SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi? - portal DOZ.pl
SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
Justyna Piekara

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. oktazylat lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej, powodując uszkodzenia. Są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia też, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Zazwyczaj zawierają jednak także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry. 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynk, fizycznie działają poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.

Najlepiej łączyć zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne, które, działając synergicznie, zapewnią najbardziej skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr przeciwsłoneczny?

 1. Szerokie spektrum działania. Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
 2. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.
 3. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.

Przeczytaj także co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego.

Czym jest współczynnik SPF?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protective Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB, Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną w porównaniu do skóry bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym ze SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce. 

Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowania UV. Nalezą do nich pigmentacja skóry, ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Osoby o jasnej karnacji mogą pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.

Polecane dla Ciebie

Czym są współczynniki PPD i IPD?

Współczynnik PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego.

Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.

O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne, dlatego ważne, aby zaaplikować filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy go stosować obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż u osób dorosłych.

Zastosowanie preparatu z filtrem przeciwsłoneczna nigdy nie powinno być jedyną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba pamiętać, że żaden filtr nie oferuje 100% ochrony, ani nie jest w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest, aby ponownie go aplikować, ponieważ z czasem ściera się i traci swoje właściwości.

Spędzając czas na powietrzu, wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczny z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane foto.

 1. Sun Protection Factor (SPF), „fda.gov” [online:], https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf, [dostęp:] 09.07.2021.
 2. S. Simon, Choose the right sunscreen, „cancer.org” [online], https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html, [dostęp:] 09.07.2021.
 3. M. Rud, How to find the best sunscreen type for you, „realsimple.com”, https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/types-of-sunscreen, [dostęp:] 09.07.2021.
 4. K. Blanton, How to apply sunscreen correctly, according to dermatologists, „prevention.com” [online], https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a36110027/how-to-apply-sunscreen-correctly/, [dostęp:] 09.07.2021.
 5. Sunscreen and sun safety, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/, [dostęp:] 09.07.2021.
 6. M. S. Latha, J. Martis, V. Shobha, Sunscreening agents, „Journal of Clinical and Aesthet Dermatology” 2013, nr 6(1), s. 16–26, [dostęp:] 09.07.2021.
 7. M. C. Y. Heng, Sun protection factors in evaluation of sunscreen potency: The persistent pigment darkening method, „Cell Biology: Research & Therapy Journal”, nr 1, [online] doi: 10.4172/2324-9293.1000e101, [dostęp:] 09.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij