Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Ewelina Sochacka

Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  1. Cera łojotokowa – czyli jaka? Charakterystyka
  2. Cera łojotokowa – dlaczego cera jest tłusta?
  3. Jak dbać o cerę tłustą, łojotokową?
  4. Najlepsze kosmetyki do cery tłustej – co wybrać, a czego unikać?
  5. Jak pielęgnować cerę tłustą? Instrukcja krok po kroku
  6. Leczenie cery tłustej, łojotokowej

Cera łojotokowa – czyli jaka? Charakterystyka

Skórę łojotokową nazywa się także skórą tłustą, przetłuszczającą się. Cera tłusta to również skóra, ale ta na twarzy. Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe.

Przez nadmiar łoju skóra łojotokowa:

  • jest błyszcząca – cała twarz, ale ze wzmożonym „świeceniem się” strefy T, czyli czoła, nosa i jego okolic oraz brody;
  • jest grubsza od innych typów skóry;
  • może być ziemista i szorstka – co jest efektem nagromadzenia martwych komórek naskórka i sebum;
  • ma widocznie rozszerzone pory, przez co jej powierzchnia wydaje się nierówna;
  • jest pokryta zmianami trądzikowymi – w niektórych przypadkach przez nadmiernie wydzielane sebum i nieprawidłowe złuszczanie naskórka przy ujściu gruczołów łojowych dochodzi do rozwoju trądziku;
  • jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych dzięki grubej naturalnej warstwie ochronnej;
  • ma skłonność do rozwoju grzybicy i stanów zapalnych;
  • wolniej się starzeje, a zmarszczki pojawiają się na niej dużo później niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów cery;
  • jest lepka.

Cera łojotokowa – dlaczego cera jest tłusta?

Przyczyn tego, dlaczego cera się przetłuszcza, może być naprawdę wiele i nie jest to problem jedynie nastolatków przechodzących przez okres dojrzewania i tzw. burzę hormonów (podwyższenie poziomu hormonów androgenowych), w wyniku której dochodzi do wydzielania dużej ilości sebum. Skóra tłusta to także problem osób dorosłych.

Należy jednak dodać, że cera zmienia się w ciągu życia nawet kilka razy. Często problem cery tłustej ustaje po okresie dojrzewania. Nie jest to jednak reguła. W dorosłym życiu może dojść do ograniczenia skutków ubocznych skóry tłustej, jak np. trądziku, niemniej pozostanie ona cerą błyszczącą, przetłuszczającą się.

Skóra normalna w ciągu trzech godzin może wydzielić około 0,1 mg substancji tłuszczowych, sucha połowę mniej, a cera tłusta dwa razy tyle, co normalna, czyli od 0,2 do 0,4 mg tłuszczu.

Przyczyny cery tłustej:

  1. Zmiany (cykl miesiączkowy) lub zaburzenia hormonalne (nadmierna aktywność androgenów i progesteronu)
  2. Czynniki genetyczne
  3. Nadmierna ekspozycja na słońce
  4. Nieprawidłowa dieta:
  • bogata w czerwone mięso i produkty bardzo przetworzone,
  • z wysoką zawartością konserwantów i barwników,
  • obfitująca w produkty z dużą zawartością cukru, jak słodycze, ciasta, ale także białe pieczywo czy słodzone napoje,
  • bogata w produkty o wysokiej zawartości soli oraz ostre potrawy,
  • w której spożywa się duże ilości kawy i mocnej herbaty, ale niewielkie ilości wody,
  • o niskiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  1. Zbyt częste dotykanie twarzy dłońmi
  2. Stosowanie leków, np. sterydów czy preparatów hormonalnych
  3. Niedobory witamin i minerałów
  4. Stres
  5. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów
  6. Nieodpowiednia pielęgnacja, używanie kosmetyków komedogennych (zapychających pory), zbyt częste peelingowanie, złuszczanie naskórka, ciągłe stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających, matujących, odtłuszczających skórę czy pomijanie nawilżania
  7. Wiek, płeć
  8. Zaburzenia metaboliczne

Powiązane produkty

Jak dbać o cerę tłustą, łojotokową?

Przede wszystkim należy zacząć od eliminacji błędów w pielęgnacji. Bardzo częstym błędem jest nadmierne „odtłuszczanie” skóry, uporczywe stosowanie produktów matujących, wysuszających lub zupełne pomijanie kluczowych elementów rutyny pielęgnacyjnej, czyli solidnego nawilżenia.

Niezależnie od tego, czy cera jest tłusta, czy normalna, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona, stanie się odwodniona, przesuszona i problematyczna. Jej gruczoły łojowe zostaną niejako zmobilizowane do produkcji jeszcze większej ilości sebum. To błędne koło. Wyciszenie tego stanu i zdyscyplinowanie skóry musi być oparte o wiedzę związaną z tym, jak dbać o cerę tłustą.

Najlepsze kosmetyki do cery tłustej – co wybrać, a czego unikać?

W składzie kosmetyków do cery tłustej należy szukać:

  • kwasu hialuronowego (hyaluronic acid), skrobi (zea mays; starch corn; tapioca starch), celulozy (cellulose; microcrystalline cellulose), alginianu (algin) i chityny (chitosan), czyli polimerów, które zabezpieczą skórę przed nadmierną utratą wody z naskórka;
  • kwasów – takich jak alfahydroksykwasy (AHA), betahydroksykwasy (BHA), polihydroksykwasy (kwas szikimowy, glikolowy, salicylowy, laktobionowy), które działają seboregulująco, zwężają pory, poprawiają strukturę skóry;
  • retinolu i retinalu – podobnie jak kwasy będą regulować wydzielanie sebum, złuszczą nadmiernie rogowaciejący naskórek, rozjaśnią ślady po trądziku czy innych zmianach zapalnych;
  • cynku, miedzi, siarki – są to minerały seboregulujące, antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • sarkozyny – to aminokwas, który reguluje wydzielanie sebum, ma działanie przeciwzmarszczkowe;
  • nadtlenku benzoilu – stosowany w przypadku pojawiających się na skórze tłustej zmian zapalnych, trądzikowych – zwęża pory, ogranicza powstawanie nowych wyprysków (należy go stosować z dużym wyczuciem, obserwując skórę, gdyż może wywoływać nadwrażliwość kontaktową, przesuszenie i nadmierne złuszczanie);
  • alantoiny;
  • roślinnych składników nawilżających z aloesu, wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica extract, CICA) i pokrzywy, a ponadto ekstraktu z owocu noni, szałwii, łopianu i kwiatów dziurawca zwyczajnego.

Unikaj w składzie kosmetyków do cery tłustej:

  • alkoholu (alcohol denat; isopropyl alcohol), spirytusu salicylowego;
  • mocnych detergentów – SLS, SLES, ALS, MLS, SCS, SMS;
  • oleju kokosowego, palmowego, z kiełków pszenicy, z pestek moreli;
  • mydeł, substancji myjących – Sodium Palmate, Potassium Stearate.

KREMY DO TWARZY

TONIKI DO CERY TŁUSTEJ

MASECZKI DO CERY TŁUSTEJ

Tego nie rób, jeśli masz cerę tłustą

Najczęstsze błędy, oprócz złego doboru dermokosmetyków, to przede wszystkim:

  • używanie szorstkich myjek czy szczotek do twarzy;
  • wyciskanie zmian trądzikowych, które może prowadzić do powstawania śladów i blizn, a także do nadkażenia zmian zapalnych;
  • ciągłe pudrowanie skóry tłustej bez uprzedniego usunięcia nadmiaru sebum np. bibułką matującą;
  • długotrwałe opalanie się czy korzystanie z solarium;
  • dotykanie twarzy, drapanie jej.

Jak pielęgnować cerę tłustą? Instrukcja krok po kroku

Podstawą rutyny pielęgnacyjnej w przypadku cery tłustej jest dokładne oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, odżywianie i złuszczanie.

Krok 1: Oczyszczanie skóry rano i wieczorem

Usuń nadmiar sebum i zanieczyszczenia ze skóry. Ten etap powinien trwać około 3 minut. Wieczorem stosuj płyny micelarne i żele do demakijażu w formule oil-free i bez alkoholu, rano sięgnij po delikatny żel myjący do twarzy. Osusz skórę, najlepiej wacikiem kosmetycznym lub delikatnie przyłożonym do skóry listkiem ręcznika papierowego. Unikaj pocierania skóry i korzystania z ręczników kąpielowych.

Krok 2: Tonizowanie skóry

Użyj toniku bez alkoholu, najlepiej o działaniu antybakteryjnym, zwężającym pory lub nawilżającym. Możesz także skorzystać z hydrolatu, np. z oczaru wirginijskiego, różanego czy z aloesem.

Krok 3: Nawilżanie

Dokładnie wmasuj w skórę serum nawilżające np. na bazie kwasu hialuronowego, a następnie wklep w nią krem mocno nawilżający. Rano nie zapomnij także o kremie z filtrem SPF z faktorem 30 lub 50 o lekkiej, niezapychającej porów formule. Wieczorem możesz postawić na nieco mocniejsze wsparcie i tu dobrze oprócz kwasu hialuronowego szukać w kremie np. ceramidów.

Krok 4: Złuszczanie

Raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb zastosuj peeling enzymatyczny, który w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych nie sprzyja roznoszeniu bakterii po całej twarzy. Po peelingu możesz nałożyć na twarz maskę rozjaśniającą lub ściągającą. Postaw na glinkę kaolinową, węgiel aktywny, algi morskie czy witaminę C.

cera tłusta z bliska
Dlaczego cera się przetłuszcza? Powodów może być bardzo wiele – od zaburzeń hormonalnych, po czynniki genetyczne, dietę, stosowanie używek czy błędy w pielęgnacji.

Leczenie cery tłustej, łojotokowej

Cera tłusta nie jest chorobą. Nie jest zatem stanem, który wymaga leczenia dermatologicznego. Natomiast niezbędne jest trzymanie się zasad dotyczących pielęgnacji, diety czy stylu życia.

Stanem, który podlega leczeniu, jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). W jego leczeniu stosuje się najczęściej leki przeciwzapalne, np. miejscowo działające glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Przy wyjątkowo nasilonej formie ŁZS podaje się także doustne leki przeciwgrzybicze takie jak ketokonazol. Ponadto według literatury z powodzeniem stosowane są również inne leki przeciwgrzybicze – mikonazol, klotrimazol, ekonazol.

Co istotne, aby ułatwić dostęp środkom leczniczym do objętego chorobą miejsca, należy najpierw złuszczyć naskórek, stosując specjalne preparaty eksfoliacyjne. Rozpoczęcie terapii z wyżej wymienionymi grupami preparatów powinno zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa.

Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna rozwoju ŁZS, niemniej przyjmuje się, że zapalenie może być spowodowane aktywnością drożdżaków, a konkretnie grzybów Malassezia – Malassezia spp., które znane są też jako Pityrosporum ovale. Ich metabolity mogą wywoływać reakcję zapalną skóry i zaburzenia w strukturze bariery lipidowej naskórka. Co ciekawe, grzyby te są naturalnymi „bywalcami” mikroflory skóry, jednak kiedy występują w nadmiarze, doprowadzają do rozwoju łojotoku.

  1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5, t. 5, 2016.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 83–84.
  3. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 11–13.
  4. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 147–148, 152–153.
  5. B. Hałat, Skóra tłusta i jej pielęgnacja, „Medycyna Estetyczna i Anti–Aging”, 3, 2010.
  6. K. G. Bergstrom, Tea tree oil: panacea or placebo?, „Journal of Drugs in Dermatology”, 8(5): 494–6, 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl