Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu krok po kroku? - portal DOZ.pl
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego
Kinga Trojanowska

Kawitacja z wykrozystaniem domowego urządzenia do peelingu – jak prawidłowo wykonać zabieg?

Peeling kawitacyjny wykonany w domu krok po kroku (według zaleceń) jest bezpiecznym i bardzo korzystnie wpływającym na skórę zabiegiem oczyszczającym. Kawitacja jest zalecana zarówno dla skóry suchej, tłustej, jak i mieszanej, a przez wzgląd na swoją delikatność także do skóry wrażliwej i naczynkowej. Jak prawidłowo przeprowadzić kawitację w domu? Jak przygotować skórę i czym najlepiej zakończyć peeling? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

Obecnie wiele marek ma w swojej ofercie domowe urządzenia kosmetyczne. Zalicza się do nich peeling kawitacyjny, oczyszczający skórę z martwego naskórka, zaskórników i wągrów. Czy przeprowadzony w domu przyniesie takie same efekty jak w gabinecie? Jaki sprzęt wybrać? Jak krok po kroku wykonać peeling kawitacyjny w domu? Podpowiadamy.

Czy peeling kawitacyjny zrobiony w domu jest skuteczny? Efekty

Peeling kawitacyjny wykorzystuje (zgodnie z nazwą) zjawisko kawitacji, umożliwiając usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń, czarnych kropek na skórze – wągrów i zaskórników. Po zabiegu skóra jest świeża, rozświetlona i gładka. Efekt peelingu kawitacyjnego wykonanego w domu może nie równać się temu wykonanemu w gabinecie, jednak na pewno poprawi wygląd skóry. Regularne złuszczanie martwego naskórka, wykonane w sposób higieniczny i zgodny z instrukcją producenta, wpłynie na lepsze wchłanianie się substancji aktywnych z kremów oraz zwiększy trwałość nakładanego makijażu. Opinie na temat domowych zabiegów są różne, w przypadku peelingu kawitacyjnego większość użytkowników widzi jednak znaczącą poprawę skóry, porównując jej stan przed i po kawitacji.

Jakie urządzenie do peelingu kawitacyjnego wybrać?

Głównymi producentami, oferującymi domowe sprzęty kosmetyczne, są przedsiębiorstwa azjatyckie. Cena urządzeń do domowego peelingu kawitacyjnego waha się od 100 do 150 zł i jest  całkowicie zależna od producenta, koloru oraz możliwych dodatkowych funkcji zaprogramowanych w maszynie. Wybierając model, ważne jest, aby zwrócić uwagę czy system zaopatrzony jest w niebieskie światło LED. Działa bakteriobójczo, a więc będzie zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii w trakcie zabiegu. Kupując urządzenie do domowego peelingu kawitacyjnego, należy wziąć pod uwagę również jego wielkość oraz nieskomplikowaną obsługę. Zabieg powinien być wygodny i łatwy w użytkowaniu.

Polecane dla Ciebie

Czy peeling kawitacyjny może uszkodzić skórę?

Każdy zabieg kosmetyczny niesie ze sobą ryzyko powikłań. Pojawia się więc pytanie, czy warto ryzykować i narażać się na ich obecność, decydując się na peeling kawitacyjny w domu zamiast w gabinecie? Odpowiedź brzmi „tak, warto”. Obecność skutków ubocznych po kawitacji jest bardzo rzadka, a należą do nich głównie silne zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie. Aby peeling kawitacyjny wykonany w domu był w pełni bezpieczny, należy przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu, przygotować czyste stanowisko pracy oraz zapoznać się z instrukcją zakupionego urządzenia. Należy również pamiętać o odstępach między zabiegami. Domowe urządzenia do peelingu kawitacyjnego powinny być używane nie częściej niż jeden raz w  tygodniu (w przypadku skór tłustych i mieszanych) i raz na 3–4 tygodnie (w przypadku skór suchych i normalnych).

Dowiedz się więcej o peelingu kawitacyjnym.

Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu?

Przed wykonaniem domowego peelingu kawitacyjnego dobrze jest zaopatrzyć się w niezbędne do zabiegu kosmetyki, które pomogą przygotować skórę do peelingu oraz zabezpieczą ją już po kawitacji.

Pierwszym krokiem każdego zabiegu kosmetycznego powinien być zawsze dokładny, najlepiej dwuetapowy demakijaż skóry. W pierwszej fazie wykorzystujemy olejek, mleczko lub płyn micelarny. Następnie resztki produktu spłukujemy z twarzy wodą  i myjemy ją przez około 40 sekund pianką lub żelem do mycia twarzy. Przed zabiegiem można także poddać skórę działaniu maski rozpulchniającej (np. z mocznikiem i papainą), która dodatkowo ją zmiękczy i rozszerzy pory. Zamiast tej maski można wykorzystać również działanie pary wodnej, czyli zrobić tzw. parówkę. Dobrze jest wzbogacić gorącą wodę kilkoma kroplami wyciszającego olejku eterycznego, np. rozmarynowego lub herbacianego.

Sprawdź, jakie produkty znajdują się w kategorii Olejki eteryczne na DOZ.pl

Samodzielny domowy peeling kawitacyjny powinien być przeprowadzony dokładnie, bez pośpiechu i nerwów. Po osuszeniu skóry  zwrócić uwagę, czy nie widnieją żadne niepokojące stany zapalne lub rany na skórze. Jeśli zmiany takie są widoczne, należy je wówczas omijać. W zjawisku kawitacji niezbędna jest woda, dlatego skóra powinna cały czas być odpowiednio wilgotna. Można wykorzystać w tym celu obficie nasączony wodą wacik i przemywać nim skórę. Następnie, wedle zaleceń producenta, należy włączyć urządzenie, wybrać tryb kawitacji i pod delikatnym naciskiem poruszać maszyną po skórze. Aby peeling kawitacyjny wykonywany w domu był zrobiony w pełni poprawnie, należy stosować się do zaleceń producenta zarówno w temacie czasu trwania zabiegu, jak i rodzaju wykonywanych za pomocą szpatuły ruchów. Jedna zależność jest stała – końcówkę urządzenia należy przykładać względem twarzy pod kątem 45 stopni. Po wyłączeniu maszynki do peelingu kawitacyjnego powinno się poddać skórę tonizacji, następnie zaaplikować serum oraz maskę wyciszającą (np. algowa lub w przypadku cery tłustej/mieszanej np. z białej glinki) na około 15–20 minut. Zamknięciem zabiegu jest nałożenie odpowiedniego dla typu skóry kremu.

Czy po peelingu kawitacyjnym należy zrobić zabieg z sonoforezą?

Oczyszczona, pozbawiona martwego naskórka skóra lepiej wchłania substancje aktywne znajdujące się w kremach. Warto więc bezpośrednio po kawitacji wykonać zabieg mający działanie rewitalizujące. Sonoforeza polega na wtłoczeniu substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków. Tak samo jak peeling kawitacyjny, sonoforeza może być wykonywana w domu. Dzięki połączeniu obu technologii zabieg będzie miał charakter nie tylko oczyszczający, ale też odmładzający.

Dowiedz się więcej o tym, na czym polega zabieg sonoforezy i jakie daje efekty?

 1. I. Wróblewska i in., „Aparatura kosmetyczna i mtodyka zabiegów”, Opole 2013, s.52–58.
 2. H. Lancer „Skóra pełna blasku”, Łódź 2013, s. 240–242.
 3. K Padlewska, „Medycyna estetyczna i Kosmetologia", Warszawa 2015, s. 205–210.
 4. J. Wesołowska i in., „Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe", „Pomeranian J Life Sci”, nr. 63, 2017 r., s. 44-47.
 5. M. Rogóż, „Charakterystyka i redukcja zmian naczyniowych występujących w obszarze twarzy. Cz. I. Zabiegi nieinwazyjne" “Kosmetologia Estetyczna” 1/2017/vol. 6, s.23.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

  Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

 • Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

  Prebiotyki i probiotyki to naturalne substancje wspierające barierę ochronną naszego organizmu, które mogą występować również w kosmetykach. Dowiedz się jak właściwie je stosować i na co najlepiej działają kosmetyki zawierające prebiotyki i probiotyki.

 • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

  Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na Słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na Słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Henna – co warto o niej wiedzieć? Czy może uczulać?

  Henna to barwnik znany i stosowany od czasów starożytnych. Popularny był i jest również nowożytnie: stosowały go i nasze babcie, i nasze mamy, a teraz sięgają po niego – i to coraz chętniej – pokolenia nasze i naszych dzieci. Co warto wiedzieć o hennie? Czy i dlaczego henna może uczulać? 

 • Co stosować na spierzchnięte, pękające usta?

  Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym suche powietrze, ale i mróz oraz ogrzewanie elektryczne czy klimatyzacja sprawiają, że skóra i błony śluzowe ulegają znacznemu przesuszeniu. Jak poradzić sobie z problemem pękających ust, co stosować, żeby zapobiegać spierzchniętym wargom?

 • Glinka zielona i jej właściwości – kiedy warto po nią sięgnąć?

  W poniższym artykule przybliżamy właściwości glinki zielonej. Zebraliśmy informacje o tym, z czego się składa, podpowiadamy, jak zrobić maseczkę z glinką zieloną i jak często ją stosować. Dowiedz się również, czym się różni glinka francuska od kambryjskiej.

 • Betulina – właściwości i zastosowanie

  Betulina to związek zawarty między innymi w korze drzew. W badaniach in vitro i in vivo wykazuje niesamowite właściwości: od antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych po przeciwnowotworowe. Intensywne studia nad tym związkiem chemicznym nadal trwają. Co wiemy o betulinie? Czy ma potencjał, aby zostać okrzyknięta lekiem na raka? Czy wykazuje inne interesujące właściwości? Sprawdziliśmy.

 • pH skóry – co należy o nim wiedzieć?

  Błędy w pielęgnacji skóry odbijają się na jej pH, co bezpośrednio przekłada się także na jej kondycję. W poniższym artykule odpowiadamy na wiele pytań związanych z pH skóry. Czym ono jest i jak sprawdzić jego wartość? Czy istnieje jedna prawidłowa, neutralna i optymalna wartość pH skóry człowieka? Czy pH skóry ma coś wspólnego z doborem perfum? Jak dbać o skórę, aby jej pH było optymalne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij