Twarz kobiety podczas zabiegu peeling kawitacyny w salonie kosmetycznym
Kinga Trojanowska

Kawitacja w domu i w gabinecie – jak często i dla jakiego typu skóry?

Peeling kawitacyjny wykonany w gabinecie lub w domu opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala ultradźwięków wraz z wodą wytwarza pęcherzyki, które pękając, prowadzą do „rozbicia" martwych komórek naskórka. Dzięki temu delikatnemu zabiegowi (o ile wykonywany jest regularnie z zachowaniem wszystkich zaleceń) możliwe jest pozbycie się nie tylko zrogowaciałego naskórka, okiełznanie cery trądzikowej lub przetłuszczającej się, ale także z racji braku mechanicznego ścierania zadbanie o wrażliwą i reaktywną skórę naczynkową i wrażliwą. Jak prawidłowo przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu, a kiedy lepiej zrobić kawitację w gabinecie?

Pierwszym krokiem pozwalającym na zachowanie zdrowego wyglądu skóry jest jej odpowiednie oczyszczanie. Poza preparatami pielęgnacyjnymi, które złuszczą lub oczyszczą skórę dostępne są również specjalne – profesjonalne lub domowe – urządzenia kosmetyczne. Zalicza się do nich między innymi peeling kawitacyjny. Jak krok po kroku wygląda zabieg, jakie przynosi efekty, czy ma przeciwwskazania?

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny w bezbolesny sposób usuwa martwe komórki naskórka (złuszcza skórę), oczyszcza z nadmiaru sebum, usuwa wągry, a także wszelkie zanieczyszczenia. Wykonywany regularnie pozwala zachować gładką i świeżą cerę bez widocznych zaskórników i zmian skórnych. Pozwala na głębszą penetrację składników aktywnych znajdujących się w kremach pielęgnacyjnych. Dodatkowo stymuluje mikrokrążenie i zapewnia odpowiednie dotlenienie komórkowe. Ma tym samym pośredni wpływ na zachowanie młodego wyglądu skóry.

Jak działa peeling kawitacyjny? Mechanizm opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala, razem z wcześniej aplikowaną wodą, wytwarza drobne i wypełnione gazem pęcherzyki, które następnie rozrastają się i na końcu pękają. Przez to wytwarza się ogromna ilość ciepła oraz wzrost ciśnienia co prowadzi do rozbicia martwych komórek warstwy rogowej naskórka.

Mimo szerokiej gamy zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych peeling kawitacyjny nadal zyskuje dużą popularność oraz dobre opinie wśród klientów. Głównymi czynnikami jest prawdopodobnie brak rekonwalescencji, natychmiastowy efekt poprawy stanu skóry oraz stosunkowo niska cena wizyty (w granicach 150–200 zł). Wykonanie peelingu kawitacyjnego poprzedza demakijaż, a także (w niektórych gabinetach) wapozon (urządzenie do waporyzacji skóry, np. twarzy, szyi, ramion, ma na celu jej nawilżenie) lub maska rozpulchniająca pory. Następnie na skórę aplikowana jest woda. W tym momencie zabiegowiec rozpoczyna terapię z wykorzystaniem urządzenia do peelingu kawitacyjnego.

Obecnie zabieg nie musi być wykonywany tylko w gabinecie. Urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego są dostępne w wielu sklepach, a ich cena wynosi z reguły nie więcej niż 150 zł. Używany wedle zaleceń producenta, przy odpowiednich parametrach, zgodnych z instrukcją pozwoli na regularne oczyszczanie skóry w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, że efekty peelingu kawitacyjnego wykonanego w domu mogą różnić się od tego wykonanego przez profesjonalistę w gabinecie.

Peeling kawitacyjny z sonoforezą

Aby działanie pielęgnacyjne odniosło najlepszy rezultat, w większości przypadków najlepiej działać wielopłaszczyznowo. Łączenie procedur zabiegowych jest obecnie normą zarówno w gabinetach kosmetologicznych, jak i medycyny estetycznej. W przypadku, kiedy skóra potrzebuje oczyszczenia i rewitalizacji znakomitą terapią może być peeling kawitacyjny z sonoforezą. Peeling usunie martwy naskórek i oczyści pory, sonoforeza natomiast, za pomocą ultradźwięków, wtłoczy w głąb skóry substancje aktywne podane wcześniej w formie ampułki pielęgnacyjnej.

Polecane dla Ciebie

Peeling kawitacyjny – dla kogo?

Ze względu na delikatny stopień złuszczania, każdy rodzaj skóry jest odpowiedni, aby przeprowadzić zabieg. Efektem peelingu kawitacyjnego dla skór tłustych i mieszanych będzie przede wszystkim regulacja ilości sebum oraz oczyszczenie porów z zanieczyszczeń i zaskórników. Skóry grudkowe lub te borykające się z trądzikiem pospolitym również skorzystają na kawitacji. Przede wszystkim nastąpi oczyszczenie oraz wygładzenie cery. Z racji braku mechanicznego ścierania zabieg jest całkowicie bezpieczny dla skór naczyniowych i wrażliwych. Co natomiast daje peeling kawitacyjny skórom dojrzałym? Przede wszystkim, usuwając martwy naskórek, poprawia wchłanianie substancji aktywnych znajdujących się w preparatach kosmetycznych, które są aplikowane w dalszych etapach pielęgnacji.

Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja również należy do zabiegów oczyszczających. Pozwala usunąć martwy naskórek, odświeżyć skórę oraz poprawić jej wygląd. Gdzie jest zatem różnica i który z zabieg wybrać – peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazję? Obydwa są równie skuteczne, jednak główna różnica polega na intensywności ścierania naskórka. W przypadku mikrodermabrazji działanie jest dość silne i niezalecane skórom wrażliwym. Nie jest jednak zabronione dla osób z problemami tarczycy (lub nieleczoną tarczycą), jak w przypadku peelingu kawitacyjnego, w którym używa się fal ultradźwiękowych. Wybór zależny jest całkowicie od indywidualnych cech i jakości skóry pacjenta gabinetowego.

Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia peelingu kawitacyjnego są:

  • opryszczka,
  • zakażenia bakteryjne w miejscu zabiegowym,
  • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegowym,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • padaczka,
  • osteoporoza,
  • choroby gruczołu tarczowego: m.in. choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • ciąża oraz karmienie piersią.

Jak często robić peeling kawitacyjny?

Odpowiedzią na pytanie „jak często wykonywać peeling kawitacyjny?” jest – typ skóry:

  • cera mieszana i tłusta – powtarzać zabieg raz w tygodniu, przez okres dwóch miesięcy, aby następnie wydłużyć okres międzyzabiegowy do 2.–4. tygodni;
  • cera sucha i normalna – powtarzać zabieg regularnie raz w miesiącu.

Wskazaniem do regularnego wykonywania peelingu kawitacyjnego są również pozapychane pory, zaskórniki, nadmiar sebum, szorstkość. Dobrym nawykiem jest również wykonywanie zdjęć, aby później móc rzetelnie porównać efekty przed i po skończonej terapii.  

Peeling kawitacyjny – efekty niepożądane. Jak sobie z nimi radzić?

Działanie peelingu kawitacyjnego jest stosunkowo delikatne i mało inwazyjne, jednak tak samo jak w przypadku każdego innego zabiegu, może powodować efekty uboczne. Do głównych zalicza się krótkotrwałe, silne zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry. Ulgę dadzą wtedy preparaty pielęgnacyjne o działaniu kojącym i wyciszającym, które pomogą odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, nawilżą ją i ułatwią regenerację.

  1. I. Wróblewska i in., „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów”, Opole 2013, s. 52–58.
  2. H. Lancer, „Skóra pełna blasku”, Łódź 2013, s. 240-242.
  3. K. Padlewska, „Medycyna estetyczna i Kosmetologia", Warszawa 2015, s. 205-210
  4. Z. Adamski i in., „Dermatologia dla kosmetologów", Poznań 2010, s. 290–293.
  5. J. Wesołowska i in., „Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe", “Pomeranian J Life Sci”, nr. 63, 2017 r., s. 44-47.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij