Kobieta z trądzikiem różowatym na policzku
Paulina Tomczyk

Trądzik różowaty – pielęgnacja kosmetyczna i domowa. Czy da się go wyleczyć?

Trądzik różowaty (acne rosacea) to choroba zapalna skóry, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przebieg dermatozy jest wielofazowy i złożony z okresów zaostrzeń i wyciszenia objawów. Leczenie trądziku różowatego powinno zawsze podlegać ścisłej kontroli lekarza dermatologa, który wdrażając odpowiednie metody terapii, pomoże pozbyć się problemu czerwonej skóry na twarzy.

Trądzik różowaty to często występująca choroba skóry twarzy. Dotyczy około 10% populacji ludzkiej i występuje głównie w wieku dojrzałym, między 30. a 60. rokiem życia. Zauważalne na skórze zaczerwienienia oraz rumień, początkowo pojawiające się w reakcji na czynniki drażniące, po czasie ulegają utrwaleniu. Jednoznaczne przyczyny powstawania trądziku różowatego nie zostały potwierdzone, jednak wiadomo, że na rozwój tej dermatozy mogą mieć wpływ czynniki psychogenne, pokarmowe, infekcyjne, naczyniowe, hormonalne i atmosferyczne.

Trądzik różowaty – czym jest?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Jest związana z zaburzeniami naczyniowymi oraz nieprawidłowym wydzielaniem łoju. Często dotyka osoby o jasnej karnacji, czyli fototypie I i II w skali Fitzpatricka. Znacznie częściej występuje u kobiet, jednak u mężczyzn częściej pod cięższą postacią – zmiany przerostowe, umiejscowione głównie na nosie. Początkowo zmiany pojawiają się w centralnej części twarzy, na nosie i policzkach, stopniowo rozszerzając się na czoło i podbródek.

Rozpoznanie choroby jest możliwe dzięki kryteriom diagnostycznym podzielonym na pierwszo- i drugorzędowe. Do pierwszorzędowych objawów trądziku różowatego należy napadowe czerwienienie się skóry (trwające ok. 10–15min.), utrwalony rumień, grudki, krosty i guzki zapalne. Kryteria drugorzędowe, mogą występować bez obecności kryteriów pierwszorzędowych lub im współtowarzyszyć. Zalicza się do nich uczucie kłucia, pieczenia lub świądu, suchość skóry, ogniska obrzękowe i blaszki – powstałe ze zlanych wykwitów zapalnych.

Trądzik różowaty – fazy choroby

Przebieg choroby jest wielofazowy z okresami zaostrzeń i remisji (wyciszenia objawów). Początkowo na twarzy zauważalny jest napadowy rumień, który z czasem ulega utrwaleniu. Na skórze pojawiają się teleangiektazje – trwale rozszerzone, powierzchowne naczynia włosowate prześwitujące przez naskórek. Nagromadzone blisko siebie teleangiektazje tworzą rumień. W ostatniej fazie choroby obserwuje się zmiany zapalne w postaci grudek i krost. Ostatnia najcięższa faza trądziku różowatego to zmiany przerostowe – na przykład w okolicy nosa – pojawiające się częściej u mężczyzn w wieku około 50 lat.

Trądzik różowaty – rodzaje

W roku 2002 Międzynarodowe Towarzystwo Trądziku Różowatego (National Rosacea Society) opracowało klasyfikację choroby, wyróżniając główne postacie trądziku różowatego:

 • rumieniowa z teleangiektazjami,
 • grudkowo-krostkowa,
 • z dominacją zmian przerostowych,
 • oczna,
 • (dodatkowa) ziarniniakowaty trądzik różowaty.

Odmiana rumieniowa z teleangiektazjami charakteryzuje się utrwalonym rumieniem w centrum twarzy z widocznymi, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. W postaci grudkowo-krostkowej dodatkowo pojawiają się wykwity zapalne, w odróżnieniu od trądziku pospolitego nie występują jednak zaskórniki. Odmiana przerostowo-naciekowa dotyczy przewlekłego obrzęku i przerostu tkanki łącznej oraz gruczołów łojowych np. w okolicy nosa – Rhinophyma. W ciężkich przypadkach może dojść do powikłań ocznych w postaci zapalenia spojówek, brzegów powiek, a nawet rogówki. Postać ziarniniakowata występuje rzadko, w postaci grudek i guzków ze skłonnością do rozpadu i bliznowacenia.

Co sprzyja powstawaniu i zaostrzeniu trądziku różowatego?

Przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie zostały jednoznacznie określone, niemniej istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających role czynników psychogennych, pokarmowych, infekcyjnych, naczyniowych, hormonalnych i atmosferycznych w rozwoju tej dermatozy.

Na rozwój trądziku różowatego mogą mieć wpływ zaburzenia naczynioruchowe czy powierzchowne unaczynienie skóry. Zatem nieprawidłowa pielęgnacja cery naczyniowej i ekspozycja na czynniki drażniące może doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Sprawdź, jakie najlepsze dermokosmetyki do cery trądzikowej znajdziesz na DOZ.pl

Kolejne czynniki o potencjalnym znaczeniu to nadmierne lub zmniejszone wydzielanie łoju na skórze, długotrwałe miejscowe stosowanie preparatów sterydowych, schorzenia układu pokarmowego czy zaburzania hormonalne (występujące np. w wyniku stosowania doustnej antykoncepcji), chorób tarczycy lub w okresie okołomenopauzalnym. Znaczenie może mieć także kolonizacja skóry przez obecny w mieszkach włosowych nużeniec ludzki lub drożdżaki Pityrosporum Ovale.

Spożywanie alkoholu i ostrych potraw, palenie papierosów, nagłe zmiany temperatury czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry zbyt silnymi kosmetykami oczyszczającymi może zaostrzać przebieg trądziku różowatego.

Powiązane produkty

Trądzik różowaty – czego unikać?

Aby nie doprowadzić do zaostrzenia objawów, należy unikać spożywania alkoholu w szczególności czerwonego wina, gorących i ostrych potraw czy picia mocnej kawy i herbaty. Istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, przede wszystkim pozbawionej produktów wysokoenergetycznych, z węglowodanami prostymi oraz środków słodzących zawierających aspartamy, które mogą powodować zaczerwienienie na twarzy.

Stan skóry może się pogorszyć pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych: promieniowania UV, ostrego wiatru, mrozu, nadmiernej wilgotności lub suchości powietrza. Istotny wpływ na zaostrzenie objawów trądziku różowatego może mieć także stres. Należy wykluczyć palenie papierosów, korzystanie z sauny, solarium, gorące kąpiele oraz bardzo intensywny wysiłek fizyczny.

W pielęgnacji domowej należy unikać: mydeł i silnych detergentów, mechanicznego drażnienia skóry, np. podczas zmywania makijażu czy osuszania skóry twarzy ręcznikiem. Nie należy stosować toników alkoholowych, produktów wysuszających, wodoodpornych kosmetyków do makijażu oraz filtrów chemicznych, ze względu na potencjalne działanie drażniące.

Kosmetyki na trądzik różowaty – które wybrać?

Kosmetyki zalecane do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym powinny działać łagodząco, nawilżająco, przeciwzapalnie oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne. Składniki aktywne wzmacniające ściany naczyń włosowatych, sprawdzające się w terapii cery z trądzikiem różowatym to wyciągi z arniki, kasztanowca, ruty oraz witamina C i resweratol. Do pielęgnacji warto włączyć produkty z kwasem laktobionowym oraz kwasem azelainowym, np. pod postacią kompleksu z łagodzącą glicyną – azeloglicyną. Do oczyszczania należy wybierać łagodne kosmetyki, które nie będą naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, z tego powodu warto wybierać produkty z filtrami mineralnymi.

Trądzik różowaty – domowe sposoby

Trądzik różowaty jest złożoną chorobą skóry, dlatego jego leczenie powinno przebiegać pod kontrolą dermatologa. Domowe sposoby pomogą ukoić skórę, jednak nie zastąpią diagnozy oraz terapii prowadzonej przez lekarza specjalistę. 

Aby zmniejszyć zaczerwienienie skóry, można zastosować okłady z naparem z rumianku. Należy zalać koszyczki rumianku wrzątkiem i odczekać około 15 minut. Wystudzonym naparem nasączyć ręcznik lub kawałek bawełnianego materiału, odcisnąć i położyć na twarzy. Rumianek działa łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ze składników stosowanych na co dzień w kuchni można stworzyć wyciszającą maskę, mieszając jogurt naturalny lub miód oraz znaną ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych kurkumę.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są właściwości kurkumy i jak ją stosować

Trądzik różowaty – polecane zabiegi kosmetyczne

Zabiegi zalecane w gabinecie kosmetologicznym to takie, które pomogą zniwelować rumień oraz zamknąć pojawiające się teleangiektazje. O wyborze zabiegów decyduje kondycja skóry, ogólna kondycja zdrowia, tryb życia i leczenie dermatologiczne. Do redukcji zmian naczyniowych z wykorzystaniem aparatury najczęściej stosuje się lasery naczyniowe, światło pulsacyjne IPL (ang. Intense Pulse Light) oraz lampy Sollux lub LED ze światłem niebieskim i zielonym. Do najczęstszych zabiegów z wykorzystaniem peelingów chemicznych stosowane są kwasy azelainowy działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz kwas laktobionowy, który ma właściwości łagodzące, nawilżające, antyoksydacyjne, wzmacnia barierę naskórkową i skutecznie działa na zmniejszenie rumienia. Stosowane mogą być zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne: peeling kawitacyjny, mezoterapia beziglowa, infuzja tlenowa, oksybrazja oraz różnego rodzaju maski o działaniu łagodzącym.

 1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 137-138.
 2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 20.
 3. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, [w:] M. Mazur, A. Zawirska, F. Seneczko, wsp.: Choroby łojotokowe skóry, Wrocław 2010, s. 58-61.
 4. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 164-170
 5. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5/2018, s. 543-550
 6. E. Chudek, K. Urtnowska-Joppek, Postępowanie w terapii trądziku różowatego Cz. I – Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4/2019, s. 441-445
   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij