Skóra tłusta
Ewelina Sochacka

Oleje do cery tłustej – jakie będą odpowiednie do demakijażu i pielęgnacji?

Czy sądzisz, że mając cerę tłustą bądź mieszaną, musisz unikać stosowania olejów do pielęgnacji twarzy? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrany olej naturalny może sprawić, że skóra będzie się mniej przetłuszczała, a ponadto będzie nawilżona i elastyczna. Sprawdź, jakie oleje będą odpowiednie do cery tłustej.

Cera tłusta, czyli jaka? Jak ją rozpoznać?

Cera tłusta charakteryzuje się zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują i wydzielają sebum. Zwiększona ilość łoju skórnego powoduje, że twarz wyraźnie się błyszczy, widoczne są na niej zaskórniki, często także zmiany zapalne o charakterze trądzikowym. Warto jednak zaznaczyć, że posiadanie skóry tłustej ma także swoje zalety. Starzeje się ona wolniej, później widoczne są na niej pierwsze zmarszczki, ponieważ sebum pomaga utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry.

Choć skóra tłusta najczęściej występuje w okresie nastoletnim, nie oznacza to, że osoby dorosłe nie mogą posiadać tego rodzaju cery. Najczęściej po okresie dojrzewania cera tłusta staje się mieszana. Oznacza to jednoczesne występowanie dwóch różnych typów skóry na różnych obszarach twarzy – skóra tłusta występuje w strefie T (czyli na czole, nosie i brodzie), a skóra sucha lub normalna na policzkach.

Podstawą pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej jest dokładne, ale delikatne oczyszczanie, złuszczanie martwego naskórka (lecz nie za często) oraz dogłębne nawilżanie. Warto podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu cera tłusta nie potrzebuje wyłącznie „wysuszania” czy matowienia, a właśnie właściwego nawilżenia i odżywienia. Wówczas ilość produkowanego przez nią sebum będzie wyraźnie mniejsza. Jednym ze sposobów, aby zapobiec utracie nawilżenia, uelastycznić oraz dostarczyć skórze tłustej cennych składników odżywczych, jest używanie naturalnych olejów.

Co daje stosowanie olejów w pielęgnacji skóry tłustej?

Olej właściwie dobrany do rodzaju cery, stosowany do demakijażu (jako element metody OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami) czy też nakładany na serum oraz krem może przynieść wiele korzyści, wpływając m.in. na:

  • regulację produkcji sebum (np. olej jojoba ma skład zbliżony do składu sebum naszej skóry i może pomóc w zrównoważeniu jego wydzielania),
  • nawilżenie (oleje zatrzymują wilgoć w skórze, dzięki czemu jest ona dłużej nawilżona i elastyczna),
  • łagodzenie zmian trądzikowych (niektóre oleje, takie jak olej z nasion czarnuszki czy olejek z drzewa herbacianego, mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych),
  • odżywianie skóry (naturalne, nierafinowane, tłoczone na zimno oleje są bogate w witaminy, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe, mogą dostarczyć skórze cennych składników odżywczych, które wspierają jej zdrowie i kondycję),
  • ochronę barierową (oleje nakładane na skórę mogą wspomóc ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi),
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek (oleje sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna i jędrna dzięki m.in. właściwościom antyoksydacyjnym).

Powiązane produkty

Oleje do cery tłustej – które z nich wybrać?

W przypadku cery tłustej i mieszanej sprawdzą się oleje niekomedogenne. Termin „komedogenny” odnosi się do zdolności substancji do zapychania porów skóry. Oleje niekomedogenne nie będą więc przyczyniały się do powstawania zaskórników (wągrów). Będą się szybko wchłaniały i chroniły przed utratą wilgoci. Wśród olejów odpowiednich do pielęgnacji skóry tłustej znajdują się m.in.:

  • olej z pestek malin,
  • olej z nasion konopi,
  • olej z pachnotki,
  • olej z krokosza barwierskiego,
  • olej z ogórecznika lekarskiego,
  • olej z czarnuszki siewnej,
  • olej z pestek jeżyny,
  • olej tamanu,
  • olej z opuncji figowej,
  • olej rycynowy.
Jeśli masz cerę tłustą bądź mieszaną, w pielęgnacji skóry unikaj przede wszystkim olejów: kokosowego, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, marula, z siemienia lnianego, sojowego, oraz oliwy z oliwek.
  1. A. Kulawik-Pióro, Substancje komedogenne, czyli co „zapycha” w kosmetykach?, [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/substancje-komedogenne-czyli-co-zapycha-w-kosmetykach,16795 [dostęp:] 04.08.2023.
  2. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5, t. 5, 2016.
  3. J. Timmons, Why Facial Oils Are Nonnegotiable in Your Skin Care Routine (and 11 to Try), [online] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/best-facial-oils#what-they-are [dostęp:] 04.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.