Proste reguły zmniejszające ryzyko zachorowania na czerniaka
Katarzyna Szulik

Proste reguły zmniejszające ryzyko zachorowania na czerniaka

Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Co roku wzrasta liczba zachorowań na ten rodzaj raka, rokrocznie wykrywa się go u około 3,5 tysiąca pacjentów w Polsce. To także jeden z najtrudniejszych nowotworów pod względem leczenia, stuprocentową gwarancję daje niemal wyłącznie jego wczesne zdiagnozowanie. Trwający obecnie Tydzień Świadomości Czerniaka jest pretekstem do przypomnienia o problemie i przedstawienia sposobu na jego zwalczanie.

Czerniak jest jednym z nowotworów powodujących największy lęk w społeczeństwie. Nie bez powodu, ponieważ w szybszym tempie niż inne nowotwory daje przerzuty na inne organy. Wywodzi się on z melanocytów, a więc komórek wytwarzających oraz zawierających melaninę, które mogą ulec złośliwej przemianie. Czerniak w większości przypadków pojawia się na skórze, ale może też wystąpić na błonach śluzowych w siatkówce oka, jamie ustnej czy też odbytnicy. Objawem, który powinien wywołać zaniepokojenie i konsultację lekarską są płaskie znamiona barwnikowe, prawie czarne, pozbawione włosów. Rzadziej nowotwór rozwija się ze znamion owłosionych. Zmiany o charakterze złośliwych najczęściej dotykają kobiet w średnim lub starszym wieku. Niebezpieczne znamiona z czasem się powiększają i mają nacieczoną podstawę. Czerniak jednak coraz częściej atakuje również młodych ludzi. Jako czynnik zwiększający ryzyka zachorowania na ten nowotwór uważa się urazy skóry i stałe jej drażnienie oraz długotrwałą ekspozycję na słońce. Częściej ze schorzeniem zmagają się osoby o jasnej karnacji oraz te, które posiadają wrodzone znamiona barwnikowe, dysplastyczne lub dużo drobnych znamion.

#7W przeciwko czerniakowi

W ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka organizowanego przez Akademię Czerniaka i funkcjonującego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Patologów przedstawiono 7 prostych reguł pomagających zapobiegać temu nowotworowi. To kolejno: „wrzuć na siebie koszulę”, „wetrzyj krem z filtrem UV”, „włóż kapelusz na głowę”, „wsuń na nos okulary z filtrem UV”, „wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14”, „wystrzegaj się solarium” oraz „w te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie”. Istotna jest także comiesięczna samokontrola skóry. Doktor nauk medycznych Grażyna Kamińska-Winciorek z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach w czasie konferencji prasowej przekonywała, że reguły te są szczególnie polecane osobom, które mają jasną karnację, blond oraz rude włosy lub u których czerniak występował wcześniej w rodzinie. Celem tegorocznego Tygodnia Świadomości Czerniaka jest zachęcenie młodych ludzi, a zwłaszcza kobiet, do zapoznania się z profilaktyką i wdrożenia ich w życie. Całej inicjatywie sprzyja zaangażowanie w akcję znanych i lubianych młodych artystów.

Źródła: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Zdrowie WM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij