Kwas laktobionowy – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo
W poniższym tekście przybliżamy właściwości przedstawiciela grupy polihydroksykwasów (PHA) – kwasu laktobionowego. Odpowiadamy też na inne pytania. Gdzie kupić i jak rozpuścić kwas? Jakie są jego najczęstsze zastosowania w kosmetyce? Czy można go bezpiecznie stosować w domu?
Polihydroksykwasy (PHA) to tzw. nowa generacja kwasów hydroksylowych. Odznaczają się łagodniejszym działaniem na naszą cerę, przez co w przeciwieństwie do innych hydroksykwasów AHA (kwas mlekowy, kwas migdałowy) i BHA (kwas salicylowy) nie powodują podrażnień. Warto zatem znać ich właściwości i wiedzieć, na co mogą nam pomóc.
Kwas laktobionowy – czym jest?
Kwas laktobionowy (INCI: Lactobionic Acid) jest hydroksykwasem organicznym. Do tej samej grupy związków chemicznych zalicza się popularne czynniki eksfoliacyjne – kwasy AHA i BHA. Zasadnicza różnica w budowie tych różnych kwasów to liczba grup hydroksylowych. Kwas laktobionowy zwiera w cząsteczce aż osiem takich ugrupowań, podczas gdy przedstawiciele alfa- i betahydroksykwasów (AHA i BHA) tylko jedną. Zwiększona liczba charakterystycznych grup funkcyjnych powoduje, że omawiana cząsteczka jest przedstawicielem tzw. polihydroksykwasów (PHA). W tej samej grupie znajduje się np. popularny glukonolakton.
Inna klasyfikacja zalicza kwas laktobionowy do grupy kwasów bionowych. Grupa ta to związki chemiczne powstające na drodze prostej oksydacji disacharydów (np. laktoza, maltoza, sacharoza). Kwas laktobionowy jest pozyskiwany na drodze utleniania laktozy.
Kwas laktobionowy – efekty i działanie
Kwas laktobionowy jest przedstawicielem tzw. nowej generacji kwasów hydroksylowych. Posiada wiele cenionych przez profesjonalistów i użytkowniczki właściwości. Ten składnik aktywny wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, działa złuszczająco, a także wspomaga procesy naprawcze. Dzięki temu wygładza i zmiękcza naskórek, zmniejsza grubość warstwy rogowej skóry, a także redukuje powierzchniowe zmarszczki. Dodatkowo regeneruje skórę i wzmacnia jej barierę.
Co więcej, ma właściwości łagodzące, dzięki czemu zmniejsza stopień podrażnienia i zaczerwienienia, a także przyczynia się do wyciszenia stanów zapalnych. Aplikacja produktów zawierających kwas laktobionowy przyczynia się do zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczynek i ich skłonności do czerwienienia. Przyśpiesza także proces gojenia skóry. Jest antyoksydantem, dzięki czemu chroni cerę przed wolnymi rodnikami, które np. przyspieszają efekt jej starzenia. Polecany jest również do pielęgnacji skóry po kąpielach słonecznych.
Dla kogo kwas laktobionowy? Na co pomoże?
Kwas laktobionowy dobrze sprawdzi się jako peeling do cery suchej, wrażliwej, naczynkowej oraz ze skłonnością do trądziku. Będzie też dobrym wyborem dla osób, które chcą złagodzić skutki rumienia, zmian naczynkowych, trądziku różowatego czy rozjaśnić zmiany potrądzikowe. Zmniejszy również wrażliwość cery na czynniki zewnętrzne. Jest składnikiem, który rozjaśni cerę, wygładzi oraz wyrówna jej koloryt, czyli jest odpowiednim produktem dla osób chcących osiągnąć zdrowszy i/lub młodszy wygląd.
Kwas laktobionowy – kiedy i jak stosować? Z czym łączyć, a z czym nie?
Częstotliwość stosowania kwasu laktobionowego zależy od formy i stężenia preparatu, w którym go używamy. Należy zapoznać się z zaleceniami producenta lub osoby zalecającej kurację. Zwróćmy szczególną uwagę, jak stosować kosmetyk (bezpośrednio na cerę oczyszczoną czy może na cerę po aplikacji innego kosmetyku np. serum), jaka jest odpowiednia częstotliwość użytkowania (codziennie czy może z przerwami) oraz w przypadku peelingu, ile go trzymać na twarzy.
Nie zaleca się stosować kwasu laktobionowego w połączeniu z komponentami czułymi na pH środowiska. Takim składnikiem jest przykładowo witamina C. Powinniśmy też uważać, jeżeli decydujemy się na równoczesną aplikację tego kwasu i preparatów z witaminą A. Może wówczas zwiększyć się efektywność działania polihydroksykwasu, co prowadzi do podrażnienia skóry. W obu przypadkach zaleca się oddzielnie stosować PAH i inne składniki aktywne np. podczas pielęgnacji dziennej i nocnej lub wymiennie co drugi dzień.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z kwasem laktobionowym?
Stężenie kwasu laktobionowego to podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru preparatu zawierającego ten składnik aktywny. W przypadku preparatów do użytku domowego nie powinno ono przekraczać 10%. Jest to stężenie uznawane przez profesjonalistów za bezpieczne do samodzielnej aplikacji. Podczas zabiegów prowadzonych w wyspecjalizowanych gabinetach używane są preparaty zawierające nawet 50% tego kwasu. Nie trzeba wspominać, że cena takiego zabiegu będzie stosunkowo wyższa w porównaniu z kosmetykiem przeznaczonym do użycia w domu.
Kwas laktobionowy – przeciwwskazania i skutki uboczne
Kwas laktobionowy wykazuje cechy przypisywane kwasom AHA, jednak jego działanie jest zdecydowanie łagodniejsze. Ma też niewiele przeciwwskazań. Niemniej jednak jak każdy składnik może wywoływać reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Z tego powodu zaleca się przed pierwszym użyciem wykonać standardowy test skórny. Ze względu na budowę chemiczną kwas laktobionowy jest pochodną laktozy, dlatego osoby uczulone na ten dwucukier powinny zachować szczególną ostrożność.
W zależności od źródeł zdania na temat stosowania kwasu laktobionwego w ciąży i podczas laktacji są podzielone. Z tego względu planowane użycie najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną.