Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo
Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?
- Petting – na czym polega? Techniki
- Petting w ciąży – czy można go uprawiać?
- Petting po porodzie – czy jest bezpieczny?
- Petting a choroby przenoszone drogą płciową – czy przez petting można się zarazić?
- Przeciwwskazania do pettingu
Petting – na czym polega? Techniki
Jaka jest definicja pettingu? Petting to pewnego rodzaju forma aktywności seksualnej, podczas której nie dochodzi do penetracji. Potocznie bywa on nazywany seksem bez penetracji, w trakcie którego nie dochodzi do faktycznego stosunku seksualnego, a więc wprowadzenia penisa do pochwy.
Petting to zachowanie o charakterze seksualnym, które polega na pieszczeniu stref erogennych partnera. Wyróżnia się kilka technik pettingu, m.in.:
- pieszczenie lub głaskanie różnych części ciała,
- pocieranie się częściami ciała w ubraniu lub bez,
- stymulacja stref erogennych palcem, ustami lub językiem,
- stymulacja stref erogennych gadżetami erotycznymi,
- wzajemna masturbacja.
Pieszczoty w pettingu mogą także skupiać się na innych strefach erogennych, np. karku, plecach, szyi czy uszach. Ta forma aktywności seksualnej przeznaczona jest dla wszystkich osób. Szczególnie polecana jest wśród osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą uprawiać stosunku seksualnego. Petting pozwala lepiej poznać ciało własne oraz partnera(-ki), wspiera budowanie bliskości i intymności. Pozwala otworzyć się na nowe doznania. Jest to dobre przygotowanie przed odbyciem stosunku seksualnego dla osób, które nie są jeszcze psychicznie na niego gotowe.
Czy petting to seks?
Jaka jest różnica między pettingiem a seksem? Jak zostało wspomniane, petting opiera się na formie pieszczot seksualnych, które prowadzą do pobudzenia seksualnego oraz orgazmu, jednak podczas niego nie dochodzi do pełnego stosunku seksualnego. Petting może być wstępem do stosunku seksualnego – pod postacią tzw. gry wstępnej.
Petting w ciąży – czy można go uprawiać?
Petting w ciąży jest jak najbardziej bezpieczny, pod warunkiem że kobieta nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do uprawiania tej formy aktywności seksualnej. Petting jest także dobrą alternatywą dla stosunku seksualnego dla kobiet, które nie mogą uprawiać seksu w ciąży z powodu problemów. Jeżeli kobieta miała problemy z utrzymaniem ciąży, wtedy zamiast stosunku zalecany jest petting.
Petting po porodzie – czy jest bezpieczny?
Petting po porodzie – tak samo jak petting w ciąży – jest bezpieczny, jeśli kobieta nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza prowadzącego do uprawiania tego typu aktywności seksualnej.
Warto przy tym zaznaczyć, że w trakcie połogu zaleca się, aby przez 6 tygodni od narodzin dziecka nie podejmować aktywności seksualnej. W tym okresie nie należy wprowadzać niczego do pochwy, w tym także gadżetów erotycznych, dlatego ważne, by petting przybierał raczej formę delikatnych pieszczot.
W trakcie połogu narządy płciowe kobiety są niezwykle wrażliwe, a co więcej – podatne na różnego rodzaju infekcje grzybicze oraz bakteryjne. Ponadto współżycie może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet po cięciu cesarskim. Podsumowując, uprawianie pettingu w czasie połogu będzie bezpieczne, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań i jeżeli partnerzy zachowają szczególną ostrożność w trakcie aktywności seksualnej.
Petting a choroby przenoszone drogą płciową – czy przez petting można się zarazić?
Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, którymi można się zarazić nie tylko przez stosunek seksualny. Każde zachowanie, w trakcie którego dochodzi do kontaktu z wydzieliną osoby zakażonej (pieszczoty oralne, pocieranie się narządami płciowymi, współdzielenie gadżetów erotycznych), stwarza ryzyko zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.
Podczas seksu oralnego, który stanowi formę pettingu, może dojść do zakażenia m.in. HIV, wirusem HPV, rzeżączką, opryszczką, chlamydią, wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B i C. W związku z tym podczas uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, które stanowi pierwszy krok profilaktyki przeciwko chorobom wenerycznym.
Przeciwwskazania do pettingu
Nie istnieją żadne ogólne przeciwwskazania do uprawiania pettingu, za wyjątkiem tych, które mogłyby mieć związek ze zdrowiem partnerów. Mowa tutaj głównie o przeciwwskazaniach medycznych w okresie ciąży lub połogu.
Warto jednak pamiętać, aby decyzja o uprawianiu pettingu była w pełni świadomie wyrażona przez oboje partnerów. W trakcie pettingu należy także znaleźć takie formy zachowań seksualnych, które sprawiają przyjemność obojgu partnerom i dla żadnego z nich nie stanowią dyskomfortu. Co istotne i co zostało już wspomniane, petting niesie za sobą ryzyko ciąży oraz zarażenia chorobami wenerycznymi, dlatego kluczowe jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie, które może ochronić przed niechcianymi konsekwencjami.