Złączone dłonie kochanków w czasie seansu miłości zwieńczonego orgazmem wielokrotnym
Barbara Bukowska

Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

  1. Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy?
  2. Jak osiągnąć orgazm wielokrotny u kobiety?
  3. Jak osiągnąć orgazm wielokrotny u mężczyzny?
  4. Orgazm wielokrotny a wytrysk wielokrotny – czy zawsze idą w parze?

Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy?

Występujące po sobie orgazmy, osiągane bez przerywania aktywności seksualnej, są możliwe, jednak zdarzają się rzadko. Kilkukrotne orgazmy nie są częstym przedmiotem badań naukowych, ale dostępne dane szacują częstotliwość ich występowania u kobiet na 14–43%. Orgazm wielokrotny u mężczyzn występuje jeszcze rzadziej – według najnowszych badań u 10% panów poniżej 20. roku życia i u 7% poniżej 30. roku życia.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przyznają, że wielokrotny orgazm łatwiej osiągnąć podczas masturbacji niż stosunku seksualnego z partnerem lub partnerką. Dobra znajomość własnych sfer erogennych i preferencji seksualnych oraz brak skrępowania drugą osobą ułatwiają przeżycie kaskadowej przyjemności.

Jak osiągnąć orgazm wielokrotny u kobiety?

Aby zrozumieć zjawisko orgazmu wielokrotnego u kobiety, warto odnieść się do klasycznego schematu opisującego zbliżenie seksualne, w którym wyróżnia się następujące fazy:

  1. Pożądania – pociąg seksualny do drugiej osoby: jej wygląd, zapach, czasem nawet spojrzenie czy uśmiech powodują przyspieszenie pracy serca i zwiększenie przepływu krwi. Bodźce pozaseksualne przeradzają się w chęć spełnienia seksualnego.
  2. Podniecenia – szereg reakcji organizmu: u kobiet zwiększa się nawilżenie pochwy, wargi sromowe i brodawki sutkowe stają się nabrzmiałe. U mężczyzn pojawia się erekcja. Oddech przyspiesza, a serce bije coraz szybciej.
  3. Faza plateau – punkt kulminacyjny podniecenia, w którym partnerzy są gotowi na przeżycie orgazmu.
  4. Faza orgazmudoznanie maksymalnej przyjemności seksualnej, któremu towarzyszą skurcze mięśni całego ciała. U mężczyzn dochodzi do wytrysku (choć nie zawsze, o czym wspomniano poniżej), u kobiet zwiększa się wydzielanie śluzu z pochwy.
  5. Faza odprężenia – powolne ustępowanie podniecenia do fazy plateau, a następnie do etapu sprzed rozpoczęcia stymulacji seksualnej.

Jak mają się poszczególne etapy zbliżenia seksualnego do możliwości doprowadzenia kobiety do wielokrotnego orgazmu? W fazie plateau najłatwiej osiągnąć kolejne szczytowanie. Innymi słowy – należy utrzymywać napięcie erotyczne na stałym poziomie, nie pozwalając ciału na całkowite odprężenie.

W osiągnięciu wielokrotnego orgazmu u kobiety pomaga stosowanie urozmaiconych technik stymulacji pochwy, łechtaczki, odbytu i innych stref erogennych. Większej gamy doznań erotycznych mogą również dostarczyć akcesoria: wibratory, dilda i żele intymne.

Stopniowo odchodzi się od tradycyjnego, freudowskiego podziału kobiecych orgazmów na pochwowe i łechtaczkowe. W tej klasyfikacji orgazm pochwowy uważany był za głębszy, świadczący o bliższej relacji z partnerem. Obecnie coraz większe uznanie zyskuje koncepcja jednego orgazmu, ale kilku dróg do niego prowadzących. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na bodźce. Stymulacja różnych miejsc erogennych na mapie ciała daje większą szansę na doprowadzenie kobiety do orgazmu wielokrotnego niż skupienie się wyłącznie na stosunku pochwowym.

Powiązane produkty

Jak osiągnąć orgazm wielokrotny u mężczyzny?

Uważa się, choć jest to poważne uproszczenie, że orgazm u mężczyzny jest doświadczeniem opartym w dużej mierze na bodźcach mechanicznych. Innymi słowy – mężczyźnie do osiągnięcia rozkoszy erotycznej wystarczy rytmiczna stymulacja członka, do czego prowadzić może stosunek seksualny, seks oralny lub masturbacja.

Orgazm często, aczkolwiek niesłusznie, utożsamiany jest z ejakulacją (wytryskiem), czyli gwałtownym wyrzutem nasienia z jąder, prostaty i pęcherzyków nasiennych przez cewkę moczową w wyniku stymulacji członka. Proces wytrysku regulowany jest ośrodkowo i towarzyszy mu wydzielanie wielu neuroprzekaźników, m.in. serotoniny i dopaminy. Orgazm z kolei to odczuwanie maksymalnej rozkoszy seksualnej. Z reguły opisywany jest jako uczucie błogości, któremu towarzyszą dreszcze i mimowolne skurcze, odczuwane przede wszystkim w okolicach odbytu, prostaty i kręgosłupa. Orgazm i ejakulacja, mimo że są procesami oddzielnymi, z reguły zachodzą niemal jednocześnie.

To właśnie wytrysk nasienia sprawia, że napięcie erotyczne po zbliżeniu seksualnym czy masturbacji gwałtownie spada. Podobnie jak u kobiet, trudniej wtedy ponownie przeżyć orgazm. Dlatego kluczem do osiągnięcia orgazmu wielokrotnego u mężczyzny jest oddzielenie od siebie rozkoszy seksualnej i wytrysku. Technicznie jest to trudne do wykonania, jednak możliwe.

Najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie wytrysku nasienia jest świadoma praca mięśni głębokich dna miednicy, a także techniki medytacyjne, pozwalające osiągnąć większą kontrolę nad ciałem. Metody powszechnie uznawane za skuteczne, czyli uciskanie prącia lub miejsca między nim a jądrami, nie są jednak polecane – mogą opóźnić wytrysk, ale również orgazm. Po powstrzymaniu wytrysku mężczyzna jest zdolny do kontynuowania aktywności seksualnej, nawet jeśli udało mu się osiągnąć orgazm.

Orgazm bez wytrysku – dowiedz się o nim więcej

Orgazm wielokrotny a wytrysk wielokrotny – czy zawsze idą w parze?

Orgazmowi wielokrotnemu może, ale nie musi towarzyszyć wielokrotny wytrysk. Większość mężczyzn osiąga gotowość do ponownego wytrysku po kilku lub kilkunastu minutach. Wraz z wiekiem okres ten wydłuża się i u seniorów może wynosić kilka godzin.

Warto nadmienić, że ejakulacji nie zawsze towarzyszy orgazm: może to być wynik zaburzeń hormonalnych bądź seksualnych, a także chorób neurologicznych (np. stwardnienia rozsianego). Odwrotna zależność, czyli brak ejakulacji przy zachowanej zdolności do przeżywania orgazmu, również jest obserwowana. Może dotyczyć młodych mężczyzn prowadzących bardzo aktywne życie seksualne. W odniesieniu do tej grupy używa się nawet pojęcia „suche orgazmy” – gdy organizm nie nadąża z produkcją nasienia. Z kolei u starszych mężczyzn ze schorzeniami prostaty możliwy jest tzw. wytrysk wsteczny, kiedy nasienie zamiast do cewki moczowej trafia do pęcherza moczowego.

  1. E. Wibowo, R.J. Wassersug, Multiple Orgasms in Men-What We Know So Far, Sexual Medicine Reviews 2016, 4(2).
  2. M. Castleman, How Multiple Orgasms Occur, and Who Has Them, [online] https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-about-sex/202109/how-multiple-orgasms-occur-and-who-has-them [dostęp:] 29.05.2024.
  3. S. Cerwenka, A. Dekker, L. Pietras, P. Briken, Single and Multiple Orgasm Experience Among Women in Heterosexual Partnerships. Results of the German Health and Sexuality Survey (GeSiD), The Journal of Sexual Medicine 2021, 18(12).
  4. M. Gérard, M. Berry, R.A. Shtarkshall, R. Amsel, Y.M. Binik, Female Multiple Orgasm: An Exploratory Internet-Based Survey, Journal of Sex Research 2021, 58(2).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl