Filtry UV – mineralne kontra chemiczne
Dominika Chirek

Filtry UV – mineralne kontra chemiczne

Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć zawsze przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać? 

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym: kremy z filtrem chemicznym, kremy z filtrem mineralnym (inaczej zwanym fizycznym) oraz mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Wszystkie chronią przed słońcem, ale w odmienny sposób. Jaki preparat wybrać dla siebie? To zależy od typu cery, wieku czy skłonności do alergii.

Chemiczne filtry UV 

Pierwsze kremy do opalania zawierały wyłącznie filtry chemiczne. To syntetyczne pochodne kwasów, których działanie polega na absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży wyrządzić skórze krzywdę. Z czasem okazało się, że niektóre filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry, a nawet mogą wykazywać działanie rakotwórcze. Tak stało się np. z filtrem PABA, ostatecznie wycofano go z rynku, a jego stosowanie zostało zabronione.

Filtry chemiczne wciąż budzą kontrowersje. Badania na zwierzętach potwierdziły, że stosowany w kosmetykach filtr o nazwie Oxybenzone (a także Benzophenone-3) jest substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną i składnikiem łatwo wchłanianym przez skórę.

Mineralne filtry UV

Filtry mineralne pojawiły się na rynku jako alternatywa dla filtrów chemicznych. Na liście składników kosmetyków występują pod nazwą zinc oxide (tlenek cynku) club titanium dioxide (dwutlenek tytanu). Ich właściwości znacznie różnią się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne, odbijają je niczym lustro. Do ich minusów można zaliczyć konsystencję i kolor – to zwykle białe, gęste emulsje, które trudno rozprowadza się na skórze, zaś po zastosowaniu zostają na ciele dość widoczne smugi. 

Przy filtrach mineralnych warto zwrócić uwagę czy krem przeciwsłoneczny zawiera nanocząsteczki (na opakowaniu niekiedy opisane jako micro-fine albo ultra-fine). To substancje, które nie zostały jeszcze w pełni przebadane, jednak już pojawiły się informacje, że penetrują w głąb skóry i są toksyczne. 

Powiązane produkty

Filtry mieszane

W poszukiwaniu nowych, skutecznych rozwiązań połączono filtry chemiczne i mineralne. W efekcie powstały kosmetyki przeciwsłoneczne, które częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne, a częściowo je odbijają.

Kremy z filtrem mieszanym mają lżejszą konsystencję, dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. To rozwiązanie chroniące przed poparzeniami słonecznymi wydaje się optymalne, jednak dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii poleca się kremy zawierające wyłącznie filtry mineralne.

Aplikacja kremu z filtrem UV

Niezależnie od tego, jaki krem z filtrem wybierzemy, warto znać zasady jego stosowania. W przypadku osoby dorosłej zalecana dawka to 5 ml (łyżeczka do herbaty), oddzielnie na ramię, nogę, tułów, plecy i twarz (w tym szyję oraz uszy), co w sumie odpowiada 35 ml (około siedmiu łyżeczkom do herbaty) dla całego ciała.

Aplikację kremu na słońce powinno się powtarzać co dwie godziny. Pływanie, sport, pocenie się i wycieranie ręcznikiem zmniejsza skuteczność kremu do opalania, dlatego – aby uniknąć ryzyka oparzeń słonecznych – po tych czynnościach należy ponownie nałożyć kosmetyk z filtrem UV. Warto stosować również pomadkę do ust z filtrem oraz preparaty ochronne do włosów z filtrem UV.

  1. S. O’Connor, A. Spunt, No More Dirty Looks, „Da Capo Press”, New York 2010, str. 37-38.
  2. Paba, „safecosmetics”; safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/paba/#_edn22.
  3. S. S. Epstein, Healthy Beauty, Inc. Dallas 2010.
  4. A. Grigore, Szczęśliwa skóra, Łódź 2015.
  5. Sunscreen FAQs, Cancer Council, "cancer.org.au" [online], cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/sunscreen-faqs.html.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl