Męska dłoń gładzi półnagi tors kobiety w staniku
Weronika Grzywna

Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  1. Petting – na czym polega? Techniki
  2. Petting w ciąży – czy można go uprawiać?
  3. Petting po porodzie – czy jest bezpieczny?
  4. Petting a choroby przenoszone drogą płciową – czy przez petting można się zarazić?
  5. Przeciwwskazania do pettingu

Petting – na czym polega? Techniki

Jaka jest definicja pettingu? Petting to pewnego rodzaju forma aktywności seksualnej, podczas której nie dochodzi do penetracji. Potocznie bywa on nazywany seksem bez penetracji, w trakcie którego nie dochodzi do faktycznego stosunku seksualnego, a więc wprowadzenia penisa do pochwy.

Petting to zachowanie o charakterze seksualnym, które polega na pieszczeniu stref erogennych partnera. Wyróżnia się kilka technik pettingu, m.in.:

  • pieszczenie lub głaskanie różnych części ciała,
  • pocieranie się częściami ciała w ubraniu lub bez,
  • stymulacja stref erogennych palcem, ustami lub językiem,
  • stymulacja stref erogennych gadżetami erotycznymi,
  • wzajemna masturbacja.

Pieszczoty w pettingu mogą także skupiać się na innych strefach erogennych, np. karku, plecach, szyi czy uszach. Ta forma aktywności seksualnej przeznaczona jest dla wszystkich osób. Szczególnie polecana jest wśród osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą uprawiać stosunku seksualnego. Petting pozwala lepiej poznać ciało własne oraz partnera(-ki), wspiera budowanie bliskości i intymności. Pozwala otworzyć się na nowe doznania. Jest to dobre przygotowanie przed odbyciem stosunku seksualnego dla osób, które nie są jeszcze psychicznie na niego gotowe.

Czy petting to seks?

Jaka jest różnica między pettingiem a seksem? Jak zostało wspomniane, petting opiera się na formie pieszczot seksualnych, które prowadzą do pobudzenia seksualnego oraz orgazmu, jednak podczas niego nie dochodzi do pełnego stosunku seksualnego. Petting może być wstępem do stosunku seksualnego – pod postacią tzw. gry wstępnej.

Powiązane produkty

Petting w ciąży – czy można go uprawiać?

Petting w ciąży jest jak najbardziej bezpieczny, pod warunkiem że kobieta nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do uprawiania tej formy aktywności seksualnej. Petting jest także dobrą alternatywą dla stosunku seksualnego dla kobiet, które nie mogą uprawiać seksu w ciąży z powodu problemów. Jeżeli kobieta miała problemy z utrzymaniem ciąży, wtedy zamiast stosunku zalecany jest petting.

Wiele osób zastanawia się, czy podczas pettingu można zajść w ciążę. Warto zaznaczyć, że petting czasami kończy się wytryskiem nasienia i jeżeli znajdzie się ono w pochwie partnerki (np. poprzez przeniesienie nasienia przez palec), wtedy istnieje ryzyko ciąży. Petting bardzo rzadko prowadzi do ciąży, jednak warto wiedzieć, że stwarza on takie ryzyko.

Petting po porodzie – czy jest bezpieczny?

Petting po porodzie – tak samo jak petting w ciąży – jest bezpieczny, jeśli kobieta nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza prowadzącego do uprawiania tego typu aktywności seksualnej.

Warto przy tym zaznaczyć, że w trakcie połogu zaleca się, aby przez 6 tygodni od narodzin dziecka nie podejmować aktywności seksualnej. W tym okresie nie należy wprowadzać niczego do pochwy, w tym także gadżetów erotycznych, dlatego ważne, by petting przybierał raczej formę delikatnych pieszczot.

W trakcie połogu narządy płciowe kobiety są niezwykle wrażliwe, a co więcej – podatne na różnego rodzaju infekcje grzybicze oraz bakteryjne. Ponadto współżycie może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet po cięciu cesarskim. Podsumowując, uprawianie pettingu w czasie połogu będzie bezpieczne, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań i jeżeli partnerzy zachowają szczególną ostrożność w trakcie aktywności seksualnej.

GADŻETY EROTYCZNE

OLEJKI DO MASAŻU

LUBRYKANTY

Petting a choroby przenoszone drogą płciową – czy przez petting można się zarazić?

Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, którymi można się zarazić nie tylko przez stosunek seksualny. Każde zachowanie, w trakcie którego dochodzi do kontaktu z wydzieliną osoby zakażonej (pieszczoty oralne, pocieranie się narządami płciowymi, współdzielenie gadżetów erotycznych), stwarza ryzyko zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Podczas seksu oralnego, który stanowi formę pettingu, może dojść do zakażenia m.in. HIV, wirusem HPV, rzeżączką, opryszczką, chlamydią, wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B i C. W związku z tym podczas uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, które stanowi pierwszy krok profilaktyki przeciwko chorobom wenerycznym.

Przeciwwskazania do pettingu

Nie istnieją żadne ogólne przeciwwskazania do uprawiania pettingu, za wyjątkiem tych, które mogłyby mieć związek ze zdrowiem partnerów. Mowa tutaj głównie o przeciwwskazaniach medycznych w okresie ciąży lub połogu.

Warto jednak pamiętać, aby decyzja o uprawianiu pettingu była w pełni świadomie wyrażona przez oboje partnerów. W trakcie pettingu należy także znaleźć takie formy zachowań seksualnych, które sprawiają przyjemność obojgu partnerom i dla żadnego z nich nie stanowią dyskomfortu. Co istotne i co zostało już wspomniane, petting niesie za sobą ryzyko ciąży oraz zarażenia chorobami wenerycznymi, dlatego kluczowe jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie, które może ochronić przed niechcianymi konsekwencjami.

  1. Seks w ciąży. Dostęp online: https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/seks-w-ciazy/ [data: 24.05.2024].
  2. Karasińska A. Tematyka seksualności w czasopismach czytanych przez młodzież. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio. 2014;4(20).
  3. Jankowiak B. i in. Wczesna inicjacja seksualna młodzieży – przyczyny i konsekwencje. Kultura – Społeczeństwo – Edukacja. 2014;1(5).
  4. Leeman L.M., Rogers R.G. Sex After Childbirth: Postpartum Sexual Function. Obstetrics & Gynecology. 2012;119(3): 647-655.
  5. Woolhouse H. i in. Women’s experiences of sex and intimacy after childbirth: making the adjustment to motherhood. Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology. 2012;33(4), 185–190.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl