Filtry UV – mineralne kontra chemiczne
Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć zawsze przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym: kremy z filtrem chemicznym, kremy z filtrem mineralnym (inaczej zwanym fizycznym) oraz mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Wszystkie chronią przed słońcem, ale w odmienny sposób. Jaki preparat wybrać dla siebie? To zależy od typu cery, wieku czy skłonności do alergii.
Chemiczne filtry UV
Pierwsze kremy do opalania zawierały wyłącznie filtry chemiczne. To syntetyczne pochodne kwasów, których działanie polega na absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży wyrządzić skórze krzywdę. Z czasem okazało się, że niektóre filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry, a nawet mogą wykazywać działanie rakotwórcze. Tak stało się np. z filtrem PABA, ostatecznie wycofano go z rynku, a jego stosowanie zostało zabronione.
Mineralne filtry UV
Filtry mineralne pojawiły się na rynku jako alternatywa dla filtrów chemicznych. Na liście składników kosmetyków występują pod nazwą zinc oxide (tlenek cynku) club titanium dioxide (dwutlenek tytanu). Ich właściwości znacznie różnią się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne, odbijają je niczym lustro. Do ich minusów można zaliczyć konsystencję i kolor – to zwykle białe, gęste emulsje, które trudno rozprowadza się na skórze, zaś po zastosowaniu zostają na ciele dość widoczne smugi.
Filtry mieszane
W poszukiwaniu nowych, skutecznych rozwiązań połączono filtry chemiczne i mineralne. W efekcie powstały kosmetyki przeciwsłoneczne, które częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne, a częściowo je odbijają.
Kremy z filtrem mieszanym mają lżejszą konsystencję, dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. To rozwiązanie chroniące przed poparzeniami słonecznymi wydaje się optymalne, jednak dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii poleca się kremy zawierające wyłącznie filtry mineralne.
Aplikacja kremu z filtrem UV
Niezależnie od tego, jaki krem z filtrem wybierzemy, warto znać zasady jego stosowania. W przypadku osoby dorosłej zalecana dawka to 5 ml (łyżeczka do herbaty), oddzielnie na ramię, nogę, tułów, plecy i twarz (w tym szyję oraz uszy), co w sumie odpowiada 35 ml (około siedmiu łyżeczkom do herbaty) dla całego ciała.
Aplikację kremu na słońce powinno się powtarzać co dwie godziny. Pływanie, sport, pocenie się i wycieranie ręcznikiem zmniejsza skuteczność kremu do opalania, dlatego – aby uniknąć ryzyka oparzeń słonecznych – po tych czynnościach należy ponownie nałożyć kosmetyk z filtrem UV. Warto stosować również pomadkę do ust z filtrem oraz preparaty ochronne do włosów z filtrem UV.