Kobieta z grymasem na twarzy nakłada maść na twarz
Paulina Tomczyk

Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry, na której rozwój ma wpływ wiele czynników. Trądzik pospolity występujący w okresie dojrzewania odróżniamy od trądziku dorosłych, wyznaczając granicę wieku jako mniej więcej 25 rok życia.

Co to znaczy, że cera jest trądzikowa? Cechy skóry problematycznej

Skóra trądzikowa, często nazywana też cerą problematyczną, jest skórą skłonną do powstawania niedoskonałości. W wyniku nadprodukcji sebum, nadmiernego rogowacenia naskórka w obrębie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz rozwoju bakterii Cutibacterium acnes (nazywana dawniej Propionibacterium acnes) na powierzchni skóry pojawiają się zmiany o przebiegu zapalnym (krosty, grudki, guzki, guzy) lub niezapalnym (zaskórniki zamknięte i otwarte). Wyróżnia się wiele odmian trądziku pospolitego, m.in. trądzik zaskórnikowy, krostkowy, grudkowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy, guzkowo-torbielowy, skupiony czy odwrócony, dlatego w celu prawidłowej diagnozy należy udać się do lekarza dermatologa, który zleci wszelkie niezbędne badania, w tym badania hormonalne i flory jelitowej.

Sprawdź i zarezerwuj na DOZ.pl dermokosmetyki do twarzy, dzięki którym zdyscyplinujesz swoją skórę

Pielęgnacja skóry trądzikowej – podstawowe zasady

W prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej należy przestrzegać kilku etapów, wśród których najistotniejsze jest prawidłowe oczyszczanie skóry oraz jej odpowiednie nawilżanie. Należy także pamiętać o regularnym, delikatnym złuszczaniu naskórka i stosowaniu fotoprotekcji niezależnie od pory roku.

Cera trądzikowa – oczyszczanie

Pierwszym i jednym z najistotniejszych kroków w pielęgnacji skóry z trądzikiem jest jej oczyszczanie. Na tym etapie należy unikać produktów nadmiernie odtłuszczających o silnym działaniu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany produkt myjący nie zawiera mydła, które mogłoby podnieść naturalnie lekko kwaśne pH skóry i tym samym stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Przy wieczornym oczyszczaniu, gdy usunięcie ze skóry makijażu i kremu z filtrem przeciwsłonecznym może być trudne przy pomocy samej pianki lub żelu, warto zastosować oczyszczanie dwuetapowe. Najpierw przy użyciu olejku lub płynu micelarnego należy usunąć substancje rozpuszczalne w tłuszczach, a następnie domyć pozostałości olejku i zanieczyszczeń żelem myjącym. Oczyszczanie tym sposobem pozwala stosować łagodne substancje myjące, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka. Bardzo istotne jest zachowanie właśnie tej kolejności oczyszczania skóry, ponieważ pozostawienie na skórze niezmytego płynu micelarnego to tak naprawdę narażenie jej na nadmierne działanie związków powierzchniowo-czynnych (surfaktantów), które przy długim kontakcie ze skórą osłabią jej płaszcz hydrolipidowy.

Cera trądzikowa – peeling

Regularne złuszczanie jest jednym z istotniejszych kroków w pielęgnacji skóry problematycznej. Zapobiega powstawaniu czopów rogowych w ujściach gruczołów łojowych i mieszków włosowych, które blokując wydalenie sebum, doprowadzają do powstania zaskórników lub w dalszej konsekwencji wykwitów zapalnych. Dobór odpowiedniego peelingu zależy od postaci trądziku oraz reaktywności skóry. W przypadku zmian o przebiegu zapalnym, a tym bardziej ropnym, należy unikać peelingów mechanicznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się zmian.

Cera trądzikowa – tonizacja

Tonizacja nie jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji, jednak stosowanie odpowiednio dobranych produktów może wzmocnić działanie innych kosmetyków. Do skóry trądzikowej, ale wrażliwej dobrym wyborem będzie zastosowanie hydrolatu z oczaru wirginijskiego, który działa antybakteryjnie i normalizująco na pracę gruczołów łojowych, ponadto łagodzi i przyspiesza gojenie zmian. W tonizacji skóry grubszej i mniej reaktywnej zastosowanie znajdą toniki zawierające w składzie alfahydroksykwasy (AHA), np. kwas glikolowy. Nie należy stosować toników z alkoholem, które działają wysuszająco, przez co nasilają produkcję łoju i mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego.

Cera trądzikowa – serum

W pielęgnacji cery problematycznej warto stosować serum normalizujące pracę gruczołów łojowych. Kosmetyki o skoncentrowanej zawartości składników, takich jak niacynamid (witamina B3), cynk, azeloglicyna (kwas azelainowy + glicyna), kwas laktobionowy (kwas PHA) czy prebiotyki, probiotyki i postbiotyki, wesprą skórę w walce z niedoskonałościami i zmniejszą widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. W wieczornej pielęgnacji sprawdzi się także serum z kwasami, np. z kwasem salicylowym, który ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach wykazuje zdolność przenikania przez warstwę łojową, dzięki czemu doskonale oczyszcza skórę z zaskórników, zwęża tzw. pory skóry i wpływa na zmniejszenie produkcji sebum.

Cera trądzikowa – nawilżanie

Nawilżanie jest istotne w pielęgnacji każdego typu skóry – także trądzikowej i problematycznej. Odpowiednio nawilżona skóra przestaje nadmiernie produkować sebum. Wybierając kosmetyki nawilżające do cery trądzikowej, należy unikać składników komedogennych, czyli takich, które mogą przyczynić się do powstawania zaskórników. Takie substancje to np. oleje roślinne i mineralne, woski, wazelina, pochodne lanoliny i parafina. Warto stosować produkty z kwasem mlekowym, laktobionowym czy mocznikiem, które oprócz działania nawilżającego wykazują właściwości przeciwtrądzikowe. Po zastosowaniu kremu nawilżającego nie można zapomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV i aplikacji produktu z wysokim filtrem SPF (minimum 30).

Ekspozycja na słońce skóry z niedoskonałościami może doprowadzić do przebarwień pozapalnych, które są trudne do usunięcia nawet w gabinecie kosmetologicznym.

Powiązane produkty

Cera trądzikowa – makijaż. Czy można się malować, mając problem z zaskórnikami?

Stosowanie makijażu w przypadku cery trądzikowej nie jest zakazane, a w wielu przypadkach wpływa pozytywnie na aspekt psychologiczny przebiegu choroby. Należy jednak unikać, tak jak w przypadku wszystkich etapów pielęgnacji skóry, kosmetyków komedogennych, wysuszających, nadmiernie matujących i zawierających alkohol. Istotne jest również zachowanie właściwej higieny akcesoriów wykorzystywanych w trakcie make-upu. Pędzle, gąbki i aplikatory niewłaściwie lub w ogóle niemyte i niezdezynfekowane stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które po prostu roznosimy po twarzy w trackie jej malowania.

Jak pozbyć się pryszczy domowymi sposobami – naturalna pielęgnacja skóry trądzikowej

Wśród domowych sposobów pielęgnacji skóry trądzikowej zastosowanie znajdują zioła i olejki eteryczne. Przemywanie skóry naparem z rumianku (o ile nie jest się uczulonym na rośliny z tej grupy) złagodzi podrażnienia i stany zapalne, a wykorzystanie w tym samym celu olejku herbacianego ograniczy namnażanie bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe (Cutibacterium acnes). Niektóre źródła podają, że korzystny wpływ na złagodzenie zmian trądzikowych mogą mieć maseczki z miodu, drożdży, płatków owsianych, jogurtu, siemienia lnianego lub (punktowo) z aspiryny. Należy jednak pamiętać, że chociaż produkty te są bogate w wiele cennych mikroelementów i witamin, które mają korzystny wpływ na zdrowie, to nie mogą stanowić jedynej formy radzenia sobie z problemem trądziku. Cera trądzikowa jest wyjątkowo trudnym przeciwnikiem, który wymaga nie tylko dużej konsekwencji m.in. w pielęgnacji i diecie, ale również wyrównania równowagi hormonalnej i jelitowej – i od tego należy zacząć swoją drogę ku pięknej, zdrowej skórze.

Wpływ diety na skórę trądzikową

Dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry, a tym bardziej w przypadku problemów z trądzikiem. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli z dużą ilością łatwo przyswajalnych cukrów prostych, sprzyjają nadprodukcji sebum, a w konsekwencji pojawianiu się kolejnych niedoskonałości. Ponadto niedostateczny udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) może doprowadzić do zmniejszenia płynności łoju, co skutkuje zablokowaniem ujść gruczołów łojowych, nieprawidłowościami w rogowaceniu i pojawieniem się zaskórników.

Witaminy i składniki mineralne, na które należy zwrócić uwagę przy problemach ze skórą trądzikową, to:

  • witamina A (odpowiada za normalizację wydzielania łoju),
  • witamina D (hamuje rozwój bakterii C. acnes, wpływa na skład wydzielanego łoju i profil cytokin prozapalnych),
  • witamina PP,
  • biotyna (hamuje wydzielanie sebum),
  • cynk i selen (zaobserwowano ich obniżony poziom u osób z trądzikiem),
  • krzem i siarka (złuszczają naskórek, działają bakteriobójczo oraz grzybobójczo).

Z kolei nadmierna podaż witaminy B12 oraz jodu może zaostrzać zmiany trądzikowe.

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 122–130.
  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 445–470.
  3. A. Winiarska-Mieczan, W. Samolińska, E. Kowalczuk-Vasilev, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Lublin 2022, s. 61–68.
  4. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, [w:] M. Mazur, A. Zawirska, wsp.: Choroby łojotokowe skóry, Wrocław 2010, s. 54–64.
  5. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 174–195.
  6. A. D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, „Farmacja Polska”, nr 7 (76) 2020, s. 373–380.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.