SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
Justyna Piekara

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. oktazylat lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej, powodując uszkodzenia. Są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia też, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Zazwyczaj zawierają jednak także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry. 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynk, fizycznie działają poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.

Najlepiej łączyć zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne, które, działając synergicznie, zapewnią najbardziej skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr przeciwsłoneczny?

 1. Szerokie spektrum działania. Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
 2. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.
 3. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.

Przeczytaj także co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego.

Czym jest współczynnik SPF?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protective Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB, Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną w porównaniu do skóry bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym ze SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce. 

Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowania UV. Nalezą do nich pigmentacja skóry, ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Osoby o jasnej karnacji mogą pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.

Polecane dla Ciebie

Czym są współczynniki PPD i IPD?

Współczynnik PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego.

Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.

O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne, dlatego ważne, aby zaaplikować filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy go stosować obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż u osób dorosłych.

Zastosowanie preparatu z filtrem przeciwsłoneczna nigdy nie powinno być jedyną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba pamiętać, że żaden filtr nie oferuje 100% ochrony, ani nie jest w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest, aby ponownie go aplikować, ponieważ z czasem ściera się i traci swoje właściwości.

Spędzając czas na powietrzu, wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczny z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane foto.

 1. Sun Protection Factor (SPF), „fda.gov” [online:], https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf, [dostęp:] 09.07.2021.
 2. S. Simon, Choose the right sunscreen, „cancer.org” [online], https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html, [dostęp:] 09.07.2021.
 3. M. Rud, How to find the best sunscreen type for you, „realsimple.com”, https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/types-of-sunscreen, [dostęp:] 09.07.2021.
 4. K. Blanton, How to apply sunscreen correctly, according to dermatologists, „prevention.com” [online], https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a36110027/how-to-apply-sunscreen-correctly/, [dostęp:] 09.07.2021.
 5. Sunscreen and sun safety, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/, [dostęp:] 09.07.2021.
 6. M. S. Latha, J. Martis, V. Shobha, Sunscreening agents, „Journal of Clinical and Aesthet Dermatology” 2013, nr 6(1), s. 16–26, [dostęp:] 09.07.2021.
 7. M. C. Y. Heng, Sun protection factors in evaluation of sunscreen potency: The persistent pigment darkening method, „Cell Biology: Research & Therapy Journal”, nr 1, [online] doi: 10.4172/2324-9293.1000e101, [dostęp:] 09.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

  Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

  Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

  Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

  Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

 • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

 • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

  Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

 • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

  Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij