Twarz kobiety podczas zabiegu peeling kawitacyny w salonie kosmetycznym
Kinga Trojanowska

Peeling kawitacyjny - efekty, działanie i przeciwwskazania

Peeling kawitacyjny wykonany w gabinecie lub w domu opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala ultradźwięków wraz z wodą wytwarza pęcherzyki, które pękając, prowadzą do „rozbicia" martwych komórek naskórka. Dzięki temu delikatnemu zabiegowi (o ile wykonywany jest regularnie z zachowaniem wszystkich zaleceń) możliwe jest pozbycie się nie tylko zrogowaciałego naskórka, okiełznanie cery trądzikowej lub przetłuszczającej się, ale także z racji braku mechanicznego ścierania zadbanie o wrażliwą i reaktywną skórę naczynkową i wrażliwą. Jak prawidłowo przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu, a kiedy lepiej zrobić kawitację w gabinecie?

  1. Co to jest peeling kawitacyjny?
  2. Peeling kawitacyjny w domu
  3. Peeling kawitacyjny z sonoforezą
  4. Peeling kawitacyjny – dla kogo?
  5. Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja
  6. Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
  7. Jak często robić peeling kawitacyjny?
  8. Peeling kawitacyjny – efekty niepożądane. Jak sobie z nimi radzić?

Pierwszym krokiem pozwalającym na zachowanie zdrowego wyglądu skóry jest jej odpowiednie oczyszczanie. Poza preparatami pielęgnacyjnymi, które złuszczą lub oczyszczą skórę, dostępne są również specjalne – profesjonalne lub domowe – urządzenia kosmetyczne. Zalicza się do nich między innymi peeling kawitacyjny. Jak krok po kroku wygląda zabieg, jakie przynosi efekty, czy ma przeciwwskazania?

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny w bezbolesny sposób usuwa martwe komórki naskórka (złuszcza skórę), oczyszcza z nadmiaru sebum, usuwa wągry, a także wszelkie zanieczyszczenia. Wykonywany regularnie pozwala zachować gładką i świeżą cerę bez widocznych zaskórników i zmian skórnych. Pozwala na głębszą penetrację składników aktywnych znajdujących się w kremach pielęgnacyjnych. Dodatkowo stymuluje mikrokrążenie i zapewnia odpowiednie dotlenienie komórkowe. Ma tym samym pośredni wpływ na zachowanie młodego wyglądu skóry.

Jak działa peeling kawitacyjny? Mechanizm opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala, razem z wcześniej aplikowaną wodą, wytwarza drobne i wypełnione gazem pęcherzyki, które następnie rozrastają się i na końcu pękają. Przez to wytwarza się ogromna ilość ciepła oraz wzrost ciśnienia co prowadzi do rozbicia martwych komórek warstwy rogowej naskórka.

Mimo szerokiej gamy zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych peeling kawitacyjny nadal zyskuje dużą popularność oraz dobre opinie wśród klientów. Głównymi czynnikami jest prawdopodobnie brak rekonwalescencji, natychmiastowy efekt poprawy stanu skóry oraz stosunkowo niska cena wizyty (w granicach 150–200 zł). Wykonanie peelingu kawitacyjnego poprzedza demakijaż, a także (w niektórych gabinetach) wapozon (urządzenie do waporyzacji skóry, np. twarzy, szyi, ramion, ma na celu jej nawilżenie) lub maska rozpulchniająca pory. Następnie na skórę aplikowana jest woda. W tym momencie zabiegowiec rozpoczyna terapię z wykorzystaniem urządzenia do peelingu kawitacyjnego.

Peeling kawitacyjny w domu

Obecnie zabieg nie musi być wykonywany tylko w gabinecie. Urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego są dostępne w wielu sklepach, a ich cena wynosi z reguły nie więcej niż 150 zł. Używany wedle zaleceń producenta, przy odpowiednich parametrach, zgodnych z instrukcją pozwoli na regularne oczyszczanie skóry w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, że efekty peelingu kawitacyjnego wykonanego w domu mogą różnić się od tego wykonanego przez profesjonalistę w gabinecie.

Powiązane produkty

Peeling kawitacyjny z sonoforezą

Aby działanie pielęgnacyjne odniosło najlepszy rezultat, w większości przypadków najlepiej działać wielopłaszczyznowo. Łączenie procedur zabiegowych jest obecnie normą zarówno w gabinetach kosmetologicznych, jak i medycyny estetycznej. W przypadku, kiedy skóra potrzebuje oczyszczenia i rewitalizacji, znakomitą terapią może być peeling kawitacyjny z sonoforezą. Peeling usunie martwy naskórek i oczyści pory, sonoforeza natomiast, za pomocą ultradźwięków, wtłoczy w głąb skóry substancje aktywne podane wcześniej w formie ampułki pielęgnacyjnej.

Peeling kawitacyjny – dla kogo?

Ze względu na delikatny stopień złuszczania, każdy rodzaj skóry jest odpowiedni, aby przeprowadzić zabieg. Efektem peelingu kawitacyjnego dla skór tłustych i mieszanych będzie przede wszystkim regulacja ilości sebum oraz oczyszczenie porów z zanieczyszczeń i zaskórników. Skóry grudkowe lub te borykające się z trądzikiem pospolitym również skorzystają na kawitacji. Przede wszystkim nastąpi oczyszczenie oraz wygładzenie cery. Z racji braku mechanicznego ścierania zabieg jest całkowicie bezpieczny dla skór naczyniowych i wrażliwych. Co natomiast daje peeling kawitacyjny skórom dojrzałym? Przede wszystkim, usuwając martwy naskórek, poprawia wchłanianie substancji aktywnych znajdujących się w preparatach kosmetycznych, które są aplikowane w dalszych etapach pielęgnacji.

Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja również należy do zabiegów oczyszczających. Pozwala usunąć martwy naskórek, odświeżyć skórę oraz poprawić jej wygląd. Gdzie jest zatem różnica i który z zabieg wybrać – peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazję? Obydwa są równie skuteczne, jednak główna różnica polega na intensywności ścierania naskórka. W przypadku mikrodermabrazji działanie jest dość silne i niezalecane skórom wrażliwym. Nie jest jednak zabronione dla osób z problemami tarczycy (lub nieleczoną tarczycą), jak w przypadku peelingu kawitacyjnego, w którym używa się fal ultradźwiękowych. Wybór zależny jest całkowicie od indywidualnych cech i jakości skóry pacjenta gabinetowego.

Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia peelingu kawitacyjnego są:

  • opryszczka,
  • zakażenia bakteryjne w miejscu zabiegowym,
  • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegowym,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • padaczka,
  • osteoporoza,
  • choroby gruczołu tarczowego: m.in. choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • ciąża oraz karmienie piersią.

Jak często robić peeling kawitacyjny?

Odpowiedzią na pytanie „jak często wykonywać peeling kawitacyjny?” jest – typ skóry:

  • cera mieszana i tłusta – powtarzać zabieg raz w tygodniu, przez okres dwóch miesięcy, aby następnie wydłużyć okres międzyzabiegowy do 2.–4. tygodni;
  • cera sucha i normalna – powtarzać zabieg regularnie raz w miesiącu.

Wskazaniem do regularnego wykonywania peelingu kawitacyjnego są również pozapychane pory, zaskórniki, nadmiar sebum, szorstkość. Dobrym nawykiem jest również wykonywanie zdjęć, aby później móc rzetelnie porównać efekty przed i po skończonej terapii.  

Peeling kawitacyjny – efekty niepożądane. Jak sobie z nimi radzić?

Działanie peelingu kawitacyjnego jest stosunkowo delikatne i mało inwazyjne, jednak tak samo jak w przypadku każdego innego zabiegu, może powodować efekty uboczne. Do głównych zalicza się krótkotrwałe, silne zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry. Ulgę dadzą wtedy preparaty pielęgnacyjne o działaniu kojącym i wyciszającym, które pomogą odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, nawilżą ją i ułatwią regenerację.

  1. I. Wróblewska i in., „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów”, Opole 2013, s. 52–58.
  2. H. Lancer, „Skóra pełna blasku”, Łódź 2013, s. 240-242.
  3. K. Padlewska, „Medycyna estetyczna i Kosmetologia", Warszawa 2015, s. 205-210
  4. Z. Adamski i in., „Dermatologia dla kosmetologów", Poznań 2010, s. 290–293.
  5. J. Wesołowska i in., „Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe", “Pomeranian J Life Sci”, nr. 63, 2017 r., s. 44-47.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kawitacja z wykrozystaniem domowego urządzenia do peelingu – jak prawidłowo wykonać zabieg?

    Peeling kawitacyjny wykonany w domu krok po kroku (według zaleceń) jest bezpiecznym i bardzo korzystnie wpływającym na skórę zabiegiem oczyszczającym. Kawitacja jest zalecana zarówno dla skóry suchej, tłustej, jak i mieszanej, a przez wzgląd na swoją delikatność także do skóry wrażliwej i naczynkowej. Jak prawidłowo przeprowadzić kawitację w domu? Jak przygotować skórę i czym najlepiej zakończyć peeling? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Mikrodermabrazja domowa - czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty, jak ta wykonana w gabinecie i jakie ryzyko niosą ze sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?

    Peeling enzymatyczny (nazywany również eksfoliacją) to kontrolowany proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka. Zlikwidowanie zbędnej warstwy skóry oraz pobudzenie krążenia powoduje, że składniki aktywne zawarte w preparatach odżywczych oraz nawilżających mogą działać efektywniej. Zabieg może być przeprowadzony z użyciem metod mechanicznych (z wykorzystaniem preparatów z drobinkami ścierającymi) lub chemicznych (przy użyciu kwasów organicznych bądź enzymów). Peeling wykonywany za pomocą preparatów zawierających enzymy  jest procesem najłagodniejszym.

  • Jak dobrać peeling do rodzaju cery?

    Każdego dnia aplikujemy na skórę twarzy różne kosmetyki. Pielęgnacja jest naszą codziennością, tak, jak mycie zębów. Schemat, którym powinniśmy się kierować jest powszechnie znany: zaczynamy od dokładnego oczyszczania skóry z zanieczyszczeń i  makijażu, następnie tonizujemy ją, kolejno nakładamy serum, a po nim krem. Warto jednak wzbogacić naszą rutynę o dodatkowy zabieg — peeling. Jak wybrać najlepszy peeling do cery tłustej, mieszanej, naczynkowej lub dojrzałej?

  • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

    Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pielęgnacja cery z zaskórnikami – jak powinna wyglądać? Co stosować na wągry?

    Skóra z zaskórnikami wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która wspierana jest również dietą. Jakich kosmetyków używać, by pozbyć się zaskórników? Na jakie ich składniki aktywne należy zwracać uwagę? Dlaczego wyciskanie wągrów nie jest dobrym pomysłem? Które z domowych sposobów na zaskórniki są najskuteczniejsze? Podpowiadamy.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij