Kobiece piersi - orgazm sutkowy
Dominika Rynkiewicz

Orgazm sutkowy – czy istnieje?

Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  1. Orgazm – czym jest? Rodzaje
  2. Co to jest orgazm sutkowy i jak go osiągnąć
  3. Jak wygląda orgazm sutkowy?
  4. Czy mężczyzna może mieć orgazm sutkowy?
  5. Sutki – funkcje w organizmie

Orgazm – czym jest? Rodzaje

Orgazm jest pobudzeniem mózgowym powodującym wydzielanie serotoniny („hormonu szczęścia”), wywołanym przez stymulację organów płciowych podczas stosunku bądź rzadziej samoistnego pobudzenia w trakcie snu. Orgazm u kobiet objawia się mimowolnymi skurczami mięśni okolicy pochwy, odbytu, a nawet skurczem macicy. Dlatego po histerektomii (usunięciu macicy) często obserwowane są zmiany w odczuwaniu orgazmu.

U kobiet znajduje się wiele stref erogennych, których pobudzenie powoduje odczuwanie przyjemności. Dlatego rozróżniamy różne typy orgazmu w zależności od miejsca stymulacji oraz konkretnych doznań:

  • Orgazm łechtaczkowy najczęściej występujący rodzaj orgazmu (nawet u 60% kobiet na świecie). Spowodowany jest stymulacją łechtaczki. Opisuje się go jako ostre, powierzchowne uczucie łaskotania oraz rozlewające się ciepło.
  • Orgazm pochwowy (wewnętrzny) – wywoływany jest stymulacją wnętrza pochwy. Kobiety oceniają go jako bardziej satysfakcjonujący. Charakteryzuje się rozległym uczuciem rozluźnienia.
  • Orgazm erogenny – wywoływany przez stymulację stref erogennych. Miejsca te są bardzo dobrze unerwione i zazwyczaj otoczone cienką warstwą skóry bądź błony śluzowej (np. uszy, sutki). Sfery erogenne dzielimy na samoistne (stymulacja może doprowadzić do orgazmu) oraz niesamoistne (izolowana stymulacja nie doprowadza do orgazmu). Cechuje się odczuciem przyjemności obejmującym całe ciało.

Co to jest orgazm sutkowy i jak go osiągnąć

Orgazm sutkowy jest jednym z typów orgazmu erogennego, który powstaje dzięki pobudzeniu sutków. Wiele kobiet potwierdza pozytywną rolę stymulacji piersi w potęgowaniu podniecenia seksualnego podczas stosunku. Niektóre z nich uważają również, że izolowane pobudzanie sutków może doprowadzać do orgazmu. Nasuwa się więc pytanie – jak powstaje orgazm sutkowy u kobiet i jak doprowadzić kobietę do orgazmu sutkowego?

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny przepis na to, jak osiągnąć orgazm sutkowy. Bardzo ważna jest adekwatna atmosfera oraz odpowiednia ilość czasu, ponieważ próba zbyt szybkiego osiągnięcia orgazmu może wywołać nadmierne napięcie i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Pobudzenie sutków poprzez dotyk (na sutkach skupiona jest bardzo duża ilość zakończeń czuciowych) powoduje przekazanie tej informacji przez układ nerwowy do kory czuciowej mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji z narządów płciowych. Ten sam rejon kory mózgowej odpowiedzialny jest również za powstawanie orgazmu łechtaczkowego i pochwowego. Z tego względu wszystkie pobudzenia stref erogennych w pewnym stopniu się sumują.

Duża wrażliwość sutków na dotyk może dawać również niepożądane efekty. Nieliczne kobiety zgłaszały osiąganie orgazmu podczas karmienia dziecka piersią, co zniechęcało je do tej praktyki.

Powiązane produkty

Jak wygląda orgazm sutkowy?

Ciężko jest jednoznacznie udowodnić, kiedy dochodzi do orgazmu, ponieważ każda kobieta odczuwa go nieco inaczej. Jednakże orgazm sutkowy może dawać następujące objawy: widoczne stwardnienie i obrzmienie sutka, obrzęk piersi, u kobiet karmiących dodatkowo możliwe jest popuszczanie niewielkich ilości mleka.

Czy mężczyzna może mieć orgazm sutkowy?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zatem jak doprowadzić do orgazmu sutkowego u mężczyzny? Sposób stymulacji piersi u mężczyzn nie różni się od tego stosowanego u kobiet. Pobudzanie sutka przez dotyk w odpowiednich warunkach jest w stanie spowodować orgazm u niektórych panów.

Sutki – funkcje w organizmie

Piersi wraz z sutkami i otoczkami skutkowymi u kobiet odgrywają dwie główne role:

  • laktacyjną – w trakcie ciąży w piersiach pod wpływem hormonów (progesteronu i prolaktyny) dochodzi do rozwoju przewodów mlecznych i produkcji mleka, następnie ssanie sutków przez dziecko stymuluje wydzielanie oksytocyny i wypływ mleka z piersi;
  • erogenną – dzięki wielu czuciowym zakończeniom nerwowym pobudzanie piersi dostarcza szeroką gamę pozytywnych odczuć seksualnych.
U mężczyzn piersi, a w szczególności sutki, mają jedynie rolę erogenną. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego ewolucja nie spowodowała zaniku sutków u mężczyzn, skoro ich funkcja nie jest niezbędna do przetrwania gatunku. Odpowiedź jest dość prosta – w rozwoju embrionalnym człowieka sutki formują się jeszcze przed ostateczną determinacją płci płodu.
  1. King R, Belsky J. Are there different types of female orgasm? Arch Sex Behav. 2011 Oct;40(5):865-75.
  2. Wallen K, Lloyd EA. Female sexual arousal: genital anatomy and orgasm in intercourse. Horm Behav. 2011 May;59(5):780-92.
  3. Carlson KJ, Eisenstat SA. Harwardzka Encyklopedia Zdrowia Kobiety. Prószyński i S-ka. Warszawa 2000.
  4. Pisarski T. Położnictwo i ginekologia. PZWL. Warszawa 2001.
  5. Berek JS, Novak E. Ginekologia. Medipage. Tom 1. Warszawa 2008.
  6. Słomko Z. Ginekologia. PZWL. Tom 2. Warszawa 2008.
  7. Levin R, Meston C. Nipple/Breast Stimulation and Sexual Arousal in Young Men and Women. J Sex Med. 2006 May;3(3):450-4.
  8. Badonsky JJ. Pleasure from Erotic Nipple Stimulation, Pre-pregnancy, as a Predictor of Successful Initiation of Breastfeeding. 2020.
  9. Pfaus JG, Tsarski K. A Case of Female Orgasm Without Genital Stimulation. Sexual Medicine. 2022 Apr;10(2):100496.
  10. Younis I, Abdelsalam O. Characters and Significance of Female Breasts in Relation to Female Sexuailty. Human Andrology. 2017;7(2):50-57.
  11. Misery L, Talagas M. Innervation of the Male Breast: Psychological and Physiological Consequences. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2017 Jun;22(2):109-115.
  12. Sayin Ü, Schenck CH. Neuroanatomy and Neurochemistry of Sexual Desire, Pleasure, Love and Orgasm. SexuS. 2019;4(11):907-946.
  13. Lima SQ. Genital Cortex: Development of the Genital Homunculus. Current Biology. 2019 Nov 4;29(21):R1122-R1124.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl