Kosmetyki z glicyną
Alicja Świątek

Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

Co to jest glicyna? Jakie ma właściwości?

Glicyna jest organicznym związkiem chemicznym i najprostszym strukturalnie aminokwasem białkowym. Stanowi podstawowy składnik białek. Ma postać białego proszku o lekko słodkawym smaku. W 1820 roku została po raz pierwszy uzyskana z białek żelatyny. Pełni rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, jest antagonistą receptorów glicynowych oraz agonistą ważnym dla pobudzenia receptorów NMDA. Aminokwas uczestniczy także w biosyntezie puryn de novo. W komórkach wątroby tworzy sole żółciowe w wyniku łączenia się z kwasami żółciowymi. Bierze udział w syntezie hemu, czyli grupy prostetycznej (inne niż białka związki chemiczne) wielu enzymów budujących m.in. hemoglobinę. Ponadto jest istotnym składnikiem dla syntezy kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość, elastyczność skóry i budowę ścięgien. Stanowi istotny element hydrolipidowego płaszcza naskórka. Jest jednym ze składników NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, dlatego wpływa na stopień nawilżenia i regulacje funkcji naskórka.

Dlaczego glicyna jest dodawana do kosmetyków?

Glicyna stanowi popularny składnik kosmetyków. Pełni w nich liczne funkcje:

 • nośnika substancji czynnych,
 • rozjaśniającą przebarwienia,
 • łagodzącą podrażnienia,
 • nawilżającą i wzmacniającą,
 • regenerującą skórę,
 • ograniczającą łojotok,
 • ochronną,
 • przeciwstarzeniową,
 • wzmacniającą naczynia krwionośne.
Sprawdź, jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy znajdziesz na DOZ.pl

Glicyna wykazuje aktywność przeciwzapalną, przywraca nawilżenie skóry, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, łagodzi zmiany trądzikowe, przebarwienia skóry oraz egzemy skórne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry (AZS) i łuszczycy. Stanowi kluczowy składnik preparatów do włosów, ponieważ uczestniczy w syntezie ważnego budulca, jakim jest keratyna, która wspomaga regenerację włosów, powoduje ich wygładzenie, uzupełnienie ubytków strukturalnych oraz przeciwdziała ich puszeniu i elektryzowaniu.

A może szukasz idealnych produktów do pielęgnacji włosów? Bogatą ofertę kosmetyków do włosów znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Glicyna w kosmetykach. Jak jest nazywana na etykietach?

Glicyna ze względu na szereg właściwości regenerujących, przeciwzapalnych i ochronnych na skórę jest częstym składnikiem kosmetyków. Można ją znaleźć w kremach nawilżających, przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych oraz w kosmetykach do włosów. Występuje w balsamach do ciała, maseczkach do twarzy, peelingach trychologicznych oraz w szamponach, maskach i odżywkach do włosów.

Na etykietach kosmetyków może być oznaczona jako:

 • Glycinum,
 • Aminoacetic Acid,
 • Aminoethanoic Acid,
 • Glicoamin,
 • Acidum Aminoaceticum,
 • Gly.

Kosmetyki z glicyną do twarzy

Glicyna występuje w wielu kremach i serum do twarzy. Posiada właściwości regenerujące, nawilżające oraz ograniczające procesy starzenia. Jest składnikiem wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych, odbudowujących i wspomagających prawidłową pielęgnację skóry.

Kosmetyki z glicyną do włosów

Glicyna jest aminokwasem istotnym dla odbudowy keratyny, czyli głównego budulca włosów. Z tego względu jest częstym składnikiem odżywek i masek regenerujących włosy. Ponadto działa przeciwzapalnie, co wykorzystywane jest w szamponach przeciwłupieżowych oraz do skóry łojotokowej.

Z czym najlepiej łączyć glicynę, a z czym nie powinno się jej stosować?

Brak jest informacji o występowaniu niekorzystnych interakcji pomiędzy glicyną a jakimikolwiek innymi składnikami kosmetycznymi. Dobrze łączy się z innymi aminokwasami. W przypadku doustnego przyjmowania glicyny niewskazane jest podawanie jej jednocześnie z lekiem przeciwpsychotycznym – klozapiną, ponieważ może to prowadzić do osłabienia jego działania terapeutycznego. W kosmetykach zaleca się stosowanie glicyny w stężeniu 2%. Warto pamiętać, aby podgrzać ją przed dodaniem do fazy olejowej.

Kto powinien wybierać kosmetyki z glicyną? Cera trądzikowa, naczynkowa, dojrzała

Kosmetyki z glicyną polecane są dla osób ze skórą z oznakami starzenia, szarą, pozbawioną blasku, wymagającą regeneracji. Dodatkowo wskazana jest do pielęgnacji cery problematycznej ze skłonnością do popękanych naczynek, trądziku, egzemy.

Domowe spa – czyli jak można wykorzystać glicynę w tworzeniu domowych kosmetyków?

Glicyna może być wykorzystana do przygotowania kosmetyków pielęgnacyjnych, wzmacniających płaszcz hydrolipidowy skóry. Do produkcji domowych kremów dobrze sprawdzi się rozpuszczalna w tłuszczach postać glicyny, czyli lipoglicyna (Capryloyl glycine). Związek ten powstaje w wyniku połączenia glicyny z kwasem kaprylowym, który można znaleźć w oleju kokosowym czy tłuszczach zwierzęcych. Postać olejowa glicyny stosowana jest w kosmetykach w stężeniu 2%. Przed dodaniem lipoglicyny do składników tłuszczowych należy ją podgrzać.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania kosmetyków z glicyną?

Brak jest informacji dotyczących skutków ubocznych związanych ze stosowaniem glicyny w produktach kosmetycznych. Aminokwas jest naturalnie wytwarzany w organizmie człowieka, dlatego stanowi bezpieczny składnik. Zazwyczaj ewentualne działania szkodliwe wynikające ze stosowania kosmetyków z glicyną związane są z obecnością dodatkowych składników, które mogą powodować uczulenie i inne skórne reakcje alergiczne. Dlatego przed zastosowaniem kosmetyku na twarz warto wykonać próbę uczuleniową poprzez posmarowanie niewielkiej powierzchni skóry nowym kosmetykiem i obserwowanie, czy nie występuje reakcja skórna.

 1. E. A. Mangodt i in., Capryloyl glycine: A polyfunctional cosmetic ingredient and potential skin sensitizer, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/330444472_Capryloyl_glycine_A_polyfunctional_cosmetic_ingredient_and_potential_skin_sensitizer [dostęp:] 06.06.2023.
 2. H. Shoaib Khan i in., Dermatological and cosmeceutical benefits of Glycine max (soybean) and its active components, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/274729746_Dermatological_and_cosmeceutical_benefits_of_Glycine_max_soybean_and_its_active_components [dostęp:] 06.06.2023.
 3. Ch. Burnett i in., Safety Assessment of -Amino Acids as Used in Cosmetics, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/259347292_Safety_Assessment_of_-Amino_Acids_as_Used_in_Cosmetics [dostęp:] 06.06.2023.
 4. P. Morganti i in., TOPICAL GELATIN-GLYCINE ANO ALPHA-HYDROXY ACIDS FOR PHOTOAGED SKIN, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/351456385_TOPICAL_GELATIN-GLYCINE_ANO_ALPHA-HYDROXY_ACIDS_FOR_PHOTOAGED_SKIN_Synopsis [dostęp:] 06.06.2023.
 5. D. Strzelecki i in., Zmiana parametrów elektrookulograficznych u chorych na schizofrenię leczonych glicyną. Wyniki prospektywnego badania otwartego, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/258514261_Glicyna_EOG [dostęp:] 06.06.2023.
 6. D. Strzelecki i in., The impact of the augmentation of the antipsychotic treatment with glycine on cognitive functions among schizophrenic patients with dominant negative symptoms, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/232106976_The_impact_of_the_augmentation_of_the_antipsychotic_treatment_with_glycine_on_cognitive_functions_among_schizophrenic_patients_with_dominant_negative_symptoms [dostęp:] 06.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

 • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

  Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij