Kobieta je zmysłowo truskawkę - wizualizacja seksu oralnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

Miłość francuska była znana już w czasach starożytnych (choć wówczas, rzecz jasna, pod inną nazwą). Co ciekawe, wówczas uprawiano ją również w miejscach publicznych, co podobno nie powodowało zgorszenia. Obecnie na szczęście praktykuje się ją w zaciszu własnej sypialni, co często stanowi grę wstępną do pełnego stosunku. Czym dokładnie jest seks oralny? Jakie ryzyko związane jest z uprawianiem tego rodzaju miłości i jak się do niej przygotować?

Seks oralny – czym jest?

Seks oralny polega na pieszczeniu miejsc intymnych partnera za pomocą języka i ust. Może stanowić grę wstępną przed penetracją pochwową lub całkowicie ją zastąpić. Miłość francuska najczęściej odbywa się między partnerami pozostającymi w bardzo bliskich relacjach, ponieważ jest wyjątkowo intymnym doznaniem. U kobiet miejscami, które ulegają pobudzeniu za pomocą języka, są przede wszystkim łechtaczka i wargi sromowe (mniejsze i większe), natomiast u mężczyzn to prącie oraz jego okolice. Seks oralny może prowadzić do orgazmu.

Uprawianie miłości francuskiej między dwojgiem partnerów wymaga dużego zaufania i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Seksuolodzy często podkreślają, że najbezpieczniej jest, gdy odbywa się to w długotrwałych relacjach, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych.

Odmiany seksu oralnego

O sztuce przyjemności płynącej z seksu oralnego można przeczytać już w Kamasutrze. Nie da się ukryć, że w tym starym indyjskim traktacie zawarto praktycznie wszystkie pozycje seksualne, które najlepiej stymulują miejsca intymne kobiet i mężczyzn. Sposobów na odbycie stosunku płciowego jest wiele, a do odmian seksu oralnego zaliczają się najczęściej:

  • pozycja 69 – czyli jednoczesne pieszczenie miejsc intymnych, które wymaga od partnerów ułożenia się w kształt arabskich cyfr 6 i 9, tak by ich twarze znajdowały się na wysokości narządów płciowych partnera/ki,
  • fellatio – pieszczenie penisa mężczyzny za pomocą ust, języka i dłoni,
  • cunnilingus – seksualne pobudzenie łechtaczki kobiety na drodze oralnej.

Powiązane produkty

Seks oralny – zagrożenia, choroby

Ze względu na słaby dostęp do zabezpieczenia seks oralny zaliczany jest do zachowania wysokiego ryzyka zakażenia chorobami wenerycznymi. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, czy seks oralny jest bezpieczny. Niestety, nie. Dotyczy to przede wszystkim przygodnego stosunku z nieznanym partnerem.

Wydzieliny narządów płciowych mogą stanowić rezerwuar chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów.

Drogą oralną można zarazić się m.in.:

Ponadto uprawianie seksu francuskiego może być przyczyną pojawienia się na ustach opryszczki, co jest związane z zakażeniem wirusem typu HSV-1. Działa to również w drugą stronę. Osoba, która ma opryszczkę, może przenieść patogen na miejsca intymne partnera.

Choroby weneryczne to nie jedyne zagrożenia związane z seksem oralnym. Najnowsze badania wskazują na to, że seks oralny może być przyczyną rozwoju raka jamy ustnej, znacznie częściej niż palenie papierosów i alkohol. Jak się okazuje, ryzyko jest szczególnie duże u osób, które miały więcej niż sześciu partnerów seksualnych.

A co z seksem oralnym w ciąży? Ginekolodzy są zdania, że ta forma pieszczot jest bezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka i nie zagraża rozwijającemu się płodowi.

Bezpieczny seks oralny – jak się przygotować?

Seks oralny, tak samo zresztą, jak każda inna forma współżycia seksualnego, wymaga wcześniejszego przygotowania. Świadomość konsekwencji może uchronić nas przed poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak się przygotować do seksu oralnego?

Kluczowym czynnikiem przygotowującym do seksu oralnego jest higiena miejsc intymnych. Na rynku dostępne są również specjalne maski oralne (cienkie arkusze wykonane z lateksu), które zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi.

Czy od seksu oralnego można zajść w ciążę?

W przypadku gdy seks oralny jest jedyną formą pieszczoty i nie kończy się penetracją pochwową, wówczas zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy dojdzie do połknięcia przez kobietę nasienia mężczyzny.

Aby uniknąć niechcianej ciąży, preejakulat i sperma nie mogą zostać przeniesione w okolice pochwy kobiety np. za pomocą palców.

  1. A. Cybula i M. Kwiatkowska, Zakażenia przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia, „Dermatologia po dyplomie”, nr 06 2019.
  2. C.M. Markham, M. Fleschler Peskin, R.C. Addy i in., Patterns of vaginal, oral, and anal sexual intercourse in an urban seventh-grade population, „The Journal of School Health”, nr 79(4) 2009.
  3. M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, „Seksuologia Polska”, nr 12(1) 2014.
  4. Seks oralny coraz częściej wywołuje raka jamy ustnej, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C380056%2Cseks-oralny-coraz-czesciej-wywoluje-raka-jamy-ustnej.html [dostęp 25.08.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.