
Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Nadmiernie błyszcząca i ziemista skóra z widocznymi zaskórnikami – to główne objawy charakteryzujące cerę tłustą. Osoby, które posiadają taki typ cery, muszą zwrócić szczególną uwagę na jej codzienną pielęgnację i produkty, których używają. Aby odpowiednio zadbać o skórę tłustą, należy wiedzieć, jakich kosmetyków użyć do jej pielęgnacji. Stosowanie właściwych produktów może okazać się skutecznym remedium na te problemy. Spośród szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry, niełatwo wybrać jeden najlepszy, dlatego warto wiedzieć, jakich składników szukać w kosmetykach, aby gwarantowały obiecany efekt. Na początek jednak warto poznać objawy i charakterystykę skóry tłustej.
Cera tłusta – charakterystyka
Ten typ cery cechuje się przede wszystkim widocznym błyszczeniem się skóry. Dodatkowo oprócz widocznego świecenia się, skóra przybiera ziemisty, szaro–żółty kolor, widoczne są również ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki (potocznie nazywane pojawia się najczęściej na czole, brodzie, nosie, a także na plecach i klatce piersiowej. Tłusta cera dość dobrze reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne, w przeciwieństwie do innych typów cer, takich jak cera sucha czy wrażliwa. Niewątpliwym atutem skóry tłustej jest fakt, że zmarszczki pojawiają się na niej później, natomiast zmarszczki mimiczne nie są widoczne.
Tłusta cera – przyczyny
Najczęściej skóra tłusta pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania, około 12.–13. roku życia. Taki stan spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych, za co odpowiada podwyższony poziom hormonów androgenowych, czyli hormonów męskich. Posiadanie skóry tłustej może być uwarunkowane genetycznie. Gdy w rodzinie były osoby mające problem ze skórą tłustą czy trądzikową, istnieje ryzyko, że pojawi się ona również u innych członków rodziny.
Opisany typ cery jest jej stanem przejściowym, co oznacza, że z wiekiem powinien się zmienić. Najczęściej skóra tłusta przechodzi w skórę mieszaną, może nawet przejść w skórę suchą. Cera tłusta zwyczajowo utożsamiana jest z wiekiem nastoletnim, oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, gdy osoba dorosła będzie miała problem z przetłuszczającą się skórą, ale niewątpliwie dużo częściej przy tym rodzaju skóry mówimy o osobach w okresie dojrzewania. Jest to uzależnione od zmiennej aktywności hormonalnej na każdym etapie rozwoju organizmu.
Polecane dla Ciebie
Pielęgnacja tłustej cery w domu
Domowa pielęgnacja cery tłustej powinna skupiać się na odpowiednim oczyszczaniu skóry, a także na regularnym złuszczaniu naskórka.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować z kosmetyków matujących, natomiast przy stosowaniu takich produktów, trzeba mieć na uwadze konieczność zapewnienia skórze odpowiedniej porcji nawilżenia. W pielęgnacji cery tłustej należy unikać tłustych kosmetyków oraz produktów bazujących na niektórych olejach, takich jak np. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek moreli czy olej palmowy, ponieważ mogą one prowadzić do zatykania porów.
Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja cery tłustej?
Po pierwsze oczyszczanie. Do tego celu należy używać kosmetyków bezolejowych. Sprawdzą się tutaj pianki lub żele do mycia twarzy. Produkty te powinny mieć lekko kwaśne lub obojętne pH.
Następnym krokiem będzie tonizacja. Najpopularniejszymi kosmetyki służącymi do przywrócenia odpowiedniego pH skóry są toniki oraz hydrolaty do twrarzy. Toniki do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ nadmierne przesuszenie skóry negatywnie wpłynie na jej stan, potęgując błyszczenie. Z pewnością powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, a także zmniejszającym skłonność skóry do powstawania zaskórników. Hydrolaty (woda kwiatowa, powstała przy produkcji olejków eterycznych) polecane do skóry tłustej to np. hydrolat z lawendy lub hydrolat z oczaru.
Kolejno należy na skórę nałożyć krem. Krem do cery tłustej powinien mieć przede wszystkim lekką formułę. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym np. ekstrakt z oczaru, czy dioctan glinu, a także krzem jako składnik o działaniu matującym oraz substancje antyseptyczne.
Jak dodatkowo zadbać o skórę? Można sięgnąć po maseczki przeznaczone do cery tłustej. Taki produkt poprawi wygląd skóry, a dodatkowo polepszy samopoczucie i pozwoli poczuć się jak w profesjonalnym salonie kosmetologicznym. Najpopularniejsze maseczki to te, które zawierają takie składniki jak: węgiel aktywny, glinkę zieloną, zieloną herbatę, drzewo herbaciane, cynk. Aby zwiększyć korzystne działanie kosmetyku, przed nałożeniem maseczki na twarz można wykonać kąpiel parową, potocznie nazywaną parówką. Czemu ma służyć taki zabieg? Ciepło pary rozpulchnia skórę i pomaga odblokować zaczopowane ujścia kanałów gruczołów łojowych. Zaaplikowanie maseczki na skórę po wykonaniu kąpieli parowej pozwoli dogłębnie oczyści cerę. Z pewnością korzystne byłoby skorzystanie z właściwości dermokosmetyków, czyli produktów przeznaczonych głownie do cery problematycznej lub wrażliwej.
A jaki jest najlepszy podkład do cery tłustej? Należy pamiętać, aby taki kosmetyk nie pogorszył stanu skóry. Trzeba używać produktów o właściwościach niekomedogennych, czyli nie powodujących powstawania zaskórników. Warto zainteresować się kosmetykami mineralnymi, które są w 100 % naturalne. Największą ich zaletą jest to, że nie przyczyniają się do powstawania zaskórników, dodatkowo działają antybakteryjnie i chronią skórę przed promieniowaniem UV. Alternatywą dla podkładów może być korektor, który nałożony miejscowo zakryje niedoskonałości skóry lub mineralny puder do twarzy. Taki kosmetyk powinien w swoim składzie zawierać między innymi tlenek cynku.
Kosmetyki do cery tłustej
W kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej należy szukać, takich składników jak:
- rumianek (Chamomilla Recutita Extract),
- oczar wirginijski (Hamamelis Virginiana Extract),
- melisa (Melissa Officinalis Leaf Extract),
- szałwia (Salvia officinalis),
- rozmaryn (Rosmarinus Officinalis Leaf Extract),
- kora chinowa (Cinchona Succirubra Extract),
- Jagodlin wonny (Ylang–Ylang),
- alfahydroksykwasy (kwasy owocowe),
- mocznik (urea),
- krzem (kaolin),
- związki amonu (Ammonium Hydroxide),
- witaminy A (Retinol) i E (Tocopherol),
- bisabolol (lewomenol),
- azulen,
- sole glinu (sole aluminium).