Kobieta je zmysłowo truskawkę - wizualizacja seksu oralnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

Miłość francuska była znana już w czasach starożytnych (choć wówczas, rzecz jasna, pod inną nazwą). Co ciekawe, wówczas uprawiano ją również w miejscach publicznych, co podobno nie powodowało zgorszenia. Obecnie na szczęście praktykuje się ją w zaciszu własnej sypialni, co często stanowi grę wstępną do pełnego stosunku. Czym dokładnie jest seks oralny? Jakie ryzyko związane jest z uprawianiem tego rodzaju miłości i jak się do niej przygotować?

Seks oralny – czym jest?

Seks oralny polega na pieszczeniu miejsc intymnych partnera za pomocą języka i ust. Może stanowić grę wstępną przed penetracją pochwową lub całkowicie ją zastąpić. Miłość francuska najczęściej odbywa się między partnerami pozostającymi w bardzo bliskich relacjach, ponieważ jest wyjątkowo intymnym doznaniem. U kobiet miejscami, które ulegają pobudzeniu za pomocą języka, są przede wszystkim łechtaczka i wargi sromowe (mniejsze i większe), natomiast u mężczyzn to prącie oraz jego okolice. Seks oralny może prowadzić do orgazmu.

Uprawianie miłości francuskiej między dwojgiem partnerów wymaga dużego zaufania i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Seksuolodzy często podkreślają, że najbezpieczniej jest, gdy odbywa się to w długotrwałych relacjach, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych.

Odmiany seksu oralnego

O sztuce przyjemności płynącej z seksu oralnego można przeczytać już w Kamasutrze. Nie da się ukryć, że w tym starym indyjskim traktacie zawarto praktycznie wszystkie pozycje seksualne, które najlepiej stymulują miejsca intymne kobiet i mężczyzn. Sposobów na odbycie stosunku płciowego jest wiele, a do odmian seksu oralnego zaliczają się najczęściej:

 • pozycja 69 – czyli jednoczesne pieszczenie miejsc intymnych, które wymaga od partnerów ułożenia się w kształt arabskich cyfr 6 i 9, tak by ich twarze znajdowały się na wysokości narządów płciowych partnera/ki,
 • fellatio – pieszczenie penisa mężczyzny za pomocą ust, języka i dłoni,
 • cunnilingus – seksualne pobudzenie łechtaczki kobiety na drodze oralnej.

Polecane dla Ciebie

Seks oralny – zagrożenia, choroby

Ze względu na słaby dostęp do zabezpieczenia seks oralny zaliczany jest do zachowania wysokiego ryzyka zakażenia chorobami wenerycznymi. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, czy seks oralny jest bezpieczny. Niestety, nie. Dotyczy to przede wszystkim przygodnego stosunku z nieznanym partnerem.

Wydzieliny narządów płciowych mogą stanowić rezerwuar chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów.

Drogą oralną można zarazić się m.in.:

Ponadto uprawianie seksu francuskiego może być przyczyną pojawienia się na ustach opryszczki, co jest związane z zakażeniem wirusem typu HSV-1. Działa to również w drugą stronę. Osoba, która ma opryszczkę, może przenieść patogen na miejsca intymne partnera.

Choroby weneryczne to nie jedyne zagrożenia związane z seksem oralnym. Najnowsze badania wskazują na to, że seks oralny może być przyczyną rozwoju raka jamy ustnej, znacznie częściej niż palenie papierosów i alkohol. Jak się okazuje, ryzyko jest szczególnie duże u osób, które miały więcej niż sześciu partnerów seksualnych.

A co z seksem oralnym w ciąży? Ginekolodzy są zdania, że ta forma pieszczot jest bezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka i nie zagraża rozwijającemu się płodowi.

Bezpieczny seks oralny – jak się przygotować?

Seks oralny, tak samo zresztą, jak każda inna forma współżycia seksualnego, wymaga wcześniejszego przygotowania. Świadomość konsekwencji może uchronić nas przed poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak się przygotować do seksu oralnego?

Kluczowym czynnikiem przygotowującym do seksu oralnego jest higiena miejsc intymnych. Na rynku dostępne są również specjalne maski oralne (cienkie arkusze wykonane z lateksu), które zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi.

Czy od seksu oralnego można zajść w ciążę?

W przypadku gdy seks oralny jest jedyną formą pieszczoty i nie kończy się penetracją pochwową, wówczas zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy dojdzie do połknięcia przez kobietę nasienia mężczyzny.

Aby uniknąć niechcianej ciąży, preejakulat i sperma nie mogą zostać przeniesione w okolice pochwy kobiety np. za pomocą palców.

 1. A. Cybula i M. Kwiatkowska, Zakażenia przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia, „Dermatologia po dyplomie”, nr 06 2019.
 2. C.M. Markham, M. Fleschler Peskin, R.C. Addy i in., Patterns of vaginal, oral, and anal sexual intercourse in an urban seventh-grade population, „The Journal of School Health”, nr 79(4) 2009.
 3. M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, „Seksuologia Polska”, nr 12(1) 2014.
 4. Seks oralny coraz częściej wywołuje raka jamy ustnej, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C380056%2Cseks-oralny-coraz-czesciej-wywoluje-raka-jamy-ustnej.html [dostęp 25.08.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Seksoholizm – objawy, jak go pokonać?

  Wiele osób traktuje seksoholizm nieco po macoszemu, umniejszając znaczeniu tego zjawiska chorobowego. Tymczasem jest to takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy narkomania, a jego skutki mogą być równie destrukcyjne dla chorego, jak i jego bliskich. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać seksoholizm, a także w jaki sposób najskuteczniej sobie z nim radzić.

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij