Kobieta je zmysłowo truskawkę - wizualizacja seksu oralnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

Miłość francuska była znana już w czasach starożytnych (choć wówczas, rzecz jasna, pod inną nazwą). Co ciekawe, wówczas uprawiano ją również w miejscach publicznych, co podobno nie powodowało zgorszenia. Obecnie na szczęście praktykuje się ją w zaciszu własnej sypialni, co często stanowi grę wstępną do pełnego stosunku. Czym dokładnie jest seks oralny? Jakie ryzyko związane jest z uprawianiem tego rodzaju miłości i jak się do niej przygotować?

Seks oralny – czym jest?

Seks oralny polega na pieszczeniu miejsc intymnych partnera za pomocą języka i ust. Może stanowić grę wstępną przed penetracją pochwową lub całkowicie ją zastąpić. Miłość francuska najczęściej odbywa się między partnerami pozostającymi w bardzo bliskich relacjach, ponieważ jest wyjątkowo intymnym doznaniem. U kobiet miejscami, które ulegają pobudzeniu za pomocą języka, są przede wszystkim łechtaczka i wargi sromowe (mniejsze i większe), natomiast u mężczyzn to prącie oraz jego okolice. Seks oralny może prowadzić do orgazmu.

Uprawianie miłości francuskiej między dwojgiem partnerów wymaga dużego zaufania i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Seksuolodzy często podkreślają, że najbezpieczniej jest, gdy odbywa się to w długotrwałych relacjach, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych.

Odmiany seksu oralnego

O sztuce przyjemności płynącej z seksu oralnego można przeczytać już w Kamasutrze. Nie da się ukryć, że w tym starym indyjskim traktacie zawarto praktycznie wszystkie pozycje seksualne, które najlepiej stymulują miejsca intymne kobiet i mężczyzn. Sposobów na odbycie stosunku płciowego jest wiele, a do odmian seksu oralnego zaliczają się najczęściej:

  • pozycja 69 – czyli jednoczesne pieszczenie miejsc intymnych, które wymaga od partnerów ułożenia się w kształt arabskich cyfr 6 i 9, tak by ich twarze znajdowały się na wysokości narządów płciowych partnera/ki,
  • fellatio – pieszczenie penisa mężczyzny za pomocą ust, języka i dłoni,
  • cunnilingus – seksualne pobudzenie łechtaczki kobiety na drodze oralnej.

Powiązane produkty

Seks oralny – zagrożenia, choroby

Ze względu na słaby dostęp do zabezpieczenia seks oralny zaliczany jest do zachowania wysokiego ryzyka zakażenia chorobami wenerycznymi. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, czy seks oralny jest bezpieczny. Niestety, nie. Dotyczy to przede wszystkim przygodnego stosunku z nieznanym partnerem.

Wydzieliny narządów płciowych mogą stanowić rezerwuar chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów.

Drogą oralną można zarazić się m.in.:

Ponadto uprawianie seksu francuskiego może być przyczyną pojawienia się na ustach opryszczki, co jest związane z zakażeniem wirusem typu HSV-1. Działa to również w drugą stronę. Osoba, która ma opryszczkę, może przenieść patogen na miejsca intymne partnera.

Choroby weneryczne to nie jedyne zagrożenia związane z seksem oralnym. Najnowsze badania wskazują na to, że seks oralny może być przyczyną rozwoju raka jamy ustnej, znacznie częściej niż palenie papierosów i alkohol. Jak się okazuje, ryzyko jest szczególnie duże u osób, które miały więcej niż sześciu partnerów seksualnych.

A co z seksem oralnym w ciąży? Ginekolodzy są zdania, że ta forma pieszczot jest bezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka i nie zagraża rozwijającemu się płodowi.

Bezpieczny seks oralny – jak się przygotować?

Seks oralny, tak samo zresztą, jak każda inna forma współżycia seksualnego, wymaga wcześniejszego przygotowania. Świadomość konsekwencji może uchronić nas przed poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak się przygotować do seksu oralnego?

Kluczowym czynnikiem przygotowującym do seksu oralnego jest higiena miejsc intymnych. Na rynku dostępne są również specjalne maski oralne (cienkie arkusze wykonane z lateksu), które zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi.

Czy od seksu oralnego można zajść w ciążę?

W przypadku gdy seks oralny jest jedyną formą pieszczoty i nie kończy się penetracją pochwową, wówczas zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy dojdzie do połknięcia przez kobietę nasienia mężczyzny.

Aby uniknąć niechcianej ciąży, preejakulat i sperma nie mogą zostać przeniesione w okolice pochwy kobiety np. za pomocą palców.

  1. A. Cybula i M. Kwiatkowska, Zakażenia przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia, „Dermatologia po dyplomie”, nr 06 2019.
  2. C.M. Markham, M. Fleschler Peskin, R.C. Addy i in., Patterns of vaginal, oral, and anal sexual intercourse in an urban seventh-grade population, „The Journal of School Health”, nr 79(4) 2009.
  3. M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, „Seksuologia Polska”, nr 12(1) 2014.
  4. Seks oralny coraz częściej wywołuje raka jamy ustnej, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C380056%2Cseks-oralny-coraz-czesciej-wywoluje-raka-jamy-ustnej.html [dostęp 25.08.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij