Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?
Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.
Miłość francuska była znana już w czasach starożytnych (choć wówczas, rzecz jasna, pod inną nazwą). Co ciekawe, wówczas uprawiano ją również w miejscach publicznych, co podobno nie powodowało zgorszenia. Obecnie na szczęście praktykuje się ją w zaciszu własnej sypialni, co często stanowi grę wstępną do pełnego stosunku. Czym dokładnie jest seks oralny? Jakie ryzyko związane jest z uprawianiem tego rodzaju miłości i jak się do niej przygotować?
Seks oralny – czym jest?
Seks oralny polega na pieszczeniu miejsc intymnych partnera za pomocą języka i ust. Może stanowić grę wstępną przed penetracją pochwową lub całkowicie ją zastąpić. Miłość francuska najczęściej odbywa się między partnerami pozostającymi w bardzo bliskich relacjach, ponieważ jest wyjątkowo intymnym doznaniem. U kobiet miejscami, które ulegają pobudzeniu za pomocą języka, są przede wszystkim łechtaczka i wargi sromowe (mniejsze i większe), natomiast u mężczyzn to prącie oraz jego okolice. Seks oralny może prowadzić do orgazmu.
Uprawianie miłości francuskiej między dwojgiem partnerów wymaga dużego zaufania i wsłuchania się w potrzeby drugiej osoby. Seksuolodzy często podkreślają, że najbezpieczniej jest, gdy odbywa się to w długotrwałych relacjach, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych.
Odmiany seksu oralnego
O sztuce przyjemności płynącej z seksu oralnego można przeczytać już w Kamasutrze. Nie da się ukryć, że w tym starym indyjskim traktacie zawarto praktycznie wszystkie pozycje seksualne, które najlepiej stymulują miejsca intymne kobiet i mężczyzn. Sposobów na odbycie stosunku płciowego jest wiele, a do odmian seksu oralnego zaliczają się najczęściej:
- pozycja 69 – czyli jednoczesne pieszczenie miejsc intymnych, które wymaga od partnerów ułożenia się w kształt arabskich cyfr 6 i 9, tak by ich twarze znajdowały się na wysokości narządów płciowych partnera/ki,
- fellatio – pieszczenie penisa mężczyzny za pomocą ust, języka i dłoni,
- cunnilingus – seksualne pobudzenie łechtaczki kobiety na drodze oralnej.
Seks oralny – zagrożenia, choroby
Ze względu na słaby dostęp do zabezpieczenia seks oralny zaliczany jest do zachowania wysokiego ryzyka zakażenia chorobami wenerycznymi. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, czy seks oralny jest bezpieczny. Niestety, nie. Dotyczy to przede wszystkim przygodnego stosunku z nieznanym partnerem.
Drogą oralną można zarazić się m.in.:
- wirusem HIV powodującym AIDS,
- wirusem żółtaczki,
- wirusem zapalenia wątroby typu A i B,
- wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- kiłą,
- chlamydią.
Ponadto uprawianie seksu francuskiego może być przyczyną pojawienia się na ustach opryszczki, co jest związane z zakażeniem wirusem typu HSV-1. Działa to również w drugą stronę. Osoba, która ma opryszczkę, może przenieść patogen na miejsca intymne partnera.
A co z seksem oralnym w ciąży? Ginekolodzy są zdania, że ta forma pieszczot jest bezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka i nie zagraża rozwijającemu się płodowi.
Bezpieczny seks oralny – jak się przygotować?
Seks oralny, tak samo zresztą, jak każda inna forma współżycia seksualnego, wymaga wcześniejszego przygotowania. Świadomość konsekwencji może uchronić nas przed poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak się przygotować do seksu oralnego?
Kluczowym czynnikiem przygotowującym do seksu oralnego jest higiena miejsc intymnych. Na rynku dostępne są również specjalne maski oralne (cienkie arkusze wykonane z lateksu), które zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi.
Czy od seksu oralnego można zajść w ciążę?
W przypadku gdy seks oralny jest jedyną formą pieszczoty i nie kończy się penetracją pochwową, wówczas zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy dojdzie do połknięcia przez kobietę nasienia mężczyzny.
Aby uniknąć niechcianej ciąży, preejakulat i sperma nie mogą zostać przeniesione w okolice pochwy kobiety np. za pomocą palców.