Serotonina – jakie problemy zdrowotne są związane z nieprawidłowym poziomem hormonu szczęścia?
Justyna Piekara

Serotonina – jakie problemy zdrowotne są związane z nieprawidłowym poziomem hormonu szczęścia?

Serotonina jest potocznie nazywana „hormonem szczęścia”, ponieważ jest znana głównie ze swojego wkładu w poprawę naszego nastroju. Jakie mogą być konsekwencje niedoboru serotoniny? W jaki sposób naturalnie podnieść jej poziom? Czym jest zespół serotoninowy? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Serotonina – jakie funkcje pełni w organizmie?

Serotonina (5-hydroksylowa pochodna tryptaminy, 5-HT) to przede wszystkim neuroprzekaźnik uczestniczący w regulacji nastroju, ale także związek chemiczny istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Co ciekawe, około 90% serotoniny jest produkowanych w jelitach, a jedynie około 2% w mózgu.

Dowiedz się również czym są endorfiny.

Serotonina:

  • wpływa na samopoczucie, jej deficyt może powodować zaburzenia równowagi psychicznej i emocjonalnej,
  • reguluje układ pokarmowy, serotonina wpływa na pracę jelit, trawienie oraz apetyt,
  • reguluje sen, jest prekursorem melaniny, której rolą jest regulacja cyklu snu i czuwania,
  • reguluje funkcje seksualne, wzrost poziomu serotoniny obniża libido,
  • stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za nudności, 
  • uczestniczy w mechanizmach leczenia ran, ułatwia zwężenie się naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi i przyspiesza jej krzepnięcie,
  • wpływa na gęstość kości, niektóre źródła podają, że istnieje silny związek między metabolizmem serotoniny i kości – wysoki poziom hormonu może zwiększać ryzyko osteoporozy.

Serotonina – wysoki poziom

Podwyższony poziom serotoniny powoduje zwykle łagodne objawy. Należą do nich: dreszcze, silne pocenie się, bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi, drgania mięśni, biegunka.

Poważniejsze objawy, takie jak wysoka gorączka, utrata przytomności, drgawki lub nieregularne bicie serca, którym może towarzyszyć poczucie niepokoju i dezorientacja, związane są z tzw. zespołem serotoninowym (ang. serotonin syndrome), gdy wysoki poziom substancji chemicznej gromadzi się w organizmie. Stan ten jest powodowany przyjmowaniem pewnych leków, ich łączeniem z niektórymi, ziołowymi suplementami diety lub zażywaniem narkotyków. Poważne przypadki zespołu serotoninowego, jeśli nie są leczone, mogą być śmiertelne.

Wysoki poziom serotoniny może być także związany z zespołem rakowiaka (ang. carcinoid syndrome), który dotyczy wzrostu czynnego hormonalnie guza nowotworowego. Najczęściej rakowiaki powstają w wyrostku robaczkowym, okrężnicy, jelicie cienkim, oskrzelach w płucach. Do typowych objawów zespołu rakowiaka należą zaczerwienienia twarzy i szyi, zawroty głowy, bóle brzucha, nadmierne pocenie się i przyspieszenie pracy serca.

Powiązane produkty

Serotonina – niski poziom

Niski poziom serotoniny jest związany z wieloma zaburzeniami behawioralnymi i emocjonalnymi, a także osłabieniem pamięci, koncentracji i przyswajaniem nowych informacji. Badania wykazały, że niski poziom serotoniny może prowadzić do depresji, lęku, zachowań samobójczych i zaburzeń obsesyjno–kompulsywnych.

Niektórzy ludzie mogą doświadczać fizycznych objawów deficytu i zakłóceń szlaku serotoninowego, takich jak problemy z równowagą lub koordynacją ruchową, nietrzymaniem moczu czy przedwczesnym wytryskiem.

Jak naturalnie podnieść poziom serotonny w organizmie?

Serotonina jest wytwarzana z tryptofanu. Aminokwas ten nie jest produkowany przez ludzki organizm, dlatego musi zostać dostarczony wraz z pokarmem. Dobrymi źródłami tryptofanu są: szpinak, rukola, orzechy, rośliny strączkowe, mleko, jaja, ryby, mięso drobiowe. Oprócz tego, do produkcji serotoniny potrzebna jest witamina B6, witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3.

Jednym z objawów, który można odczuwać przy niskim poziom serotoniny jest niepohamowana ochota na słodycze. Cukier i węglowodany wyzwalają uwalnianie hormonu, dając natychmiastowy efekt poprawy nastroju, jednak jest on krótkotrwały.

Lepiej sięgać po zdrowe węglowodany, czyli produkty zbożowe, pełnoziarniste makarony, kasze, owoce i warzywa. Badania sugerują, że oprócz odpowiedniego jadłospisu, codzienna ekspozycja na światło słoneczne i ćwiczenia pomagają naturalnie podnieść poziom hormonu. Stres może wpływać na sposób produkcji i przetwarzania serotoniny, dlatego trzeba starać się go eliminować.

Uważa się, że medytacja podnosi kwas 5-HIAA w mózgu, który jest bezpośrednio związany z serotoniną. Z kolei psychoterapia może pomóc złagodzić objawy szerokiego zakresu problemów psychicznych i  zwiększyć liczbę receptorów serotoninowych w mózgu oraz podnieść produkcję hormonu.

  1. M. Berger, J. A. Gray, B. L. Roth, The Expanded biology of serotonin, „Annual Review of Medicine” 2009, nr 60, s. 355–366, [online] doi: 10.1146/annurev.med.60.042307.110802, [dostęp:] 30.08.2021.
  2. Z. V. Segal, P. Bieling, T. Young, Antidepressant monotherapy versus sequential pharmacotherapy and mindfulness-based cognitive therapy, or placebo, for relapse prophylaxis in recurrent depression, „Archives of General Psychiatry” 2010, nr 67(12), s.1256–1264, [online] doi: 10.1001/archgenpsychiatry.2010.168, [dostęp:] 30.08.2021.
  3. What is serotonin?, „hormone.org” [online], https://www.hormone.org/your–health–and–hormones/glands–and–hormones–a–to–z/hormones/serotonin, [dostęp:] 30.08.2021.
  4. K. Salters–Pedneault, What i serotonin?, „verywellmind.com” [online], https://www.verywellmind.com/what–is–serotonin–425327, [dostęp:] 30.08.2021.
  5. Z. Villines, Serotonin deficiency: Symptoms and treatment, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/serotonin–deficiency#symptoms, [dostęp:] 30.08.2021.
  6. Serotonin syndrome, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases–conditions/serotonin–syndrome/symptoms–causes/syc–20354758, [dostęp:] 30.08.2021.
  7. Carcinoid syndrome, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases–conditions/carcinoid–syndrome/symptoms–causes/syc–20370666, [dostęp:] 30.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij