Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie
Urszula Krzesiak

Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie

Olej kokosowy, zwany również masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym to olej roślinny otrzymywany w wyniku tłoczenia i rozgrzania kopry, czyli twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Najzdrowszym i najbardziej wartościowym pod kątem składu i właściwości olejem kokosowym jest zdecydowanie olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany), zawiera on bowiem w sobie najwięcej substancji odżywczych. W temperaturze do 26 stopni C olej zachowuje postać stałą, charakteryzując się przy tym białą barwą, natomiast w wyższej temperaturze staje się płynny i przybiera żółty odcień.

Do bezsprzecznych zalet oleju kokosowego należy z pewnością piękny, egzotyczny, relaksująco-odprężający zapach (stąd też jest on często wykorzystywany do zabiegów pielęgnacyjnych w salonach kosmetycznych i ośrodkach SPA, np. do masażu ciała). Olej kokosowy tłoczony na zimno (nierafinowany) powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej, jego termin przydatności to około 12 miesięcy od momentu otwarcia opakowania.

Skład i właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy wyróżnia się bardzo złożonym składem, zawiera m.in. witaminę B2, B6, C i E, a także kwas foliowy i wiele innych pierwiastków chemicznych (w tym potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk). Jest on również bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, tj. kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy. Zawiera ponadto grupę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas oleinowy, linolowy oraz linoleinowy. Zdecydowanie największą zaletą oleju kokosowego jest to, że stanowi jedyny tłuszcz spożywczy, który nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Co więcej, przyczynia się on do zwiększenia ilości wytwarzanej energii służącej do spalania kalorii. Dlatego też olej kokosowy dedykowany jest osobom, które walczą z nadwagą i otyłością brzuszną.

Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

W kosmetyce olej kokosowy ceniony jest ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze. Wnika on głęboko w skórę, sprawiając, że jest ona odżywiona i nabiera jędrności, staje się nawilżona i wygładzona. Co więcej, lecznicze właściwości zawartego w składzie kwasu laurynowego mają pozytywny wpływ na zmiany skórne. Antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe właściwości kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym sprawiają bowiem, że łagodzi on wszelkie wysypki i zmiany skórne, a także przyspiesza gojenie ran i ukąszeń owadów. Olej kokosowy stanowi ponadto naturalny filtr ochronny, zabezpiecza skórę przed promieniami słonecznymi na poziomie średnim.

Powiązane produkty

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Olej kokosowy zaliczany jest do emolientów, czyli preparatów natłuszczających, które wytwarzają na powierzchni skóry warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia. Olej nie tylko jednak nawilża, chroni również skórę przed nadmierną utratą wilgoci, natłuszcza i zapobiega parowaniu wody z jej powierzchni. Zalecany jest do skóry przesuszonej, swędzącej, z łuszczycą, egzemą, atopowej. Jest to kosmetyk, który dobrze się wchłania, po jego zastosowaniu skóra nie jest tłusta, a nawilżona, miękka i gładka w dotyku. Olej kokosowy jest produktem uniwersalnym, przeznaczonym dla wszystkich typów skóry. Wyrównuje koloryt, usuwa przebarwienia. Chroni ponadto przed promieniowaniem UV i łagodzi ewentualne oparzenia.

Pielęgnacja twarzy

Olej kokosowy opóźnia procesy starzenia się skóry, jest bogaty w antyoksydanty. Sprawia, że cera jest wygładzona, elastyczna i promienna. Może być używany zamiast kremu do twarzy, pod oczy i na powieki, na szyję i dekolt, można go również nakładać na usta i stosować jako naturalny balsam. W przypadku skóry bardzo suchej może być wykorzystywany jako kosmetyk do oczyszczania twarzy. Olej kokosowy dedykowany jest również skórze dojrzałej.

Pielęgnacja włosów

Olej kokosowy to jeden z najlepszych naturalnych środków odżywiających nasze włosy. Jest to trójgliceryd kwasu laurynowego, który dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb trzonu włosa. Wspomaga tym samym zdrowy wzrost włosów i zapewnia im lśniący wygląd. Należy przy tym pamiętać, że można go stosować zarówno na całe włosy, jak i na skórę głowy. Olej kokosowy doskonale pielęgnuje, regeneruje i chroni włókna włosa, jest idealny dla osób z suchymi, zniszczonymi włosami oraz rozdwajającymi się końcówkami. Odpowiedni do stosowania na suche i mokre włosy oraz na ich końcówki. Olej kokosowy może być używany w formie maseczki, zaleca się wtedy rozprowadzić go na całą długość włosów i skórę głowy, odczekać pół godziny, po czym dokładnie zmyć łagodnym środkiem oczyszczającym. Niewielką ilość oleju kokosowego można również wetrzeć we włosy (wieczorem, przed snem), najlepiej w same końcówki. Należy tylko pamiętać, aby rano dokładnie je umyć.

Pielęgnacja ciała

W codziennej pielęgnacji olej kokosowy stosowany jest głównie do masażu ciała, może być również wykorzystywany jako zwykły balsam nawilżający, np. po codziennym prysznicu. Dodaje się go także do kąpieli – niewielką ilość wcześniej roztopionego oleju wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Co więcej, kosmetyk ten możemy również stosować miejscowo, np. przy przesuszonej skórze stóp, kolan, czy łokci.

Problemy skórne

Znaczną zawartość oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, który działa antybakteryjnie i antywirusowo. Bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu trądziku (olej kokosowy zapobiega powstawaniu zaskórników), stanów zapalnych, wysypek, egzem, łagodzi świąd i ukąszenia owadów. Polecany również w przypadku grzybicy.

Jak widać z przytoczonych powyżej przykładów, olej kokosowy jest jednym z tych cudownych specyfików, których zastosowań nie sposób jest zliczyć. Jest on tak wszechstronnym kosmetykiem, że można bez obaw po niego sięgnąć, czy to w przypadku problemów skórnych, czy też problemów z włosami. Zawsze warto jest mieć go pod ręką, bo wcześniej czy później na pewno okaże się pomocny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

    Pielęgnacja włosów suchych i pielęgnacja włosów zniszczonych nie są pojęciami tożsamymi. Oznacza to, że zarówno włosy suche, jak i włosy zniszczone stanowią odrębną grupę w swojej klasyfikacji. W praktyce określenia te są jednak często mylone, należy bowiem pamiętać, że o ile każde włosy zniszczone są suche, to nie każde włosy suche są zniszczone. Różnica tkwi m.in. w przyczynie występowania danego rodzaju włosów. Kluczem do jego właściwego rozpoznania jest przede wszystkim przyjrzenie się naturze włosów i aktualnej ich pielęgnacji.

  • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

    „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

  • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

    Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

  • Zabiegi kosmetyczne na zimę – o których warto pamiętać?

    Zima to idealny czas, aby nie tylko zregenerować własne siły, wyciszyć się i nabrać dystansu do wielu spraw. To dobry moment, by odpowiednio zadbać o urodę, decydując się na takie zabiegi kosmetyczne, które z różnych względów nie mogły zostać wykonane w terminie wcześniejszym, np. w okresie wakacyjnym. Sprawdź, dlaczego warto dbać o skórę w czasie zimy. 

  • Uroda na święta – szybkie zabiegi kosmetyczne przed świętami. Które warto wykonać?

    Święta to czas, kiedy chcemy się czuć wyjątkowo. Dbanie o siebie w tym okresie nie musi jednak oznaczać wielogodzinnego pobytu w gabinecie kosmetycznym, liczą się tu bowiem nawet drobne zabiegi, które możemy wykonać samodzielnie, gdy tylko znajdziemy chwilę dla siebie. 

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl