SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
Justyna Piekara

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. oktazylat lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej, powodując uszkodzenia. Są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia też, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Zazwyczaj zawierają jednak także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry. 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynk, fizycznie działają poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.

Najlepiej łączyć zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne, które, działając synergicznie, zapewnią najbardziej skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr przeciwsłoneczny?

 1. Szerokie spektrum działania. Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
 2. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.
 3. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.

Przeczytaj także co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego.

Czym jest współczynnik SPF?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protective Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB, Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną w porównaniu do skóry bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym ze SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce. 

Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowania UV. Nalezą do nich pigmentacja skóry, ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Osoby o jasnej karnacji mogą pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.

Polecane dla Ciebie

Czym są współczynniki PPD i IPD?

Współczynnik PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego.

Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.

O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne, dlatego ważne, aby zaaplikować filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy go stosować obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż u osób dorosłych.

Zastosowanie preparatu z filtrem przeciwsłoneczna nigdy nie powinno być jedyną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba pamiętać, że żaden filtr nie oferuje 100% ochrony, ani nie jest w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest, aby ponownie go aplikować, ponieważ z czasem ściera się i traci swoje właściwości.

Spędzając czas na powietrzu, wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczny z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane foto.

 1. Sun Protection Factor (SPF), „fda.gov” [online:], https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf, [dostęp:] 09.07.2021.
 2. S. Simon, Choose the right sunscreen, „cancer.org” [online], https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html, [dostęp:] 09.07.2021.
 3. M. Rud, How to find the best sunscreen type for you, „realsimple.com”, https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/types-of-sunscreen, [dostęp:] 09.07.2021.
 4. K. Blanton, How to apply sunscreen correctly, according to dermatologists, „prevention.com” [online], https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a36110027/how-to-apply-sunscreen-correctly/, [dostęp:] 09.07.2021.
 5. Sunscreen and sun safety, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/, [dostęp:] 09.07.2021.
 6. M. S. Latha, J. Martis, V. Shobha, Sunscreening agents, „Journal of Clinical and Aesthet Dermatology” 2013, nr 6(1), s. 16–26, [dostęp:] 09.07.2021.
 7. M. C. Y. Heng, Sun protection factors in evaluation of sunscreen potency: The persistent pigment darkening method, „Cell Biology: Research & Therapy Journal”, nr 1, [online] doi: 10.4172/2324-9293.1000e101, [dostęp:] 09.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij