Peeling kawitacyjny - efekty, działanie i przeciwwskazania
Peeling kawitacyjny wykonany w gabinecie lub w domu opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala ultradźwięków wraz z wodą wytwarza pęcherzyki, które pękając, prowadzą do „rozbicia" martwych komórek naskórka. Dzięki temu delikatnemu zabiegowi (o ile wykonywany jest regularnie z zachowaniem wszystkich zaleceń) możliwe jest pozbycie się nie tylko zrogowaciałego naskórka, okiełznanie cery trądzikowej lub przetłuszczającej się, ale także z racji braku mechanicznego ścierania zadbanie o wrażliwą i reaktywną skórę naczynkową i wrażliwą. Jak prawidłowo przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu, a kiedy lepiej zrobić kawitację w gabinecie?
- Co to jest peeling kawitacyjny?
- Peeling kawitacyjny w domu
- Peeling kawitacyjny z sonoforezą
- Peeling kawitacyjny – dla kogo?
- Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja
- Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
- Jak często robić peeling kawitacyjny?
- Peeling kawitacyjny – efekty niepożądane. Jak sobie z nimi radzić?
Pierwszym krokiem pozwalającym na zachowanie zdrowego wyglądu skóry jest jej odpowiednie oczyszczanie. Poza preparatami pielęgnacyjnymi, które złuszczą lub oczyszczą skórę, dostępne są również specjalne – profesjonalne lub domowe – urządzenia kosmetyczne. Zalicza się do nich między innymi peeling kawitacyjny. Jak krok po kroku wygląda zabieg, jakie przynosi efekty, czy ma przeciwwskazania?
Co to jest peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny w bezbolesny sposób usuwa martwe komórki naskórka (złuszcza skórę), oczyszcza z nadmiaru sebum, usuwa wągry, a także wszelkie zanieczyszczenia. Wykonywany regularnie pozwala zachować gładką i świeżą cerę bez widocznych zaskórników i zmian skórnych. Pozwala na głębszą penetrację składników aktywnych znajdujących się w kremach pielęgnacyjnych. Dodatkowo stymuluje mikrokrążenie i zapewnia odpowiednie dotlenienie komórkowe. Ma tym samym pośredni wpływ na zachowanie młodego wyglądu skóry.
Mimo szerokiej gamy zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych peeling kawitacyjny nadal zyskuje dużą popularność oraz dobre opinie wśród klientów. Głównymi czynnikami jest prawdopodobnie brak rekonwalescencji, natychmiastowy efekt poprawy stanu skóry oraz stosunkowo niska cena wizyty (w granicach 150–200 zł). Wykonanie peelingu kawitacyjnego poprzedza demakijaż, a także (w niektórych gabinetach) wapozon (urządzenie do waporyzacji skóry, np. twarzy, szyi, ramion, ma na celu jej nawilżenie) lub maska rozpulchniająca pory. Następnie na skórę aplikowana jest woda. W tym momencie zabiegowiec rozpoczyna terapię z wykorzystaniem urządzenia do peelingu kawitacyjnego.
Peeling kawitacyjny w domu
Obecnie zabieg nie musi być wykonywany tylko w gabinecie. Urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego są dostępne w wielu sklepach, a ich cena wynosi z reguły nie więcej niż 150 zł. Używany wedle zaleceń producenta, przy odpowiednich parametrach, zgodnych z instrukcją pozwoli na regularne oczyszczanie skóry w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, że efekty peelingu kawitacyjnego wykonanego w domu mogą różnić się od tego wykonanego przez profesjonalistę w gabinecie.
Peeling kawitacyjny z sonoforezą
Aby działanie pielęgnacyjne odniosło najlepszy rezultat, w większości przypadków najlepiej działać wielopłaszczyznowo. Łączenie procedur zabiegowych jest obecnie normą zarówno w gabinetach kosmetologicznych, jak i medycyny estetycznej. W przypadku, kiedy skóra potrzebuje oczyszczenia i rewitalizacji, znakomitą terapią może być peeling kawitacyjny z sonoforezą. Peeling usunie martwy naskórek i oczyści pory, sonoforeza natomiast, za pomocą ultradźwięków, wtłoczy w głąb skóry substancje aktywne podane wcześniej w formie ampułki pielęgnacyjnej.
Peeling kawitacyjny – dla kogo?
Ze względu na delikatny stopień złuszczania, każdy rodzaj skóry jest odpowiedni, aby przeprowadzić zabieg. Efektem peelingu kawitacyjnego dla skór tłustych i mieszanych będzie przede wszystkim regulacja ilości sebum oraz oczyszczenie porów z zanieczyszczeń i zaskórników. Skóry grudkowe lub te borykające się z trądzikiem pospolitym również skorzystają na kawitacji. Przede wszystkim nastąpi oczyszczenie oraz wygładzenie cery. Z racji braku mechanicznego ścierania zabieg jest całkowicie bezpieczny dla skór naczyniowych i wrażliwych. Co natomiast daje peeling kawitacyjny skórom dojrzałym? Przede wszystkim, usuwając martwy naskórek, poprawia wchłanianie substancji aktywnych znajdujących się w preparatach kosmetycznych, które są aplikowane w dalszych etapach pielęgnacji.
Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja również należy do zabiegów oczyszczających. Pozwala usunąć martwy naskórek, odświeżyć skórę oraz poprawić jej wygląd. Gdzie jest zatem różnica i który z zabieg wybrać – peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazję? Obydwa są równie skuteczne, jednak główna różnica polega na intensywności ścierania naskórka. W przypadku mikrodermabrazji działanie jest dość silne i niezalecane skórom wrażliwym. Nie jest jednak zabronione dla osób z problemami tarczycy (lub nieleczoną tarczycą), jak w przypadku peelingu kawitacyjnego, w którym używa się fal ultradźwiękowych. Wybór zależny jest całkowicie od indywidualnych cech i jakości skóry pacjenta gabinetowego.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia peelingu kawitacyjnego są:
- opryszczka,
- zakażenia bakteryjne w miejscu zabiegowym,
- przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegowym,
- posiadanie rozrusznika serca,
- padaczka,
- osteoporoza,
- choroby gruczołu tarczowego: m.in. choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- ciąża oraz karmienie piersią.
Jak często robić peeling kawitacyjny?
Odpowiedzią na pytanie „jak często wykonywać peeling kawitacyjny?” jest – typ skóry:
- cera mieszana i tłusta – powtarzać zabieg raz w tygodniu, przez okres dwóch miesięcy, aby następnie wydłużyć okres międzyzabiegowy do 2.–4. tygodni;
- cera sucha i normalna – powtarzać zabieg regularnie raz w miesiącu.
Wskazaniem do regularnego wykonywania peelingu kawitacyjnego są również pozapychane pory, zaskórniki, nadmiar sebum, szorstkość. Dobrym nawykiem jest również wykonywanie zdjęć, aby później móc rzetelnie porównać efekty przed i po skończonej terapii.
Peeling kawitacyjny – efekty niepożądane. Jak sobie z nimi radzić?
Działanie peelingu kawitacyjnego jest stosunkowo delikatne i mało inwazyjne, jednak tak samo jak w przypadku każdego innego zabiegu, może powodować efekty uboczne. Do głównych zalicza się krótkotrwałe, silne zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry. Ulgę dadzą wtedy preparaty pielęgnacyjne o działaniu kojącym i wyciszającym, które pomogą odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, nawilżą ją i ułatwią regenerację.