Papaina – czym jest? Właściwości i zastosowanie papainy
Joanna Orzeł

Papaina – czym jest? Właściwości i zastosowanie papainy

Papaina jest roślinnym enzymem, który wspomaga trawienie i wykazuje szereg innych właściwości. Czym dokładnie jest i jakie ma działanie? Gdzie występuje papaina? Gdzie ją kupić? Podpowiadamy. 

„Zawiera składniki naturalne" – to zdanie, które przyciągnie oko niejednego wytrawnego konsumenta. Na półkach sklepowych poszukuje on produktu najlepszego i zawierającego największą liczbę owych naturalnych składników. Przed decyzją o zakupie produktu opatrzonego chwytliwym sloganem wytrawny konsument wnikliwie przestudiuje skład umieszczony na etykiecie. Dopiero konfrontacja obietnicy producenta z rzeczywistością przyczyni się do „wystawienia” pozytywnej lub negatywnej oceny. Jeżeli chcemy być takim wytrawnym konsumentem, musimy znać to, co naturalne, i wiedzieć, gdzie tego szukać. Jedną z często wykorzystywanych substancji pochodzenia naturalnego jest papaina.

Papaina – co to za związek? 

Papaina jest związkiem chemicznym pochodzenia naturalnego. Jest substancją biologicznie aktywną – działa proteolitycznie, czyli wykazuje zdolność do rozkładu białek na peptydy lub aminokwasy. Pozyskuje się ją z soków melonowca właściwego, czyli papai. Czysta papaina jest sprzedawana w postaci płynu lub proszku. Często występuje w różnorodnych produktach obok pochodzącej z ananasa bromelainy (również posiadającej właściwości proteolityczne).  

Działanie i właściwości papainy  

Papaina jest enzymem trawiącym białka – proteazą – podobnie jak chymotrypsyna A, trypsyna, pepsyna, ficyna czy elastaza. Jej działanie proteolityczne jest nieselektywne i wykazuje największą efektywność w pH kwasowym (około 5). Poza zdolnością do fragmentacji białek papaina wykuje zdolności przeciwutleniające, przeciwbólowe i przeciwzapalne.  

Na co pomoże papaina? Powyższe właściwości powodują, że ma potencjał w zwalczaniu schorzeń jak ból gardła czy opuchlizna pojawiająca się po urazach, zastrzykach czy operacjach. Co więcej, może wspomóc nasz układ pokarmowy podczas trawienia. Prowadzone są również badania nad jej użytecznością w procesie gojenia ran.    

Zdolność do degradacji struktur białkowych sprawia, że papaina pomaga w przeciwdziałaniu zrogowaceniom naskórka oraz złuszczaniu jego cieńszych zbędnych warstw. Peelingi enzymatyczne z papainą są tworzone dla skóry całego ciała, najpopularniejsze są te przeznaczone do skóry twarzy oraz głowy.  

Powiązane produkty

Papaina – zastosowanie 

Nieselektywnie działanie proteolityczne papainy powoduje, że jest z powodzeniem wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Znajdziemy ją np. w suplementach diety dla osób z problemami trawiennymi.  

Przemysł kosmetyczny również chętnie sięga po papainę. Jest składnikiem peelingów enzymatycznych, których zadaniem jest złuszczenie naskórka bez stosowania czynników mechanicznych. Znajdziemy ją w preparatach przeznaczonych do stosowania na skórze twarzy, pielęgnacji okolic narażonych na przesuszenie (np. dłonie, stopy i łokcie) oraz popularnych skarpetkach złuszczających do stóp. Kosmetyki redukujące przebarwienia skóry oraz wyrównujące jej koloryt również zawierają papainę. Jest częstym składnikiem kremów, których formuła ma za zadanie pielęgnację blizn. Inne kosmetyki zawierające papainę to preparaty antycellulitowe, przeciwdziałające skórnym niedoskonałościom czy peelingi, maski i odżywki do pielęgnacji włosów i skóry głowy. 

Zgoła innym niż wymienione wcześniej zastosowaniem papainy jest jej użycie spożywcze – do zmiękczania mięsa. Enzym powoduje degradację struktury budujących włókna mięsa białek, dzięki czemu staje się ono łatwiejsze w obróbce termicznej oraz bardziej kruche. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki – sole zmiękczające mięso – zawierające papainę (w proszku), sól kuchenną oraz dodatki smakowe różniące się w zależności od producenta.  

Papaina w tabletkach – dawkowanie, kiedy ją brać? 

Papaina dostępna jest w formie suplementu diety. Znajdziemy ją np. w aptece w postaci wygodnych do połknięcia lub ssania tabletek lub kapsułek. Dawkowanie enzymu jest różne w zależności od celu jego suplementacji. Wyższe dawki (około 1500 mg) zaleca się w celu redukcji obrzęków po urazach, inne w celu wspomożenia układu trawiennego (około 100 mg po posiłku). Z tego powodu należy zapoznać się z dawkowaniem umieszczonym na etykiecie wybranego przez nas preparatu.  

Papaina – skutki uboczne, przeciwwskazania  

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie papaina jest substancją mogącą wywoływać reakcje alergiczne. Osoby uczulone na owoc papai powinny być ostrożne w stosowaniu preparatów zawierających enzym. Najczęściej występujące skutki uboczne związane z użyciem papainy to problemy natury gastrycznej – ból brzucha i biegunka, podrażnienie gardła oraz wysypka skórna. Suplementacja papainy nie jest również zalecana kobietom w ciąży

Papaina może wchodzić w interakcję z lekami. Osoby zażywające leki obniżające poziom cukru we krwi powinny być szczególnie ostrożne, gdyż w połączeniu z papainą ich działanie może być wzmożone. Podobnie osoby zażywające leki rozrzedzające krew (jak heparyna czy aspiryna) powinny mieć wzmożoną czujność, gdyż enzym powoduje wzrost liczby płytek krwi, odpowiedzialnych za jej krzepliwość.  

  1. M. Ciesielska, L. Misztal, R. Luciński, M. Adamiec, Proteazy i inne molekularne nożyce do cięcia białek, "Edukacja biologiczna i środowiskowa", nr 3 2017. 
  2. M. L. Scott,  C. A. Johnson  P. K. Phillips, The pH Optima for Papain and Bromelain Treatment of Red Cells, "VoxSangunis", nr 52 (3) 1987.
  3. I. N. A. Ashie  T. L. Sorensen  P. M. Nielsen, Effects of Papain and a Microbial Enzyme on Meat Proteins and Beef Tenderness, "Journal of Food Science", nr 67 (6) 2002. 
  4. S. L. Dharmarathna i in., Does Carica papaya leaf-extract increase the platelet count? An experimental study in a murine model, "Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine", nr 3 (9) 2013. 
  5. I. E. Juárez-Rojop i in, Hypoglycemic effect of Carica papaya leaves in streptozotocin-induced diabetic rats, "BMC Complementary and Alternative Medicine", nr 12 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

  • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

    Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij