Kwiat przypominiający łechtaczkę
Dominika Rynkiewicz

Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  1. Orgazm – czym jest? Rodzaje
  2. Na czym polega orgazm łechtaczkowy?
  3. Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy – jak je rozpoznać?
  4. Jak mieć orgazm łechtaczkowy?
  5. Czy każda kobieta może mieć orgazm łechtaczkowy?
  6. Łechtaczka – funkcje i budowa

Orgazm – czym jest? Rodzaje

Orgazm jest pobudzeniem mózgowym powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w odczuwaniu orgazmu.

U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:

  • Orgazm łechtaczkowy – najczęściej występujący rodzaj orgazmu (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się ciepło.
  • Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Charakteryzuje się rozległym uczuciem rozluźnienia.
  • Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Sfery erogenne dzielimy na samoistne (stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.
Dowiedz się więcej, gdzie jest punkt G w ciele i jak go pobudzić – sprawdź na DOZ.pl

Na czym polega orgazm łechtaczkowy?

Orgazm jest pobudzeniem mózgowym dostarczającym podniecenie seksualne i uczucie rozkoszy. Ale co to jest i jak dokładnie wygląda orgazm łechtaczkowy? Orgazm łechtaczkowy jest subiektywnym odczuciem przyjemności spowodowanym bezpośrednią bądź pośrednią stymulacją łechtaczki. Istnieją również obiektywne objawy orgazmu łechtaczkowego. Ich klasyfikacja opiera się na obserwacjach Mastersa i Johnsona z 1966 roku. Według nich obiektywne objawy możemy podzielić na prospektywne (np. przekrwienie warg sromowych z jednoczesną zmianą koloru), bieżące (np. rytmiczne skurcze mięśni pochwy, skurcze zwieracza odbytu, skurcze macicy) i retrospektywne (np. obrzmienie otoczek sutkowych, zwiększone ukrwienie pochwy, podwyższony poziom prolaktyny).

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy – jak je rozpoznać?

W obecnych czasach dysponujemy wiedzą niezbędną do określenia, czym różni się orgazm łechtaczkowy od pochwowego. Jednakże w latach 60. przekonania o orgazmie były zupełnie inne niż dzisiaj. Za sprawą ideologii Freuda orgazm łechtaczkowy uznawany był za „niedojrzały”, a do osiągnięcia „prawdziwego” orgazmu potrzebna była wewnętrzna stymulacja pochwy.

Z biegiem czasu nowe badania wykazały większy odsetek kobiet odczuwających orgazm tylko łechtaczkowy. Dało to podstawy do zakwestionowania „wyższości” orgazmu pochwowego. Według subiektywnych opinii wielu kobiet orgazmy łechtaczkowe oceniane były jako bardziej zlokalizowane, intensywniejsze oraz bardziej zadowalające fizycznie. Z kolei orgazmy pochwowe zyskały opinie silniejszych, trwających dłużej oraz bardziej satysfakcjonujących psychicznie. Pomimo wielu dekad badań debata na temat tego, który orgazm jest nadrzędny – pochwowy czy łechtaczkowy – nadal trwa.

Jak mieć orgazm łechtaczkowy?

Kobiecy orgazm łechtaczkowy można osiągnąć na dwa sposoby: poprzez bezpośrednie pobudzanie łechtaczki dotykiem bądź pośrednią stymulację łechtaczki polegającą na oddziaływaniu na jej okolice (wzgórek łonowy, wargi sromowe, wewnętrzną stronę ud). Powoduje to nacisk na łechtaczkę i tym samym jej stymulację.

Powiązane produkty

Czy każda kobieta może mieć orgazm łechtaczkowy?

Wiele kobiet udaje przeżywanie orgazmu, aby zadowolić swojego partnera. Jest to spowodowane trudnościami w osiąganiu orgazmu, a według niektórych badań – nawet brakiem takiej możliwości u pewnych kobiet. Okazuje się, że nawet blisko 40% kobiet na świecie potrzebuje bezpośredniej stymulacji łechtaczki w celu osiągnięcia orgazmu. Odsetek kobiet nieodczuwających pełnej satysfakcji seksualnej niezależnie od pobudzonych struktur oscyluje w granicach 5-8%. Na szczęście istnieje wiele technik i ćwiczeń, których stosowanie może ułatwić osiągnięcie orgazmu kobietom, które wcześniej nie mogły go doświadczyć.

Łechtaczka – funkcje i budowa

Łechtaczka i prącie powstają z tej samej struktury embriologicznej – wyrostka płciowego. W zależności od oddziaływania męskich hormonów płciowych przekształca się on w prącie bądź łechtaczkę. Dlatego w ostatecznej budowie narządów płciowych możemy odnaleźć wiele analogicznych struktur, takich jak żołądź, napletek czy opuszki przedsionka – homolog ciała gąbczastego prącia.

Żołądź jest jedyną strukturą łechtaczki widoczną i dostępną od zewnątrz. Dlatego wszelkie zabiegi mające spowodować pobudzenie łechtaczki są nakierowane na żołądź. Duże skupienie zakończeń nerwowych na małej powierzchni odkrytej części łechtaczki (nawet 75% powierzchni łechtaczki jest niedostępne z zewnątrz) sprawia, że jest ona najbardziej erogennym punktem na ciele kobiety. Funkcja łechtaczki ograniczona jest do sprawiania przyjemności podczas stosunku seksualnego, dlatego tak ważna jest prawidłowa wiedza na temat tego narządu oraz tego, jak wywołać orgazm łechtaczkowy.

  1. Prause N, Kuang L. Clitorally Stimulated Orgasms Are Associated With Better Control of Sexual Desire, and Not Associated With Depression or Anxiety, Compared With Vaginally Stimulated Orgasms. J Sex Med. 2016 Nov;13(11):1676-1685.
  2. Georgiadis JR, Kortekaas R. Regional cerebral blood flow changes associated with clitorally induced orgasm in healthy women. Eur J Neurosci. 2006 Dec;24(11):3305-16.
  3. King R, Belsky J. Are there different types of female orgasm? Arch Sex Behav. 2011 Oct;40(5):865-75.
  4. Wallen K, Lloyd EA. Female sexual arousal: genital anatomy and orgasm in intercourse. Horm Behav. 2011 May;59(5):780-92.
  5. Puppo V. Anatomy and Physiology of the Clitoris, Vestibular Bulbs, and Labia Minora With a Review of the Female Orgasm and the Prevention of Female Sexual Dysfunction. Clinical Anatomy 26. 2013:134–152.
  6. Carlson KJ, Eisenstat SA. Harwardzka Encyklopedia Zdrowia Kobiety. Prószyński i S-ka. Warszawa 2000.
  7. Pisarski T. Położnictwo i ginekologia. PZWL. Warszawa 2001.
  8. Berek JS, Novak E. Ginekologia. Medipage. Tom 1. Warszawa 2008.
  9. Słomko Z. Ginekologia. PZWL. Tom 2. Warszawa 2008.
  10. Pfaus JG, Quintana GR. The whole versus the sum of some of the parts: toward resolving the apparent controversy of clitoral versus vaginal orgasms. Socioaffect Neurosci Psychol. 2016 Oct 25;6:32578.
  11. O’Connell HE, Kalavampara V. Anatomy of the clitoris. The Journal of Urology. 2005 Oct;174(4 Pt 1):1189-95.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl