Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie
Olej kokosowy, zwany również masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym to olej roślinny otrzymywany w wyniku tłoczenia i rozgrzania kopry, czyli twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Najzdrowszym i najbardziej wartościowym pod kątem składu i właściwości olejem kokosowym jest zdecydowanie olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany), zawiera on bowiem w sobie najwięcej substancji odżywczych. W temperaturze do 26 stopni C olej zachowuje postać stałą, charakteryzując się przy tym białą barwą, natomiast w wyższej temperaturze staje się płynny i przybiera żółty odcień.
Do bezsprzecznych zalet oleju kokosowego należy z pewnością piękny, egzotyczny, relaksująco-odprężający zapach (stąd też jest on często wykorzystywany do zabiegów pielęgnacyjnych w salonach kosmetycznych i ośrodkach SPA, np. do masażu ciała). Olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany) powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej, jego termin przydatności to około 12 miesięcy od momentu otwarcia opakowania.
Skład i właściwości oleju kokosowego
Olej kokosowy wyróżnia się bardzo złożonym składem, zawiera m.in. witaminę B2, B6, C i E, a także kwas foliowy i wiele innych pierwiastków chemicznych (w tym potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk). Jest on również bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, tj. kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy. Zawiera ponadto grupę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas oleinowy, linolowy oraz linoleinowy. Zdecydowanie największą zaletą oleju kokosowego jest to, że stanowi jedyny tłuszcz spożywczy, który nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Co więcej, przyczynia się on do zwiększenia ilości wytwarzanej energii służącej do spalania kalorii. Dlatego też olej kokosowy dedykowany jest osobom, które walczą z nadwagą i otyłością brzuszną.
Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce
W kosmetyce olej kokosowy ceniony jest ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze. Wnika on głęboko w skórę, sprawiając, że jest ona odżywiona i nabiera jędrności, staje się nawilżona i wygładzona. Co więcej, lecznicze właściwości zawartego w składzie kwasu laurynowego mają pozytywny wpływ na zmiany skórne. Antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe właściwości kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym sprawiają bowiem, że łagodzi on wszelkie wysypki i zmiany skórne, a także przyspiesza gojenie ran i ukąszeń owadów. Olej kokosowy stanowi ponadto naturalny filtr ochronny, zabezpiecza skórę przed promieniami słonecznymi na poziomie średnim.
Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej
Olej kokosowy zaliczany jest do emolientów, czyli preparatów natłuszczających, które wytwarzają na powierzchni skóry warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia. Olej nie tylko jednak nawilża, chroni również skórę przed nadmierną utratą wilgoci, natłuszcza i zapobiega parowaniu wody z jej powierzchni. Zalecany jest do skóry przesuszonej, swędzącej, z łuszczycą, egzemą, atopowej. Jest to kosmetyk, który dobrze się wchłania, po jego zastosowaniu skóra nie jest tłusta, a nawilżona, miękka i gładka w dotyku. Olej kokosowy jest produktem uniwersalnym, przeznaczonym dla wszystkich typów skóry. Wyrównuje koloryt, usuwa przebarwienia. Chroni ponadto przed promieniowaniem UV i łagodzi ewentualne oparzenia.
Pielęgnacja twarzy
Olej kokosowy opóźnia procesy starzenia się skóry, jest bogaty w antyoksydanty. Sprawia, że cera jest wygładzona, elastyczna i promienna. Może być używany zamiast kremu do twarzy, pod oczy i na powieki, na szyję i dekolt, można go również nakładać na usta i stosować jako naturalny balsam. W przypadku skóry bardzo suchej może być wykorzystywany jako kosmetyk do oczyszczania twarzy. Olej kokosowy dedykowany jest również skórze dojrzałej.
Pielęgnacja włosów
Olej kokosowy to jeden z najlepszych naturalnych środków odżywiających nasze włosy. Jest to trójgliceryd kwasu laurynowego, który dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb trzonu włosa. Wspomaga tym samym zdrowy wzrost włosów i zapewnia im lśniący wygląd. Należy przy tym pamiętać, że można go stosować zarówno na całe włosy, jak i na skórę głowy. Olej kokosowy doskonale pielęgnuje, regeneruje i chroni włókna włosa, jest idealny dla osób z suchymi, zniszczonymi włosami oraz rozdwajającymi się końcówkami. Odpowiedni do stosowania na suche i mokre włosy oraz na ich końcówki. Olej kokosowy może być używany w formie maseczki, zaleca się wtedy rozprowadzić go na całą długość włosów i skórę głowy, odczekać pół godziny, po czym dokładnie zmyć łagodnym środkiem oczyszczającym. Niewielką ilość oleju kokosowego można również wetrzeć we włosy (wieczorem, przed snem), najlepiej w same końcówki. Należy tylko pamiętać, aby rano dokładnie je umyć.
Pielęgnacja ciała
W codziennej pielęgnacji olej kokosowy stosowany jest głównie do masażu ciała, może być również wykorzystywany jako zwykły balsam nawilżający, np. po codziennym prysznicu. Dodaje się go także do kąpieli – niewielką ilość wcześniej roztopionego oleju wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Co więcej, kosmetyk ten możemy również stosować miejscowo, np. przy przesuszonej skórze stóp, kolan, czy łokci.
Problemy skórne
Znaczną zawartość oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, który działa antybakteryjnie i antywirusowo. Bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu trądziku (olej kokosowy zapobiega powstawaniu zaskórników), stanów zapalnych, wysypek, egzem, łagodzi świąd i ukąszenia owadów. Polecany również w przypadku grzybicy.
Jak widać z przytoczonych powyżej przykładów, olej kokosowy jest jednym z tych cudownych specyfików, których zastosowań nie sposób jest zliczyć. Jest on tak wszechstronnym kosmetykiem, że można bez obaw po niego sięgnąć, czy to w przypadku problemów skórnych, czy też problemów z włosami. Zawsze warto jest mieć go pod ręką, bo wcześniej czy później na pewno okaże się pomocny.