Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż - portal DOZ.pl
Kobieta z grymasem na twarzy nakłada maść na twarz
Paulina Tomczyk

Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry, na której rozwój ma wpływ wiele czynników. Trądzik pospolity występujący w okresie dojrzewania odróżniamy od trądziku dorosłych, wyznaczając granicę wieku jako mniej więcej 25 rok życia.

Co to znaczy, że cera jest trądzikowa? Cechy skóry problematycznej

Skóra trądzikowa, często nazywana też cerą problematyczną, jest skórą skłonną do powstawania niedoskonałości. W wyniku nadprodukcji sebum, nadmiernego rogowacenia naskórka w obrębie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz rozwoju bakterii Cutibacerium acnes (nazywana dawniej Propionibacterium acnes) na powierzchni skóry pojawiają się zmiany o przebiegu zapalnym (krosty, grudki, guzki, guzy) lub niezapalnym (zaskórniki zamknięte i otwarte). Wyróżnia się wiele odmian trądziku pospolitego m.in. trądzik zaskórnikowy, krostkowy, grudkowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy, guzkowo-torbielowy, skupiony czy odwrócony, dlatego w celu prawidłowej diagnozy należy udać się do lekarza dermatologa, który zleci wszelkie niezbędne badania, w tym badania hormonalne i flory jelitowej.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – podstawowe zasady

W prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej należy przestrzegać kilku etapów, wśród których najistotniejsze jest prawidłowe oczyszczanie skóry oraz jej odpowiednie nawilżanie. Należy także pamiętać o regularnym, delikatnym złuszczaniu naskórka i stosowaniu fotoprotekcji niezależnie od pory roku.

Cera trądzikowa – oczyszczanie

Pierwszym i jednym z najistotniejszych kroków w pielęgnacji skóry z trądzikiem jest jej oczyszczanie. Na tym etapie należy unikać produktów nadmiernie odtłuszczających o silnym działaniu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany  produkt myjący nie zawiera mydła, które mogłoby podnieść naturalnie lekko kwaśne pH skóry i tym samym stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Przy wieczornym oczyszczaniu, gdy usunięcie ze skóry makijażu i kremu z filtrem przeciwsłonecznym może być trudne przy pomocy samej pianki lub żelu, warto zastosować oczyszczanie dwuetapowe. Najpierw przy użyciu olejku lub płynu micelarnego usunąć substancje rozpuszczalne w tłuszczach, a następnie domyć pozostałości olejku i zanieczyszczeń żelem myjącym. Oczyszczanie tym sposobem pozwala stosować łagodne substancje myjące, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka. Bardzo istotne jest zachowanie właśnie tej kolejności oczyszczania skóry, ponieważ pozostawienie na skórze niezmytego płynu micelarnego, to tak naprawdę narażenie jej na nadmierne działanie związków powierzchniowo-czynnych (surfaktantów), które przy długim kontakcie ze skórą, osłabią jej płaszcz hydrolipidowy.

Cera trądzikowa – peeling

Regularne złuszczanie jest jednym z istotniejszych kroków pielęgnacji skóry problematycznej. Zapobiega powstawaniu czopów rogowych w ujściach gruczołów łojowych i mieszków włosowych, które blokując wydalenie sebum, doprowadzają do powstania zaskórników lub w dalszej konsekwencji wykwitów zapalnych. Dobór odpowiedniego peelingu zależy od postaci trądziku oraz reaktywności skóry. W przypadku zmian o przebiegu zapalnym, a tym bardziej ropnym, należy unikać peelingów mechanicznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się zmian.

Cera trądzikowa – tonizacja

Tonizacja nie jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji, jednak stosując odpowiednio dobrane produkty, może wzmocnić działanie innych kosmetyków. Do skóry trądzikowej, ale wrażliwej, dobrym wyborem będzie zastosowanie hydrolatu z oczaru wirginijskiego, który działa antybakteryjnie i normalizująco na pracę gruczołów łojowych, ponadto łagodzi i przyspiesza gojenie zmian. W tonizacji skóry grubszej i mniej reaktywnej zastosowanie znajdą toniki zawierające w składzie alfahydroksykwasy (AHA) np. kwas glikolowy. Nie należy stosować toników z alkoholem, które działając wysuszająco, nasilą produkcję łoju i mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego.

Cera trądzikowa – serum

W pielęgnacji cery problematycznej warto stosować serum normalizujące pracę gruczołów łojowych. Kosmetyki o skoncentrowanej zawartości składników, takich jak niacynamid (witamina B3), cynk, azeloglicyna (kwas azelainowym + glicyna), kwas laktobionowy (kwas PHA) czy prebiotyki, probiotyki i postbiotyki wesprą skórę w walce z niedoskonałościami i zmniejszy widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. W wieczornej pielęgnacji sprawdzi się także serum z kwasami, jak np. kwasem salicylowym, który ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach wykazuje zdolność przenikania przez warstwę łojową, dzięki czemu doskonale oczyszcza skórę z zaskórników, zwęża tzw. pory skóry i wpływa na zmniejszenie produkcji sebum.

Cera trądzikowa – nawilżanie

Nawilżanie jest istotne w pielęgnacji każdego typu skóry, także trądzikowej i problematycznej. Odpowiednio nawilżona skóra przestaje nadmiernie produkować sebum. Wybierając kosmetyki nawilżające do cery trądzikowej, należy unikać składników komedogennych, czyli takich, które mogą przyczynić się do powstawania zaskórników. Takie substancje to np.: oleje roślinne i mineralne, woski, wazelina, pochodne lanoliny i parafina. Warto stosować produkty z kwasem mlekowym, laktobionowym czy mocznikiem, które oprócz działania nawilżającego wykazują właściwości przeciwtrądzikowe. Po zastosowaniu kremu nawilżającego nie można zapomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV i aplikacji produktu z wysokim filtrem SPF (minimum 30).

Ekspozycja na słońce skóry z niedoskonałościami może doprowadzić do przebarwień pozapalnych, które są trudne do usunięcia nawet w gabinecie kosmetologicznym.

Polecane dla Ciebie

Cera trądzikowa – makijaż. Czy można się malować, mając problem z zaskórnikami?

Stosowanie makijażu w przypadku cery trądzikowej nie jest zakazane, a w wielu przypadkach wpływa pozytywnie na aspekt psychologiczny przebiegu choroby. Należy jednak pamiętać, aby tak jak w przypadku wszystkich etapów pielęgnacji skóry, unikać kosmetyków komedogennych, wysuszających, nadmiernie matujących i zawierających alkohol. Istotne jest również zachowanie właściwej higieny akcesoriów wykorzystywanych w trakcie make-upu. Pędzle, gąbki i aplikatory niewłaściwie lub w ogóle niemyte i niedezynfekowane stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które po prostu roznosimy po twarzy w trackie jej malowania.

Jak pozbyć się pryszczy domowymi sposobami – naturalna pielęgnacja skóry trądzikowej

Wśród domowych sposobów pielęgnacji skóry trądzikowej zastosowanie znajdują zioła i olejki eteryczne. Przemywanie skóry naparem z rumianku (o ile nie jest się uczulonym na rośliny z tej grupy) złagodzi podrażnienia i stany zapalne, a wykorzystanie w tym samym celu olejku herbacianego ograniczy namnażanie bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe (Cutibacterium acnes). Niektóre źródła podają, że korzystny wpływ na złagodzenie zmian trądzikowych może mieć zastosowanie maseczek z miodu; drożdży; płatków owsianych; jogurtu, siemienia lnianego lub (punktowo) z aspiryny. Należy jednak pamiętać, że owszem produkty te są bogate w wiele cennych mikroelementów i witamin, które mają korzystny wpływ na zdrowie, niemniej nie mogą stanowić jedynej formy radzenia sobie z problem trądziku. Cera trądzikowa jest wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem, który wymaga dużej konsekwencji m.in. w pielęgnacji, diecie czy też wyrównania równowagi hormonalnej i jelitowej i od tego należy zacząć swoją drogę ku pięknej, zdrowej skórze.

Wpływ diety na skórę trądzikową  

Dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry, tym bardziej w przypadku problemów z trądzikiem. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli z dużą ilością łatwo przyswajalnych cukrów prostych, sprzyjają nadprodukcji sebum, a w konsekwencji pojawianiu się kolejnych niedoskonałości. Ponadto niedostateczny udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) może doprowadzić do zmniejszenia płynności łoju, co skutkuje zablokowaniem ujść gruczołów łojowych, nieprawidłowościami w rogowaceniu i pojawieniem się zaskórników.

Witaminy i składniki mineralne, na które należy zwrócić uwagę przy problemach ze skórą trądzikową, to:

 • witamina A (odpowiada za normalizację wydzielania łoju),
 • witamina D (hamuje rozwój bakterii C. acnes, wpływa na skład wydzielanego łoju i profil cytokin prozapalnych),
 • witamina PP,
 • biotyna (hamują wydzielanie sebum),
 • cynk i selen (zaobserwowano ich obniżony poziom u osób z trądzikiem),
 • krzem i siarka (złuszczają naskórek, działają bakteriobójczo oraz grzybobójczo).

Z kolei nadmierna podaż witaminy B12 oraz jodu może zaostrzać zmiany trądzikowe

 1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 122–130.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 445–470.
 3. A. Winiarska-Mieczan, W. Samolińska, E. Kowalczuk-Vasilev, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Lublin 2022, s. 61–68
 4. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, [w:] M. Mazur, A. Zawirska, wsp.: Choroby łojotokowe skóry, Wrocław 2010, s. 54–64.
 5. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 174–195
 6. A. D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J.Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, „Farmacja Polska”, nr. 7 (76) 2020, s. 373–380.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

  Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży, znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem, powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.  

 • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

  Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym jest dokładnie, jakie ma działanie i jak wykorzystać te właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej. 

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Kwas pirogronowy – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

  Kwas pirogronowy to składnik, który będzie pomocny w walce z zaskórnikami, łojotokiem i trądzikiem. Jakie ma właściwości i jak działa na skórę? Co warto wiedzieć przy wyborze kosmetyków z kwasem pirogronowym? Odpowiadamy.

 • Wolne rodniki – jak wpływają na skórę? Co robić, by uchronić naskórek przed stresem oksydacyjnym?

  Wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu i skóry. Gdy jest ich za dużo, a nasz organizm nie może sobie z nimi poradzić, prowadzą nie tylko do powstawania zmarszczek, ale również przebarwień i mogą być jedną z przyczyn suchej skóry. Co robić, aby tego uniknąć? Jakich efektów możemy się spodziewać, używając kosmetyków z antyoksydantami? Odpowiadamy.

 • Antyoksydanty w kosmetykach i terapiach anti age – rodzaje, efekty, stosowanie, wskazówki przy wyborze

  Antyoksydanty wykorzystywane w kosmetykach i terapiach anti age mają za zadanie zredukować uszkodzenia, jakie wywołały w naskórku wolne rodniki. Przywracają zdolność skóry do regeneracji i pełnienia jej funkcji. Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków z antyoksydantami? Jak je poprawnie stosować? Sprawdzamy!

 • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

  Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

 • Co stosować na pękające pięty? Skarpetki złuszczające, kremy, peelingi, domowe sposoby

  Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia stóp to przypadłości, które są ściśle związane z suchością skóry, a która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A, picia małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Jak radzić sobie z problemem pękających stóp, czy stosowanie tarek i pumeksów to na pewno dobry pomysł i czy kobiety w ciąży mogą stosować skarpetki złuszczające? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij