Pieprzyki i znamiona na skórze – czy są niebezpieczne?
Michał Posmykiewicz

Pieprzyki i znamiona na skórze – czy są niebezpieczne?

Któż z nas ma skórę pozbawioną znamion, bez pieprzyków czy brodawek? Ja nie. Państwo prawdopodobnie też nie. Tylko którymi się martwić, a które są nie groźne? To pytanie wraca szczególnie często wiosną i na początku lata, kiedy słońce zaczyna intensywniej przypiekać, a my chcemy wystawić twarze i dekolty na jego działanie. Co robić wtedy z naszymi pieprzykami?

Pieprzyki i znamiona a rak podstawnokomórkowy

Zacznijmy od początku. To, czego wszyscy najbardziej się boimy w kontekście zmian na skórze, to czerniak. Jednak nie wszystkie znamiona, czy pieprzyki które mamy na ciele ma jakąkolwiek szansę się w niego zmienić.

Nie należy zapominać, że są także inne problemy skórne, onkologiczne, których nie wolno bagatelizować. Na pierwszym planie, bo występuje najczęściej spośród raków skóry, znajduje się rak podstawnokomórkowy.

Jest to rak potencjalnie najmniej groźny i najłatwiej poddający się leczeniu. Charakteryzuje się tzw. złośliwością miejscową.

Oznacza to, że nie daje przerzutów odległych, ale może się powiększać zarówno w poziomie skóry, jak i w jej głąb naciekając kolejne napotkane warstwy. Im będzie rozleglejszy, tym trudniej będzie się go pozbyć, bo będzie wymagał większego zakresu wycięcia.

Leczenie raka podstawnokomórkowego

Podstawowym sposobem leczenia tej postaci raka jest pozbycie się go chirurgicznie. Doszczętne wycięcie jest jedyną potrzebną w tym przypadku terapią. Jeżeli dotyczy skóry kończyn dolnych czy tułowia, to problem jest mniejszy, ponieważ nawet, gdy osiągnie większe rozmiary, można go zwykle usunąć pozostawiając bliznę, która nie stanowi przytłaczającego defektu kosmetycznego.

Gorzej, gdy dotyczy twarzy i długo pozostaje bagatelizowany. Wtedy często konieczne jest nie tylko proste wycięcie, ale i korekta plastyczna z przeszczepem lub przesunięciem płatów skórnych.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać, czy rak podstawnokomórkowy zaatakował nasze pieprzyki i znamiona?

Państwo nie mają go rozpoznawać, należy zgłosić się z każdą zmianą, szczególnie o charakterze owrzodzenia z tworzącym się „strupkiem”, podkrwawiającym, z pogrubiałym obramowaniem, szczególnie jeżeli nie goi się przez kilka miesięcy.

Można przyjąć śmiało zasadę, że jeżeli zmiana nie goi się przez cztery -pięć miesięcy, pomimo maści, także tych przepisywanych przez dermatologa, powinno się ją zweryfikować histopatologicznie, co oznacza pobrać materiał ze zmiany i zbadać go pod mikroskopem.

Niektórzy lekarze pobierają wycinek, badają go i jeżeli wynik potwierdzi raka podstawnokomórkowego, zalecają wycięcie doszczętne.

Moim zdaniem, jeżeli zmian jest nieduża i jej usunięcie nie spowoduje defektu kosmetycznego, lepszym rozwiązaniem jest od razu usunąć całą wysoce podejrzaną zmianę.

Jeżeli rak się nawet potwierdzi to leczenie i tak jest już w tym momencie zakończone. Czasem stosuje się „wypalnie” lub wymrażanie takich zmian, ale nie daje to weryfikacji doszczętności pozbycia się patologicznego ogniska, a jeżeli jest to postępowanie początkowe nie ma możliwości zbadania tkanki pod mikroskopem.

Piszę o tym tyle, ponieważ rak podstawnokomórkowy jest najczęściej występującym rakiem skóry, a dodatkowo czynnikiem predysponującym do jego pojawienia się jest nadmierna ekspozycja na słońce w ciągu życia.

Podsumowując: jeżeli coś na skórze długo się nie goi, trzeba to pokazać chirurgowi onkologicznemu.

Czy znamiona barwnikowe i potencjalnie niebezpieczne pieprzyki na skórze są oznaką czerniaka?

Znamiona barwnikowe to także zmiany, których nie wolno bagatelizować. To właśnie te zmiany, które starszą nas przeistoczeniem w czerniaka.

Czerniak potrzebuje do rozwoju komórek barwnikowych, czyli z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że rozwija się głównie z tak zwanych pieprzyków – zmian zabarwionych najczęściej na brązowo. Istnieją od tego pewne odstępstwa (chociażby fakt, że czerniak może rozwijać także poza skórą), ale nie sposób omówić całego tematu czerniaka w jednym krótkim artykule.

Naczelną różnicą w diagnozowaniu znamion podejrzanych jest fakt, że nie pobiera się wycinków pieprzyków i znamion. Jeżeli lekarzowi nie „podoba” się znamię z komponentą barwnikową, to trzeba w uzasadnionych przypadkach usunąć je w całości, a nie tylko fragment.

Co w znamieniu może budzić niepokój? Przecież mam je "od zawsze". Dlaczego lekarz chce mi usunąć akurat to znamię albo ten pieprzyk, a nie to obok? Te pytania najczęściej rodzą się w głowie pacjenta. Odpowiedź nie jest prosta. Decyzja o tym, czy dany pieprzyk czy znamię wymaga usunięcia czy nie wymaga doświadczenia lekarza. Istnieją także nieinwazyjne sposoby lepszego obejrzenia podejrzanej zmiany skórnej. Coraz powszechniej znajduje tu dermatoskopia. Mówiąc najprościej jest to badanie pozwalające w powiększeniu obejrzeć „nieładny pieprzyk” i ocenić pewne jego cechy. To jednak pozostaje w gestii lekarza.

Jakie zmiany na skórze, w pieprzykach i znamionach powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

• Znamię, które nawet jeżeli występuje od dawna, zwiększające swoją średnicę.
• Znamię o nierównomiernym rozmieszczeniu barwnika, tzn., gdy w obrębie zmiany występuje różna intensywność zabarwienia.
• Znamię o nierównych granicach, asymetrycznych i rozmytych.
• Zawsze niepokojące jest podkrwawianie lub pojawianie się innej wydzieliny.
• Bolesność, swędzenie znamienia bądź pieprzyka  czy inna zmiana dotycząca czucia też powinna wzmożyć czujność.
• Znamiona w tzw. miejscach nietypowych – podeszwy stóp, wewnętrza powierzchnia dłoni, wargi, narządy płciowe.

Czerniak jest bardzo poważną chorobą, ale należy pamiętać, że im wcześniej jest rozpoznany, tym większa szansa, że można go skutecznie wyleczyć.

Mity i szkodliwe przekonania na temat niebezpiecznych pieprzyków

Bardzo często pokutuje wśród pacjentów przekonanie, że takich zmian lepiej nie ruszać. Jest o zabobon, który może wyrządzić ogromną szkodę.

„Jasne, jak mojemu wujkowi wycieli znamię i rozpoznali czerniaka to zaraz umarł. Jakby nie ruszali to by było dobrze”. To niestety często słychać pod gabinetem lekarskim. Ten zabobon w moim prywatnym przekonaniu wynika z dwóch powodów.

Pierwszy to taki, że postępowanie w jakimś przypadku było niewłaściwe, a drugi to, że leczenie było rozpoczęte zbyt późno. W pierwszy przypadku może chodzić głównie o pobieranie wycinków ze znamion barwnikowych. Jeszcze raz podkreślam, że podejrzane znamię barwnikowe, jeżeli ma być zbadane, musi być wycięte z małym marginesem skóry zdrowej.

Oznacza to, że ma być wycięte całe. Nie ćwierć, nie pół, CAŁE. W drugim przypadku jeżeli ktoś odwlekał wizytę u lekarza i czerniak miał warunki do rozwoju i zaatakował organizm, to jego wycięcie ze skóry nie powstrzyma śmiercionośnego wpływu przerzutów.

Jeżeli zmiana na skórze jest czerniakiem to bez leczenia prędzej czy później rozpocznie swój destrukcyjny pochód. Gwarancji na wyleczenie czerniaka nie ma żadnej, ale jedno zostało potwierdzone: im wcześniej ręce chirurga złapią tego drania, tym większa szansa, że można się go pozbyć raz na zawsze. 

Co zrobić, by ustrzec się przed czerniakiem lub wcześnie go rozpoznać?

• Opalać się z głową – używać kremów do opalania z wysokim filtrem SPF, unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia,
• Należy pamiętać o tym, że działanie słońca jest silniejsze na dużych wysokościach (wycieczki w góry), a także w krajach położonych bliżej równika (wycieczki do tzw. ciepłych krajów),
• Kapelusz w dni słoneczne w godzinach okołopołudniowych powinien być naszym przyjacielem,
• Solarium – NIE, każdy onkolog to potwierdzi!,
• Osoby o jasnej karnacji oraz osoby z duża ilością znamion znamion i pieprzyków na skórze powinny szczególnie unikać zbyt intensywnych kąpieli słonecznych bez ochrony.

Osoby, które są szczególnie narażone na posiadanie niebezpiecznych pieprzyków i znamion:

• Czerniak w rodzinie, szczególnie gdy występowało kilka przypadków,
• Duża ilość znamion znamion i pieprzyków na skórze – szczególnie gdy powyżej 50,
• Znamiona wrodzone,
• Znamiona uznane prze onkologa za zasługujące na szczególną uwagę.

O czym koniecznie trzeba pamiętać przy obserwowaniu swoich znamion i pieprzyków?

Celem tego artykułu jest tak naprawdę zachęcenie Państwa do konsultowania się u lekarza w sytuacjach, które niepokoją.

• Jeżeli dzieje się coś niedobrego, to wizyta u lekarza tego nie pogorszy, a tylko może pomóc.
• Jeżeli „pieprzyk” niepokoi pacjenta, to znaczy, że jest niepokojący i trzeba go pokazać.
• Obserwując znamię nie należy oglądać go codziennie, bo będzie tak jak z dziećmi. Jak patrzymy na nie cały czas to nie zauważymy, kiedy rosną (podejrzane znamię można zmierzyć raz w miesiącu tą samą linijką lub poprosić o ocenę kogoś bliskiego).

Wymazujemy z pamięci opowieści "podgabinetowe":

"Jak się dotknie nożem to się rak okoci".

"Jak chirurg natnie, to rak dostanie tlenu i już nie będzie ratunku".

Zapamiętujemy!

Im wcześniej zostanie zdiagnozowany rak, tym lepiej się go leczy. Czerniak wycięty w początkowym stadium daje dużo większe szanse na wyleczenie, niż zaniedbany i ignorowany.

Do onkologa nie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.