zabieg kwasem laktobionowym
Joanna Orzeł

Kwas laktobionowy – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

W poniższym tekście przybliżamy właściwości przedstawiciela grupy polihydroksykwasów (PHA) – kwasu laktobionowego. Odpowiadamy też na inne pytania. Gdzie kupić i jak rozpuścić kwas? Jakie są jego najczęstsze zastosowania w kosmetyce? Czy można go bezpiecznie stosować w domu?

Polihydroksykwasy (PHA) to tzw. nowa generacja kwasów hydroksylowych. Odznaczają się łagodniejszym działaniem na naszą cerę, przez co w przeciwieństwie do innych hydroksykwasów AHA (kwas mlekowy, kwas migdałowy) i BHA (kwas salicylowy) nie powodują podrażnień. Warto zatem znać ich właściwości i wiedzieć, na co mogą nam pomóc.

Kwas laktobionowy – czym jest?

Kwas laktobionowy (INCI: Lactobionic Acid) jest hydroksykwasem organicznym. Do tej samej grupy związków chemicznych zalicza się popularne czynniki eksfoliacyjne – kwasy AHA i BHA. Zasadnicza różnica w budowie tych różnych kwasów to liczba grup hydroksylowych. Kwas laktobionowy zwiera w cząsteczce aż osiem takich ugrupowań, podczas gdy przedstawiciele alfa- i betahydroksykwasów (AHA i BHA) tylko jedną. Zwiększona liczba charakterystycznych grup funkcyjnych powoduje, że omawiana cząsteczka jest przedstawicielem tzw. polihydroksykwasów (PHA). W tej samej grupie znajduje się np. popularny glukonolakton.

Inna klasyfikacja zalicza kwas laktobionowy do grupy kwasów bionowych. Grupa ta to związki chemiczne powstające na drodze prostej oksydacji disacharydów (np. laktoza, maltoza, sacharoza). Kwas laktobionowy jest pozyskiwany na drodze utleniania laktozy.      

W postaci czystej kwas laktobionowy jest bezzapachowym ciałem stałym o kolorze białym. Sprzedawany jest przez wyspecjalizowanych dystrybutorów w postaci proszku. Ze względu na liczne grupy hydroksylowe, występujące w jego cząsteczce, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych. 

Kwas laktobionowy – efekty i działanie

Kwas laktobionowy jest przedstawicielem tzw. nowej generacji kwasów hydroksylowych. Posiada wiele cenionych przez profesjonalistów i użytkowniczki właściwości. Ten składnik aktywny wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, działa złuszczająco, a także wspomaga procesy naprawcze. Dzięki temu wygładza i zmiękcza naskórek, zmniejsza grubość warstwy rogowej skóry, a także redukuje powierzchniowe zmarszczki. Dodatkowo regeneruje skórę i wzmacnia jej barierę.

Liczne grupy hydroksylowe sprawiają, że kwas laktobionowy wiąże i zatrzymuje wodę oraz widocznie uelastycznia i ujędrnia skórę.  

Co więcej, ma właściwości łagodzące, dzięki czemu zmniejsza stopień podrażnienia i zaczerwienienia, a także przyczynia się do wyciszenia stanów zapalnych. Aplikacja produktów zawierających kwas laktobionowy przyczynia się do zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczynek i ich skłonności do czerwienienia. Przyśpiesza także proces gojenia skóry. Jest antyoksydantem, dzięki czemu chroni cerę przed wolnymi rodnikami, które np. przyspieszają efekt jej starzenia. Polecany jest również do pielęgnacji skóry po kąpielach słonecznych.

Jeżeli zdecydujemy się regularnie używać kosmetyki zawierające kwas laktobionowy, to efekty, których możemy się spodziewać, to wygładzenie, uelastycznienie, ujędrnienie oraz rozświetlenie. Ma on zatem typowe właściwości kwasów AHA, jednak ze względu na większy rozmiar cząsteczki działa łagodniej i nie wywołuje podrażnień. 

Powiązane produkty

Dla kogo kwas laktobionowy? Na co pomoże?

Kwas laktobionowy dobrze sprawdzi się jako peeling do cery suchej, wrażliwej, naczynkowej oraz ze skłonnością do trądziku. Będzie też dobrym wyborem dla osób, które chcą złagodzić skutki rumienia, zmian naczynkowych, trądziku różowatego czy rozjaśnić zmiany potrądzikowe. Zmniejszy również wrażliwość cery na czynniki zewnętrzne. Jest składnikiem, który rozjaśni cerę, wygładzi oraz wyrówna jej koloryt, czyli jest odpowiednim produktem dla osób chcących osiągnąć zdrowszy i/lub młodszy wygląd.

Kwas laktobionowy – kiedy i jak stosować? Z czym łączyć, a z czym nie?

W drogeriach, aptekach i specjalistycznych sklepach z dermokosmetykami znajdziemy różne preparaty zawierające w składzie kwas laktobionowy np. toniki, sera, kremy czy peelingi chemiczne. Znajdziemy też wiele przepisów na domowe kosmetyki z tym składnikiem aktywnym.

Częstotliwość stosowania kwasu laktobionowego zależy od formy i stężenia preparatu, w którym go używamy. Należy zapoznać się z zaleceniami producenta lub osoby zalecającej kurację. Zwróćmy szczególną uwagę, jak stosować kosmetyk (bezpośrednio na cerę oczyszczoną czy może na cerę po aplikacji innego kosmetyku np. serum), jaka jest odpowiednia częstotliwość użytkowania (codziennie czy może z przerwami) oraz w przypadku peelingu, ile go trzymać na twarzy.  

Mimo że kwas laktobionowy nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych i można stosować go cały rok, to warto podczas używania tego delikatnego czynnika złuszczającego stosować dodatkowo ochronę przeciwsłoneczną – kosmetyki zawierające filtry SPF. Przypominamy, że nie muszą to być kosmetyki przeznaczone kąpielom słonecznym. Często filtry dodawane są do kremów na dzień lub podkładów.

Nie zaleca się stosować kwasu laktobionowego w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska. Takim składnikiem jest przykładowo witamina C. Powinniśmy też uważać, jeżeli decydujemy się na równoczesną aplikację tego kwasu i preparatów z witaminą A. Może wówczas zwiększyć się efektywność działania polihydroksykwasu, co prowadzi do podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i inne składniki aktywne np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej lub wymiennie co drugi dzień.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z kwasem laktobionowym?

Stężenie kwasu laktobionowego to podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru preparatu zawierającego ten składnik aktywny. W przypadku preparatów do użytku domowego nie powinno ono przekraczać 10%. Jest to stężenie uznawane przez profesjonalistów za bezpieczne do samodzielnej aplikacji. Podczas zabiegów prowadzonych w wyspecjalizowanych gabinetach używane są preparaty zawierające nawet 50% tego kwasu. Nie trzeba wspominać, że cena takiego zabiegu będzie stosunkowo wyższa w porównaniu z kosmetykiem przeznaczonym do użycia w domu.

Warto też zwrócić uwagę na inne komponenty, zwłaszcza w przypadku preparatów wieloskładnikowych. Szczególnie uwzględniając te, na które mamy uczulenie, lub te, które ze względu na naszą kondycję nie są dla nas polecane.

Kwas laktobionowy – przeciwwskazania i skutki uboczne

Kwas laktobionowy wykazuje cechy przypisywane kwasom AHA, jednak jego działanie jest zdecydowanie łagodniejsze. Ma też niewiele przeciwwskazań. Niemniej jednak jak każdy składnik może wywoływać reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Z tego powodu zaleca się przed pierwszym użyciem wykonać standardowy test skórny. Ze względu na budowę chemiczną kwas laktobionowy jest pochodną laktozy, dlatego osoby uczulone na ten dwucukier powinny zachować szczególną ostrożność.  

Do głównych przeciwwskazań do stosowania kwasu laktobionowego zalicza się czynne infekcje (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze), uszkodzony naskórek w planowanym miejscu aplikacji lub szczególnie ciężka postać trądziku.  

W zależności od źródeł  zdania na temat stosowania kwasu laktobionwego w ciąży i podczas laktacji są podzielone. Z tego względu planowane użycie najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną. 

  1. G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, „Przegląd dermatologiczny”, nr 89 (4) 2002.
  2. A. Kornhauser, S. G. Coelho, V. J. Hearing, Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity, „Clinical Cosmetic and Investigational Dermatology”, nr 3 2010.
  3. B. L. Edison i in., A polyhydroxy acid skin care regimen provides antiaging effects comparable to an alpha-hydroxyacid regimen, „Cutis”, nr 73 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.