Rozszerzone źrenice w oku kobiety
Paulina Kłos-Wojtczak

Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  1. Rozszerzone źrenice – przyczyny. O czym świadczą rozszerzone źrenice?
  2. Po jakich narkotykach rozszerzają się źrenice?
  3. Dlaczego źrenice rozszerzają się po narkotykach?
  4. Jak długo po podaniu leku źrenice mogą być rozszerzone?
  5. Rozszerzone źrenice u dziecka
  6. Czy istnieje sposób na wymuszenie rozszerzenia źrenic?

Mechanizm rozszerzania źrenic jest naturalnym sposobem adaptacji do zmieniających się warunków oświetlenia, reakcją na stres lub też inny silny bodziec emocjonalny. Fizjologiczną rolą tej części oka jest kontrolowanie ilości światła, które przedostaje się do jego głębszych warstw i warunkuje powstawanie obrazu. Źrenica zwęża się, gdy pada na nią wiązka światła (jest to reakcja bezpośrednia) lub gdy zbliża się do niej oglądany przedmiot. Z kolei jej naturalne rozszerzenie można zaobserwować, kiedy wchodzimy do ciemnego pokoju. Wówczas źrenica wpuszcza więcej światła, by dostrzec więcej. Nieco inaczej jest w sytuacjach patologicznych.

Rozszerzone źrenice – przyczyny. O czym świadczą rozszerzone źrenice?

Przyczyn rozszerzonych źrenic może być wiele. Czasami jest to konsekwencja aplikacji kropli do oczu. Ma to miejsce np. podczas badań okulistycznych. Lekarz wówczas podaje pacjentowi krople atropiny, która rozszerza źrenice i czasowo poraża zdolność do akomodacji, co ułatwia badanie. To właśnie dlatego tuż po wykonaniu szczegółowych badań okulistycznych nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Środki farmakologiczne, które indukują rozszerzenie źrenic, to:

  • leki o działaniu przeciwhistaminowym, w tym biperyden,
  • epinefryna, czyli adrenalina,
  • homatropina,
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • tropikamid,
  • niektóre substancje czynne o działaniu przeciwdrgawkowym,
  • cyklopentolat.
Sprawdź ofertę kropli do oczu na DOZ.pl

W powyższych przypadkach rozszerzenie źrenic na ogół jest zjawiskiem przejściowym i zanika, gdy ilość substancji czynnej w organizmie spada. Nieco inaczej jest w przypadku chorób. Szczególnie niepokojące jest zaobserwowanie źrenic w kształcie owalnym. Nie reagują one na światło i na ogół świadczą o schorzeniu neurologicznym.

Rozszerzenie źrenic może być objawem m.in.:

  • urazu czaszki,
  • uszkodzenia nerwów czaszkowych,
  • guza mózgu,
  • ostrego napadu jaskry,
  • encefalopatii Wernickego,
  • tętniaka naczyń mózgowych,
  • zatrucia jadem kiełbasianym,
  • kiły,
  • infekcji mózgowej o podłożu wirusowym,
  • polineuropatii błoniczej.
Ponadto efekt rozszerzenia źrenic może pojawić się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, a także roślin, takich jak lubczyk, wilcza jagoda, psianka czy też bieluń dziędzierzawa.

Czasami rozszerzeniu ulega tylko jedna źrenica. Nie zawsze jest to powód do niepokoju. Ważne jest jednak to, aby różnica w szerokości pomiędzy źrenicami nie była większa niż 0,6 mm. To zjawisko nazywa się anizokorią fizjologiczną. Gdy różnica ta jest większa niż 1 mm, wówczas konieczna jest wizyta u okulisty, ponieważ może to świadczyć o patologii np. mięśni zwieracza lub rozwieracza źrenicy.

Po jakich narkotykach rozszerzają się źrenice?

Mechanizm rozszerzania się źrenic obserwuje się po zażyciu niektórych substancji psychoaktywnych, w tym kokainy, amfetaminy, LSD i marihuany. Warto zaznaczyć, że po niektórych narkotykach źrenice się zwężają, a ma to miejsce w przypadku opium, heroiny i morfiny. Wówczas źrenice mają słabą zdolność do reagowania na światło.

Dlaczego źrenice rozszerzają się po narkotykach?

Za zjawisko rozszerzania się źrenic po spożyciu narkotyków odpowiada układ współczulny, który jest odpowiedzialny za pobudzenie organizmu i przygotowanie go do „walki lub ucieczki”. Substancje czynne narkotyków działają bezpośrednio na receptory układu nerwowego, co poza rozszerzeniem źrenic powoduje przyspieszenie akcji serca, a także wyrzut adrenaliny.

Powiązane produkty

Jak długo po podaniu leku źrenice mogą być rozszerzone?

Efekt rozszerzenia źrenic po podaniu leku uzależniony jest od substancji aktywnej, a także jej stężenia. Niemniej ważne są indywidualne predyspozycje i wrażliwość organizmu. W większości przypadków zjawisko poszerzenia źrenic pojawia się po 20-30 minutach od aplikacji kropli do worka spojówkowego. Najsilniejszy efekt przeważnie utrzymuje się przez ok. 3 godziny, a całkowite ustąpienie tego mechanizmu następuje po ok. 5 godzinach.

Rozszerzone źrenice u dziecka

Rozszerzone źrenice u dziecka mogą być zjawiskiem całkowicie naturalnym lub patologicznym. W tym pierwszym przypadku jest to najczęściej związane ze stresem, silnym pobudzeniem emocjonalnym, zatruciem lekami lub skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych substancji aktywnych. W drugim jednak za nienaturalne poszerzenie źrenic odpowiedzialne mogą być m.in. hormony.

U dzieci rozszerzone źrenice mogą świadczyć o tzw. zespole serotoninowym. Wówczas w organizmie obserwuje się podwyższone stężenie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Innymi objawami tego schorzenia są: silne pobudzenie ruchowe i emocjonalne, omamy, mania, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, tachykardia, a także wzmożona potliwość.

Podobnie jak u osób dorosłych, rozszerzone źrenice u dziecka, w tym noworodka i niemowlaka, mogą zwiastować poważne choroby neurologiczne lub okulistyczne, w tym np. rozległy udar niedokrwienny, wirusową lub bakteryjną infekcję mózgu czy też uszkodzenie nerwu okoruchowego.

Czy istnieje sposób na wymuszenie rozszerzenia źrenic?

Czy można wymusić zjawisko rozszerzenia źrenic? Tak! Najłatwiej jest zaobserwować ten mechanizm przy silnych bodźcach emocjonalnych – zarówno tych pozytywnych (miłość, podniecenie, wzruszenie), jak i negatywnych (stres, strach, lęk).

Farmakologicznym sposobem jest aplikacja do worka spojówkowego roztworu atropiny lub innych substancji (również w postaci doustnej), które pobudzają układ współczulny i blokują przywspółczulny.

  1. A. Brązert i J. Kocięcki, Oczny zespół niedokrwienny, „Okulistyka po Dyplomie”, 2018, nr 1.
  2. H. Kwiecińska i A. Kamińka, Neurologia Merrita, Wrocław 2018.
  3. B. Romanowska-Dixon i wsp., Onkologia Okulistyczna, Warszawa 2021.
  4. E. Langwińska-Wośko, Y. Avidzba i A. Awad, Zespół czerwonego oka w praktyce lekarza POZ, „Lekarz POZ”, 2017, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl