Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego
Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).
- Doustne leczenie izotretynoiną w walce z trądzikiem różowatym
- Niska dawka izotretynoiny na trądzik różowaty
- Jak działa izotretynoina?
Doustne leczenie izotretynoiną w walce z trądzikiem różowatym
Według badania o charakterze przeglądu systematycznego i metaanalizy, które zostało przeprowadzone niedawno przez naukowców z Kanady i Stanów Zjednoczonych, izotretynoina – lek stosowany głównie w ciężkich postaciach trądziku pospolitego – może być skuteczna również w terapii trądziku różowatego. Chociaż już wcześniej wykazano, że substancja ta może wywołać remisję w przypadku tego schorzenia, to analizy dotyczyły tradycyjnych dawek powodujących liczne skutki uboczne.
Trądzik różowaty (łac. rosacea) to przewlekła zapalna choroba skóry obejmująca przede wszystkim twarz, szczególnie nos, policzki, brodę i czoło.
Charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, a typowe objawy to:
- zaczerwienienie skóry (rumień),
- widoczne rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje),
- grudki i krostki (przypominające trądzik młodzieńczy),
- uczucie pieczenia lub swędzenia skóry,
- obrzęk.
Trądzik różowaty występuje głównie u osób dorosłych, najwięcej przypadków jest wśród kobiet po 30. roku życia o jasnej karnacji. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu antybiotyków, a także kwasu azelainowego czy nadtlenku benzoilu.
Niska dawka izotretynoiny na trądzik różowaty
Do ostatecznej analizy zespół z Kanady i USA włączył 16 badań, w których wzięło udział 1445 pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią trądziku różowatego opornego na inne leczenie. Rumień został zmniejszony odpowiednio o 70% i 47% (w porównaniu z chorymi, u których stosowano odmienne opcje terapeutyczne) po 16 tygodniach od zakończenia leczenia izotretynoiną. Współczynnik nawrotów wyniósł 35% po 5,5 miesiąca, u trzech pacjentów nastąpiło pogorszenie zmian trądzikowych.
Co istotne, w badaniu oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania małych dawek izotretynoiny, wynoszących ≤0,5 mg/kg/dzień. Poważne działania niepożądane występowały tylko u 0,36% pacjentów i ustąpiły po zmniejszeniu dawki lub zaprzestaniu stosowania izotretynoiny. Jak podkreślają naukowcy, odkrycia dostarczają solidnych dowodów na to, że izotretynoina w małych dawkach może być skuteczną i bezpieczną opcją leczenia dla pacjentów z trądzikiem różowatym, którzy nie zareagowali na tradycyjne metody leczenia.
Jak działa izotretynoina?
Izotretynoina jest syntetyczną pochodną kwasu retinowego (witaminy A). Główne mechanizmy jej działania to:
- Hamowanie wydzielania łoju przez gruczoły łojowe – izotretynoina zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza produkcję sebum (łoju).
- Normalizacja keratynizacji (rogowacenia) – lek reguluje procesy złuszczania komórek naskórka, co zapobiega zatykaniu porów i powstawaniu zaskórników.
- Działanie przeciwzapalne – izotretynoina zmniejsza reakcję zapalną w obrębie skóry poprzez hamowanie aktywności komórek układu odpornościowego w miejscu stanu zapalnego. Zapobiega to rozwojowi zmian zapalnych charakterystycznych dla trądziku.
Chociaż izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku, może powodować poważne skutki uboczne, dlatego leczenie nią wymaga ścisłego nadzoru lekarza.
Podczas leczenia mogą występować m.in.:
- suchość skóry, ust i oczu,
- podrażnienia i zaczerwienienia skóry,
- zwiększona wrażliwość na słońce,
- bóle mięśniowo-szkieletowe,
- niedokrwistość,
- wzrost poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.