Żółć w zołądku - starsza kobieta schyla się z bólu
Dominika Rynkiewicz

Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  1. Żółć w żołądku – kiedy powinna niepokoić?
  2. O czym świadczy żółć w żołądku?
  3. Zarzucanie żółci do żołądka – objawy i diagnostyka
  4. Jak usunąć nadmiar żółci z żołądka?
  5. Jak pozbyć się żółci z żołądka, gdy przyczyną jej zalegania jest osłabiona perystaltyka?
  6. Co jeść przy cofaniu się żółci do żołądka?
  7. Czego nie wolno jeść przy zapaleniu żołądka?
  8. Domowe sposoby na żółć w żołądku

Żółć w żołądku – kiedy powinna niepokoić?

Obecność żółci w żołądku jest zjawiskiem fizjologicznym, pod warunkiem że w nim nie zalega. Zarzucanie żółci do żołądka może mieć miejsce w trakcie trawienia posiłku, gdy ciśnienie w dwunastnicy wzrasta. Wówczas sok trzustkowy jest wtłaczany do żołądka. U zdrowego człowieka w kolejnej fazie dochodzi do całkowitego opróżnienia żołądka z żółci, ponieważ następuje wznowienie fali perystaltycznej w obrębie mięśniówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednak gdy żółci w żołądku jest zbyt dużo (niezależnie od przyczyny), może ona powodować podrażnienie błony śluzowej, a nawet stan zapalny.

O czym świadczy żółć w żołądku?

Cofanie się żółci do żołądka nie świadczy na ogół o patologii, ale nadmiar żółci w żołądku już tak. Gdy żółć nie cofa się samoistnie z powrotem do dwunastnicy, mamy do czynienia z refluksem patologicznym. Przedłużająca się obecność soku trzustkowego w żołądku najczęściej świadczy o:

  • zaburzeniach motorycznych przewodu pokarmowego (osłabienie perystaltyki) na skutek uszkodzenia nerwów np. w przebiegu cukrzycy,
  • niedomodze zwieracza odźwiernika – mięśnia oddzielającego żołądek od dwunastnicy,
  • zniekształceniu żołądka wywołanym chorobą wrzodową,
  • usunięciu pęcherzyka żółciowego, co powoduje niekontrolowane wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego,
  • częściowej resekcji żołądka (operacja wykonywana w chorobie wrzodowej lub nowotworowej żołądka) utrudniającej odpływ żółci z powrotem do dwunastnicy.

Obecność żółci w żołądku może mieć bardzo różne przyczyny, jednak jeżeli zalega zbyt długo, niemal zawsze wywołuje te same skutki, czyli zapalenie żołądka.

Powiązane produkty

Zarzucanie żółci do żołądka – objawy i diagnostyka

To, czy żółć w żołądku jest groźna, zależy od tego, jak długo w nim przebywa. Osoby, u których żółć nie zalega, a jedynie okresowo cofa się z dwunastnicy, nie powinny mieć z tego tytułu problemów zdrowotnych. Nadmiar żółci w żołądku wywołuje następujące objawy:

  • uporczywe bóle w nadbrzuszu,
  • nudności,
  • nieprzynoszące ulgi wymioty,
  • uczucie pełności po posiłku.
Żółć w żołądku może nie wywoływać żadnych symptomów przez wiele miesięcy. Zdarza się, że objawy pojawiają się dopiero po kilku latach, gdy dojdzie do zapalenia śluzówki żołądka.

Diagnostyka refluksu dwunastniczo-żołądkowego nie jest prosta, ponieważ okresowo żółć pojawia się w żołądku osób zdrowych. Z tego względu stwierdzenie jej obecności podczas badania endoskopowego nie jest wystarczające. Dodatkowo występować powinny objawy dyspeptyczne (wymienione powyżej) i charakterystyczny dla zapalenia obraz błony śluzowej żołądka.

Jak usunąć nadmiar żółci z żołądka?

Ze względu na obniżenie komfortu życia pacjenta i ryzyko wystąpienia żółciowego zapalenia żołądka, żółć w żołądku nie powinna być bagatelizowana. Leczenie tej przypadłości może być farmakologiczne lub operacyjne w zależności od przyczyny cofania się żółci z dwunastnicy.

Jak pozbyć się żółci z żołądka, gdy przyczyną jej zalegania jest osłabiona perystaltyka?

W takim wypadku stosuje się leczenie zachowawcze. Leki stosowane na żółć w żołądku dzieli się na trzy grupy. Istotą działania pierwszej z nich jest wzmocnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, a co za tym idzie – ułatwienie wypychania żółci z powrotem do dwunastnicy. Do tzw. leków prokinetycznych zalicza się m.in. metoklopramid i mający mniej skutków ubocznych itopryd (Prokit). Inną metodą leczenia tego schorzenia jest farmakologiczna zmiana składu żółci na mniej drażniący poprzez doustne stosowanie kwasu ursodeoksycholowego – głównego składnika żółci u niedźwiedzi. W ostatnim czasie zaczęto stosować również wyciągi z brunatnych wodorostów morskich zawierające kwas alginowy. Substancja ta ma właściwości żelujące i izolujące, co pośrednio neutralizuje żółć w żołądku.

Jak wyleczyć żółć w żołądku, gdy jej zaleganie jest powikłaniem częściowej resekcji żołądka lub cholecystektomii? U pacjentów objawowych, z żółciowym zapaleniem żołądka, stosuje się wówczas leczenie chirurgiczne. Jego celem jest wytworzenie nowego połączenia pomiędzy fragmentami jelita w taki sposób, aby ujście dróg żółciowych było bardziej oddalone od żołądka. Uniemożliwia to cofanie się żółci nawet w przypadku niewydolnego odźwiernika.

Co jeść przy cofaniu się żółci do żołądka?

Dieta osób cierpiących na zaleganie żółci w żołądku powinna opierać się na zdrowym żywieniu. Jego filarami jest regularne spożywanie niezbyt obfitych, lekkostrawnych posiłków. Wszelkie warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał i chude mięso są nieszkodliwe przy nadmiarze żółci w żołądku. Dieta powinna zawierać natomiast niewielką ilość tłuszczu, ponieważ pobudza on wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego. Podczas szukania dokładnych wytycznych dotyczących tego, co można i czego nie można jeść przy zaleganiu żółci w żołądku, wystarczy przyjąć kryteria szerzej znanej diety wątrobowej.

Dowiedz się więcej o zasadach diety wątrobowej na DOZ.pl

Czego nie wolno jeść przy zapaleniu żołądka?

Przy zapaleniu żołądka, niezależnie od przyczyny, wskazana jest lekkostrawna dieta. Wykluczyć należy tłuste, smażone i grillowane potrawy. Niewskazane są również słodycze, gazowane napoje, kawa i alkohol. Dyskomfort mogą nasilać także ostre przyprawy, produkty kiszone i wędzone wędliny. Mimo że błonnik pokarmowy jest bardzo zdrowy, przy zapaleniu żołądka należy go unikać. Z tego względu okresowo należy wyeliminować z diety produkty pełnoziarniste, suszone owoce i niektóre warzywa.

Domowe sposoby na żółć w żołądku

Co możemy samodzielnie zrobić, gdy żółć gromadzi się nadmiernie w żołądku? Istotne jest przestrzeganie zalecanej diety oraz stosowanie się do ogółu zasad zdrowego stylu życia. Ponadto ilość żółci w żołądku mogą obniżać zioła o działaniu prokinetycznym. Ulgę w objawach mogą zatem przynosić napary z mięty, melisy, rumianku, kminku czy lukrecji.

  1. T. Wocial, Jak rozpoznawać i leczyć refluks żółci do żołądka i przełyku?, „Gastroenterologia Kliniczna” 2012, tom 4, nr 4, 141–150.
  2. A. Dąbrowski, K. Marlicz, Gastropatia żółciowa, [online] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.5.4. [dostęp:] 19.05.2024.
  3. A. Lake, S. Rao, Bile Reflux Gastropathy and Functional Dyspepsia, „Journal of Neurogastroenterology and Motility” 2021, tom 27, nr 3, 400–407.
  4. W. Łaszewicz, Zapalenie żołądka, [online] https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/805,zapalenie-zoladka [dostęp:] 19.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl