Kolagen do picia
Alicja Świątek

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Kolagen jest unikalnym białkiem, które w organizmie kręgowców stanowi kluczowy składnik budulcowy. Wpływa na jędrność, sprężystość, regenerację oraz prawidłowe nawilżenie skóry. Kolagen warunkuje spójność tkanek, narządów, prawidłową budowę i funkcjonowanie ścięgien i stawów oraz zmniejsza ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów.

  1. Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?
  2. Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?
  3. Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?
  4. Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?
  5. Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu. Jego synteza może być mniejsza także przy uprawianiu sportów wyczynowych, znacznie zwiększonej aktywności fizycznej oraz w chorobach z autoagresji (np. zwyrodnienie stawów).

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Forma płynna hydrolizowanego kolagenu jest wygodną opcją suplementacji tego składnika. Kolagen w postaci shotów do picia umożliwia wygodne dawkowanie i przyjmowanie produktu, co zwiększa szansę na regularne stosowanie produktu i uzyskanie pożądanych rezultatów.

Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?

W aptekach dostępne są różnorodne formy kolagenu: tabletki, kapsułki, płyn, tabletki musujące, proszek i żelki. Zasadniczo nie powinno być różnicy pomiędzy właściwościami kolagenu w poszczególnych preparatach. Produkty z kolagenem mogą się jednak różnić zawartością substancji pomocniczych. W żelkach częstym składnikiem jest cukier, który zazwyczaj nie jest pożądaną substancją. Niektórzy eksperci polecają stosowanie preparatów z kolagenem w formie rozpuszczalnej, czyli do picia (shoty, płyny, ampułki, proszek do rozpuszczenia w wodzie), ponieważ wskazują, że forma rozpuszczalna jest łatwiej przyswajalna. Na pewno warto wybierać kolagen z dodatkiem witaminy C, która jest kluczowym składnikiem w syntezie kolagenu.

 

Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?

W pracy z 2021 roku „Dietary Supplements Containing Collagen” przeanalizowano zawartość i źródła pochodzenia kolagenu, cenę preparatów, opisy producentów w ulotkach i na opakowaniach w produktach, które są dostępne na polskim rynku. Weryfikacji poddano 30 suplementów diety z kolagenem występującym w różnych formach: tabletkach, kapsułkach, proszku i płynie. Jedynie 13% produktów zawierało kolagen jako główną substancję. Pozostałe suplementy posiadały dodatek innych substancji i stanowiły tzw. preparaty wieloskładnikowe. Zazwyczaj dodatkową substancją aktywną była witamina C. Analizowane produkty różniły się pochodzeniem kolagenu, którego najczęstszym źródłem były surowce morskie. Najczęściej na opakowaniach i w ulotkach suplementów deklarowano wpływ produktu na: poprawę stanu skóry, włosów i paznokci oraz wzmocnienie kości, ścięgien i stawów. Ceny suplementów były bardzo zróżnicowane, jednakże zazwyczaj nieadekwatne do zawartości kolagenu w analizowanym produkcie.

Powiązane produkty

Najmocniejszy kolagen – rybi czy wołowy?

Najwyższa zawartość kolagenu występuje w:

  • ścięgnach,
  • kościach,
  • skórze zwierzęcej.

Kolagen można znaleźć w produktach spożywczych:

  • galaretkach wieprzowych,
  • rybnych,
  • podrobach (serce, wątroba, salceson),
  • gotowanych kurzych łapkach,
  • chrząstkach zwierzęcych.

W przemyśle kolagen pozyskuje się z trzech głównych źródeł:

  • kolagen wołowy (kości, ścięgna, skóra krów),
  • kolagen rybi/morski (płetwy, ości, skóra, łuski rybie, ośmiornice, meduzy, kałamarnice),
  • kolagen wieprzowy (kości, ścięgna, skóra świń).
Warto dodać, że kolagen w suplementach diety oraz dodatkach do żywności występuje zazwyczaj w postaci hydrolizatu, czyli kolagenu przekształconego na mniejsze cząsteczki, które są lepiej przyswajalne. Hydrolizowany kolagen ma właściwości przeciwutleniające, warunkuje klarowność oraz gęstość produktów, a także poprawia walory smakowe i odżywcze produktu.

W jednym z badań porównywano kolagen rybi i kolagen wołowy, które wykazują podobną zawartość glicyny i proliny, czyli aminokwasów. Jednak w kolagenie wołowym występuje o 30% większa ilość hydroksyproliny, która jest charakterystycznym aminokwasem niebiałkowym, wpływającym na stabilność termiczną kolagenu. Hydroksyprolina różni się od proliny obecnością dodatkowej grupy hydroksylowej (-OH) przy atomie węgla gamma. Kolagen rybi wykazuje niższą temperaturę denaturacji niż kolagen wołowy, co związane jest z mniejszą zawartością hydroksyproliny. Z tego względu kolagen rybi ma mniejszą stabilność termiczną niż kolagen wołowy.

Oba rodzaje kolagenu mają swoje walory i wpływają korzystnie na stan skóry. Jednak w celu poprawy składu ciała rekomendowane jest stosowanie kolagenu wołowego. Kolagen wołowy poza korzystnym wpływem na stan skóry, włosów i paznokci może warunkować zwiększenie w organizmie ilości kolagenu typu II, który jest głównym budulcem chrząstek i ciała szklistego, oraz poprawę stanu i funkcjonowania stawów. Suplementacja kolagenu wołowego może być pomocna w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

KOLAGEN

BÓL MIĘŚNI I STAWÓW

KOMPRESY ŻELOWE

Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?

Kolagen do picia jest przystępną i dobrze przyswajalną formą. Może występować w postaci gotowego płynu, shotów, ampułek oraz saszetek lub proszku do rozpuszczania. W tej postaci można znaleźć kolagen wołowy, rybi i wieprzowy. Największe zainteresowanie wzbudzają wygodne do użycia shoty, które nie wymagają dodatkowego rozpuszczania czy popijania. W jednym shocie odmierzona jest pełna porcja suplementu, którą należy jednorazowo przyjąć. W przypadku shotów nie ma potrzeby odmierzania i przeliczania dawki, dlatego stanowią łatwą w użyciu postać kolagenu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W suplementach z kolagenem zazwyczaj występuje hydrolizowany kolagen, który w porównaniu do żelatyny charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością zarówno w gorącej, jak i zimnej wodzie. Dodatkowo hydrolizowany kolagen jest łatwiej trawiony w układzie pokarmowym.

Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnej w produkcie oraz producenta gwarantującego najwyższą jakość produktu. Korzystne efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu preparatu, który poza kolagenem zawiera dodatkowe substancje wspomagające pozytywne rezultaty, takie jak: witamina C, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Dobrze przyswajalną i wygodną formą w codziennej suplementacji są shoty z kolagenem lub rozpuszczalny w wodzie kolagen w proszku, które umożliwiają łatwe dostarczenie odpowiedniej dawki kolagenu do organizmu w każdym miejscu, w którym się znajdujemy w ciągu dnia.

  1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.07.2023.
  2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 14.07.2023.
  5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

    Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego

    Kolagen wołowy, podobnie jak kolagen rybi, jest cennym źródłem aminokwasów – głównie glicyny i proliny. Jednakże kolagen wołowy wykazuje znacznie większą zawartość hydroksyproliny, która warunkuje wyższą stabilność termiczną kolagenu pochodzącego od krów niż tego pozyskiwanego z ryb i owoców morza. Zarówno kolagen wołowy, jak i morski wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego są częstym składnikiem suplementów diety polecanym dla poprawy urody.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl