Olej lniany – jak go używać do celów kosmetycznych?
Olej lniany wyjątkowo korzystnie wpływa na urodę. W celu pielęgnacji możesz stosować go jako element diety oraz zewnętrznie – jako kosmetyk. Wyjaśniamy fenomen oleju lnianego i jego zastosowanie w kosmetyce.
Len i olej lniany – jak było dawniej
Len należy do najstarszych roślin uprawnych znanych od początku cywilizacji. Nie bez powodu jego łacińska nazwa Linum usitatissimum znaczy „bardzo przydatny”. Zarówno w medycynie ajurwedyjskiej, jak i chińskiej len i preparaty z lnu stanowią bardzo ważny element dbałości o zdrowie i urodę. Olej lniany korzystnie wpływa na stan psychiczny i fizyczny, zwalcza zmęczenie i kontroluje proces starzenia. Jako kosmetyk len i olej lniany wyrównuje pH skóry, ma działanie nawilżające i jednocześnie zatrzymuje wilgoć w skórze, poprawia elastyczność skóry i jej wytrzymałość na rozciąganie, przyspiesza gojenie ran. Zapisy historyczne wskazują, że zastosowania lecznicze lnu i oleju lnianego wymienione były w pracach Hipokratesa, Teofrasta, Tacyta oraz w średniowiecznych książkach o ziołach leczniczych w Azji i Europie. W VIII w. n.e. Karol Wielki uchwalił nawet prawa nakazujące stosowanie lnu przez swoich poddanych jako ważnego elementu dbałości o zdrowie. W XI w. Hildegarda von Bingen – uzdrowicielka czerpiąca wiedzę z obserwacji natury i ludzi, bazująca na greckiej filozofii czterech żywiołów i autorka traktatu o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów – używała mączki z lnu w gorących okładach do leczenia dolegliwości zewnętrznych.
Olej lniany w medycynie i kosmetyce współczesnej
Ze wspólnych badań przeprowadzonych przez Institut fur Biochemie und Molekularbiologie w Düsseldorfie, Institut für Experimentelle Dermatologie w Witten i Laboratoire Oenobiol w Paryżu wynika jednoznacznie, że spożywanie oleju lnianego poprawia wilgotność skóry, wpływa na odporność na uszkodzenia oraz podnosi funkcje bariery skóry. Ostatecznie naukowcy potwierdzają, że olej lniany wpływa na modelowanie stanu skóry.
Na rynku dostępne są m.in. kapsułki z olejem lnianym. Stanowią one bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu alfa-linolenowego, linolowego, omega-3, omega-6, oleinowego i jednonienasyconego kwasu omega-9. Stosowane doustnie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, zapalenia stawów, zaburzeń autoimmunologicznych i neurologicznych. Ale poza tym wpływają również na skórę od wewnątrz. Skóra ma złożoną budowę warstwową i jej pielęgnacja nie powinna ograniczać się do warstwy zewnętrznej. Wygląd skóry w dużej mierze zależy bowiem od kondycji włókien kolagenowych znajdujących się w bardziej wewnętrznej warstwie – tzw. skórze właściwej. Aby w odpowiedni sposób zadbać o skórę, należy więc „zasilać” ją w ważne substancje nie tylko zewnętrznie, ale też od wewnątrz.
Olej lniany, będący bazą preparatów doustnych, doskonale sprawdza się w tej roli. Jest źródłem witaminy E, która wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz warunkuje prawidłowy wygląd skóry. W oleju lnianym znajdują się również karotenoidy, spośród których najwięcej jest luteiny, korzystnie wpływającej nie tylko na wzrok, ale też na skórę. Z badań przeprowadzonych w laboratoriach Wellman Laboratories of Photomedicine Uniwersytetu Harvard i Department of Scientific and Clinical Affairs w OmniActive Health Technologies jednoznacznie wynika, że luteina przyjmowana doustnie gromadzi się również w skórze i dobroczynnie wpływa na jej kondycję i zdrowie. Badania pokazują, że ochronę antyoksydacyjną dla skóry zapewnia już 6 mg luteiny. Wykazuje ona również działanie ochronne przed promieniami UV czy wolnymi rodnikami. Nie ma tu znaczenia, czy jest dostarczana z żywnością, czy w postaci suplementów.
Niektóre preparaty na bazie oleju lnianego zawierają również dodatkowe składniki, które kompleksowo dbają o skórę i paznokcie. W takich kapsułkach doustnych poza olejem lnianym znajdziemy np. miedź i biotynę, korzystnie wpływające na włosy, wyciąg ze skrzypu polnego, który ze względu na wysoką zawartość krzemu wzmacnia kondycję włosów, skóry i paznokci, czy cynk, żelazo i selen, odżywiające włosy, skórę i paznokcie oraz zapobiegające starzeniu się skóry
Olej lniany jako kosmetyk bezpośrednio na skórę
Olej lniany można stosować również bezpośrednio na skórę. Dostępny w formie płynnej jako olej pozyskiwany z nasion lnu w procesie tłoczenia na zimno zawiera wszystkie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy go trzymać w chłodnym miejscu i pamiętać, że ma dosyć krótki okres trwałości. Współczesna literatura potwierdza ajurwedyjskie zastosowanie oleju lnianego jako kosmetyku o wyjątkowych właściwościach.
Jedną z przyczyn łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i suchości skóry jest zbyt mała ilość kwasów nienasyconych w diecie. Olej lniany, zastosowany jako kosmetyk na skórę, doskonale łagodzi dolegliwości związane z tymi schorzeniami i utrzymuje skórę w równowadze, zapobiegając nawrotom. Jednocześnie osoby, których skóra ma skłonność do przetłuszczania, również mogą czerpać korzyści z właściwości oleju lnianego. Zawarty w nim kwas alfa-linolenowy wyrównuje tempo produkcji łoju. Olej lniany można wykorzystać jako kompres na suche łokcie, dodatek do maseczek nawilżających i suchych peelingów, a nawet jako balsam na całe ciało. Olej lniany można też dodać do masek na włosy lub zastosować bezpośrednio na włosy, a następnie zmyć – taki zabieg poprawi stan włosów, zwiększy ich blask, nawilży i zapobiegnie łamaniu.
Dodanie kilku kropel oleju lnianego do kremu na noc sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna, zmniejszy się jej suchość i łuszczenie. Olej lniany nadaje się zarówno do cery suchej, tłustej i mieszanej, ponieważ ma wszechstronne działanie normalizujące i przywracające równowagę wodno-tłuszczową. Witamina E zawarta w oleju lnianym dodatkowo łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia i odżywia komórki skóry.