SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?
Justyna Piekara

SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

Jak działają filtry przeciwsłoneczne? Jakie są ich rodzaje?

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne na bazie węgla, np. oktazylat lub azobenzen, które pochłaniają promienie UV – gdy padają one na skórę, przekształcają je w ciepło i uwalniają, zanim przenikną do skóry właściwej, powodując uszkodzenia. Są dobrze wchłaniane przez skórę, ponieważ ich formuły są lekkie, co sprawia też, że łatwiej jest połączyć je z kosmetykami pielęgnacyjnymi i makijażem. Zazwyczaj zawierają jednak także składniki, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe, które mogą potencjalnie powodować podrażnienie skóry. 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, zawierające dwutlenek tytanu i tlenku cynk, fizycznie działają poprzez blokowanie i odbijanie promieni UV. Będą one dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową, tłustą lub bardzo wrażliwą.

Najlepiej łączyć zarówno składniki chemiczne, jak i fizyczne, które, działając synergicznie, zapewnią najbardziej skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr przeciwsłoneczny?

 1. Szerokie spektrum działania. Preparat powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
 2. Stabilność ochrony przeciwsłonecznej filtrów przeciwsłonecznych. Upewnij się, że filtry zastosowane w twoim kremie ochronnym nie ulegają degradacji ani nie rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.
 3. Dostosowanie do poziomu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dobór filtra przeciwsłonecznego będzie zależał od czasu i rodzaju aktywności, jaką planujemy wykonywać na świeżym powietrzu. Im wyższy poziom aktywności fizycznej, tym częściej powinno się ponownie aplikować preparat ochronny.

Przeczytaj także co robić, gdy dojdzie do poparzenia słonecznego.

Czym jest współczynnik SPF?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protective Factor) oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB, Jest miarą ilości promieniowania ultrafioletowego wymaganej do powstania oparzenia słonecznego na skórze, na której zastosowano ochronę przeciwsłoneczną w porównaniu do skóry bez ochrony przeciwsłonecznej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Eksperci zalecają stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym ze SPF co najmniej 30. SPF nie odzwierciedla czasu ekspozycji na słońce. 

Trzeba pamiętać, że oprócz intensywności promieni słonecznych istnieją inne czynniki, od których zależy, jak bardzo skóra będzie absorbować promieniowania UV. Nalezą do nich pigmentacja skóry, ilość i częstość nakładania kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Różne fototypy skóry reagują w odmienny sposób na promienie słoneczne. Osoby o jasnej karnacji mogą pochłaniać więcej energii słonecznej i szybciej doznawać poparzeń słonecznych.

Czym są współczynniki PPD i IPD?

Współczynnik PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) to zasadniczo odpowiednik SPF dla promieniowania UVA, czyli liczba wskazująca, ile razy zmniejsza się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, na której zastosowano kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dotychczas nie powstała jednak jednolita skala, dlatego wartość PPD na kosmetyku jednego producenta nie musi odpowiadać jego wartości w przypadku innego.

Współczynnik IPD (ang. Immediate Pigment Darkening) określa efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach. Jest alternatywą dla PPD, ale jest mniej dokładny i rzadziej stosowany.

O czym pamiętać, stosując filtr ochronny?

Protektory słoneczne potrzebują trochę czasu, aby wchłonąć się w skórę, zanim będą w pełni skuteczne, dlatego ważne, aby zaaplikować filtr przeciwsłoneczny wystarczająco wcześnie – do 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany na wszystkich odsłoniętych partiach skóry, w tym twarzy, szyi i uszach. Istotne jest jego równomierne rozprowadzenie. Należy go stosować obficie i zgodnie z instrukcjami producenta. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku niemowląt i dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż u osób dorosłych.

Zastosowanie preparatu z filtrem przeciwsłoneczna nigdy nie powinno być jedyną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba pamiętać, że żaden filtr nie oferuje 100% ochrony, ani nie jest w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest, aby ponownie go aplikować, ponieważ z czasem ściera się i traci swoje właściwości.

Spędzając czas na powietrzu, wystawiając się na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, dobrze jest dodatkowo nosić odzież ochronną, okulary przeciwsłoneczny z filtrem i nakrycie głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. Zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc wspierać skórę. Niektóre składniki odżywcze zmniejszają uszkodzenia spowodowane foto.

 1. Sun Protection Factor (SPF), „fda.gov” [online:], https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf, [dostęp:] 09.07.2021.
 2. S. Simon, Choose the right sunscreen, „cancer.org” [online], https://www.cancer.org/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html, [dostęp:] 09.07.2021.
 3. M. Rud, How to find the best sunscreen type for you, „realsimple.com”, https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/types-of-sunscreen, [dostęp:] 09.07.2021.
 4. K. Blanton, How to apply sunscreen correctly, according to dermatologists, „prevention.com” [online], https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a36110027/how-to-apply-sunscreen-correctly/, [dostęp:] 09.07.2021.
 5. Sunscreen and sun safety, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/, [dostęp:] 09.07.2021.
 6. M. S. Latha, J. Martis, V. Shobha, Sunscreening agents, „Journal of Clinical and Aesthet Dermatology” 2013, nr 6(1), s. 16–26, [dostęp:] 09.07.2021.
 7. M. C. Y. Heng, Sun protection factors in evaluation of sunscreen potency: The persistent pigment darkening method, „Cell Biology: Research & Therapy Journal”, nr 1, [online] doi: 10.4172/2324-9293.1000e101, [dostęp:] 09.07.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij