krem z filtrem do twarzy
Paulina Tomczyk

Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.
 1. Czym jest wskaźnik SPF i czy tylko on określa stopień ochrony przed UV?
 2. Czy SPF 100 istnieje?
 3. Jak wybrać najlepszy krem z SPF? Co powinien w sobie zawierać?
 4. Czym się kierować przy wyborze kremu z SPF pod makijaż?
 5. Czy na skórę, na której są widoczne zmarszczki, także powinno się aplikować krem z SPF?
 6. Jak prawidłowo nakładać krem z SPF?

Czym jest wskaźnik SPF i czy tylko on określa stopień ochrony przed UV?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Co bardzo istotne – należy pamiętać, że SPF określa wprawdzie stopień ochrony, ale jedynie przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które dociera do wierzchnich warstw naskórka. Może ono powodować poparzenia słoneczne i wystąpienie rumienia. SPF informuje, o ile dłużej po zastosowaniu danego preparatu można przebywać na słońcu do momentu wystąpienia rumienia skóry. Jest to stosunek względem ekspozycji bez ochrony skóry.

Dowiedz się więcej o tym, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry i przeczytaj artykuł na DOZ.pl

Przez wzgląd na to, że większość (aż 95-97%) docierającego do skóry promieniowania słonecznego ma długość fali z zakresu 320–400 nm, niezwykle istotna jest także ochrona przed promieniowaniem UVA, które powoduje uszkodzenia komórek skóry właściwej i przyspiesza starzenie.

Symbolem określającym stopień ochrony przed UVA najczęściej stosowanym na opakowaniach jest „PA” z odpowiednią ilością „+”: od PA+ do PA++++, gdzie PA++++ oznacza najwyższą ochronę przed promieniowaniem UVA. Na opakowaniu może znajdować się także oznaczenie UVA w kółeczku, co świadczy o tym, że ochrona przed UVA wynosi ⅓ podanej wartości SPF dla tego produktu. Oznacza to, że po zastosowaniu kremu z SPF 30 z takim oznaczeniem do skóry będzie docierać 10 razy mniej promieniowania UVA niż w przypadku niezabezpieczonej skóry, a nie 30 razy mniej, co być może sugeruje informacja na opakowaniu.

Inny wskaźnik ochrony przed UVA to PPD (ang. Persistent Pigment Darkening), który określa, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA przenikająca przez skórę po użyciu danego produktu. Na przykład PPD 10 oznacza, że dawka zmniejszy się 10-krotnie. Oczywiście w celu uzyskania deklarowanej ochrony przeciwsłonecznej konieczne jest stosowanie właściwej ilości preparatu, czyli 2 mg/cm2 skóry, oraz regularne (co 2-3 godziny) ponowne aplikowanie filtra (reaplikacja).

Czy SPF 100 istnieje?

Na sklepowych półkach znaczna część produktów posiada oznaczenie SPF 50+, a tylko nieliczne wyróżniają się oznaczeniem SPF 100. Wynika to z regulacji prawnych dotyczących kosmetyków oraz z faktu, że długotrwała ekspozycja na słońce jest niebezpieczna dla zdrowia, a żaden kosmetyk chroniący przed promieniowaniem UV nie zapewni pełnej ochrony. Dlatego dla kosmetyków o wskaźniku SPF wyższym niż 50 stosuje się oznaczenie SPF 50+. Oznaczenie SPF 100 może pojawić się tylko w przypadku preparatów zakwalifikowanych jako wyroby medyczne. Wówczas producenci mogą na opakowaniu określić dokładny stopień ochrony produktu.

Jak wybrać najlepszy krem z SPF? Co powinien w sobie zawierać?

Wybierając odpowiedni filtr chroniący przed promieniowaniem, warto dobrać go do rodzaju i potrzeb cery. W przypadku cery mieszanej i tłustej dobrze sprawdzą się filtry chemiczne, które ze względu na małe cząsteczki pozwalają, aby kremy były lżejsze, w postaci płynnej lub żelowej. Nie pozostawiają także widocznej białej warstwy. Do cery naczyniowej i wrażliwej najlepiej stosować filtry fizyczne, czyli mineralne. Nie będą dawać efektu rozgrzania skóry i są zdecydowanie mniej drażniące, ponieważ pozostają na powierzchni skóry, dzięki czemu stanowią barierę fizyczną i odbijają promienie UV.

Kremy z filtrem mineralnym będą bezpieczniejsze także dla alergików, ale ze względu na większą cząsteczkę zwykle będą miały cięższą konsystencję, a co za tym idzie – będą działały komedogennie. Dlatego nie sprawdzą się w przypadku skóry skłonnej do powstawania niedoskonałości lub z trądzikiem.

Przy wyborze odpowiedniego kremu warto zwrócić uwagę na zawarte w składzie substancje aktywne. Jeśli pojawia się w nim np. kwas hialuronowy lub ekstrakt z aloesu, można liczyć na dodatkowy efekt nawilżający. Kolagen, witamina E czy koenzym Q10 zadziałają przeciwzmarszczkowo i regenerująco, a dodatek wąkroty azjatyckiej i alantoiny wyciszy reaktywną i naczyniową skórę. Do skóry z już istniejącymi przebarwieniami sprawdzi się krem z dodatkiem niacynamidu i arbutyny.

Wybierając odpowiedni krem do twarzy, nie należy także zapominać o odpowiednio wysokich wskaźnikach ochrony zarówno przed UVB, jak i UVA. Oczywiście im wyższa ochrona, tym niższe ryzyko powstawania przebarwień, zmarszczek czy zaczerwienień.

Polecane dla Ciebie

Czym się kierować przy wyborze kremu z SPF pod makijaż?

Jako krem z filtrem pod makijaż najlepiej sprawdzą się lekkie formuły, które szybko się wchłaniają. Należy pamiętać, że ochronę przeciwsłoneczną aplikujemy przed nałożeniem makijażu. Zatem im szybciej krem z filtrem będzie się wchłaniał, tym szybciej będzie można nałożyć podkład. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kremu BB, który także zawiera filtr SPF. Zazwyczaj trudno jest nałożyć odpowiednio dużą ilość samego kremu z filtrem, aby otrzymać deklarowaną przez producenta ochronę. Stosując zarówno krem typowo przeciwsłoneczny, a następnie aplikując krem BB z filtrem, znacznie zwiększamy szansę na uzyskanie odpowiedniej warstwy produktów i prawidłowe działanie ochrony. Podczas nakładania podkładu warto unikać rozcierania i naruszania powłoki filtru. Najlepiej jest po prostu delikatnie wklepać produkt.

Czy na skórę, na której są widoczne zmarszczki, także powinno się aplikować krem z SPF?

Stosowanie kosmetyków promieniochronnych jest kluczowym elementem ochrony przed fotostarzeniem, które jest procesem ciągłym. Dlatego nawet w przypadku skóry z widocznymi zmarszczkami warto zapobiegać powstawaniu kolejnych i stosować kremy z filtrami. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na obecność na opakowaniu informacji o ochronie przed promieniowaniem UVA, które uszkadza komórki skóry oraz włókna strukturalne – kolagen i elastynę. Co istotne, natężenie promieniowania UVA nie zmienia się w ciągu roku i przenika przez szkło okienne, więc stosowanie kremu z filtrem nie powinno ograniczać się tylko do okresu letniego, a być stałym elementem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej o każdej porze roku.

Jak prawidłowo nakładać krem z SPF?

Przyjmuje się, że aby prawidłowo zabezpieczyć skórę, należy aplikować 2 mg kremu na 1 cm2 skóry. Okazuje się, że na twarz potrzeba 1,25 g, czyli ok. 1/4 łyżeczki do herbaty. Jednak w przypadku twarzy damskiej (mniejszej niż męskiej) wystarczy 0,7–0,8 g, a 1,25 g to ilość odpowiednia na zabezpieczenie skóry twarzy oraz szyi. Efektywność nie jest jednak wprost proporcjonalna do ilości nałożonego produktu. Zaczyna wzrastać przy ilości 1 mg/cm2, a przy 2 mg/cm2 osiąga maksymalne wartości.

Krem z filtrem SPF można nałożyć po dokładnym oczyszczeniu skóry oraz po nałożeniu kosmetyków pielęgnacyjnych stosowanych na co dzień. Przed aplikacją kremu z filtrem należy poczekać do momentu wchłonięcia nałożonych wcześniej produktów. Dodatkowo filtr przeciwsłoneczny powinien być nałożony na skórę 15-30 minut przed ekspozycją na słońce.

Żaden kosmetyk nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony przez cały dzień, dlatego tak istotna jest jego ponowna aplikacja co 2-3 godziny. Filtry w postaci mgiełki bądź pudry z filtrem w formie sypkiej lub sprasowanej umożliwiają reaplikację bez naruszania makijażu. Powłoka filtru ochronnego jest łatwo ścieralna, dlatego należy mieć na uwadze, że pod wpływem wysiłku fizycznego, pocenia się czy kąpieli ochrona zostaje znacząco obniżona i konieczna jest ponowna aplikacja. Kremu z filtrem oczywiście nie aplikuje się na noc, a dokładne oczyszczenie twarzy przed snem jest niezwykle istotne. Pomoże to uniknąć obciążenia skóry i powstawania na niej niedoskonałości, czyli zaskórników.

 1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 182-174.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 175-176.
 3. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2013, s. 179-188.
 4. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 52-75.
 5. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 3/2014, s. 602-608.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

  Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

 • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

  Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

 • Jak przygotować się do Sylwestra?

  Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

 • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

  Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

 • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

  Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

 • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

  Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

 • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

  Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

 • Heterochromia – czym jest?

  Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij