SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
Justyna Piekara

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  1. Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?
  2. Czym jest współczynnik SPF?
  3. Czym są współczynniki PPD i IPD?
  4. O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. octisalate lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, filtry przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej i spowodują uszkodzenia. Filtry te są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Jednak zazwyczaj zawierają także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynku, działają fizycznie poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.

Najlepiej łączyć zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne. Działają one synergicznie, dzięki czemu zapewnią najbardziej skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra przeciwsłonecznego?

  1. Szerokie spektrum działania. Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
  2. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.
  3. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.

Przeczytaj także, co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego.

Czym jest współczynnik SPF?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB. Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną, w porównaniu ze skórą bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym z SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce.

Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją również inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowanie UV. Należą do nich pigmentacja skóry oraz ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Skóra osób o jasnej karnacji może pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.

Powiązane produkty

Czym są współczynniki PPD i IPD?

Współczynnik PPD (ang. Persistent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego.

Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.

O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne. Dlatego ważne jest, aby nałożyć filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

KOSMETYKI DO OPALANIA

KREMY DO TWARZY Z SPF 50

DERMOKOSMETYKI DO OPALANIA

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym na twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy stosować go obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u osób dorosłych.

Zastosowanie preparatu z filtrem przeciwsłonecznym nigdy nie powinno być jedyną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba pamiętać, że żaden filtr nie oferuje ochrony w 100% ani nie jest w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest, aby aplikować go ponownie, ponieważ z czasem ściera się i traci swoje właściwości.

Spędzając czas na powietrzu i wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczne z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.

  1. Sun Protection Factor (SPF), fda.gov [online] https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf [dostęp:] 09.07.2021.
  2. S. Simon, Choose the right sunscreen, cancer.org [online] https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html [dostęp:] 09.07.2021.
  3. M. Rud, How to find the best sunscreen type for you, realsimple.com [online] https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/types-of-sunscreen [dostęp:] 09.07.2021.
  4. K. Blanton, How to apply sunscreen correctly, according to dermatologists, prevention.com [online] https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a36110027/how-to-apply-sunscreen-correctly/ [dostęp:] 09.07.2021.
  5. Sunscreen and sun safety, nhs.uk [online] https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/ [dostęp:] 09.07.2021.
  6. M. S. Latha, J. Martis, V. Shobha, Sunscreening agents: a review, „Journal of Clinical and Aesthet Dermatology” 2013, nr 6(1), s. 16–26.
  7. M. C. Y. Heng, Sun protection factors in evaluation of sunscreen potency: The persistent pigment darkening method, „Cell Biology: Research & Therapy Journal”, nr 1, [online] doi: 10.4172/2324-9293.1000e101 [dostęp:] 09.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Którą suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl