Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?
Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?
- Orgazm – czym jest? Rodzaje
- Na czym polega orgazm łechtaczkowy?
- Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy – jak je rozpoznać?
- Jak mieć orgazm łechtaczkowy?
- Czy każda kobieta może mieć orgazm łechtaczkowy?
- Łechtaczka – funkcje i budowa
Orgazm – czym jest? Rodzaje
Orgazm jest pobudzeniem mózgowym powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w odczuwaniu orgazmu.
U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:
- Orgazm łechtaczkowy – najczęściej występujący rodzaj orgazmu (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się ciepło.
- Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Charakteryzuje się rozległym uczuciem rozluźnienia.
- Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Sfery erogenne dzielimy na samoistne (stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.
Na czym polega orgazm łechtaczkowy?
Orgazm jest pobudzeniem mózgowym dostarczającym podniecenie seksualne i uczucie rozkoszy. Ale co to jest i jak dokładnie wygląda orgazm łechtaczkowy? Orgazm łechtaczkowy jest subiektywnym odczuciem przyjemności spowodowanym bezpośrednią bądź pośrednią stymulacją łechtaczki. Istnieją również obiektywne objawy orgazmu łechtaczkowego. Ich klasyfikacja opiera się na obserwacjach Mastersa i Johnsona z 1966 roku. Według nich obiektywne objawy możemy podzielić na prospektywne (np. przekrwienie warg sromowych z jednoczesną zmianą koloru), bieżące (np. rytmiczne skurcze mięśni pochwy, skurcze zwieracza odbytu, skurcze macicy) i retrospektywne (np. obrzmienie otoczek sutkowych, zwiększone ukrwienie pochwy, podwyższony poziom prolaktyny).
Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy – jak je rozpoznać?
W obecnych czasach dysponujemy wiedzą niezbędną do określenia, czym różni się orgazm łechtaczkowy od pochwowego. Jednakże w latach 60. przekonania o orgazmie były zupełnie inne niż dzisiaj. Za sprawą ideologii Freuda orgazm łechtaczkowy uznawany był za „niedojrzały”, a do osiągnięcia „prawdziwego” orgazmu potrzebna była wewnętrzna stymulacja pochwy.
Jak mieć orgazm łechtaczkowy?
Kobiecy orgazm łechtaczkowy można osiągnąć na dwa sposoby: poprzez bezpośrednie pobudzanie łechtaczki dotykiem bądź pośrednią stymulację łechtaczki polegającą na oddziaływaniu na jej okolice (wzgórek łonowy, wargi sromowe, wewnętrzną stronę ud). Powoduje to nacisk na łechtaczkę i tym samym jej stymulację.
Czy każda kobieta może mieć orgazm łechtaczkowy?
Wiele kobiet udaje przeżywanie orgazmu, aby zadowolić swojego partnera. Jest to spowodowane trudnościami w osiąganiu orgazmu, a według niektórych badań – nawet brakiem takiej możliwości u pewnych kobiet. Okazuje się, że nawet blisko 40% kobiet na świecie potrzebuje bezpośredniej stymulacji łechtaczki w celu osiągnięcia orgazmu. Odsetek kobiet nieodczuwających pełnej satysfakcji seksualnej niezależnie od pobudzonych struktur oscyluje w granicach 5-8%. Na szczęście istnieje wiele technik i ćwiczeń, których stosowanie może ułatwić osiągnięcie orgazmu kobietom, które wcześniej nie mogły go doświadczyć.
Łechtaczka – funkcje i budowa
Łechtaczka i prącie powstają z tej samej struktury embriologicznej – wyrostka płciowego. W zależności od oddziaływania męskich hormonów płciowych przekształca się on w prącie bądź łechtaczkę. Dlatego w ostatecznej budowie narządów płciowych możemy odnaleźć wiele analogicznych struktur, takich jak żołądź, napletek czy opuszki przedsionka – homolog ciała gąbczastego prącia.
Żołądź jest jedyną strukturą łechtaczki widoczną i dostępną od zewnątrz. Dlatego wszelkie zabiegi mające spowodować pobudzenie łechtaczki są nakierowane na żołądź. Duże skupienie zakończeń nerwowych na małej powierzchni odkrytej części łechtaczki (nawet 75% powierzchni łechtaczki jest niedostępne z zewnątrz) sprawia, że jest ona najbardziej erogennym punktem na ciele kobiety. Funkcja łechtaczki ograniczona jest do sprawiania przyjemności podczas stosunku seksualnego, dlatego tak ważna jest prawidłowa wiedza na temat tego narządu oraz tego, jak wywołać orgazm łechtaczkowy.