
Orgazm sutkowy – czy istnieje?
Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.
- Orgazm – czym jest? Rodzaje
- Co to jest orgazm sutkowy i jak go osiągnąć
- Jak wygląda orgazm sutkowy?
- Czy mężczyzna może mieć orgazm sutkowy?
- Sutki – funkcje w organizmie
Orgazm – czym jest? Rodzaje
Orgazm jest pobudzeniem mózgowym powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w odczuwaniu orgazmu.
U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:
- Orgazm łechtaczkowy – najczęściej występujący rodzaj orgazmu (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się ciepło.
- Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Charakteryzuje się rozległym uczuciem rozluźnienia.
- Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Sfery erogenne dzielimy na samoistne (stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.
Co to jest orgazm sutkowy i jak go osiągnąć
Orgazm sutkowy jest jednym z typów orgazmu erogennego, który powstaje dzięki pobudzeniu sutków. Wiele kobiet potwierdza pozytywną rolę stymulacji piersi w potęgowaniu podniecenia seksualnego podczas stosunku. Niektóre z nich uważają również, że izolowane pobudzanie sutków może doprowadzać do orgazmu. Nasuwa się więc pytanie – jak powstaje orgazm sutkowy u kobiet i jak doprowadzić kobietę do orgazmu sutkowego?
Pobudzenie sutków poprzez dotyk (na sutkach skupiona jest bardzo duża ilość zakończeń czuciowych) powoduje przekazanie tej informacji przez układ nerwowy do kory czuciowej mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji z narządów płciowych. Ten sam rejon kory mózgowej odpowiedzialny jest również za powstawanie orgazmu łechtaczkowego i pochwowego. Z tego względu wszystkie pobudzenia stref erogennych w pewnym stopniu się sumują.
Duża wrażliwość sutków na dotyk może dawać również niepożądane efekty. Nieliczne kobiety zgłaszały osiąganie orgazmu podczas karmienia dziecka piersią, co zniechęcało je do tej praktyki.
Jak wygląda orgazm sutkowy?
Ciężko jest jednoznacznie udowodnić, kiedy dochodzi do orgazmu, ponieważ każda kobieta odczuwa go nieco inaczej. Jednakże orgazm sutkowy może dawać następujące objawy: widoczne stwardnienie i obrzmienie sutka, obrzęk piersi, u kobiet karmiących dodatkowo możliwe jest popuszczanie niewielkich ilości mleka.
Czy mężczyzna może mieć orgazm sutkowy?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zatem jak doprowadzić do orgazmu sutkowego u mężczyzny? Sposób stymulacji piersi u mężczyzn nie różni się od tego stosowanego u kobiet. Pobudzanie sutka przez dotyk w odpowiednich warunkach jest w stanie spowodować orgazm u niektórych panów.
Sutki – funkcje w organizmie
Piersi wraz z sutkami i otoczkami skutkowymi u kobiet odgrywają dwie główne role:
- laktacyjną – w trakcie ciąży w piersiach pod wpływem hormonów (progesteronu i prolaktyny) dochodzi do rozwoju przewodów mlecznych i produkcji mleka, następnie ssanie sutków przez dziecko stymuluje wydzielanie oksytocyny i wypływ mleka z piersi;
- erogenną – dzięki wielu czuciowym zakończeniom nerwowym pobudzanie piersi dostarcza szeroką gamę pozytywnych odczuć seksualnych.