Kobieta w kapeluszu w słoneczny dzień
Paulina Tomczyk

Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

 1. Skuteczna ochrona skóry przed słońcem
 2. Peeling twarzy latem – który wybrać, a z którego zrezygnować?
 3. Serum do twarzy na lato – które wybrać?
 4. Jak zadbać o barierę hydrolipidową skóry latem?
 5. Jak łagodzić i regenerować skórę twarzy po całym dniu na słońcu?

Skóra twarzy jest codziennie narażona na oddziaływanie promieni słonecznych oraz suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jej nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do przesuszenia oraz powstania przebarwień. Co więcej, codzienna ekspozycja na promieniowanie UV, bez odpowiedniej fotoochrony, znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Warto wiedzieć, jakich kosmetyków używać i czego unikać, aby utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Skuteczna ochrona skóry przed słońcem

Stosowanie kosmetyków promieniochronnych jest kluczowym elementem zabezpieczającym przed fotostarzeniem. Niemniej żaden preparat nie przeciwdziała promieniowaniu w 100%. Gdy latem do Ziemi dociera największa ilość fal ultrafioletowych, stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem SPF (ang. Sun Protection Factor) nie wystarczy. Należy również unikać nadmiaru słońca, szczególnie między godzinami 10 a 16, a także ubierać się w odpowiednią odzież – najlepiej z filtrem UV (zwykle to odzież sportowa). Mowa tu także o nakryciu głowy z daszkiem lub kapeluszu oraz okularach przeciwsłonecznych, które osłaniają delikatną skórę okolic oczu.

Dzięki wprowadzeniu wszystkich zasad fotoprotekcji można uniknąć zarówno nieestetycznych plam na twarzy, jak i spowolnić starzenie się skóry.

Czym się kierować, wybierając krem z filtrem do twarzy?

Kremy przeciwsłoneczne mogą zawierać filtry mineralne, filtry chemiczne lub jedne i drugie. Filtry mineralne, inaczej nazywane fizycznymi, odbijają i pochłaniają promienie słoneczne, działając tylko na powierzchni skóry. Dlatego są polecane dzieciom i kobietom w ciąży, a także do skór wrażliwych i atopowych. Zwykle stosowanym filtrem fizycznym jest dwutlenek tytanu, który występuje w ok. 60% kosmetyków. Co raz częściej producenci wytwarzają jego formy zmikronizowane, aby uniknąć niepożądanego bielenia skóry. Natomiast filtry chemiczne, w przeciwieństwie do mineralnych, głównie pochłaniają promieniowanie UV. Dostępne na rynku kremy przeciwsłoneczne zazwyczaj uwzględniają w swoim składzie oba rodzaje filtrów, łącząc ich możliwości. Zapewniają tym samym skuteczną ochronę.

Decydującym kryterium przy wyborze produktu ochrony przeciwsłonecznej jest fototyp skóry. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy wskaźnik SPF powinien mieć krem.

Wskaźnik SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UV-B, które dociera do wierzchnich warstw naskórka i może powodować poparzenia słoneczne czy wystąpienie rumienia. Ponadto informuje, jak długo po zastosowaniu danego preparatu można przebywać na słońcu (do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu z ekspozycją bez ochrony skóry). Niezwykle istotna jest także ochrona przed promieniowaniem UV-A, które powoduje uszkodzenia komórek skóry właściwej i przyspiesza starzenie się. Wskaźnikiem określającym stopień ochrony przed UV-A najczęściej stosowanym na opakowaniach jest skrót PA z odpowiednią liczbą „+” – im więcej plusów, tym wyższa ochrona przed promieniowaniem UV-A. Jeśli na opakowaniu znajduje się oznaczenie UVA w kółeczku, oznacza to, że ochrona przed UV-A wynosi ⅓ wartości SPF. Po zastosowaniu kremu z SPF 30+ z takim oznaczeniem do skóry będzie docierać 10 razy mniej promieniowania UV-A niż w przypadku niezabezpieczonej skóry. W celu uzyskania deklarowanej ochrony przeciwsłonecznej konieczne jest stosowanie właściwej ilości preparatu, czyli 2 mg/cm2 skóry, oraz regularne (co 2–3 godziny) ponowne aplikowanie filtra. W tym celu idealnie sprawdzą się mgiełki SPF, które z łatwością można rozpylić również na makijaż.

Peeling twarzy latem – który wybrać, a z którego zrezygnować?

Regularne złuszczanie naskórka przyspiesza jego regenerację i ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Dlatego nie warto z tego rezygnować latem. Przy wyborze peelingu warto zwrócić uwagę na jego możliwe działanie drażniące lub fotouczulające. Nadmiernie złuszczona i podrażniona skóra będzie znacznie mniej odporna na promieniowanie UV, a dodatkowo zaburzona warstwa hydrolipidowa może przyspieszyć przeznaskórkową utratę wody. Stosowanie silnie przenikających kwasów, takich jak kwas glikolowy czy pirogronowy, oraz intensywnie działającego retinolu (lub jego pochodnych) lepiej odłożyć na okres jesienno-zimowy. Latem najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne np. z papainą lub bromelainą, a w przypadku skór grubszych i bardziej odpornych – mechaniczne peelingi drobnoziarniste. Do wykonania takiego peelingu można wykorzystać produkty znajdujące się na co dzień w kuchni. Wystarczy zmielić płatki owsiane i dodać miód oraz ciepłą wodę i domowy peeling oczyszczający jest gotowy w kilka minut. Płatki owsiane można także zastąpić fusami z kawy lub mielonymi migdałami. W przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień nie należy złuszczać naskórka częściej niż raz na dwa tygodnie. Skóra normalna i tłusta może być peelingowana 1–2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że skóra poddana złuszczaniu – niezależnie od sposobu – jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie UV i bezwzględnie musi być chroniona najwyższymi filtrami SPF 50+.

Powiązane produkty

Serum do twarzy na lato – które wybrać?

Pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze powstają wolne rodniki, które hamują aktywność fibroblastów, przez co zmniejszają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Ponadto potęgują aktywność metaloproteinaz odpowiedzialnych za degradację kolagenu (przez co skóra traci jędrność). Dlatego niezależnie od typu cery przy wyborze serum do twarzy na lato warto postawić na antyoksydanty neutralizujące szkodliwe działanie wolnych rodników. Do najsilniejszych antyoksydantów o potwierdzonym działaniu należą m.in. witaminy A, C i E, koenzym Q10, kwas felurowy i beta-karoten. Dużą popularnością i dobrą skutecznością cieszą się sera z witaminą C. Witamina ta bowiem wyrównuje koloryt skóry, rozświetla cerę i rozjaśnia przebarwienia, ponieważ hamuje aktywność tyrozynazy.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o kosmetykach z antyoksydantami – jak je stosować i z czym łączyć?

Dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i uszczelnia je, dzięki czemu poprawia kondycję skóry naczyniowej. Natomiast z perspektywy starzenia się skóry najważniejsze jest to, że witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i hamuje działanie niszczących go metaloproteinaz. Latem dobrze sprawdzi się również serum nawilżające, które zawiera np. kwas hialuronowy lub niacynamid. Dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry jest istotne nie tylko w przypadku skóry suchej, ale także tłustej i skłonnej do niedoskonałości. Ta ostatnia bowiem próbuje samodzielnie przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry poprzez produkowanie nadmiernej ilości sebum.

Nie należy sugerować się od dawna powielanym mitem na temat dobroczynnego, wysuszającego działania słońca na wypryski. Złudne początkowe wrażenie poprawy kondycji skóry z czasem przechodzi w nasilenie objawów trądziku.

Jak zadbać o barierę hydrolipidową skóry latem?

Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Zbyt intensywne oczyszczanie skóry lub stosowanie w tym celu silnych detergentów dodatkowo upośledza funkcje warstwy ochronnej. Dlatego jednym z najistotniejszych kroków ochrony bariery hydrolipidowej skóry jest prawidłowe mycie twarzy delikatnymi emulsjami lub żelami micelarnymi, a w przypadku porannej pielęgnacji – pianką. W trakcie wieczornej rutyny warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy z olejkiem, który z łatwością rozpuści pozostałości filtrów UV i dodatkowo odżywi skórę. W odbudowie bariery ochronnej skóry sprawdzą się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – do których także zaliczają się kwasy omega. Ich najlepszym źródłem są przede wszystkim oleje roślinne, np. wiesiołkowy lub z ogórecznika. Żeby uniknąć nieszczelności bariery hydrolipidowej, warto wprowadzić do swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające ceramidy, które należą do lipidów budujących warstwę rogową naskórka. Chroni ona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Krem z ceramidami uzupełni cement międzykomórkowy, przywróci prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej, zniweluje szorstkość i suchość skóry, a także złagodzi podrażnienia i zmiany trądzikowe.

KOSMETYKI DO OPALANIA

KREMY DO TWARZY Z SPF 50

DERMOKOSMETYKI DO OPALANIA

Jak łagodzić i regenerować skórę twarzy po całym dniu na słońcu?

W łagodzeniu i regeneracji skóry narażonej przez cały dzień na działanie słońca świetnie zdają egzamin składniki aktywne, takie jak ekstrakt z liści aloesu, śluz ślimaka, kwas hialuronowy, ceramidy, panthenol, alantoina czy wąkrota azjatycka (gotu kola). Latem na dzień dobrze sprawdzą się kosmetyki żelowe, które szybko się wchłaniają i minimalizują uczucie obciążenia skóry. Wielofunkcyjny nawilżająco-kojący kosmetyk idealny zarówno do skóry twarzy, ciała, jak i włosów to żel aloesowy. Przy jego użyciu można wykonać domową maseczkę regenerującą – wystarczy dodać miód lub oleje roślinne, np. macadamia czy z awokado. Dostępne w aptekach maski kojące, nawilżające i regenerujące przy regularnym stosowaniu zmniejszą szkody, które w ciągu dnia wyrządziło promieniowanie słoneczne i suche powietrze.

 1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 182-174.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 175-176.
 3. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 52-75.
 4. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 3/2014, s. 602-608.
 5. F. Kuros, K. Pinas, K. Skalska i in., Świadomość́ młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 / 2019, s. 407-414.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

  Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

 • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

  Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

 • 8 zasad bezpiecznego opalania

  Opalanie to nieodłączna część lata — kojarzy nam się z relaksem, błogim lenistwem i beztrosko spędzanym czasem z bliskim w jakimś pięknym miejscu. Jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstwa promieni słonecznych?

 • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

  Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

 • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

  Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

  Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

  Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij