Kobieta w kapeluszu w słoneczny dzień
Paulina Tomczyk

Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować? Porady kosmetologa

Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach? 

Skóra twarzy codziennie jest narażona na oddziaływanie promieni słonecznych oraz suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jej nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do przesuszenia oraz powstania przebarwień. Co więcej, codzienna ekspozycja na promieniowanie UV, bez odpowiedniej fotoochrony, znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Warto wiedzieć, zarówno jakich kosmetyków używać, jak i czego unikać, aby utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Skuteczna ochrona skóry przed słońcem

Stosowanie kosmetyków promieniochronnych jest kluczowym elementem zabezpieczającym przed fotostarzeniem się. Niemniej żaden preparat nie przeciwdziała promieniowaniu w 100%. Gdy latem do Ziemi dociera największa ilość fal ultrafioletowych, stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem SPF (ang. Sun Protection Factor) nie wystarczy. Należy także unikać nadmiaru słońca, szczególnie między godzinami 10 a 16, a także ubierać się w odpowiednią odzież, najlepiej z filtrem UV (zwykle to odzież sportowa). Mowa także o nakryciu głowy z daszkiem lub kapeluszu oraz okularach przeciwsłonecznych, które osłaniają delikatną skórę okolic oczu.

Wprowadzając wszystkie zasady fotoprotekcji, można uniknąć zarówno nieestetycznych plam na twarzy, jak i spowolnić starzenie się skóry.

Czym się kierować, wybierając krem z filtrem do twarzy?

Kremy przeciwsłoneczne mogą zawierać filtry mineralne, filtry chemiczne lub zarówno jedne, jak i drugie. Filtry mineralne, inaczej nazywane fizycznymi, odbijają i pochłaniają promienie słoneczne, działając tylko na powierzchni skóry. Dlatego są polecane dzieciom i kobietom w ciąży, a także do skór wrażliwych i atopowych. Zwykle stosowanym filtrem fizycznym jest dwutlenek tytanu, który zawiera się w ok. 60% kosmetykach. Co raz częściej producenci wytwarzają jego formy zmikronizowane, aby uniknąć niepożądanego bielenia skóry. Natomiast filtry chemiczne, w przeciwieństwie do mineralnych, głównie pochłaniają promieniowanie UV. Dostępne na rynku kremy przeciwsłoneczne zazwyczaj uwzględniają w swoim składzie oba rodzaje filtrów, łącząc ich możliwości. Zapewniają tym samym skuteczną ochronę.

Decydującym kryterium przy wyborze produktu ochrony przeciwsłonecznej jest fototyp skóry. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy wskaźnik SPF powinien mieć krem.

Wskaźnik SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UV-B, które dociera do wierzchnich warstw naskórka i może powodować poparzenia słoneczne czy wystąpienie rumienia. Informuje ponadto, jak długo po zastosowaniu danego preparatu można przebywać na słońcu (do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu z ekspozycją bez ochrony skóry). Niezwykle istotna także jest ochrona przed promieniowaniem UV-A, które powoduje uszkodzenia komórek skóry właściwej i przyspiesza starzenie się. Wskaźnikiem określającym stopień ochrony przed UV-A najczęściej stosowanym na opakowaniach jest skrót PA z odpowiednią liczbą „+” – im więcej plusów, tym wyższa ochrona przed promieniowaniem UV-A. Jeśli na opakowaniu znajduje się oznaczenie UVA w kółeczku – oznacza to, że ochrona przed UV-A wynosi ⅓ wartości SPF. Po zastosowaniu kremu z SPF 30+ z takim oznaczeniem, do skóry będzie docierać 10 razy mniej promieniowania UV-A niż w przypadku niezabezpieczonej skóry. W celu uzyskania deklarowanej ochrony przeciwsłonecznej konieczne jest stosowanie właściwej ilości preparatu, czyli 2 mg/cm2 skóry, oraz regularne (co 2–3 godziny) ponowne aplikowanie filtra. W tym celu idealnie sprawdzą się mgiełki SPF, które z łatwością można także rozpylić na makijaż.

Peeling twarzy latem – który wybrać a z którego zrezygnować?

Regularne złuszczanie naskórka przyspiesza jego regenerację i ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Dlatego nie warto z tego rezygnować latem. Wybierając peeling warto zwrócić uwagę na jego możliwe działanie drażniące lub fotouczulające. Nadmiernie złuszczona i podrażniona skóra będzie znacznie mniej odporna na promieniowanie UV, a dodatkowo zaburzona warstwa hydro-lipidowa może przyspieszyć przeznaskórkową utratę wody. Stosowanie silnie przenikających kwasów, takich jak kwas glikolowy czy pirogronowy, oraz intensywnie działającego retinolu (lub jego pochodnych) lepiej odłożyć na okres jesienno-zimowy. Latem najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne np. z papainą lub bromelainą, jak również w przypadku skór grubszych i bardziej odpornych – mechaniczne peelingi drobnoziarniste. Do wykonania takiego peelingu można wykorzystać produkty znajdujące się na co dzień w kuchni. Wystarczy zmielić płatki owsiane i dodać miód oraz ciepłą wodę i domowy peeling oczyszczający jest gotowy w kilka minut. Płatki owsiane można także zastąpić fusami z kawy lub mielonymi migdałami. W przypadku wrażliwej skóry, skłonnej do podrażnień nie należy złuszczać naskórka częściej niż raz na dwa tygodnie. Skóra normalna i tłusta może być peelingowana 1–2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że skóra poddana złuszczaniu, niezależnie od sposobu, jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie UV i bezwzględnie musi być chroniona najwyższymi filtrami SPF 50+.

Sprawdź, jakie najlepsze kosmetyki do opalania z filtrem SPF znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Serum do twarzy na lato – które wybrać?

Pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze powstają wolne rodniki, które hamując aktywności fibroblastów, zmniejszają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Ponadto potęgują aktywność metaloproteinaz odpowiedzialnych za degradację kolagenu (przez co skóra traci jędrność). Dlatego, wybierając serum do twarzy na lato, niezależnie od typu cery, warto postawić na antyoksydanty neutralizujące szkodliwe działanie wolnych rodników. Do najsilniejszych antyoksydantów o potwierdzonym działaniu należą m.in. witaminy A, C i E, koenzym Q10, kwas felurowy i beta-karoten. Dużą popularnością i dobrą skutecznością cieszą się sera z witaminą C. Witamina ta bowiem wyrównuje koloryt skóry, rozświetla cerę i rozjaśnia przebarwienia, hamując aktywność tyrozynazy.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o kosmetykach  z antyoksydantami – jak je stosować i z czym łączyć?

Dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, uszczelniając je, dzięki czemu poprawia kondycję skory naczyniowej. Najważniejsze zaś to, że z perspektywy starzenia się skóry witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i hamuje działanie niszczących go metaloproteinaz. Latem  t

akże sprawdzi się dobrze serum nawilżające, które zawiera np. kwas hialuronowym lub niacynamid. Dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry jest istotne nie tylko w przypadku skóry suchej, ale także tłustej i skłonnej do niedoskonałości. Ta ostatnia bowiem próbuje samodzielnie przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry, produkując nadmierną ilość sebum.

Nie należy sugerować się od dawna powielanym mitem na temat dobroczynnego, wysuszającego działania słońca na wypryski. Złudne początkowe wrażenie poprawy kondycji skóry z czasem przechodzi w nasilenie objawów trądziku.

Jak zadbać o barierę hydro-lipidową skóry latem?

Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Zbyt intensywne oczyszczanie skóry lub stosowanie w tym celu silnych detergentów dodatkowo upośledza funkcje warstwy ochronnej. Dlatego jednym z najistotniejszych kroków ochrony bariery hydro-lipidowej skóry jest prawidłowe mycie twarzy delikatnymi emulsjami lub żelami micelarnymi, a w przypadku porannej pielęgnacji – pianką. W trakcie wieczornej rutyny warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy z olejkiem, który z łatwością rozpuści pozostałości filtrów UV i dodatkowo odżywi skórę. W odbudowie bariery ochronnej skóry sprawdzą się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – do których także zaliczają się  kwasy omega. Ich najlepszym źródłem są przede wszystkim oleje roślinne, np. wiesiołkowy lub z ogórecznika. Żeby uniknąć nieszczelności bariery hydro-lipidowej, warto wprowadzić do swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające ceramidy, które należą do lipidów budujących warstwę rogową naskórka. Chroni ona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Krem z ceramidami uzupełni cement międzykomórkowy, przywróci prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej, zniweluje szorstkość i suchość skóry, a także złagodzi podrażnienia i zmiany trądzikowe.

Jak łagodzić i regenerować skórę twarzy po całym dniu na słońcu?

W łagodzeniu i regeneracji skóry narażonej przez cały dzień na działanie słońca świetnie zdają egzamin składniki aktywne, takie jak ekstrakt z liści aloesu, śluz ślimaka, kwas hialuronowy, ceramidy, panthenol, alantoina czy wąkrota azjatycka (gotu kola). Latem na dzień świetnie sprawdzą się kosmetyki żelowe, które szybko się wchłaniają i minimalizują uczucie obciążenia skóry. Wielofunkcyjny nawilżająco-kojący kosmetyk idealny zarówno do skóry twarzy, ciała, jak i włosów to żel aloesowy. Przy jego użyciu można wykonać domową maseczkę regenerującą, dodając miód lub oleje roślinne, np. macadamia lub z awokado. Regularnie stosowane, dostępne w aptekach maski kojące, nawilżające i regenerujące zmniejszą szkody, które w ciągu dnia wyrządziło promieniowanie słoneczne i suche powietrze.

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 182-174.
  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 175-176.
  3. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 52-75.
  4. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 3/2014, s. 602-608
  5. F. Kuros, K. Pinas, K. Skalska i in., Świadomość́ młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, „Kosmetologia Estetyczna”,  nr 4 / 2019, s. 407-414.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij