metalowe implanty
Justyna Piekara

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej stworzyli implanty, które przyspieszą regenerację kości

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali dwa nowe rodzaje implantów, dzięki którym regeneracja kości będzie mogła odbywać się w sposób bezinwazyjny. Co za tym idzie będzie przebiegać też znacznie szybciej niż w przypadku stosowaniu metod leczenia, po które dotychczas sięgali ortopedzi. Dokonania zespołu zostały doceniane zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym. W ostatnim czasie innowacyjne pomysły otrzymały wiele znaczących wyróżnień.

Złamania osteoporotyczne

Osteoporoza jest nazywana „cichym złodziejem kości”, ponieważ w początkowej fazie choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów. Z czasem stan tkanki kostnej pogarsza się, kości stają się cienkie i coraz bardziej kruche. Osłabienie ich struktury związane ze zmniejszeniem ilości beleczek kostnych wiąże się z częstymi złamaniami, które zazwyczaj są trudne w leczeniu i mogą nawet prowadzić do kalectwa. Wszelkie zaburzenia gospodarki hormonalnej dodatkowo wpływają na przyspieszenie utraty masy kostnej. Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia może pomóc w zapobieganiu dalszej utracie masy i obniżyć ryzyko powstania złamań kości.

Sprawdź: Preparaty na mocne kości.

Chociaż osteoporoza uznawana jest za dolegliwość charakterystyczna dla osób starszych, to diagnozuję się ją u przedstawicieli coraz młodszych grup wiekowych. Z roku na rok choroba zbiera coraz większe żniwo. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 rok wynosiła 2,1 mln, z czego przewagę stanowiły kobiety.

W jaki sposób regeneruje się kości?

Obecnie w miejsce osłabionej zanikającej tkanki kostnej podaje się preparat, którego głównym składnikiem jest hydroksyapatyt, czyli minerał z grupy fosforanów wapniowych, który stanowi rusztowanie dla tkanki łącznej. Oprócz tego wykonuje się także przeszczepy „mozaiki” tkankowej, którą pobiera się od osób zmarłych. Materiał nie zawsze jest dobrej jakości, ponieważ najczęściej pochodzi od osób starszych. Tego rodzaju terapia wiąże się również z ryzykiem przeniesienia choroby, na którą cierpiał dawca. Leczenie ubytków kostnych tymi metodami nie zawsze przynosi dobre rezultaty.

Powiązane produkty

Biosyntetyczny implant kości – jakie są jego zalety?

Pierwszy z implantów opracowanych przez zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej powstał z myślą o konkretnej procedurze medycznej – rekonstrukcji więzadła krzyżowego w kolanie. Standardowy zabieg tego typu polega na nawierceniu kanałów kostnych, aby zaczepić o nie nowe, wprowadzane do organizmu więzadło.

Elastyczny i lekki wszczep, który powstał z syntetycznego, biodegradowalnego polimeru, sprawia, że kości szybciej się regenerują.

Struktura przypominająca gąbkę, pełna pustych, wzajemnie połączonych kanalików, służy jako rusztowanie dla komórek odbudowującej się kości. Na porowatym materiale osadza się osocze bogato płytkowe pobrane od pacjenta, które zawiera czynniki wzrostu wykazujące zgodność tkankową, które naturalnie wspomagają proces regeneracji. Co więcej, implant może być też dowolnie przycinany na sali operacyjnej, podczas zabiegu, co odróżnia je od tych, wykonanych techniką druku 3D. Koszt jego produkcji jest też znacznie niższy.

Dwuskładnikowy implant – wzmacnia strukturę kości

Drugi wynalazek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe sposoby leczenia ubytków kostnych spowodowanych osteoporozą. Aplikacja implantu ma przebiegać bezinwazyjnie, bez konieczności otwierania kości. Za pomocą cienkiej igły zostanie wprowadzony przez powierzchnię stawową. Dwa składniki zawierające komórki macierzyste pobrane od pacjenta, które po wymieszaniu się wewnątrz kości utworzą wypełnienie w miejscu, gdzie wykazuje ona obniżoną gęstość.

Latem tego roku zespół planuje rozpocząć testy na zwierzętach. Jako model naukowcy wybrali owcę wrzosówkę, której wzrost przebiega powoli, podobnie jak u człowieka. Naukowcy mają nadzieję, że przebiegną one pomyślnie i będzie można przystąpić do badań klinicznych z udziałem ludzi. Oprócz tego rozważają potencjalne zastosowanie implantów w weterynarii. Urazy mechaniczne kości są dosyć powszechne wśród zwierząt.

  1. Implanty opra­co­wane przez naukow­ców PW przy­spie­szą rege­ne­ra­cję kości, „pw.edu.pl” [online], https://www.pw.edu.pl/Ak­tu­al­no­sci­/Im­planty-opra­co­wane-przez-naukow­cow-PW-przy­spie­sza-rege­ne­ra­cje-kosci,[dostęp:] 11.02.2022.
  2. Opra­co­wano implanty, które przy­spie­szą rege­ne­ra­cję kości i lecze­nie, m.in. cho­rych na oste­opo­rozę, „naukaw­pol­sce.pl” [online], https://naukaw­pol­sce.pl/ak­tu­al­no­sci­/new­s%2C90694%2Co­pra­co­wano-implanty-ktore-przy­spie­sza-rege­ne­ra­cje-kosci-i-lecze­nie-min,[dostęp:] 11.02.2022.
  3. Naro­dowy Fun­dusz Zdro­wia, NFZ o zdro­wiu, oste­opo­roza, „ez­dro­wie.gov.pl” [online] https://ez­dro­wie.gov.pl/por­ta­l/ho­me­/z­drowe-dane­/ra­por­ty­/nfz-o-zdro­wiu-oste­opo­roza/, [dostęp:] 11.02.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij