zazwyczaj w postaci hydrolizatu, czyli kolagenu przekształconego na mniejsze cząsteczki, które są lepiej przyswajalne. Hydrolizowany kolagen ma właściwości przeciwutleniające, warunkuje klarowność oraz gęstość produktów, a także poprawia walory smakowe i odżywcze produktu.

W jednym z badań porównywano kolagen rybi i kolagen wołowy, które wykazują podobną zawartość glicyny i proliny, czyli aminokwasów. Jednak w kolagenie wołowym występuje o 30% większa ilość hydroksyproliny, która jest charakterystycznym aminokwasem niebiałkowym, wpływającym na stabilność termiczną kolagenu. Hydroksyprolina różni się od proliny obecnością dodatkowej grupy hydroksylowej (-OH) przy atomie węgla gamma. Kolagen rybi wykazuje niższą temperaturę denaturacji niż kolagen wołowy, co związane jest z mniejszą zawartością hydroksyproliny. Z tego względu kolagen rybi ma mniejszą stabilność termiczną niż kolagen wołowy.

Oba rodzaje kolagenu mają swoje walory i wpływają korzystnie na stan skóry. Jednak w celu poprawy składu ciała rekomendowane jest stosowanie kolagenu wołowego. Kolagen wołowy poza korzystnym wpływem na stan skóry, włosów i paznokci może warunkować zwiększenie w organizmie ilości kolagenu typu II, który jest głównym budulcem chrząstek i ciała szklistego, oraz poprawę stanu i funkcjonowania stawów. Suplementacja kolagenu wołowego może być pomocna w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?

Kolagen do picia jest przystępną i dobrze przyswajalną formą. Może występować w postaci gotowego płynu, shotów, ampułek oraz saszetek lub proszku do rozpuszczania. W tej postaci można znaleźć kolagen wołowy, rybi i wieprzowy. Największe zainteresowanie wzbudzają wygodne do użycia shoty, które nie wymagają dodatkowego rozpuszczania czy popijania. W jednym shocie odmierzona jest pełna porcja suplementu, którą należy jednorazowo przyjąć. W przypadku shotów nie ma potrzeby odmierzania i przeliczania dawki, dlatego stanowią łatwą w użyciu postać kolagenu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W suplementach z kolagenem zazwyczaj występuje hydrolizowany kolagen, który w porównaniu do żelatyny charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością zarówno w gorącej, jak i zimnej wodzie. Dodatkowo hydrolizowany kolagen jest łatwiej trawiony w układzie pokarmowym.

Dowiedz się więcej, co niszczy kolagen w organizmie?

Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnej w produkcie oraz producenta gwarantującego najwyższą jakość produktu. Korzystne efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu preparatu, który poza kolagenem zawiera dodatkowe substancje wspomagające pozytywne rezultaty, takie jak: witamina C, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Dobrze przyswajalną i wygodną formą w codziennej suplementacji są shoty z kolagenem lub rozpuszczalny w wodzie kolagen w proszku, które umożliwiają łatwe dostarczenie odpowiedniej dawki kolagenu do organizmu w każdym miejscu, w którym się znajdujemy w ciągu dnia.

  1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.07.2023.
  2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 14.07.2023.
  5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij