Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka,  pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Katarzyna Chlebicz

Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Cera tłusta to taka, która nadmiernie produkuje sebum, czyli nic innego jak łój skórny. Skóra przetłuszczająca się, charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem, jest ziemista i widoczne są na niej liczne zaskórniki. Jak pielęgnować tłustą i mieszaną cerę, których zabiegów kosmetycznych unikać i czy produkty matujące są naprawdę wskazane przy cerze z nadmiarem sebum? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Nadmiernie błyszcząca i ziemista skóra z widocznymi zaskórnikami – to główne objawy charakteryzujące cerę tłustą. Osoby, które posiadają taki typ cery, muszą zwrócić szczególną uwagę na jej codzienną pielęgnację i produkty, których używają. Aby odpowiednio zadbać o skórę tłustą, należy wiedzieć, jakich kosmetyków użyć do jej pielęgnacji. Stosowanie właściwych produktów może okazać się skutecznym remedium na te problemy. Spośród szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry, niełatwo wybrać jeden najlepszy, dlatego warto wiedzieć, jakich składników szukać w kosmetykach, aby gwarantowały obiecany efekt. Na początek jednak warto poznać objawy i charakterystykę skóry tłustej. 

Cera tłusta – charakterystyka

Ten typ cery cechuje się przede wszystkim widocznym błyszczeniem się skóry. Dodatkowo oprócz widocznego świecenia się, skóra przybiera ziemisty, szaro–żółty kolor, widoczne są również ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki (potocznie nazywane pojawia się najczęściej na czole, brodzie, nosie, a także na plecach i klatce piersiowej. Tłusta cera dość dobrze reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne, w przeciwieństwie do innych typów cer, takich jak cera sucha czy wrażliwa. Niewątpliwym atutem skóry tłustej jest fakt, że zmarszczki pojawiają się na niej później, natomiast zmarszczki mimiczne nie są widoczne. 

Tłusta cera – przyczyny

Najczęściej skóra tłusta pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania, około 12.–13. roku życia. Taki stan spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych, za co odpowiada podwyższony poziom hormonów androgenowych, czyli hormonów męskich. Posiadanie skóry tłustej może być uwarunkowane genetycznie. Gdy w rodzinie były osoby mające problem ze skórą tłustą czy trądzikową, istnieje ryzyko, że pojawi się ona również u innych członków rodziny.

Należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli u kobiety dodatkowo pojawią się problemy z miesiączkowaniem i/lub nadmiernym owłosieniem w „niestandardowych miejscach". Wtedy konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza, który oceni wagę problemu i przeprowadzi odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Tłusta cera może być objawem poważniejszych schorzeń związanych z chociażby zaburzeniami hormonalnymi, jak np.  zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Opisany typ cery jest jej stanem przejściowym, co oznacza, że z wiekiem powinien się zmienić. Najczęściej skóra tłusta przechodzi w skórę mieszaną, może nawet przejść w skórę suchą. Cera tłusta zwyczajowo utożsamiana jest z wiekiem nastoletnim, oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, gdy osoba dorosła będzie miała problem z przetłuszczającą się skórą, ale niewątpliwie dużo częściej przy tym rodzaju skóry mówimy o osobach w okresie dojrzewania. Jest to uzależnione od zmiennej aktywności hormonalnej na każdym etapie rozwoju organizmu. 

Powiązane produkty

Pielęgnacja tłustej cery w domu

Domowa pielęgnacja cery tłustej powinna skupiać się na odpowiednim oczyszczaniu skóry, a także na regularnym złuszczaniu naskórka.

Nie należy zapominać o zapewnieniu skórze nawilżenia. Osoby, które mają skórę tłustą najczęściej usilnie próbują zwalczyć błyszczenie się cery. Warto pamiętać, że nadmierne przesuszenie cery tłustej może przynieść odwrotny efekt, przez co skóra będzie wydzielać jeszcze więcej sebum.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować z kosmetyków matujących, natomiast przy stosowaniu takich produktów, trzeba mieć na uwadze konieczność zapewnienia skórze odpowiedniej porcji nawilżenia. W pielęgnacji cery tłustej należy unikać tłustych kosmetyków oraz produktów bazujących na niektórych olejach, takich jak np. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek moreli czy olej palmowy, ponieważ mogą one prowadzić do zatykania porów. 

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja cery tłustej?

Po pierwsze oczyszczanie. Do tego celu należy używać kosmetyków bezolejowych. Sprawdzą się tutaj pianki lub żele do mycia twarzy. Produkty te powinny mieć lekko kwaśne lub obojętne pH.

Następnym krokiem będzie tonizacja. Najpopularniejszymi kosmetyki służącymi do przywrócenia odpowiedniego pH skóry są toniki oraz hydrolaty do twrarzy. Toniki do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ nadmierne przesuszenie skóry negatywnie wpłynie na jej stan, potęgując błyszczenie. Z pewnością powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, a także zmniejszającym skłonność skóry do powstawania zaskórników. Hydrolaty (woda kwiatowa, powstała przy produkcji olejków eterycznych) polecane do skóry tłustej to np. hydrolat z lawendy lub hydrolat z oczaru.

Kolejno należy na skórę nałożyć krem. Krem do cery tłustej powinien mieć  przede wszystkim lekką formułę. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym np. ekstrakt z oczaru, czy dioctan glinu, a także krzem jako składnik o działaniu matującym oraz substancje antyseptyczne. 

W pielęgnacji cery tłustej istotne jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka. Do tego celu należy używać odpowiednich peelingów. Jeśli na skórze nie ma zmian ropnych, trądziku aktywnego, można zastosować kosmetyk złuszczający gruboziarnisty. W takich kosmetykach najczęściej substancjami ścierającymi są np. pestki owoców lub korund.

Jak dodatkowo zadbać o skórę? Można sięgnąć po maseczki przeznaczone do cery tłustej. Taki produkt poprawi wygląd skóry, a dodatkowo polepszy samopoczucie i pozwoli poczuć się jak w profesjonalnym salonie kosmetologicznym. Najpopularniejsze maseczki to te, które zawierają takie składniki jak: węgiel aktywny, glinkę zieloną, zieloną herbatę, drzewo herbaciane, cynk. Aby zwiększyć korzystne działanie kosmetyku, przed nałożeniem maseczki na twarz można wykonać kąpiel parową, potocznie nazywaną parówką. Czemu ma służyć taki zabieg? Ciepło pary rozpulchnia skórę i pomaga odblokować zaczopowane ujścia kanałów gruczołów łojowych. Zaaplikowanie maseczki na skórę po wykonaniu kąpieli parowej pozwoli dogłębnie oczyści cerę. Z pewnością korzystne byłoby skorzystanie z właściwości dermokosmetyków, czyli produktów przeznaczonych głownie do cery problematycznej lub wrażliwej.

A jaki jest najlepszy podkład do cery tłustej? Należy pamiętać, aby taki kosmetyk nie pogorszył stanu skóry. Trzeba używać produktów o właściwościach niekomedogennych, czyli nie powodujących powstawania zaskórników. Warto zainteresować się kosmetykami mineralnymi, które są w 100 % naturalne. Największą ich zaletą jest to, że nie przyczyniają się do powstawania zaskórników, dodatkowo działają antybakteryjnie i chronią skórę przed promieniowaniem UV. Alternatywą dla podkładów może być korektor, który nałożony miejscowo zakryje niedoskonałości skóry lub mineralny puder do twarzy. Taki kosmetyk powinien w swoim składzie zawierać między innymi tlenek cynku.

Kosmetyki do cery tłustej 

W kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej należy szukać, takich składników jak:

  • rumianek (Chamomilla Recutita Extract),
  • oczar wirginijski (Hamamelis Virginiana Extract),
  • melisa (Melissa Officinalis Leaf Extract),
  • szałwia (Salvia officinalis),
  • rozmaryn (Rosmarinus Officinalis Leaf Extract),
  • kora chinowa (Cinchona Succirubra Extract),
  • Jagodlin wonny (Ylang–Ylang),
  • alfahydroksykwasy (kwasy owocowe),
  • mocznik (urea),
  • krzem (kaolin),
  • związki amonu (Ammonium Hydroxide),
  • witaminy A (Retinol) i E (Tocopherol),
  • bisabolol (lewomenol),
  • azulen,
  • sole glinu (sole aluminium).
  1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5, t. 5, 2016.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 83–84.
  3. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 11–13.
  4. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 147–148, 152–153.
  5. B. Hałat, Skóra tłusta i jej pielęgnacja, „Medycyna Estetyczna i Anti–Aging”, 3, 2010.
  6. K. G. Bergstrom, Tea tree oil: panacea or placebo?, „Journal of Drugs in Dermatology”, 8(5): 494–6, 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij